Domů » Bleskovky » Apple údajně chystá pro svůj 12,9palcový iPad stylus s pokročilými funkcemi

Apple údajně chystá pro svůj 12,9palcový iPad stylus s pokročilými funkcemi

V letošním roce se očekává, že Apple rozšíří svoji řadu tabletů iPad o nový model s úhlopříčkou 12,9 (nebo 12,2) palců, který má sloužit nejen ke konzumování, ale také k pohodlnému vytváření obsahu. K tomu má dopomoci i speciální stylus, o němž referuje analytik Ming-Chi Kuo z KGI Securities.

  

Apple má zaregistrované desítky patentů týkajících se dotykového pera, ale žádné jablečné zařízení z poslední doby není stylusem vybaveno. Kuo je přesvědčen, že uživatelé zpočátku nenajdou pro stylus využití a proto jej má Apple nabízet jako volitelný doplněk, aby získal zpětnou vazbu; v dalších generacích by však mohl být dodáván společně s tablety. Pero má být údajně vybaveno gyroskopem a akcelerometrem, aby s ním bylo možné psát nejen po displeji, ale v podstatě na jakýkoliv povrch nebo do vzduchu. Podporu pro trojrozměrné psaní ale v letošním roce nemáme očekávat. Nabíjení pera má probíhat skrze Lightning konektor.

  

Spolu se stylusem má přijít celá řada aplikací, které jeho služby využijí, především v podnicích a školství. I když Steve Jobs prosazoval ovládání dotykových zařízení prsty, tablet Surface Pro 3 nebo tabletofon Samsung Galaxy Note 4 jsou důkazem, že dotykové pero není jen neužitečný doplněk.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

30 komentářů

 1. medvidekYou (neregistrovaný)

  Další důkaz, že apple neví kam dál. Zvětšování, hodinky, stylus, … co dál? Apple nám nějak samsungatí :D

  • Naopak, iPad Pro dává jasný smysl, iPady jsou oblíbené v podnikovém nasazení, kde je vhodné co nejvíce přiblížit „1:1 A4“ zobrazení, až se divím, že to nenabídli mnohem dříve. Stylus je ale poměrně divočina, pokud ano, tak reakce na Samsung, to je jasné.

   Navíc zde by se jednalo o rozšířenou variantu digitalizace psaného textu, tedy nejen větička sama o sobě (ačkoli SPen je taky o kus jinde než obyč stylus:) ).

   Co je spíše smutné, že se poněkud ztrácí „just work“, ale to, že reagují na trh je snad dobře ne?

  • neni to dobre vsak apple ne, to nikdy nemoze byt dobre

  • Uni, nevrlavel si ešte nedávno ze surface pro 3 je na tablet príliš velky? Neviem ci konkrétne ty, preto sa pytam

   Inak aké divné že informácie o 12″ macbooku a ipadu sa začali objavovať len krátko po predstaveni surface pro 3

  • lerion (neregistrovaný)

   Myslíte, že zakřivené rohy s displejem bude mít iPhone 7 nebo iPhone 7s? :D

  • l0lz: ee, nehovořil. To je každého věc, mě do toho nic není:) On to prostě nebude tablet určený to brašen no:) Na to je iPad Mini/Air.

 2. Martin Alexandr

  Ipad se stylusem? To je mi novinka, pokud se nepletu tak MS Surface nabízí stylus už dávno, a celkem přesný, ale jelikož je to Apple tak to bude pro všechny velká revoluce a všichni budou chtít najednou stylus a budou říkat že s tim přišel Apple.

 3. A hele, Apple zase jednou přijde s něčím, co dřív teatrálně zavrhoval :-) Očekávám klasický postup:

  1) applíci, dle diktátu Apple, hromadně chybějící funkci označují za zbytečnou

  2) po implementaci funkce se applíci dušují, že funkci nikdy neodmítali a že jim celý svět zase křivdí

  3) objevují se první kreativní důvody, proč právě u Apple dává znovu-objevená funkce smysl

  Jinak stylus vždycky byl a je užitečný pro uživatele, co neměli tablet jen na facebook, fotky, čtení novinek.cz a přeposílání emailových vtipů. Pokud Apple stylus opravdu použije, bude to pro něj krok od typicky prosté konzumace k trošku vážnějšímu používání. Chválím.

  • No upřímně, bavíme-li se o trochu vážnějšímu užívání, stejně se bavíme o HID (klávesnice, kurzor), stylus sám o sobě není alternativou, spíše jen specifikace pro určitý okruh užívání (např. v Boom Beach lépe vidět kam umisťuji objekt:) ). BTW. stylusům se na iPadu daří dobře, několik společností je nabízí s různorodou funkcionalitou. Takže ono to až takové objevování Ameriky není;-)

  • lerion (neregistrovaný)

   „BTW. stylusům se na iPadu daří dobře, několik společností je nabízí s různorodou funkcionalitou.“

   To, jak chápeš stylus ty je zcela odlišné od toho, jak je v tuto chvíli používán stylus na iPadu…

   Pro iPad je takový stylus stále jen a pouze prst. A to je málo.

  • Mám tu čest ti objevit zcela nový svět, např. Adobe Ink and Slide, ale i jiní.

   A ano, přesně tyto stylusy (větvičky, jen a pouze jako prst) Steve před lety představením iPhone odstřelil:-)

  • No samozřejmě, že stylus není alternativou. Je to zcela samostatný ovládací prvek. Pamatuju si dobře, jak jsi svého času proti stylusu brojil ;-) Ale jako už několikrát, je potřeba změnit názor dle aktuálního apple-trendu :-)

   Taky je jasné, že se stylusům třetích stran u ipadů daří, když už má sám Apple hlavu v bublině.

  • karel (neregistrovaný)

   4)Apple si nove objevenou funkcionalitu patentuje

  • Standa: A měl jsem pravdu, viz stav trhu:)

  • Uni: No… neměl :-) Stav trhu je výrazně a hlavně ovlivněn marketingem, šířením správně zvolených výroků (applí specialita) a postojem médií. Na kvalitu a racionalitu zde není místo.

   Sám jsi typickým příkladem – názory měníš plynule s aktuální nabidkou Applu. A my, co se neřídíme trhem, máme teď příjemnou chvilku: vzít si chipsy a pozorovat, jak se vyplňuje můj bod č.3 (viz výše), což ostatně právě děláš :-)

  • Případně ještě přijde bod 4), jak píše Karel, ale tuto fázi už nevidím tak rád – u Applu je málokdy podložena opravdovou novinkou.

  • Osobně za ty roky co používám zařízení s touch screen (Symbian, Android, iOS) jsem si nikdy nepomyslel „potřeboval bych stylus“ – u Symbianový Nokie mi vypad a stejně nechyběl…osobně bych v tom viděl jen volitelný příslušenství pro úzkej okruh lidí. Pokud vývojáři jsou schopný navrhnout kvalitní UI tak neni důvod se zabejvat nějakym stylusem…

  • olejnjak: Neřeš, Standa je znám svým pojetím reality a myslí si, že se všichni vejdeme do jeho bubliny:)

   Ale pravdou je, že pro obchodníky to byl dobrý artikl, nahrazovat ztracené stylusy. Zvláště rozprodávat 3 kusé packy bylo dobře namaržované:) No a pod stylus samozřejmě folii. Ale pravdou je, že stylus byl v minulosti hodně užívaný, ostatně jak ukazovaly vydřené dráhy z Freecellu:)

   Mě stylus chybí, na Palmu jsem docela mastil Mines 3D, což stylus dost vyžaduje:) Tak jako mi chybí klávesnice/dpad pod displejem, což bylo perfektní pro Sudoku. Njn, trh chtěl jinak, pořádnou herní mašinu nezavadíš:)

  • Ano hoši, přesně to píšu výše: pro základní nenáročné použití stylus nebyl potřeba. Už Windows Mobile jsem měl svého času rozvržen tak, že část obsluhy se děla prstem a zbytek stylusem, přesně podle vhodnosti. Ti, co se chtěli trestat, samozřejmě na všechno používali striktně stylus, to byl ale jen jejich boj :-)

   Uni: ano, kdysi se používala fólie, on totiž jaksi neexistoval gorilaglass a ceny kapesních počítačů byly trochu jinde, než jsou dnes ceny telefonů. Zjisti si něco o historii :-)

  • Standa: to nebyl navržen Windows Mobile ale grafické nadstavby 3rd vývojářů (Sense, Spb,…). OS si o něčem takovém mohl jen zdát. Navíc s kapacitním displejem byl asi jen HTC HD2, ale tady mě neberte jako bernou minci.

   On Gorillaglass by i byl, ale nikoho (až Apple) nenapadlo ho použít jako krycí vrstvu pro telefony/PDA:) Zjisti něco o historii:-)

  • lerion (neregistrovaný)

   Takže Apple byl první na světě, kdo na telefonu použil odolné krycí sklo? To je pro mne novinka. Stejně tak jako Apple měl první smartphone, první tablet, prvni chytré hodinky, že?

  • lerion (neregistrovaný): Njn, tak nikde není psáno, že máš vědět/víš vše:) Nevím proč pak hovoříš o dalších věcech, pokud ani toto nevíš, tak ne, Apple v tomto nebyl první.

  • Uni: neuhýbej – ty grafické nástavby byly. A bylo toho daleko víc, než jen ony, takže to co jsem psal, platí.

   Zjisti si něco o principu tehdejších stylusů a jejich funkci na kapacitní displeje, nefugovaly by, ty hlavičko :-) Kdyby to mohl Apple ovlivnit, měli bychom tu jen patlací displeje pro vás, fejsbukáře. Naštěstí existují opravdoví inovátoři, jako Wacom, Samsung, Microsoft apod.

  • Ale je to jedno. Pokud Apple uvede své stylusy na trh, staneš se jejich nadšeným propagátorem – jako u všeho applího. Teď už nám ostatním stačí jen počkat :-)

  • Standa: Já neuhýbám a však píši, že byly grafické nadstavby (dokonce i jmenuji příklady, ne že jsem vyjmenoval celou kategorii:) ) Ale systém sám o sobě na toto uzpůsoben nebyl, ale to se jen opakuji.

   Nějak mi uniká téma stylusů a tehdejších kapacitních displejů, ani HTC ani Apple přístroje stylusem nevybavovali, takže téma je…?

   Nevidím důvod, proč by Apple neuvedl stylus, je to nástroj, který má pro některé úkony smysl. To je jako by jsi tvrdil, že nemá smysl vyrábět náklaďáky, protože si všichni vozíme zadek v osobákách. Přesto ale naklaďák dává smysl. Ne miliardám lidí, ale těm, co s náklaďákem dělají danou činnost.

   Apple před lety řekl, pojďme jezdit v osobákách (šmatlat prstem), náklaďáky nepotřebujete (stylus). To stále platí, stále miliardy lidí stylus nepotřebuje.

  • Systém se zdál být neuzpůsoben těm, co to neuměli. Patříš mezi ně. Nám schopnějším používat prsty místo stylusu tam, kde bylo potřeba, systém díky svým možnostem dovoloval, čehož jsem využíval na maximum.

   Proč mluvím o stylusu vs. kapacitní displeje? Už jsi někdy zkoušel stylus té doby použít na gorilaglass? Zkus to a budeš překvapen – nefungovalo by to. Že by možná proto výrobci tvrdé sklo nepoužívali? :-)

   Apple je společnost s konzumními produkty pro nenáročné, a tam se pro zákazníky, jako jsi ty, tvrdé sklo a kapacitní displej bez stylusu hodí.

   Nicméně Apple, zdá se, ve svém názoru otáčí a vám nezbyde, než vaše militantní anti-stylusové postoje postupně zdůvodňovat, omlouvat a zvolňovat. Už se tak děje a dokonce i v této diskuzi. Těším se na pokračování :-)

  • Standa: Vcelku nevíš o čem hovoříš. Asi jsi neměl v ruce tehdejší PDA nebo komunikátory, očividně.

   Hele sorry, já moc nevím, co je vlastně tématem. Tehdy byly jiné typy displejů (ačkoli LG a HTC měli kapacitní displeje a neměli gorillaglass, snad tím tohle podivné téma uzavřeme).

   Co se týče marketingu, také se zdá, že nemáme zcela shodné znalosti, asi bych to také uzavřel. Nevím jestli jsi vedl tuhle komunikaci pod nějakým vlivem, ale upřímně, neměla vůbec žádný přínos. Je to nějak zmatené, polopravdivé a založené na neznalosti. Za mě konec, snad u něčeho tobě bližšího bude lépe.

  • Uni: zpochybňovat má obecně zaměřená tvrzení na základě několika výjimek, o kterých sis teď přečetl na internetu, ti neprojde. Tehdejší stylusy by zkrátka na neupraveném skleněném kapacitním displeji (gorillaglass, cokoli..) nefungovaly.

   Lži lidem, kteří tu dobu nezažili, ne mně :-)

  • Standa: Už k tomu opravdu nemám co říci, ale že mi tady vkládáš do úst co jsem neřekl (cosi o stylusech na jakýchsi imaginárních tehdejších displejích) beru jako dost velkou drzost. Bohužel účinně se bránit nemohu.

  • Rezistivní displeje nebyly imaginární, ale dost rozšířená realita. K imaginárním se tehdy blížily svým počtem v mobilních zařízeních ty tvé kapacitní, kterými argumentuješ, ty hlavičko jedna :-)

   Až budeš lhát o Palmech, na to ti nic neřeknu, protože se v nich nevyznám, ale lži o displejích a stylusech ti prostě neprojdou :-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).