Cena:

Během karantény se zvýšilo znečištění ovzduší v domácnostech i hluková zátěž

netatmo znecisteni

V polovině března letošního roku došlo k vyhlášení karantény na celém území České republiky. Většina lidí vycházení ze svých domovů omezila na minimum, což přispělo ke zvýšení znečištění ovzduší a hlukové zátěže. Podle unikátní studie provedené společností Netatmo, každý druhý Čech dýchá od zavedení karantény znečištěný vzduch. Češi jsou také ve svých domovech více vystavěni hluku.

19. března bylo znečištěno 69 % domácností

Nejznečištěnější den od začátku karantény byl 19. března, kdy 69 % českých domácností překročilo doporučenou hranici maximální koncentrace CO2 minimálně jednou. Řada českých domácností tak nedostatečně větrala, čímž nedocházelo k výměně vzduchu.

netatmo znecisteni

Po tomto vrcholu se úroveň vnitřního znečištění ovzduší zaznamenána meteorologickými stanicemi Netatmo (recenze) stabilizovala. Přesto bylo průměrné znečištění vnitřních prostor téměř vždy vyšší než ve stejném období roku 2019. Podle naměřených údajů 54 % českých domácností překračuje hranici 1 000 částic na milion (ppm) CO2 nejméně jednou týdně ve srovnání s 46 % domácností v roce 2019.

netatmo znecisteni 2

Karanténa a nedostatek větrání částečně vysvětlují nedostatečnou výměnu vzduchu. Proto je velmi důležité si vytvořit pravidelný návyk a vyvětrat alespoň dvakrát denně, tak jak doporučuje řada zdravotnických organizací.

České domácnosti patří mezi nejznečištěnější v Evropě

V období mezi 1. březnem a 26. dubnem, 2020 v průměru 54 % evropských domácností překročilo hranici 1,000 ppm CO2 alespoň jednou týdně. České domácnosti tak s každou druhou špatně větranou domácností patří k nejznečištěnějším v Evropě. Ještě hůře je na tom například Itálie.

netatmo znecisteni 3

Rostoucí hladina hluku

Od začátku karantény žijí Češi v hlučnějším prostředí. Díky hlasitým dětem či sousedům se úroveň hlukového znečištění mírně zvýšila z průměrné hodnoty 41,45 dB v roce 2019 na 43,08 dB v roce 2020. To představuje 46 % nárůst akustického tlaku. Češi tak žili po celou dobu karantény v hlučnějších domácnostech v porovnání s minulým rokem.

netatmo znecisteni 4

Autor článku
Roman Hálek
Technologie 21. století mě inspirují a neustále popohání vpřed. Rád o nich píši a ještě radši je všechny zkouším. A pokud zrovna nesedím u klávesnice, s nadšením běhám, nebo se proháním na kole, a s nepatrně menším nadšením dálkově studuji vysokou školu.