Domů » Bleskovky » Autonomní vozidla Google vyrazí do ulic Kalifornie letos v létě

Autonomní vozidla Google vyrazí do ulic Kalifornie letos v létě

Vozidla bez řidiče s technologií od Google se prohání po amerických silnicích již 6 let, za tu dobu stihla najet 2,7 milionů kilometrů, z toho 1 milion ve zcela autonomním režimu. Dosud se jednalo o upravené sériové vozy, nejčastěji Toyota Prius, Audi TT a Lexus RX450h, loni však Google představil vlastní, futuristicky vypadající prototyp vozidla bez volantu a jakýchkoliv ovládacích prvků. Ten nyní míří do ulic.

Google ukončil testovací provoz na zkušebních drahách a chystá se letos v létě vypustit svá vozidla na silnice v Mountain View v Kalifornii. Auta mají jezdit maximální rychlostí 40 km/h a v jejich útrobách má sedět řidič schopný při jakýchkoliv problémech zareagovat za pomoci bezpečnostních ovladačů. Auta bude pohánět stejná technologie, jaká se osvědčila ve vozech Lexus RX450h.

Minulý týden se Google pochlubil statistikami nehodovosti, které čítají celkem 11 střetů, což je s ohledem na počet najetých kilometrů úctyhodné číslo, žádnou z nehod navíc údajně nezpůsobila automatika, ale lidský faktor. Ač nás od prodeje autonomních automobilů koncovým zákazníkům dělí ještě mnoho let, Google má již za sebou velmi slušnou porci najetých kilometrů a otestovaných situací, k nimž brzy přidá první zkušenosti získané od vozidla vlastní výroby.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).