Domů » Bleskovky » Nová generace Apple TV: Systém tvOS přináší na televizní obrazovky hry a aplikace

Nová generace Apple TV: Systém tvOS přináší na televizní obrazovky hry a aplikace

Apple na včerejší tiskové konferenci představil kromě nových iPhonů a iPadů také novou generaci multimediální krabičky Apple TV. V podstatě nezůstal kámen na kameni, novou Apple TV pohání mnohem výkonnější hardware a také nová softwarová platforma tvOS, která je otevřená tvůrcům aplikací třetích stran.

  

Apple do krabičky o rozměrech 98 × 98 × 33 mm integroval 64bitový čip A8, vnitřní paměť o kapacitě 32 nebo 64GB, 2 GB operační paměti RAM a bezdrátovou konektivitu Wi-Fi 802.11 ac, Bluetooth 4.0 a infračervený port. K televizoru se Apple TV připojuje skrze HDMI port, kromě toho nabízí ještě port USB-C a ethernetový port pro připojení do sítě.

  

Zcela nový je také ovladač, na němž se nachází dotyková ploška pro rychlejší navigaci v nabídkách, či pro snadné převíjení filmu či audia. Ovladač s Apple TV komunikuje skrze infraport či Bluetooth 4.0, nabíjí se lightning konektorem a kromě pohybu v menu dokáže posloužit i jako herní ovladač. Obsahuje totiž akcelerometr a gyroskop, tudíž je možné využít jej podobně, jako ovladač ke konzoli Nintendo Wii. Na Apple TV je možné hrát například tituly jako Rayman, Guitar Hero, Crossy Road nebo Asphalt 8. Podporovány budou i ovladače třetích stran. 

    

Apple ale věří, že při ovládání Apple TV využijete také hlasových pokynů. Z tohoto důvodu je ovladač vybaven duálním mikrofonem, který slouží pro zadávání příkazů asistentce Siri. Ta má na ovladači speciální hardwarové tlačítko a dokáže inteligentně obsloužit všemožné požadavky, například vyhledávat v obchodě aplikací podle zadaných kritérií, nebo vrátit film o časový úsek zpět.

   

Apple TV přijde na trh v říjnu v 80 zemích světa, další dvacítka přibude do konce letošního roku. 32GB model přijde na 149 dolarů, verze s dvojnásobnou pamětí na 199 dolarů. Další peníze bude chtít Apple pochopitelně vydělat na prodeji aplikací a her, kterých bude pro novou Apple TV přibývat. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

4 komentářů

 1. KarelLeva (neregistrovaný)

  Tak to je super, má někdo představu jak dobře/špatně to funguje? S tímhle druhem zařízení nemam žádnou zkušenost a ani vlastně moc nechápu co to je :D

  • Je to nieco ako settopbox len toto ti vie urobit z hlupej telky smart telku. Podobne ako FireTV od amazonu atd. V podstate ti toto iste ponuka aj XboxOne len to nie je tak mala krabicka.

  • Olda (neregistrovaný)

   Je to přehrávač multimediálního obsahu, jak lokálního (z disku, NAS serveru …) tak internetového. Jmenuje se to TV, ale TV tuner pozemní (DVB-T) ani satelitní (DVB-S) to nemá. Takže je ten název de facto úplně mimo.

   Ale mysl zařízení samozřejmě má, i když na trhu je podobných krabiček spousta.

 2. Olda (neregistrovaný)

  To ani nemá gigabitový ethernet???

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).