Domů » Bleskovky » Alphabet předběhl Apple a stal se nejcennější americkou společností

Alphabet předběhl Apple a stal se nejcennější americkou společností

Svoje finanční výsledky za uplynulé čtvrtletí zveřejnila i společnost Alphabet, která od loňského roku zastřešuje Google a většinu jeho „bývalých“ projektů. Alphabet v uplynulém kvartále utržil 21,3 miliard dolarů, z čehož čistý zisk činí 4,9 miliard dolarů. Po oznámení finančních výsledků vystřelily ceny akcií na úroveň 800 dolarů a Alphabet se rázem stala nejhodnotnější americkou firmou; překonala dokonce Apple, jehož akcie kvůli nepříznivému výhledu na další čtvrtletí klesly.

alphabet

Finančním tahounem celého Alphabetu je pochopitelně Google, neboť ostatní produkty (např. internetové balony Project Loon či autonomní vozidla) jsou hudbou budoucnosti, která prozatím Alphabetu nepřináší žádné zisky.

Za celý loňský rok utržily „ostatní“ součásti Alphabetu pouze 448 milionů dolarů a skončily ve ztrátě 3,6 miliard dolarů, zatímco Google utržil 74,5 miliard dolarů a vykázal provozní zisk 23,4 miliard. Největší finance plynou z mobilního vyhledávání, reklamy a také ze serveru YouTube.

alph

Ředitel Google Sundar Pichai se v hovoru k akcionářům pochlubil, že jeho společnost aktuálně provozuje sedm produktů, které používá více než miliarda uživatelů měsíčně. Jsou jimi:

  • Android
  • Google Play
  • Vyhledávání Google
  • Prohlížeč Chrome
  • YouTube
  • Mapy
  • a nově také Gmail

Spekuluje se, že by v letošním roce mohl být představen první smartphone řady Nexus, který by si vyrobil Google sám a nespoléhal se na své partnery. Na potvrzení této informace si ale budeme muset ještě několik měsíců počkat.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
37 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments