Domů » Bleskovky » Věděli jste, že Bing Translator pro WP umí překládat skrze fotoaparát také do češtiny?

Věděli jste, že Bing Translator pro WP umí překládat skrze fotoaparát také do češtiny?

Bing není jen u nás nepříliš použitelý internetový vyhledávač od Microsoftu. Bing jsou také služby a aplikace, které redmondský gigant nabízí pro mobilní zařízení, poháněné jeho operačními systémy. Najdete je jak na svém počítači nebo tabletu s Windows 8, respektive 8.1, tak na svém telefonu s Windows Phone 8. Pravda, některé z nich prozatím nenabízí český obsah, například Zprávy Bing nebo Gurmánský svět Bing, nicméně samotné lokalizace se dočkaly všechny Bing aplikace a některé z nich jsou velmi použitelné, například Počasí Bing nebo Finance Bing. Velmi použitelný je ale i například Bing překladač.

 

Bing překladač (ve Store zdarma dostupný pod názvem Translator) je aplikace od Microsoftu, která podobně jako námi nedávno testovaná aplikace Word Lens slouží ke strojovému překladu textu, a to jak obsahu napsaného klávesnící, tak mluveného slova nebo překladu textu, na nejž právě míříte fotoaparátem v reálném čase. Poslední jmenovaná funkce však narozdíl od Word Lens umí od základu překládat snímaný text do českého jazyka.


   

Pokud se vám stane, že neporozumíte textu v cizím jazyce, jednoduše zapnete aplikaci Translator, namíříte na text fotoaparát a na displeji vašeho telefonu se zobrazí text v češtině. Samozřejmě tímto způsobem nepřeložíte bez chyby celé Shakespearovo dílo, ale několik slov na ulici, v dopravním prostředku či v jídelním lístku aplikace bez potíží přeloží. Ostatně jsem aplikaci vyzkoušel na vlastní kůži a zkusil přeložit anglický jídelní lístek.

    

Výsledek pochopitelně není bezchybný, přišlo mi ale, že větší potíže má aplikace se zaostřením na samotný text, než s jeho následným překladem. Pokud se ocitnete v cizí zemi bez znalosti jazyka, může se tato aplikace stát dobrým pomocníkem. Bohužel je k překladu vyžadováno připojení k internetu, pro překlady mezi cizími jazyky jsou k dispozici balíčky pro offline využívání. Je tedy možné například překládat offline španělštinu do angličtiny nebo naopak, snad se v budoucnu dočkáme i českých balíčků. Aplikace je zdarma a stáhnout si ji mohou uživatelé zařízení se systémem Windows Phone, včetně verze 7.


Seznam novinek ve včera vydané aktualizaci pro překladač Bing

Původně jsme si mysleli, že funkce překladu do češtiny je v Bing Translatoru novinkou včera vydané verze 2.9.0.0, jelikož tuto informaci najdete i v oficiálním seznamu změn přímo v popisu aplikace, ale jak nás čtenáři upozornili, Bing tuhle službu nabízí už podstatně delší dobu a jedná se tak o překlad nikoliv do češtiny, ale z češtiny, což využijí zejména cizinci (děkujeme všem čtenářům, kteří nás na to upozornili). Důležité ale je, že aplikace funguje poměrně dobře a pokud jste o téhle funkci nevěděli, určitě ji doporučujeme vyzkoušet.

Odkaz na WP katalog


Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Shone9522
Uživatel
Shone9522

Pěkné jen se divím že verze pro WP8 češtinu neměla, na své Lumii 800 toto využívám už skoro dva roky a překlad obrazu do češtiny tam je od začátku.

jirka_c
Uživatel
jirka_c

i WP8 verze měla překlad do češtiny od počátku, také jsem to používal

WiQiX (neregistrovaný)
Anonym
WiQiX (neregistrovaný)

Také jsem článek nějak nepochopil. Já to na WP7.8 používám několik let a překlad do češtiny tam je od začátku (jinak bych to nepoužíval).

Jiří Hrma
Redaktor
Jiří Hrma

Dobrý den, díky za komentáře. Včera nás jeden ze čtenářů na twitteru upozornil, že se tahle funkce v překladači objevila až po nové aktualizaci (přiznám se, že já ani kolega Bing Translate nepoužíváme), tak jsme to neměli možnost ověřit u starší verze a Jakub tedy připravil bleskovku informující o nové verzi (i v seznamu změn ve WP Store je u včerejší aktualizace nově zmiňována podpora češtiny pro překládání fotoaparátem). Text článku jsme tedy upravili do lepší podoby. Ono to zatím vypadá tak, že verze překladače pro WP7.x podporu češtiny pro překlad přes fotoaparát nabízela už dávno a pro WP8 verzi… Číst vice »

mceza
Uživatel
mceza

Ne, jak verze pro WP 7.5, tak pro WP 8 funkci překladu do Češtiny měla. Tím jsem si jist.

Jiří Hrma
Redaktor
Jiří Hrma

Tak už mám nové informace. Věc se má zřejmě tak, že Bing uměl překládat přes fotoaparát z jiných jazyků do češtiny vždy. Nově umí překládat ještě z češtiny do jiných jazyků, což ocení zejména cizinci, pro nás to tedy až tak využitelné není.

mceza
Uživatel
mceza

Pro mě to užitečné je. Když jsem několikrát chtěl funkce této aplikace demonstrovat, tak byl problém najít anglický text :D

mimonaut
Uživatel
mimonaut

Pravda :) Taky jsem to chtěl někomu ukázat a zrovna nebylo co překládat :)

dagondrive
Uživatel
dagondrive

WP je dneksa uz mrtva zalezitost se divim ze jeste pisete o WP to je propadak :D Radeji vice piste o Androidu ten ma alepson podil na trhu 81% ne do 5% jako WP :D

hujer
Uživatel
hujer

O tom největším zeleném šuntu se toho napsalo už dost, jeho cesta pomalu končí, jen co na to lidi přijdou…

A tobě doporučuji dochodit základní školu.

Geary
Uživatel
Geary

O tom, že jeho cesta končí už slyším už od doby, co měl 40% podílu na trhu, dnes má 80% na trhu a přesto se někteří neváhají dál ztrapňovat stejnou hláškou.

hujer
Uživatel
hujer

He he, pokus do toho počítáš i instalace v žehličkách a kuchyňských robotech…

Jiří Hrma
Redaktor
Jiří Hrma

Dagondrive: Máte pocit, že se Androidu věnujeme méně? Snažíme se pokrývat všechny důležité informace a když se dívám do systému, tak podíl Android vs. WP článků jasně hraje právě ve prospěch zeleného robota :)

Geary
Uživatel
Geary

Hujer:Samozřejmě se jedná jen o podíl mezi smartphony, ale to dobře víš, není třeba , aby ses ztrapňoval dál.

d-_-b (neregistrovaný)
Anonym
d-_-b (neregistrovaný)

HUJER: Kámo, ty znáš Android jen z rychlíku, viď :D

To, že má Android dominantní postavení na trhu jasně mluví za vše.

Kolik toho umí WP, co Android umí už od první verze až po nojnovější KitKat?

Aleš (neregistrovaný)
Anonym
Aleš (neregistrovaný)

WAU to je novinka :-D a že android umí z a do jakéhokoliv jazyka? a též přes foták…? mrkvosoft opět přišel s křížkem po funuse :-D

mimonaut
Uživatel
mimonaut

asi jsi nečetl, že to umí WP už od začátku, viď trolíku? :-)

marek1
Uživatel
marek1

mimonaut: Blbej troll

Peete
Uživatel
Peete

Bacha Aleši, už se slejzají :D