Domů » Bleskovky » Alphabet předběhl Apple a stal se nejcennější americkou společností

Alphabet předběhl Apple a stal se nejcennější americkou společností

Svoje finanční výsledky za uplynulé čtvrtletí zveřejnila i společnost Alphabet, která od loňského roku zastřešuje Google a většinu jeho „bývalých“ projektů. Alphabet v uplynulém kvartále utržil 21,3 miliard dolarů, z čehož čistý zisk činí 4,9 miliard dolarů. Po oznámení finančních výsledků vystřelily ceny akcií na úroveň 800 dolarů a Alphabet se rázem stala nejhodnotnější americkou firmou; překonala dokonce Apple, jehož akcie kvůli nepříznivému výhledu na další čtvrtletí klesly.

alphabet

Finančním tahounem celého Alphabetu je pochopitelně Google, neboť ostatní produkty (např. internetové balony Project Loon či autonomní vozidla) jsou hudbou budoucnosti, která prozatím Alphabetu nepřináší žádné zisky.

Za celý loňský rok utržily „ostatní“ součásti Alphabetu pouze 448 milionů dolarů a skončily ve ztrátě 3,6 miliard dolarů, zatímco Google utržil 74,5 miliard dolarů a vykázal provozní zisk 23,4 miliard. Největší finance plynou z mobilního vyhledávání, reklamy a také ze serveru YouTube.

alph

Ředitel Google Sundar Pichai se v hovoru k akcionářům pochlubil, že jeho společnost aktuálně provozuje sedm produktů, které používá více než miliarda uživatelů měsíčně. Jsou jimi:

 • Android
 • Google Play
 • Vyhledávání Google
 • Prohlížeč Chrome
 • YouTube
 • Mapy
 • a nově také Gmail

Spekuluje se, že by v letošním roce mohl být představen první smartphone řady Nexus, který by si vyrobil Google sám a nespoléhal se na své partnery. Na potvrzení této informace si ale budeme muset ještě několik měsíců počkat.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

37 komentářů

 1. LubiCzech

  „miliarda uživatelů“
  Android – systém
  Google Play – tam jsou všechny aplikace na které si jen vzpomenout
  Dobře Google

 2. lerion (neregistrovaný)

  Stejne je usmevne, ze spolecnost, jejiz nazev temer nikdo nezna je takovy neuveritelny gigant :D

  Kdo by to byl rekl, ze z pitomeho vyhledavace za par let vyroste neco takoveho.

 3. No sám si ho asi nevyrobí (Nexus), nemá výrobní kapacity. Ale vlastní návrh to být může.

 4. kolemjdouci (neregistrovaný)

  A kde je asi Google+?

 5. Alphabet 750 a né 800 – prvenství má stále Apple

  Apple 534 mld
  Alphabet 517 mld

  Tímto prosím redakci aby smazala tu KACHNU.

 6. Jinak akcie Alphabetu půjdou dolů – byly trochu uměle vyšroubované.
  Ano trend je, že Google posiluje a Apple strácí – opět trochu uměle protože rostl, ale akcionáři měli větší oči.
  Pokud by to tak pokračovalo tak se opravdu Alphabet stane prvním, zatím je však těsně druhý.

  Možná by neškodilo místo bulváru ověřovat pravou hodnotu akcií.

  • Vole (neregistrovaný)

   …jestli umíš anglicky, tak si tady přečti, proč je Alphabet před Apple a proč tomu neni tak, jak ty píšeš :)
   [odkaz]

  • No a co se tam mám jako dočíst? Nikdo nepopírá, že mu akcie poskočili, jak jsem psal, ale výsledky jsou jaké jsou.
   Znáš vůbec fakta?
   Fakta jsou, že Alphabet má dnes 752 na akci což je 517,2 mld a Apple má 96,43 na akcii což je 534,7 mld
   ;)

  • A pokud si ve škole nespal tak číslo 534,7 je vyšší než 517,2

  • A i v tom rozboru se píše to co jsem psal na začátku – že Alphabet má rychlej krátkodobej růst (teď mu investoři více věří) a Apple měl propad i přes zdravý dlouhodobý růst (investoři se bojí poklesu) ale že si myslí že se situace opět obrátí v růst Apple. I tak jsou akcie Apple ziskovější.

   A teď se podívej na NYSE – jestli tušíš co to je a zjisti si tam aktuální hodnoty – Alphabet měl pokles z toho maxima teď je na 752 a hodnota 517,2 – MÉNĚ NEŽ APPLE

  • Martin II (neregistrovaný)

   AIKON:
   Ale ono sa to pocitalo z Post-market udajov. To ze pri dnesnom otvoreni burzy Google poskaci na 790$ za akciu je takmer iste. Takze 517,2*1.05=542

  • Martin II – bude to nějaký čas přetahovaná – Alphabet tu hodnotu na akcii neudrží dlouhodobě, což je také jisté a jen to potom zase znejidtí trh.
   Jsem zvědav zda tu za pár dní bude článek o tom že Apple předběhl Alphabet.
   Osobně čekám, že Apple teď ještě poklesne – čeká ho slabé čtvrtletí, a teď ty spekulace a koncem jara začátkem léta začne opět silně posilovat.

 7. A pokud mám být detailista tak až teď je Alphabet první – otázka na jak dlouho, má k tomu malé zisky aby to dlouhodobě udržel.

 8. LubiCzech

  CEO Googlu, Sundar Pichai, ve včerejších odpoledních hodinách oznámil, že Gmail vstupuje do nového měsíce s miliardou aktivních uživatelů. To je na mailovací službu opravdu hodně pěkné číslo.

  • Apple nedávno oznámil miliardu aktivních zařízení to je při ceně jejich zařízení lepší číslo než miliarda free mailu.

 9. LubiCzech

  Ještě bych to upřesnil:
  Apple je nejhodnotnější značkou, Alphabet nejhodnotnější firmou

  • Apple ma nejhodnotnější značku s odstupem. Pokud by dnes Apple neklesal tak udrží i nejhodnotnější firmu. Alphabet klesá je na hodnotě 530 mld – Apple byl před začátkem na 534 – vypadá to, že po rychlém nástupu zájem akcionářů opadává. Až to ukončí myslím, že to bude hodně těsné a rozhodně to není dlouhodobý stav.
   Jakmile Apple představí nový produkt, službu začne opět tradičně stoupat.

  • Qwerty (neregistrovaný)

   Aikone bojuj!!!

  • LubiCzech

   “ (neregistrovaný)“

  • Qwerty – to není o nějakým bojovaní – mě jen dostávají tyhle ,,senzace,, Apple byl první tři roky nebo kolik, ale založí se Alphabet před půl rokem, sloučí se pod ní Google a další společnosti a jelikož je výsledek mírně lepší než se čekalo akcie jdou nahoru. Apple naproti tomu i přes odhady analitiků opět zvedl zisk 18 mld za kvartál – který je výrazně větší než zisk Alphabetu 6 mld – ale jelikož oznámil, že čeká propad což je běžné v tomto období akcie jdou dolů. Tohle je velmi dočasná situace a divím se, že to někdo bere vážně, neb celej Alphabet půjde opět dolů. Mimochodem aktuálně je na 525 a vypadá to, že bude i nadále dnes už jen klesat a Apple 523 – takže je otázka zda si to prvenství udrží aspoň jeden den, když Apple startoval na 534 a až se situace uklidní opět poroste narozdíl od Alphabetu, který teď bude čekat pokles.
   Druhá věc je co se tu probíralo, že Apple by se měl více soustředit na zisk odjinud než jen z iPhone. Pokud by to takto pokračovalo v budoucnu by se Alphabet opravdu stal první.

 10. Tom (neregistrovaný)

  Myslím že běžnému uživateli je skoro jedno jestli je firma první či druhá.Ovšem Ovéééčky se radují že je Apple neskutečně odrbal:) Bravo Apple dobře vychované stádo,že AIKONe ?:)

  • Ono je to asi jedno všem vyjma novinářů a fans:) Podstatnější je síla brandu.

  • Beeeeeee ;) Jasně, že – věrná ovce nesnese pocit pocit bejt druhá.
   No a ted vážně – ona je to spíš reakce na článek, který z toho dělal nafouknutou bublinu, přitom ta bublina po několika hodinách – dnech – splaskne. A pak je tu nuda ;)

  • Tom (neregistrovaný)

   tak zrrovna aikonovi to jendno neni, jak je videt. Malem mu praskla zilka.
   Davat takove prachy za ikramy a pak Apple neni nejhodnotnejsi firmou, to musi ovci nasrat

  • Musím tě opravit Apple je nejhodnotnější firma :D
   Přesně jak sem říkal – bublina co hned splaskne – je to jasné každému kdo o tom má trochu přehled, že to byla jen dočasná záležitost.

 11. jj (neregistrovaný)

  JEj..se po.erte vsici.. Nechápu vás vážně..já mám v p.ici která značka či firma je hodnotnější.. Vy tady obhajujete android a ios, přitom to jsou jen velké korporace které na lidi těžce s.rou a chcou jen vydělat a sesbirat co nejvíce informací o uživateli aby mu mohli vtlacit za další peníze další sra.ky… Je mi vás líto..začněte normálně žít.. boha..:-D

  • Takže máš telefon od hodného Samsungu nebo kde jsi zakotvil s dump přístrojem?:)

  • Tom (neregistrovaný)

   @uni, ne, ale asi nema orgasmy z financnich vysledku cizi firmy jako nejaka ovce jen proto ze zrovna od nich ma vyrobek.

  • Tom (neregistrovaný): Různí lidé mají orgasmy z různých věcí. Vyjma nejpřirozenějšího to může být dobré jídlo, auto, film, skladba no a třeba pozice firmy v nějakém žebříčku.
   Proč ale apriori nadávat na každého, kdo má orgasmus z něčeho jiného než z nejpřirozenější cesty nevím:)
   Prostě patříme do té skupiny lidstva, že se můžeme zabývat takovými kokotinami. To je fajn ne?:)

 12. Napíše redakce novej článek? Apple předběhl Alphabet a po jednom dni ho sesadil z pozice nejhodnotnější firmy světa?

  • asdf (neregistrovaný)

   Doprdele, aikone, co te to tak zere. Zaspamujes celou diskusi a pritom omylas to samy

  • Vadí mi to protože to je příklad nesmyslného článku – nafouknuté nic – kdyby se tam Alphabet měl udržet půl roku ok, jenže každému kdo pohyb akcií sleduje bylo jasné, že zas poletí dolů. O tom už ale článek zajisté nevyjde, neb to už není ,,senzace,,
   Zrovna tak nemám rád články typu ,,zabiják vlajkových lodí,, a podobné – vše to jsou jen kachny a když se na to člověk podívá podrobně a reálně, zjistí že je to jen KACHNA.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *