Domů » Bleskovky » Apple má větší hodnotu než Microsoft a Google dohromady

Apple má větší hodnotu než Microsoft a Google dohromady

Tržní hodnota společnosti Apple překročila hranici 700 miliard dolarů, což se dosud nepodařilo žádné jiné společnosti v historii amerických firem. A to byl Apple v roce 1997 velmi blízko úpadku, z něhož jej údajně vysvobodil nákupem akcií sám Microsoft. Hodnota redmondského giganta v dobách největší slávy atakovala hodnotu 600 miliard dolarů, nyní je však oproti Apple sotva poloviční a ani s Googlem dohromady na hodnotu jablečné společnosti nedosáhne.

  

Aktuálně se akcie kalifornské společnosti prodávají za téměř 125 dolarů, od začátku roku 2014 vzrostla jejich hodnota o 48 procent. Ředitel společnosti Tim Cook, pod jehož vedením vzrostla hodnota akcií o 130 procent, vděčí tomuto úspěchu především růstu na čínském trhu, kde v posledních pěti letech vzrostly tržby Apple z 1 miliardy dolarů na 38 miliard. Tato čísla se odrazila i v nejlepších čtvrtletních výsledcích společnosti v její historii, v posledních třech měsících loňského roku Apple prodal téměř 75 milionů iPhonů a patří mu více než 90 procent zisku z tohoto odvětví.

  

Druhou nejhodnotnější americkou firmou je ropná korporace Exxon Mobil, její hodnota je však „pouze“ 385 miliard dolarů a kvůli poklesu cen ropy má sestupnou tendenci. Za to Apple má ještě kam růst, analytici odhadují, že na konci letošního roku se může cena akcií vyšplhat až na 150 dolarů.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

9 komentářů

 1. To je tak, když někdo umí nebo spíš v tomto případě, když jeden umí, tak dva čumí :D

  • Na 4Q/14 čumí asi všichni:-) Výsledky jsou hodný respektu, nic na tom nezmění jistě se šikující grupa zde, která nám to řádně osvětlí:-)

  • chmeldas (neregistrovaný)

   Tak určitě se najde spousta lidí, kterým úspěch Applu hýbne žlučí… Třeba moji maličkost už ta prohnilá firma skoro přesvědčila ať si koupím iP6. No fuj, to si dovolili moc. :D

 2. pet (neregistrovaný)

  vzhledem k tomu ze meumi udelat jeden poradny telefon to je neuveritelne.

  iphone 6 ma obri ramecky, vysokou hmotnost, chybi ip68, proste podprumer :-(

  • A přesto to umí prodat. Mají můj obdiv a nemusím být fanda Applu. Už jen to, jak se jim každý směje, ale když se člověk podívá na různé weby(u nás i v zahraničí) tak s čím srovnávají mobily a tablety? Zase jen s výrobky od Applu. A dokonce to dělají i zakomplexovaní lidé. Nevím co je to za web, myslím že něco o egu :D a to je třeba názorná ukázka nebo ty novinářské nadpisy „zabiják iPhonu“ a pořád nic :-) Apple zkrátka stále dokazuje, že je to hlavně o tom přesvědčit-oblbnout a prodat. Vždycky bude jen jeden pán, který rozhodne o osudu firmy(prodejů) a tím je člověk, který kupuje :-) Přeji Applu ať se jim daří a aby nedopadl jako potopená Nokia nebo upadající(mé oblíbené Sony). Plno komiků říká, že trh je už obsazen, ale na Apple čeká jeden velký hráč, kterým nebyl ani Samsung a tím bude Huawei, který ten trh pohltí celý :D

 3. Richy (neregistrovaný)

  Jde vidět, že mobilní svět není o kvalitních mobilech, ani o QHD displejích a osmijádrech. Ale o marketingu a propagaci. I přesto, že Iphone 6 měl nálepku konstrukčně nepovedeného mobilu, přesto natřel všem prdel. Značky jako je Sony a LG, které mají nejlepší bodové hodnocení uživateků na GSM areně se mohou jít za chvíli zahrabat. A diletanti jako apple a Huahey tu budou vládnout. Škoda, že lidé neumí hodnotit značky takové jaké jsou ane takové jaké jsou v reklamách.

  • huawei je tezka pohoda, pouziva se moc prijemne. a to ani nevlastnim moc drahej model (g7)

  • Podle mě lidi prostě podceňujete. Oni moc dobře vědí, co je pro ně dobré, a to si také kupují.

  • MRVIKI: přesně tak. Dobře, můžeme se bavit na kolik lidí první iPhone kupovali pro své vlastnosti a na kolik „je telefonující iPod a je to Apple“, ale proboha, číst to po sedmi letech, kdy každý ví, vo co go.. :-/

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).