Domů » Články » Česká aplikace QuickWP: Usnadněte si používání Windows Phone (recenze)

Česká aplikace QuickWP: Usnadněte si používání Windows Phone (recenze)

Přijdou vám některé funkce Windows Phone zapadlé či nedoladěné? Vyzkoušejte bezkonkurenční aplikaci QuickWP, která vám nabídne rychlý přístup k oblíbeným kontaktům, záložkám, síťovým nastavením a umožní vytvářet pokročilé upomínky a šablony.

QuickWP je jedna z nejpropracovanějších aplikací, kterou lze na Windows Phone (7 i 8) v současné době využívat. Za jejím vznikem stojí česká společnost XPERIENSIS s.r.o, která pro tuto platformu vytvořila již řadu zajímavých a úspěšných aplikací. V dnešním článku si ji podrobně představíme.

Stručně charakterizovat QuickWP není vůbec jednoduché, jelikož obsahuje velké množství různorodých funkcí. Obecně je však možné vyjít z názvu a účelu aplikace, kterým je usnadnění používání operačního systému Windows Phone. QuickWP tedy v podstatě nabízí sadu funkcí, které dokáží výrazně urychlit práci se systémem a to především v oblasti kontaktů, odkazů, nastavení, šablon, upomínek a podobně.

Klíčové funkce

 • Rychlý přístup k oblíbeným kontaktům (volání, SMS, sdílení)
 • Rychlý přístup k oblíbeným odkazům
 • Zástupci síťových nastavení
 • Šablony
 • Snadné hledání pomocí Google, Bingu nebo Seznamu
 • Pokročilé možnosti a správa upomínek
 • Nastavení soukromí – ochrana heslem pro vybrané kontakty a odkazy
 • Dlaždice na plochu (velký výběr)
 • Podpora pro Pocket (Read It Later)

Pokud již delší dobu vlastníte přístroj s operačním systémem Windows Phone, jistě jste si všimli, že některé základní a často využívané funkce systému nejsou vždy zcela do detailu promyšleny a doladěny. Často je sice požadovaná funkce k dispozici, ale přístup k ní není přímočarý a je třeba se proklikat několika menu. Běžné ovládání systému se tak při specifických činnostech může stávat zbytečně zdlouhavé. Tento problém je samozřejmě možné řešit pomocí různých doplňkových aplikací. V drtivé většině případů se však dané aplikace specializují pouze na jednu funkci a v praxi je tak třeba takovýchto aplikací několik, což může vše ještě více zkomplikovat nežli usnadnit (různé funkce, ovládání apod.). Tohoto problému si všimli v XPERIENSIS s.r.o a vytvořili aplikaci QuickWP, která sdružuje všechny důležité funkce do jediné aplikace.

Ještě než se pustíme do popisu samotné aplikace, je třeba upozornit, že se zaměříme pouze na stěžejní funkce a jejich základní nastavení. Aplikace toho však nabízí podstatně více. Jednoznačně doporučujeme aplikaci stáhnout (trial verze), či zakoupit a vše prakticky otestovat. Při prvotním seznamování také velice pomůže systém propracované nápovědy, která je v aplikaci obsažena. 

Grafické zpracování a základní ovládání

Grafika QuickWP vychází ze standardizovaného „metro“ rozhraní, které však bylo trochu prostorově a velikostně upraveno tak, aby se na displej vešlo vše potřebné. Základní ovládání aplikace je již ovšem zcela standardní. Tedy klasické rozložení jednotlivých sekcí do záložek s možností nastavení a přizpůsobení ve spodním menu. Jedinou výjimku tvoří první záložka „start“, která obsahuje „výstupy“ z většiny ostatních záložek. Slouží tedy jako jakýsi rozcestník a zajišťuje rychlý přístup k jednotlivým funkcím.

Každá záložka obsahuje několik základních tlačítek, které umožňují upravovat její obsah a nastavení. Konkrétně se jedná o tlačítka:

 • Plus – možnost přidávat nové položky
 • Lupa – vyhledávání napříč položkami v dané sekci s možností vyhledávat mimo aplikaci
 • Tužka – editační mód umožňující přesouvání/mazání jednotlivých položek
 • Otazník – detailní nápověda vztažená ke každé sekci

Samotné ovládání je tedy na první pohled velice snadné, v praxi však nemile překvapí nekonzistence funkcí některých tlačítek. Např. tlačítko „plus“ v záložce „lidé“ sice slouží k přidání nového kontaktu do aplikace, ale pouze ručně (nový kontakt). Pokud chcete připojit stávající kontakt, je třeba použít zcela nelogicky tlačítko s lupou, které slouží zároveň i jako vyhledávání v adresáři. Takovýchto drobných rozdílů a vzájemného provázání funkcí je v aplikace relativně dost. Zpočátku bude tedy pravděpodobně chvíli trvat, než si na rozdíly zvyknete. Osobně doufáme, že vývojáři v budoucích verzích vše sjednotí a vzájemně odliší.

Velkou pochvalu si však zaslouží systém nápovědy, který orientaci v jednotlivých funkcích výrazně usnadní. Nejen že před použitím jakékoliv funkce aplikace zobrazí informační proužek a pod některými kolonkami jsou zobrazeny praktické tipy, ale je k dispozici také podrobná nápověda s popisem všech možností přímo na webu autorů (přístupná přes tlačítko s otazníkem).

TIP: Pokud vám nebude vyhovovat systém ikon ve spodním menu, je možné používat kontextovou nabídku, která se zobrazí po přidržení prstu na libovolné položce.

Kontakty (lidé)

Jednou z hlavních funkcí je snadný přístup k oblíbeným kontaktům (záložka „lidé“). Je zde možné si přidat libovolný počet kontaktů z adresáře (tlačítkem s lupou) a následně kliknutím na příslušnou ikonku u každého kontaktu snadno volat nebo odesílat textové zprávy. Těmito základními funkcemi však možnosti ukrývané touto záložkou ani zdaleka nekončí.

 

Pokud kliknete přímo na dlaždici kontaktu, zobrazí se seznam dalších funkcí – volání a posílání SMS na všechna uložená čísla, kopírování informací do schránky, odesílání předpřipravených SMS ze šablon, e-mailů apod.

Záložky (odkazy)

Další funkcí (záložka „odkazy“) jsou oblíbené internetové stránky. Zde je možné přidávat neomezený počet webů, ke kterým potřebujete rychlý přístup. V nabídce pro přidání stačí vyplnit url adresu a nadpis. Aplikace automaticky načte ikonku. K dispozici je také možnost chránit danou záložku heslem či ji přidat do služby Pocket.

  

Další funkce jsou dostupné v nabídce, která se zobrazí po přidržení prstu na libovolné položce.

Šablony

Třetí (velice praktickou) záložkou jsou šablony. Jak již název napovídá, v této záložce je možné vytvářet libovolné šablony pro SMS a e-maily. Kromě názvu a vlastního textu je možné volit, zdali má být šablona vázaná (pouze pro zvolený kontakt) či obecná (pro kohokoliv). Přidat lze také podpis (vyplňuje se v nastavení aplikace) a nepřeberné množství dalších parametrů (ikonka s mřížkou).

 

Upomínky

Poslední záložkou jsou „upomínky“. V podstatě se jedná o podobnou funkci, která je přímo integrovaná v systému. Autoři však funkčnost trochu rozšířili. K dispozici je výběr mezi alarmem (zvoní opakovaně) a upomínkou (zvoní pouze jednou). Nastavit lze také standardní název, opakování, datum a čas. V případě upomínky je navíc možné nastavit další funkci (akci) – volání, SMS, url. Pokud nastavíte např. volání a vyberete konkrétní číslo, po zaznění upomínky lze kliknout na okno s upozorněním, což způsobí vytočení zvoleného čísla.

 

Tato funkce má však jedno zásadní omezení. Na okno s upozorněním lze totiž kliknout pouze v případě, že máte odemčený displej. Pokud máte standardně přístroj uspaný a objeví se upomínka, po kliknutí se nic nestane. Na obhajobu autorů je třeba říci, že tento nedostatek je způsoben samotným operačním systémem a nejedná se tedy o chybu aplikace. Na druhou stranu je trochu nepochopitelné, proč je tato funkce vůbec k dispozici, když ji v praxi stejně leze využít.

Nastavení

Nastavení aplikace se zdá na první pohled poměrně rozsáhlé, jednotlivé položky však naštěstí neobsahují příliš přebytečných voleb. Nastavil lze např. podpis, barevné schéma, osobní nastavení, synchronizaci kontaktů, přístup ke službě Pocket apod. Podrobný popis naleznete v samotné nápovědě aplikace. Zapomínat bychom také neměli na užitečnou funkci zálohování na Skydrive.

  

Dlaždice

Jelikož je hlavním účelem QuickWP usnadnit a zrychlit používání operačního systému Windows Phone, ve výbavě nesmí chybět možnost využívat dlaždice. Konkrétně lze připnout jednotlivé záložky aplikace, síťové přepínače a odkazy. Je velká škoda, že aplikace nevyužívá potenciál dlaždic na 100%. Uživatelé by jistě uvítali možnost připnout i jednotlivé kontakty, šablony apod., o podpoře vše tří velikostí dlaždic (WP7.8/8) nemluvě.

Stažení a cena

Aplikaci naleznete na Windows Phone Storu za cenu 41,99 Kč s možností plnohodnotné trial verze.

-

Hodnocení

QuickWP je aplikace, která nemá na Windows Phone obdoby. Její rozsah funkcí a nastavení je místy až neuvěřitelný. Na své si tedy přijdou i ti nejnáročnější uživatelé. V podstatě je možné nastavit a využít v daném směru snad vše, co vás napadne. Ovšem jak se říká „všeho moc škodí“, a to platí i v tomto případě. Ačkoliv se autoři snažili vytvořit jednotné ovládání, v mnoha směrech to díky obrovskému množství funkcí nebylo možné.

Některé položky tak působí dosti neuspořádaně a některé funkce není zcela jednoduché na první pohled nalézt. Pokud tedy budete chtít aplikaci plnohodnotně využívat, bude třeba nejdříve pečlivě nastudovat podrobný návod. Pokud se však tímto prvotním nastavením „prokoušete“, aplikace nahradí desítky jiných a svou funkci odvede na jedničku.

V případě budoucích verzí také doufáme, že se autoři místo přidávání nových funkcí zaměří na optimalizaci těch stávajících a výrazně zapracují na ovládání. V celkovém pohledu by dokonce neuškodilo, kdyby některé velice specifické funkce vypadly na úkor přehlednějšího používání těch ostatních.

Jindřich Lukeš

5 komentářů

 1. Osobne si vobec neviem predstavit zmysel/pouzivanie tejto aplikacie, tak ako „foldre“ od Samsungu.

  • Také mi na této aplikaci nepřijde nic zvláštního. Kontakty a akce s nimi jsou velmi rychle dostupné i bez další aplikace. A pokud to chci ještě rychleji, tak si je připnu na HS.

   Je to vlastně jen taková aplikace na odkazy. Já osobně považuji za rychlejší jít systémovou cestou než aplikační.

  • foll (neregistrovaný)

   Tak tohle je „reklamní“ článek na téma „I pro WP se implementují české aplikace“. Kdyby něco podobného bylo pro Android, tak se o tom nepíše, protože aplikací pro Android je hrozně moc.

   Smysl a užitná hodnota aplikace tedy je v pozadí, hlavní je upozornit na aplikaci.

  • Ano, článek je koncipován jako nechutná reklama. Už jen první řádek:

   „Přijdou vám některé funkce Windows Phone zapadlé či nedoladěné? Vyzkoušejte bezkonkurenční aplikaci QuickWP“

   Tohle přece není recenze, ale reklamní slogan…

 2. Nemyslim si, ze Jidra Lukes to udelal zamerne, jen to nestastne nazval.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).