Domů » Bleskovky » Bluetooth 5 přijde ještě letos: Nabídne vyšší rychlost i dosah

Bluetooth 5 přijde ještě letos: Nabídne vyšší rychlost i dosah

Standardizační organizace Bluetooth Special Interest Group (SIG) oznámila novou verzi rozhraní Bluetooth s číslem 5. Oproti aktuálnímu Bluetooth 4.2 z roku 2014 má nová specifikace nabídnout rychlejší přenosy na větší vzdálenosti za zachování nízké energetické náročnosti.

bluetooth_intro_image

Bohužel konkrétní specifikaci Bluetooth SIG neoznámilo, pouze víme, že Bluetooth 5 má mít ve srovnání s Bluetooth 4.2 až čtyřnásobný dosah, dvojnásobnou rychlost a až 800x větší vysílací kapacitu. Kromě toho bude nová verze obsahovat tzv. reklamní pakety, což znamená, že schopnost zaslat si limitované množství dat dostanou i zařízení, která nejsou spárovaná.

Bluetooth

Výhody nového Bluetooth pocítí nejen chytré telefony, ale zejména zařízení internetu věcí, jako jsou chytré žárovky, vypínače apod. Zvýšený rozsah má mít pozitivní dopad zejména na zařízení, která se nachází za zdmi v jiných místnostech či mimo domácnost. Na maximální interoperabilitě v této oblasti bude nyní pracovat více než 30 tisíc partnerských společností. První zařízení s podporou Bluetooth 5 by měly přijít do konce letošního roku, větší rozmach by měl přijít v roce příštím.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments