Domů » Bleskovky » BlackBerry ukázalo Priv s Androidem na oficiálních renderech. Premiéra na spadnutí?

BlackBerry ukázalo Priv s Androidem na oficiálních renderech. Premiéra na spadnutí?

Ještě v letošním roce se dočkáme od BlackBerry „vysouváku“ Priv, který překvapivě běží na systému Android. V minulém týdnu jeho příchod potvrdil ředitel společnosti John Chen a dokonce tento smartphone ukázal na kamery kanadského serveru Business News Network. Z následujícího videa se nicméně zdá, že šéf BlackBerry zatím není se systémem Android spřátelený.

Blackberry Priv Android Slider By CEO John Chen

I přes tyto náhledy si BlackBerry schovává oficiální oznámení na pozdější dobu, čekání navíc ještě zpříjemňuje zveřejněním prvních oficiálních renderů, z dřívějších a kvalitnějších úniků nicméně již podobu BlackBerry Priv poměrně dobře známe.

   

Co je však zajímavé, je následující screenshot systému odhalující aplikaci s názvem DTEK. Ta by měla podle našich informací sledovat pokusy o nabourání se do systému či o získání citlivých dat třetí stranou. DTEK (nejspíše akronym od slova „detect“) má pak o těchto nebezpečích informovat uživatele formou notifikací.

  

BlackBerry Priv má být na rozdíl od běžných smartphonů s Androidem prošpikováno bezpečnostními funkcemi, na které jsou uživatelé systému smartphonů kanadské značky zvyklí. Ikonky některých aplikací mají pod sebou tři tečky, což je prvek vyskytující se i na hardwarové vysouvací klávesnici, souvislost (je-li nějaká) ale prozatím neznáme.

  

Doufáme, že už nás BlackBerry nebude dlouho napínat, a svůj první smartphone s Androidem brzy představí. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

20 komentářů

 1. LivingLegend

  Uaa slide klavesnice ale na blbou stranu :-( proc?

  • Ty jsi nikdy slide klávesnici na výšku neměl, viď? Jinak bys něco takového nemohl ani napsat… :)

  • Hektor (neregistrovaný)

   Taky sem nikdy neměl slide klávesnici na výšku na systému kterej má všechny ovládací prvky hyerarchicky poskládané, tj odshora dolů a ovládají se dotykem. Jaké to je?

  • borix (neregistrovaný)

   Měl jsem Dell Venue Pro, který je konstrukčně velmi podobný BB Priv a psaní na klávesnici bylo velice dobré. Před tím jsem měl několik vysouváků z boku a rozdíl při psaní nebyl de facto žádný. Naopak, nemusel jsem neustále překlápět telefon a čekat až se otočí obraz na displeji. Co se týká BB, tak nepochybuji, že klávesnice bude perfektní.

  • já neměl nikdy slide, ale klávesnici na výšku ano (Palm a WM, trochu Symbian) a bylo to dobré. Hodně tedy záleží na kvalitě klávesnice, někdy se moc nepodaří. Pak také na podpoře ze strany OS, např. Palm byl super, systém s tím počítal, indexování, kláv. zkratky, fokus, vše super. WM dost kulhal, Symbian také dobré. Android zoufalost. Dnes při kvalitě displejů (odezva, velikost) a výkonu s pokročilými aplikacemi (slide, slovníky, atd.) je už HW skoro otázkou, zda je skutečně přínosem. Pro nás o trochu více, pokud je zde 5. řada s dalšími znaky a „vychytávky“ typu zápory, pádování je furt pro SW oříšek, jinak pro „jednodušší“ jazyky asi není vůbec co řešit.

  • Ostatně, stačí se podívat na nějaké LG nebo kdo véčko, v jakém stavu je Android. Naprosto nepřipraveném. Jeden úkon tam má třeba tři varianty, jiný naopak žádný, atd. Totální guláš.

   Pravda, BB asi udělá robustní nadstavbu, aby přinesl své služby a GUI, ale pokud bude klávesnice někde dobře fungovat, tak možná zde, jak vlezeš jinam, bude to zase v bledě modrém, bordel.

  • Vtipe, klavesnice na vysku nemuze bejt nikdy tak pohodlna jako na sirku uz jen diky tomu ze tam mas vic mista… Dejte mi neco za muj TYTN II nutno uznat ze BB se aspon snazi…

  • borix (neregistrovaný)

   Nebudu se hádat o nesmyslu, že SW je stejně dobrá jako HW. Ale jsem přesvědčen, že klávesnice na BB na výšku je lepší než klávesnice HTC na šířku.

  • Tak sirkou budou zkoro stejne :D Ale boze dejte mi konecne zarizeni s diplayem 4.5″-4.7″ a klavesnici na sirku (marsmelou uz se na to pripravuje :D ) C konektor, Wifi,NFC slusnou baterku. Snad toho nechci mnoho

  • Android zufalost? Prvý android mal klavesnicu, ty si asi android s klavesnicou nemal.:-)))

  • @livinglegend: nejsi sám, kdo by takové zařízení bral hned. Ještě bych doplnil minimálně 2GB RAM a pořádnej procesor.

   Já jsem měl například HTC Touch Pro s vysouvací klávesnicí a nikdy jsem později již nepocítil tak komfortní pocit při psaní… Prostě HW klávesnice je úplně někde jinde než SW. A proto se mi BB nápad celkem líbí.

 2. Mr. Arakin (neregistrovaný)

  Na tom, ze pobezi na Androidu prece neni nic prekvapiveho – to je zname uz hezkych par tydnu.

 3. Tento projekt beriem tak, že topiaci sa aj slamky chytá.

  • Je vtipné to přirovnání Androidu ke slámě a máš vlastně pravdu – Android v čase chřadne, každou chvíli ohnutý jinam a při sebemenším působení se zlomí :-D Ale co má BB dělat? Kvalita není to, co mainstreamoví uživatelé chtějí. Mít v BB rozhodovací možnost, taky přejdu k Androidu.

  • borix (neregistrovaný)

   Jen to bohužel vypadá, že BB už nebude produkovat nové telefony s BB OS. Je mi jasné, proč se tak děje, ale i tak je škoda dalšího systému. Lepší je mít na výběr. Pro spotřebitele by bylo výhodnější, kdyby na trhu bylo třeba 5 OS s rovnoměrným podílem..

  • Som skôr metaforu myslel v tom znení, že BB sa celé potápa ku dnu a skúša možné nemožné… Osobne nemám nič proti Adroidu i keď by som doň už nešiel. Ale Privu žiadny veľký úspech u BB nečakám. Mobil do bude drahý a to sa vo svete Androidu dnes „nenosí“… Veď sa stačí pozrieť ako „horia“ zavedený hráči na trhu.

 4. Já používám BB10 a Android souběžně každý den a docela chápu zmateného Chena – denně se divím, proč Google nezaměstná specialistu na ergonomii. Android je suverénně největší slepenina ve světě mobilních OS :-)

  Bezpečnost (a soukromí) u Androidu nicméně začnu brát vážně až poté, co uvidím možnost volit přístupová práva pro aplikace, tedy to, co nám Google cíleně upírá.

  A jinak díky za klávesnici zespoda, na toto čekám už od Dell Venue Pro.

  • Bezpečnost u Androidu? Vždyť chybí i její základ, a to pravidelné aktulizace. Díra v systému, je mnohem horší, než nějaká práva. Taková aplikace se dá v nejhorším jednoduše odinstalovat.

  • Jo… blbě jsem se vyjádřil. Nejdřív zalepit systém (jak?) a pak vytunit přístupová práva. Potom začnu BB Android brát vážně.

  • borix (neregistrovaný)

   Až se google rozhodne z androidu udělat bezpečný systém, bude muset restartovat a začít znovu od začátku. Ani v BB nejsou takoví kouzelníci.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).