Domů » Články » CampStove: Nevyčerpatelný zdroj energie pro váš smartphone

CampStove: Nevyčerpatelný zdroj energie pro váš smartphone

Společnost BioLite uvedla na trh zajímavé příslušenství, které ocení všichni trampové. Stačí pár větviček, škrtnout sirkou a už můžete dobíjet svůj mobilní telefon?

Pokud patříte mezi vyznavače outdoorových aktivit, nebo jen rádi vyrážíte do přírody na více dní, jistě oceníte velice zajímavý gadget od společnosti BioLite. Každý z nás zná situaci, kdy s přáteli či rodinou vyráží na pár dní mimo civilizaci a již po cestě se mu hlavou honí myšlenky, jak udrží svůj nabušený smartphone těch několik dní na příjmu. Samozřejmě tu jsou přenosné solární panely, které jsou však poměrně drahé a ne vždy se setkáme s příznivými podmínkami pro nabíjení. V případě příslušenství CampStove od BioLite s sebou můžete nosit téměř nevyčerpatelný zdroj elektrické energie pro vaše kapesní miláčky a navíc si na něm můžete opéct i špekáčky. Jako palivo poslouží jakékoliv chrastí nebo klacíky, které kolem sebe bezproblémů najdete. Princip výroby elektrické energie je poměrně jednoduchý.

  

Při spalování větviček, kterých v lese najdete opravdu dostatek dochází k zahřívání termočlánků, které generují elektřinu. Uvnitř termoelektrického generátoru (TEG – thermoelectric generator) následně dochází ke stabilizaci potřebného napětí 5 V. Při udržování ohně v CampStove je pak možné dosáhnout stabilního odběru 2 Watty. Jako příklad lze uvést, že dvacetiminutové nabíjení smartphonu iPhone 4S postačí na zhruba 60 minut hovoru, což osobně považuji za slušnou hodnotu. Integrovaný TEG neslouží pouze pro nabíjení, ale pohání i vestavěný ventilátor, který rozfoukává rozdělaný oheň.

   

Celé zařízení váží příjemných 935 gramů a díky kompaktním rozměrům (120 x 120 x 200 mm) se pohodlně vejde do každé bagáže. CampStove lze objednat přímo ze stránek výrobce za cenu 129 USD, ke které je samozřejmě třeba připočítat náklady na dopravu a celní desátek. Kromě CampStove vyrábí BioLite i většího brášku s názvem HomeStove, který pomáhá získávat elektřinu chudým lidem v zemích třetího světa.

Zdroj

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

3 komentářů

  1. Hmm, perfektní nápad. I když trampové se většinou technologií straní, tak nevím, kolik z nich si nosí mobil do přírody. GPS je něco jiného, tam to asi bude slavit úspěch.

  2. Dobrý nápad (zejména pro dobíjení GPS), ale 2W jsou pořád málo – jestliže mi GPS vybije za den sadu aku 1500mAh – tj. při 5V to je 7,5Wh, tzn., vezmeme-li v úvahu účinnost nabíjení a účinnost případného měniče v nabíječce, budeme muset každý den minimálně 4 hod přikládat pod kotlem. Navíc rozměry 120x120x200 taky nejsou zrovna kompaktní. Klasický plynový vařič + 250 bomba v ešusu + několik sad NiMh aku. mi stále vychází rozměrově lépe, o ceně ani nemluvím. Každopádně ale dobrý nápad.

  3. Přijde mi to jako zbytečné. Rozměry zařízení rozhodně nejsou kompaktní. Byl autor někdy v přírodě? Tohle je akorát těžká a moc velká věc. V batohu zabírá příliš cenného místa a kilo je sakra znát.

    Jídlo si radši připravím na něčem, co bude mít pořádnou teplotu a bude daleko komfortnější. A pokud budu potřebovat nabíjet mobil, tak si vezmu přenosný akumulátor. Na týden provozu mnohem menší a lehčí nabíječka s bateriemi udrží mobil v pohodě. A když pojedu na dýl? Tak si nevezmu smartphone, protože je stejně k ničemu…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).