Domů » Bleskovky » České dráhy rozšíří Wi-Fi síť, nově se připojíte ve více než 2200 vlacích

České dráhy rozšíří Wi-Fi síť, nově se připojíte ve více než 2200 vlacích

České dráhy rozšiřují pokrytí Wi-Fi ve svých vlacích. Meziročně půjde o nárůst nabídky palubní Wi-Fi sítě o 1015 vlaků. V části spojů, kde byla Wi-Fi dostupná už v letošním roce, se rozšíří počet vozů s nabídkou „wifiny“. V jízdním řádu 2022 nabídne národní dopravce 73 vlaků s palubním zábavně-informačním portálem a na začátku jízdního řádu 2022 bude palubní Wi-Fi síť v 90 procentech dálkových vlaků a ve třetině všech denně vypravovaných spojů Českých drah v celé republice.

Wi-Fi sice nabídnou další stovky spojů, ale v jízdních řádech, např. z důvodu oběhu různých souprav, přímo označené nebudou. O nabídce Wi-Fi se v takovém případě cestující dozvědí přímo ve vozech, které jsou označené příslušným piktogramem.

vlak train ceske drahy unsplash
České dráhy od příštího roku nabídnou Wi-Fi ve více vlacích než doposud

K rozšíření snadného připojení k internetu přes palubní Wi-Fi dojde v průběhu roku 2022 v dalších vlacích. Půjde jak o nově dodané soupravy, např. RegioPanter v Plzeňském a Jihočeském kraji, tak současná vozidla. České dráhy nyní poptávají instalaci technologie do desítek motorových vozů a jednotek, přípojných vozů do motorových souprav pro regionální dopravu a do rychlíkových vozů, které nyní obsluhují linku Labe Praha–Děčín.

„V marketingových průzkumech je ‚wifina‘ u našich cestujících jednou z nejčastěji požadovaných doplňkových služeb. Ve stále více vlacích ji požadují také objednatelé veřejné dopravy. Proto nabídku Wi-Fi v našich soupravách průběžně rozšiřujeme a k začátku jízdního řádu ji budeme nabízet ve 2248 spojích denně, do stovek dalších spojů zavedeme Wi-Fi v průběhu roku 2022,“ upozorňuje Ivan Bednárik, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah.

vlak train cd ceske drahy unsplash
Wi-Fi se dočkají také regionální spoje

„Wi-Fi se rozšíří například do rychlíků ‚Vltava‘ a ‚Lužnice‘ z Prahy do Českých Budějovic a Českých Velenic, kde jsme zatím tuto službu nenabízeli. Více vozů s touto službou nabídneme také v rychlících ‚Vysočina‘ z Prahy přes Havlíčkův Brod do Brna a ‚Bouzov‘ z Brna do Olomouce a Šumperka,“ říká Jiří Ješeta, náměstek generálního ředitele Českých drah pro osobní dopravu, a upozorňuje na rozšíření služby také v regionální dopravě: „Technologii Wi-Fi jsme letos dosadili také na všechny jednotky CityElefant. Díky tomu nabídneme ‚wifinu‘ plošně také v rámci Pražské integrované dopravy a Integrovaného dopravního systému Moravskoslezského kraje ODIS a částečně také v Ústeckém a Pardubickém kraji. V souladu s požadavky objednavatelů regionální dopravy rozšiřujeme nabídku palubní sítě Wi-Fi i na dalších tratích a do dalších vozidel včetně motorových jednotek Regionova nebo modernizovaných vozů 810.“

Kromě Wi-Fi se rozšíří také nabídka vozů s palubním zábavně-informačním portálem

V jízdním řádu 2022 se rozšíří také počet vlaků vybavených palubním zábavně-informačním portálem na celkem 73 spojů operovaných jednotkami InterPanter, Pendolino, Railjet a InterJet. Palubní portál nabízí ke stažení například hry, elektronické knihy, filmy a další zábavu a poskytují také informace o jízdě vlaků. Vedle linek Praha–Ostrava a Praha–Brno–Břeclav tak bude palubní portál k dispozici i na tratích Praha–Plzeň–Cheb a Praha–Ústí nad Labem–Karlovy Vary–Cheb.

Dominik Vlasák

Diskuze k článku

 1. Tak já bych to seřadil dlemé priority:

  nejyvšší – vlak jede, jede na čas a není narvanej
  vysoká – vlak je čistej
  vysoká – do vlaku lze koupit místenku
  střední – ve vlaku lze koupit nápoj/jídlo
  střední – ve vlaku je oddíl pro děti, kde se dá s nimi rozumně hrát
  malá – ve vlaku je wifi

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).