Domů » Články » BlackBerry Z10: První rande s novou ostružinou

BlackBerry Z10: První rande s novou ostružinou

Z10 nám v redakci koluje necelý týden, po převzetí „štafety“ novou ostružinu podrobně testuju v rámci přípravy recenze. Dnes se ale pokusím shrnout první dojmy z každodenního používání.

Konstrukce

Mluvíme-li o prvních dojmech, je třeba zmínit samotnou konstrukci zařízení, jeho povrchovou úpravu a ergonomii. BlackBerry Z10 je z velké části vyroben z polykarbonátu, v ruce ale působí velice příjemně, rozhodně nemáte pocit, jako byste drželi kus levného plastu. BlackBerry se rozhodlo nepouštět do souboje o co největší displej, telefon proto padne tak akorát do ruky a díky oblým rohům i povrchové úpravě se dobře drží i po delší dobu. Jako dlouhodobý uživatel PlayBooku jsem se obával, že bude zapínací tlačítko stejně jako na tabletu zapuštěné do úrovně krytu (a tedy téměř nepoužitelné), výrobce se ale naštěstí poučil a všechny 4 klávesy na těle telefonu se dají komfortně ovládat. BlackBerry se ale chlubí optimalizací systému pro ovládání rukou a to platí i pro odemknutí telefonu.

Za zapůjčení děkujeme internetovému obchodu Max-shop.cz, kde si BlackBerry Z10 můžete zakoupit. 

Ovládání systému: Gesta, gesta, gesta

Díky dotykovému rámečku kolem displeje můžete Zed-desítku odemknout i tahem prstu od spodního okraje nahoru. Pokud gesto provádíte pomalu, zobrazí se vám nejdříve takzvaný lockscreen a na domovskou obrazovku se dostanete teprve tehdy, až dojedete prstem k hornímu okraji. V praxi ale telefon uchopíte do jedné ruky a kdybyste museli pokaždé projet palcem podél celého displeje, zřejmě byste si jej vykloubili. Vývojáři mysleli i na tohle a zamykací obrazovce přidali setrvačnost, stačí tedy jeden rychlý švih palcem zhruba do třetiny displeje, „kulisa“ vyjede až nahoru a telefon je během zlomku vteřiny připraven k používání.

  

Ovládání systému je zcela odlišné než u předchozích ostružin a ačkoliv jsem na dotyková gesta zvyklý z PlayBooku a BlackBerry 10 jsem znal celkem podrobně z článků a videí, první den jsem s telefonem trochu zápasil. Jako příklad uvedu minimalizaci aplikací, která se stejně jako na PlayBooku provádí tahem prstu od spodního okraje. Lidé, kteří viděli PlayBook leda na obrázku, udělají okamžitě základní chybu tím, že začnou gesto od spodní části displeje, správně musíte sáhnout až na zmíněný dotykový rámeček, tedy pod displej. Já jsem tohle samozřejmě věděl, problém ale nastal, když bylo třeba minimalizovat aplikaci z landscape režimu (tedy naležato). Můžete si prohlédnout všechna instruktážní videa na YouTube kanálu BlackBerry, ale všude se předvádí jen minimalizace z portrétního režimu.

To gesto je samozřejmě úplně stejné i v horizontální poloze telefonu, háček je ale v tom, že dotykové pole je po bocích mnohem tenčí než při horním a spodním okraji displeje a občas to chce trochu zručnosti, abyste jej správně provedli. Během několika dnů se vám ale všechna gesta dostanou „do palce“ a teprve tehdy využijete plný potenciál BlackBerry Flow. Systém je za všech okolností krásně svižný, při pohybu v seznamu aplikací ani při scrollování v prohlížeči není znát žádná prodleva a obsah věrně následuje každý pohyb vašich prstů. Po ovládnutí gest vám začnou jednotlivé obrazovky létat před očima a začnete žasnout, jak rychle lze ten či onen úkol provést, respektive se budete divit, proč to všem ostatním trvá tak dlouho a proč musí pořád někam klikat, když vy máte vše okamžitě k dispozici a na dosah palce.

  

Displej: Pastva pro oči

Omluvte mírnou nekonzistenci tohoto článku, rád bych si ale nechal komplexní a systematický popis až do plnohodnotné recenze, v článku věnovanému prvním dojmům se snažím věnovat skutečně věcem, které mě po seznámení se Zed-desítkou ať už pozitivně, či negativně zaujaly. Mezi ty jednoznačně pozitivní dojmy patří displej. Výrobce do Z10 nasadil 4,2″ IPS panel s rozlišením 768 x 1280 a denzitou pixelů 356 ppi (pro srovnání displej iPhone 5 má 4 palce a 326 ppi) a je to opravdová pastva pro oči.

  

Obrazovka BlackBerry Z10 dále disponuje novou technologií Touch On Lens, kdy dotykové senzory jsou umístěné přímo na zadní straně tvrzeného krycího skla. Eliminace separátní dotykové vrstvy jednak ubere na tloušťce displeje, a jednak má lepší optické vlastnosti (čím méně vrstev, tím víc čirý je obraz) a vysokou citlivost na dotyk. Vysoké rozlišení a jemnost displeje poznáte především při čtení dokumentů nebo článků na webu; text je perfektně ostrý a dá se pohodlně číst i při menší velikosti písma. Další parketou, na které bude displej dominovat jsou samozřejmě hry a videa ve fullHD rozlišení, se kterými si Z10 hravě poradí.

Výdrž: Nejslabší článek

Dostáváme se od hlavních předností k hlavním záporům a baterie je opravdu nejslabším článkem BlackBerry Z10. Pokud si chcete zaručeně zkazit náladu, nainstalujte si na Z10 nějaký měřič baterie, nechte ho minimalizovaný na ploše a sledujte jak vám procenta nabití krásně klesají před očima. Ačkoliv se v komentářích u různých článků stále tu a tam vyskytují jedinci schopni básnit o týdenní výdrži, většina z nás už se pravděpodobně smířila s tím, že moderní chytré telefony jsou zkrátka tak chytré a mají tak velké a jemné displeje, že vydrží na nabití maximálně jeden den a večer začnou zoufale volat po nabíječce.

Samozřejmě se najdou i tací, kteří telefon používají jen na volání a občas pošlou i nějakou tu esemesku, správný SmartManiak ale denně na telefonu projíždí nové články na webu, poslouchá hudbu, mailuje jak o život, facebookuje, twitteruje, občas krátí chvíli hrami a večer si před psaním pustí film nebo pár dílů oblíbeného seriálu. Pokud vám tato rutina připadá povědomá, připravte se, že budete Z10 nabíjet minimálně dvakrát denně.

  

Výrobce ale slibuje světlé zítřky a pohání své vývojáře k optimalizaci systému pro lepší výdrž. Naštěstí ve světě smartphonů jde spousta nedostatků řešit softwarově (čti bez nutnosti vytahovat peněženku) a BlackBerry již zhruba měsíc po představení zcela nového operačního systému vydává první aktualizace, ve kterých se soustředí právě na snížení energtické spotřeby. Vzhledem k tomu, že aktualizace jsou vázany na konkrétní operátory a Z10 ještě k těm českým nedorazila v oficiální distribuci, stažení updatu je v současné chvíli poněkud komplikované a zatím se mi ji nepodařilo stáhnout. Do vydání recenze se to ale pokusím zvládnout, abych mohl osobně ověřit, zda se výdrž zlepší. Zatím se na různých fórech ozývají uživatelé, kteří tvrdí, že je zlepšení znatelné a že už se výdrž blíží jednomu dni.

Internetový prohlížeč

Pokud používáte, nebo jste někdy vlastnili starší modely BlackBerry, jistě budete souhlasit, že prohlížeč nebyl nikdy nejsilnější stránkou ostružin; v OS7 došlo sice k mnoha zlepšením, na konkurenci však stále neměl. Rozhodnete-li se tedy nechat svého Bolda nebo Torche v šuplíku a pořídit si BlackBerry Z10 (eventuálně později Q10), po spuštění browseru vám ještě dlouho zůstane brada u země. Pro ty ostatní to bude možná jen příjemné polichocení, prohlížeč v BlackBerry 10 je svižný, stránky se načítají bleskurychle, v HTML5 benchmarku na vás vyskočí výsledek 485+11 bodů, čímž si nativní prohlížeč v BlackBerry 10 udržuje poměrně bezpečně první místo mezi všemi mobilními browsery, o 22 bodů poráží dokonce i desktopový Chrome.

  

BlackBerry Hub

Dominantou chytrých telefonů s ostružinou v logu byly odjakživa pracovní aplikace jako emailový klient. BlackBerry Z10 se sice velkým dotykovým displejem a bohatou nabídkou multimediálních funkcí snaží nalákat i běžné uživatele, nezapomíná ale ani na ty pracovité a BlackBerry hub je toho důkazem. Pokud si operační systém představíte jako budovu sestávající  se z účelově rozdělených místností, BlackBerry Hub by byla typická kancelář. Předem je třeba zdůraznit, že nejde pouze o emailový klient, vlastně to není ani aplikace, je to spíše taková ústředna pevně propojena s různými oddíly systému, běží neustále na pozadí a dostanete se tam odkudkoliv jednoduchým gestem. BlackBerry Hub obsahuje nejen emaily ze všech účtů, které si nastavíte, ale i textové zprávy, seznam hovorů, notifikace a zprávy ze sociálních sítí, chaty z BlackBerry Messengeru a další.

BlackBerry rovněž nabízí vývojářům možnost využívat tohoto centra k zobrazování notifikací z aplikací třetích stran. Můžete si prohlížet buďto všechny příchozí zprávy a notifikace, nebo je zobrazovat podle jednotlivých zdrojů. Kouzlo Hubu je v tom, že je naprosto soběstačný a k vyřízení všech příchozích událostí nepotřebujete otevírat žádnou další aplikaci. Vyskočila vám notifikace o novém komentáři na Facebooku? Vykašlete se na nějakou aplikaci, nejrychlejší je odpovědět rovnou z Hubu. Něco vás napadlo a chcete se o to podělit se svými followery na Twitteru? Nikam nechoďte, nic nepřepínejte, BlackBerry Hub to zvládne levou zadní. Pro lepší představu doporučuji zhlédnout videopohled, který pro vás natočil kolega Jirka Hrma.

Multimédia

BlackBerry Z10 je vybaven 8Mpix hlavním fotoaparátem na zádi a 2Mpix sekundárním na straně přední. Oba fotoaparáty umí natáčet video ve fullHD rozlišení, ten přední můžete navíc využít pro videohovory přes BlackBerry Messenger (cca do měsíce by se na BlackBerry World měla objevit i oficiální aplikace Skype). Pořízené fotorafie jsou ve srovnání s dnešními telefony nadprůměrné, Z10 si celkem dobře poradí i za horších světelných podmínek, případně můžete k osvětlení scény využít přisvětlovací diodu.

U fotoaparátu krátce zmíním jen funkci Time Shift, díky které můžete po pořízení snímek vrátit v čase o několiv vteřin zpět i vpřed a vybat tak nejlepší záběr. Ještě více tuto funkci využijete při focení skupiny lidí, kdy jde u každého jednotlivce nastavit jiný čas tak, aby například nikdo na fotce neměl zavřené oči, výsledná fotografie se složí z různých okamžiků na časové ose do jednoho snímku. BlackBerry tuto funkci propaguje především jako nástroj pro focení lidí, v praxi se dá ale perfektně využít i k zachycení dynamické scény (sport a podobně).

  

Velké plus si zaslouží možnost úpravy fotografií a videí nativně bez potřeby kupovat a instalovat další aplikace. Editor obrázků nabízí prostor pro úpravu základních parametrů (konstrast, jas, saturace, ostrost atd) i několik barevných filtrů a rámečků, které známe z Instagramu. Editor videí pak umožňuje snadný ořez klipů, případně býrobu krátkého sestřihu videí a fotek s možností přidat titulky, barevné filtry a hudbu na pozadí. Ukázku takového sestřihu z nativní aplikace Story Maker si můžete prohlédnout níže.

Model Z10 se povedl, dokonalý ale není…

BlackBerry po dlouhé době dokázalo, že umí vyrobit i moderní ostružinu, která zaujme celkem osobitým designem a nově nabytými multimediálními funkcemi a zároveň si zachová pověstnou funkcionaltu, svižnost a spolehlivost systému. Zatím největší nevýhodou je slabá výdrž baterie, kvůli které budete muset vyhledat nabíječku dvakrát denně, to by se však mělo zlepšit s updaty systému, které výrobce vydává poměrně často a nenechává uživatele dlouho trpět kvůli dětským nemocem nově zrozené platformy.

Graf ceny produktu Blackberry Z10 poskytuje server Heureka.cz

Pokud vás BlackBerry Z10 zaujal, určitě si počkejte na plnohodnotnou recenzi, kterou již brzy uvidíte na SmartManii. Pokud vás ohledně Z10 nebo operačního systému BlackBerry 10 zajímá něco konkrétního, o čem jsem se v článku nezmínil, neváhejte využít prostoru pro komentáře.

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

37 komentářů

 1. Těší mě kvalitní, plný a nezpomalující multitasking. Půlroční zkušenost s androidovou představou o multitaskingu a způsobu řízení běhu aplikací mě naplňuje zoufalstvím. PlayBook (a následně snad i BB10) je v porovnání cesta rájem.

  Nutnou podmínkou je ale aspoň jednodenní výdrž jako u ostatních.

 2. pdatomas (neregistrovaný)

  Nikde jsem zatím neviděl video s navigací, bylo by skvělé pokud by jsi mohl udělat i toto video a postnout ho sem. Určitě nejsem jediný, kdo od mobilu vyžaduje i offline navigaci. Díky

  • Rezza (neregistrovaný)

   Na Dev Alpha bylo v miste Ceske Republiky nic, tedy vlastne tam byla tecka Praha a Brno. Ale ocekavam, ze ve finalni distribuci pro CR tam bude vic ;-)

  • Jak pise Rezza – nativní BlackBerry Mapy zatím neobsahují vůbec podklady pro Českou republiku, tudíž nemohu vyzkoušet ani navigaci, snad to doplní až se Z10 dostane oficiálně na český trh. Na BlackBerry World je jinak ještě k dispozici offline navigace Wisepilot, ale ta nepatří mezi nejlevnější.

 3. Děkuji za přiblížení BB Z10.

  Měl bych několik otázek:

  – jde klávesnici z QWERTY přepnout do QWERTZ (ano jsem na to zvyklý :-)) – ve všech recenzích je klávesnice QWERTY

  – obousměrná synchronizace s Gmailem – email (ne IMAP), kontakty, kalendáře – nikoliv jen pro čtení, ale i zadávání (EAS? CalDav, CardDav?)

  – dokáže email přeposlat i přílohy, se kterými systém nepracuje?

  Pokud budete někdo znát odpověď, tak by mě to potěšilo, protože zvažuji změnu platformy a tohle by mi pomohlo v rozhodování.

  • U všech dotazů zní odpověď ANO.

  • Děkuji za odpověď.. Potěšila :)

   Teď už jen počkám na to, až se povede update a jak se to projeví na výdrži baterie.

  • vigo (neregistrovaný)

   Máme v rodině jednu Z10 a po prvním updatu mi v noci on oné osoby vlastnící Z10 přišla následující BBM zpráva: „Busy day na roamingu a zbývá mi 66 %“. Tolik mi zbude po celém dni i na mém Boldu 9900 – když se na něj budu jen koukat a nebudu ho skoro používat :-)

  • Ruslan Botsyurko

   To zní jako dobré zprávy! Díky za sdílení zkušenosti!

 4. Wardo (neregistrovaný)

  To s tou nabijeckou dvakrat denne je trochu prehnane, ne? Ve vsech recenzich je pri normalni vytizeni telefonu narocneho uzivatele hlasena jednodenni vydrz. S iphonem nebo galaxy taky budete hledat nabijecku dvakrat denne pokud budete chtit. Potom updatu by 1 den nemel byt problem. Nicmene stale doufam, ze nejaky vyrobce dokaze vyrobit baterii se stejnymi rozmery ale vetsi kapacitou, jako tomu bylo u BB 9900

  • Jak jsem psal – po updatu jiní uživatelé hlásí znatelné zlepšení až na ten jeden den, mně se ho zatím nepodařilo stáhnout a celý den rozhodně na jedno nabití nevydrží, a to prakticky nehraju hry. Ale do vydání recenze udělám maximum pro to, abych tam ten update dostal a mohl posoudit zlepšení.

  • Ruslane zkušel jsi v Blackberry Linku Reload device software a dát obnovit? Sice ti to vymaže telefon a dá do továrního nastavení, ale díky tomu mi BB Link nabídl update. Stačí jen před obnovením si udělat úplnou zálohu.

  • Zkoušel, ale nabídlo mi to akorát 10.0.9…. , ale už mám zajištěný zaručený postup, jen k tomu potřebuju Windows 7 a k těm se dostanu nejdřív v pátek.

  • No a není to ta aktualizace? :-)

 5. teekey (neregistrovaný)

  Clanek je o Z10, ale uprostred clanku je okno s informacemi o Q10 „Technické parametry BlackBerry Q10“ – das ist nicht ok :)

  Ruslane, dokazes odhadnout nakolik je „nizka“ vydrz dana hranim si se zarizenim v ramci cerpani informaci pro recenzi, nebo jde opravdu u zjisteni pri „bezne“ praci?

  • Uh, to je nějaký bug, už podruhé jsem to opravoval, napíšu Z10 a vloží se Q10, díky za upozornění. Ad baterka: já se snažím ho používat tak, jak jsem zvyklý, systém už mám prozkoumaný, takže ho zas tolik netrápím. Ale poměrně dost píšu na BBM. Myslím si, že díky updatům budou problémy s baterkou brzy pasé, jen jsem to nechtěl nějak ututlávat nebo přibarvovat, aby byl článek objektivní.

  • Podruhé jsem to sem zřejmě vložil já chybně při noční korekci článku, teď už se ale zdá, že to Ruslan opravil :)

 6. Snad ještě otázka ohledně multimédií.

  Na PlayBooku jsem neměl problém s tím, aby přehrával avi apod, ale problém byl se zvukem. Vícekanálový zvuk prostě nepřehrál. Výkonu dostatek, ale vinou přehrávače? se musel film přeukládat do jiného formátu.

  Je nyní tento problém na BB vyřešen?

  • + titulky v externím souboru.

   Děkuji.

  • Zatím mi to přehrálo všechna videa, včetně .mkv s AC3 Stereo i AC3 5.1… Ale titulky to prostě zatím nepřehraje. Přehrávání videí je vůbec hodně silnou stránkou Z10. U některých přístrojů s Androidem (o WP raději vůbec nemluvím) mi některá videa šla přehrát s cukáním, tady je to naprosto plynulé a bez problémů… Za tohle to palec nahoru…

 7. lado (neregistrovaný)

  kdo dělal tu neskutečnou recenzi o nabíjení Z10 2x za den ? Ruslan píše o všech telefonech a má v tom všem trochu guláš, má on vůbec Z10 ?

  • Můžu potvrdit, že Ruslan opravdu má Z10… A to, že nabíjí 2x denně prostě souvisí s tím, že má přístroj s původním (prvním) fw a s tím, že prostě využívá přístroj naplno. Je přeci jasné a to snad pochopí každý, že výdrž je hodně specifická záležitost a u každého se prostě může lišit. Je to jako se spotřebou nafty v autě. Zatímco já dokážu jezdit za 3,5 – 4,5l, tak moje přítelkyně jezdí za 5l a víc…

 8. Zní to neskutečně, ale při plném zatížení to tak je (se starým software).Stačí se kouknout na zahraniční fóra. Telefon jsem používal ,,normálně´´ a k večeru byl KO, takže při velké zátěži tomu i věřím, že 2x denně :-)

 9. Tipujem, ze ta nizka vydrz je urcitou „danou“ za plnohodnotny multitasking. Predpokladam, ze tento problem sa da v pohode vyriesit po SW stranke a ze BB uz na tom aj intenzivne pracuje…

  • Pokud můžu drze mluvit že zkušenosti s PlayBookem, tak plný multitasking nemá na výdrž nijak pozorovatelný vliv. Existují samozřejmě výjimky, které baterku šťaví, ale takové aplikace to dělají, i když jsou spuštěny i samotné.

  • 1800mA baterie je pomerne slusna kapacita na to, ze display nepatri medzi najvacsie. Takze tipujem, ze problem je prave v behu aplikacii. Ale je to len moj nazor. Preto dufam, ze to BB opravi. BB10 sa mi paci svojou funkcionalitou, tak snad to nezabiju prave tragickou vydrzou…

  • Podle reakcí na G+ se zdá, že výdrž se s updatem výrazně zlepšila, tak snad budou podobně pozitivní poznatky i v recenzi, pokud se stihne update.

 10. Video recenze poměrně extenzivní, nicméně mi trošku chybí detailnější pohled na práci s kontakty a telefonem. Třeba u HTC mám unifikované kontakty skrze všemožné účty, takže pak na kartě člověk vidí statusy z jiných sítí, automaticky se mu dotáhne fotka, může mít i svou fotku, nastavit kterou zobrazovat, no a hlavně vytáčení – tomu je věnováno málo – třeba znovu u HTC – stačí začít mačkat číslice, ale ono se kontextově začne hledat i v kontaktech podle přiřazených písmen – často na 3 kliky dostanu okamžitě kontakt k nabídce na vytáčení – kdo nezažil, neví o co by přišel.

  BB fandím moc, kvůli QNX, ale mám z toho systému zvláštní dojem – ty minimalizované aplikace ala Widgety mi vůbec nesedí. Respektive mi tam chybí něco jako základní obrazovka. Asi jsem moc zvyklý na HTC – velké hodiny, přes ně statusy či počasí, pod tím pruh s poslední událostí z kalendáře, pod tím ikony na nejpoužívanější aplikace. Možná je to jen o zvyku, těžko říct …

  • Myslím, že to chce počkat na recenzi…

  • Aplikace pro BB10 jde naprogramovat tak, aby v minimalizovaném stavu zobrazovaly základní údaje, taková obdoba Live Tiles na WP. Zároveň jde ale o seznam max. osmi spuštěných aplikací, takže je to takový mix domácí obrazovky a seznamu spuštěných aplikací. Taky čekám, jestli mi to bude vyhovovat.

  • Přesně tak, tomuto všemu se budu podrobně věnovat v recenzi, tohle byl zatím článek s prvními dojmy a Jirka video zvládl dle mě poctivě, ale věnovat se všemu a neudělat z toho celovečerní film je opravdu nadlidský úkon. Rychle ale odpovím, že zmíněné věci umí i kontaktní adresář v BlackBerry 10 ;)

 11. Petr Maleček (neregistrovaný)

  Říkáte, že displej je skoro to nejlepší co lze u telefonu najít, ale když jste porovnával obraz s iPhonem 5, tak k tomu má BB ještě hodně daleko. Takže zase takový zázrak to není.

  • Asi jste si něco špatně přečetl, já jsem nikde nepsal, že má displej Z10 hodně daleko k tomu na iPhone 5. Ve skutečnosti je velice srovnatelný s retinou u iPhonu, Z10 má možná o trochu věrnější barvy (pětka softwarově přidává kontrast) a v praxi jsou i ty 0,2 palce navíc v uhlopříčce znát. Konec konců u obou zařízení je použita stejná technologie displeje (IPS) a Z10 má ještě větší rozlišení a denzitu pixelů, takže ani technicky nemůže být horší než u iPhonu.

 12. Takže v BlackBerry World je už dostupná aplikace WhatsApp [odkaz]

  Mám ji už v Z10 a funguje parádně, včetně Aktive Frames…

 13. lado (neregistrovaný)

  jen se chci zeptat Milennia , jak jsi dostal aplikaci WhatsApp v Čechach do telefonu ? mam o2 a napiše mi že aplikace neni pro mě určená,

  díky

 14. Musíš mít nejnovější firmware a pak to půjde.

 15. josef (neregistrovaný)

  stale jen opisuje co napsali druzí , vite o koho se jedná ? RB ten pán ví vše

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).