Domů » Články » Čeští VRgineers představili vylepšený headset pro virtuální realitu s 8K rozlišením

Čeští VRgineers představili vylepšený headset pro virtuální realitu s 8K rozlišením

Společnost VRgineers představila minulý týden během největšího světového technologického veletrhu CES 2020 v Las Vegas nejnovější generaci svého headsetu pro virtuální realitu XTAL, který disponuje bezkonkurenčním 8K rozlišením a unikátním komunikačním rozhraním VirtualLink.

Nová generace XTALu přináší natolik vysokou „immersi“ (uvěřitelnost), že vyhovuje potřebám i tak náročných klientů, jako je NASA nebo americké letectvo. To se již stalo prvním klientem a bude XTAL využívat k výcviku pilotů stíhacích letadel v tréninkovém centru Vance Airforce Base.

XTAL10
Nová generace headsetu XTAL s (horizontálním) 8K rozlišením

Využití nejen v letectví i zdravotnictví

Společnost VRgineers představila první verzi brýlí XTAL před dvěma lety. Navrhla je speciálně pro potřeby profesionálních designérů, inženýrů, pilotů či lékařů, kteří se neobejdou bez dokonalé kvality a ostrosti obrazu, širokého pozorovacího úhlu, snadné integrace a vysokého úrovně zabezpečení dat. Ať už uživatelé chtějí virtuálně designovat, prototypovat nebo školit, brýle XTAL nabízí takovou kvalitu zobrazení, která splní požadavky i těch nejnáročnějších úkolů.

„Když jsem pilotoval letoun F18A Hornet s headsetem XTAL, bylo to něco úžasného. Natolik se to podobalo realitě, že jsem měl pocit, jako bych opravdu seděl v kokpitu skutečné stíhačky. A přesně takový zážitek potřebují budoucí piloti během tréninku zažít,“ hodnotí kpt. Taimeir, bývalý pilot letounu F18 švýcarského letectva a současný CEO ve společnosti Mirage Technologies.

VRgineers 02

Mezi nové funkce XTALu patří například sledování očních pohybů, nebo optimalizace pro nejvýkonnější profesionální grafickou kartu NVIDIA Quadro RTX 8000, se kterou byl XTAL v Las Vegas prezentován. „Naši zákazníci mají nejvyšší nároky na kvalitu obrazu a immersi. Abychom splnily jejich očekávání, používáme v XTALu pouze ty nejpokročilejší technologie,“ vysvětluje CEO a spoluzakladatel společnosti VRgineers Marek Polčák.

Vlastnosti nového headsetu

  • LCD displej s 8K horizontálním rozlišením (4K obraz pro každé oko)
  • Technologii foveated rendering (vykreslování ve vyšší kvalitě pouze té části obrazu, kterou uživatel skutečně sleduje)
  • AR modul pro smíšenou realitu
  • Dokonalejší čočky se zorným úhlem 180º
  • Technologii sledování pohybu očí až do rychlosti 210 snímků za sekundu
  • Nejpřesnější senzory společnosti Leap Motion
  • Připojení prostřednictvím unikátního kabelu VirtualLink

Tato generace XTALu je prvním headsetem na světě, který využívá kabel VirtualLink od společnosti BizLink. VirtualLink je otevřený standard, který byl vyvinut s cílem plnit požadavky na konektivitu stávajících a budoucích VR headsetů.

VRgineers 05

Jedná se o řešení využívající standard USB Type-C, díky kterému je pro napájení, obrazový signál i přenos dat potřeba pouze jeden konektor USB-C. Systémy, které jako XTAL disponují technologií VirtualLink, tak k propojení svých komponent vyžadují pouze jediný kabel místo dosavadních tří až šesti.

VRgineers debuts latest version of XTAL with 8K res at CES 2020, Las Vegas

Společnost VRgineers spolupracuje rovněž v oblasti výzkumu a vývoje s americkým námořnictvem a s americkým námořním velitelstvím pro letecké systémy, pro něž vyvíjí tréninkový simulátor nové generace.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).