Domů » Bleskovky » Apple čelí žalobě: Novější verze iOS prý úmyslně zpomalují starší zařízení

Apple čelí žalobě: Novější verze iOS prý úmyslně zpomalují starší zařízení

Jestliže je Apple v něčem opravdu bezkonkurenční, tak v rychlosti aktualizací svých zařízení na novější verzi systému. Poslední verze iOS 9 běžela po třech dnech od vypuštění na polovině podporovaných zařízení, čemuž mohli uživatelé systémů Android a Windows Phone jen tiše závidět. Apple také dbá na to, aby nejnovější verzi systému dostala co nejširší paleta zařízení, bohužel pak dochází k tomu, že na starších modelech se slabším hardwarem nemusí běžet zrovna nejplynuleji a nejstabilněji.

  

Tato skutečnost nyní vybudila zhruba stovku majitelů iPhonů 4s z roku 2011, kteří Apple nařkli z toho, že úmyslně starší zařízení zpomaluje, aby přinutil jejich uživatele ke koupi novějších. Součástí žaloby je i obvinění z klamavé reklamy, neboť aktualizace na iOS 9 slibuje rychlejší výkon, zvýšenou bezpečnost a delší životnost baterie, přitom na iPhonu 4s ve skutečnosti dochází k výrazným prodlevám při spouštění aplikací, k jejich pádům, k zahřívání telefonu apod. Takový telefon je v každodenním provozu nepoužitelný, ovšem možnost vrátit se ke starší verzi systému již neexistuje.

 
Zařízení, která iOS9 podporuje 

Skupině se také nelíbí, že Apple prakticky znemožňuje odchod k jiné platformě kvůli již provedeným nákupům v App Store. Přechod na jinou platformu by totiž znamenal zakoupit si stejné aplikace či hudbu znovu. Skupina po Apple požaduje odškodné ve výši 5 milionů dolarů (125 milionů korun).

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
40 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments