Sledujte nás na YouTube

Apple iPad: K čemu jej používám a co mi může nabídnout? (uživatelské zkušenosti)

V dnešním článku vám představíme iPad z trochu jiné stránky. Nebudeme pitvat hardware, ale pokusíme se vám přiblížit, k čemu všemu jej můžete používat, na které úkony se výborně hodí a co vám může nabídnout. Kromě toho vám nabídneme tipy na užitečné aplikace, které by na vašem iPadu neměly chybět.

Apple iPad jsem zakoupil začátkem prosince 2010. Rozhodl jsem se pro variantu s 32GB pamětí jako ideální střed včetně 3G modulu pro častou mobilitu a využití internetu mimo Wi-Fi sítě. iPad jsem kupoval se záměrem pořídit takové zařízení, kde budu moci v první řadě konzumovat obsah mnoha kategorií od zdrojů informací až po zábavu, ale také s tím, aby mi zařízení umožnilo vykonávat produktivní činnost nejen ve formě konzumace, ale také vytváření a editace. Jednotlivé požadavky bych stručně shrnul do deseti prioritních bodů:

• přenosné zařízení
• kvalitní provedení
• výdrž baterie
• okamžitá připravenost k provozu
• vyřizování standardních záležitostí
• zábava ve formě her a multimédií
• snadné ovládání, jistý a propracovaný dotyk a gesta
• okamžité reakce systému, plynulost aplikací a jejich okamžité spuštění
• obstojná softwarová základna, nákup obsahu a aktualizace softwaru v jediném kanálu, z čehož musí vyplynout vysoce efektivní zařízení pro konzumaci obsahu
• odladěnost systému a především aplikací třetích stran        

iPad mi z valné většiny využití slouží především pro prohlížení webu, k čemuž používám nejen standardní prohlížeč Safari, ale taktéž prohlížeč iCab Mobile Browser a Atomic Web Browser (lite verze), které spojuje perfektní práce s několika otevřenými taby po vzoru desktopových prohlížečů. iCab, případně Atomic obsahují mnoho dospělých funkcí od importu záložek z Mozilla Firefox, automatické vyplňování přihlašovacích formulářů, integrovaný download manažer s podporou otevření asociované aplikace, YouTube downloader, filtry, blokování reklam a spoustu dalších možností. Internetové funkce mi iPad tedy plně obstará, včetně přístupu přes firemní extranet nebo internetové bankovnictví Servis24. Samotné prohlížení stránek je velmi pohodlné, rychlé a díky alternativním prohlížečům je kombinace přidaných funkcí, záložek, tabů a podporou gest ideální záležitostí.

- - -

Za dobu využívání iPadu jsem neměl nutkání po obsahu ve formátu Adobe Flash, proto také zcela nerozumím lidem, kteří nadávají na absenci Flashe a považují tuto absenci za zásadní. U pár jedinců se mi podařilo zjistit, že priorita v této absenci se zpravidla rovná nemožnosti přehrávání obsahu na serverech tn.cz, stream.cz (plánuje se aplikace pro iOS), případně jiných, takže ve finále, alespoň dle mého pohledu se nejedná o zásadní problematiku, nýbrž o argument, který je proti iOS zařízením často útočný.

- -

Další z činností mohu jmenovat prohlížení softwarové základny App Store, který zde nevyzdvihuji jako výhodu, spíše jako interní a nedílnou součást samotného OS (stejně jako má Android svůj Market). Často prohlížím App Store dle TOP žebříčku nebo jednotlivých kategorií, protože obsah ve formě aplikací a her je na špičkové úrovni a dává mi možnost výběru širokého spektra aplikací a her od zábavy až po produktivitu. V současné době mnoho vývojářů aplikací, her a webových serverů, které byly známé především z Windows, případně jako internetové aplikace a služby, se zdařile a v hojném počtu objevují jako samostatné verze pro iOS. Jejich díla jsou tak často zdařilejší, než jejich webové stránky, případně desktop varianty. Jako názorný příklad bych uvedl aplikaci FlighRadar24 (lite verze), která slouží fanouškům letectví sledovat civilní letecký provoz na celém světě včetně informací o čísle letu, typu letadla, fotografie letadla po aktuální rychlost a výšku letu, případně startovní a cílovou destinaci. Zejména u této aplikace trávím mnoho času. Níže vám představím další zajímavé aplikace, které na iPadu často používám.

- -

Jako další z pravidelných činností, které na iPadu využívám, je konzumace informací a zpráv, kdy aplikace psané pro iOS se k tomuto účelu vyloženě vybízí. Pravidelně čtu zprávy, novinky a zajímavé informace. K tomuto účelu zpravidla užívám aplikace Pulse Reader, případně MobileRSS HD (lite verze), které nabízí synchronizaci s RSS kanály z Google účtu. Jako další informační zdroj stojí za pozornost aplikace ČTK, která slouží pro pohodlné čtení zpráv z domova a zahraničí. V případě zahraničních programů, které jsou vzorem špičkové konzumace obsahu, mohu zmínit CNN a BBC. Dále stahuji časopisy v PDF formátu a následně si je kategorizuji v aplikaci iBooks, kde jsou přehledně uspořádané včetně náhledu úvodních obálek. Nesmím také opomenout interaktivní časopis Computer HD a ForMen HD, které jsem v papírové formě nikdy nečetl a neměl potřebu si jej v této podobě kupovat. Teprve interaktivní podoba a platba jedním kliknutím ze mě udělala pravidelného čtenáře.

- - - -

Samotné čtení je tak obohaceno o zajímavé interaktivní prvky ve formě videí, rozhovorů, či obrázků. Videa v iPadu nemám a v dlouhodobém horizontu to ani neplánuji, jelikož jsem příznivce online streamování. Pro tento účel využívám aplikaci Air Video, která po lokální síti (případně mimo ni) streamuje sdílený obsah z počítače přímo do iPadu a to nejen na úrovni vnitřní sítě, ale i z venku. Mohu tak prakticky sledovat veškeré filmy (od SD po HD 1080p), které mám uložené v počítači a to přímo, kdy konverze a náročnost na výkon probíhá na straně počítače, případně zvolit offline konverzi pro budoucí přenos z počítače do iPadu. Jediná nevýhoda spočívá v neustále zapnutém PC.

- -

Pro případ, kdy nechci konvertovat filmy do iPadu či využívat online streamování, využívám video přehrávač Buzz Player, který video soubory přehraje bez nutné konverze. Je libo televize? Není problém. Pro tento účel používám běžný DVB-T USB modul AverTV HD Pro, který mám připojen k domácímu počítači. Díky aplikaci DVB Viewer streamuji všechny naladěné TV kanály jak po lokální síti, tak i mimo ni. Aplikace DVB Viewer je plně optimalizována pro použití iPhone/iPad, takže po přihlášení přes veřejnou IP adresu vás uvítá příjemné rozhraní v českém jazyce s přehledem kanálů, EPG, časovačem nahrávání a v neposlední řadě výběrem rychlosti streamu dle aktuálního internetového připojení.

- -

Pokud nechcete využívat své PC pro stream TV, nabízí se v současné době aktuálně uvolněná aplikace Voyo od TV Nova, která se ale stala největší ostudou na českém App Store a jednoznačným vzorem toho, jak by se aplikace neměla dělat. Aplikace nese desítky negativních komentářů ohledně kvality streamu, obsahové nabídky a placení uzamčeného obsahu, který na webovém portálu Voyo je volně přístupný. Tato aplikaci si ostudu zaslouží naprostým právem. Z toho lepšího soudku, ke streamování TV se již vydala i Česká televize, která tuto metodu bere naopak vážně a v tuto chvíli jsou již uveřejněny informace, že koncem května vydá Česká televize aplikaci pro iPady, která by měla v kvalitě streamu a obsahové nabídce (včetně několik let archívu) mnohonásobně překračovat Voyo.

- - - -

Co se týče samotné produktivity, zpracovávám a vyřizuji poštu ze čtyř emailových schránek, z toho jedna definovaná jako firemní Exchange. Práce s integrovaným emailovým klientem je snadná a dobře operativní. iPad mě naučil se dlouze nevykecávat po emailu, ale reagovat stručně a výstižně. Pro samotnou práci s dokumenty využívám kancelářský balík QuickOffice Mobile Suite, který podporuje editaci a obousměrný přenos s využitím cloud řešení od Google Docs, případně Dropbox. Dokument tedy jednoduše z procházení uložiště otevřu, upravím dle potřeb a následně zpět uložím. Tímto jsem získal efektivní práci s dokumenty nevyžadující nutnost použití USB flashky. Pokud nastane v QuickOffice zádrhel v podobě komplikovanějších tabulek, dokument nechám otevřít v Pages nebo Numbers, které jsou v kompatibilitě ohleduplnější. Zde se taktéž nabízí snadný přístup do uložiště Dropbox (Google Docs není podporován), případně je možné dokument odeslat emailem, uložit v paměti přístroje, případně využít cloud řešení od MobileMe iDisk, které je bohužel zdarma pouze po dobu 60-ti dní. Na všech cloud řešení mám veškeré Office dokumenty včetně prezentací a mohu tak k souborům přistupovat odkudkoliv.

- -

Dále často využívám vzdáleného připojení a to jak k domácímu počítači, tak serveru. Občas se také naskytne případ, kdy vzdálenou pomocí řeším problém u klienta. K tomuto účelu mi plně slouží velmi známý Team Viewer HD, který využívá ke komunikaci klientskou aplikaci, případně iTap, který komunikuje přes standardní RDP protokol včetně NTLA ověření. Máte tak k dispozici pohodlné a hlavně plnohodnotné ovládání, které je díky dotykům a gestům velmi intuitivní. Pro další potřeby je v App Store další řada aplikací na bázi VNC nebo MobileMe. Když nedělám nic z výše uvedeného, tak hraji hry. Forma zábavy je na iPadu neskutečně návyková a neplatí to pouze pro jednoho hráče. Zmínil bych velmi zajímavé hry jak po stránce hratelnosti, grafiky, tak dlouhodobé zábavy, např. Angry Birds, Angry Birds Season, Cut the Rope, Flight Control HD, Reckless Racing, Defender Chronicles HD, Dungeon Defenders: First Wave, Dungeon Hunter 2, Dead Space, Mrazík HD (CZ), Polda 2 (CZ), C&C: Red Alert, Cover Orange, Plants vs Zombies, Zombie War HD a mnoho dalších velmi kvalitních her, které se postarají o mnoho hodin zábavy.

- -

Nedávno jsem zakoupil aplikaci Navigon Europe, takže se využití opět o něco více prohlubuje, ale přiznám se, že když jsem měl na palubce iPad a spuštěnou navigaci, často jsem byl u MHD zastávek středem pozornosti :-). Pokud se mi iPad jen tak válí na stole, tak spustím aplikaci Gaze, která prezentuje pěkný krb s příjemným zvukem praskajícího dřeva, případně Alarm Clock HD, který na celé ploše display zobrazuje čas s aktuálním počasím. Když to viděla kolegyně, tak jsem ji pomalu nedostal z kanceláře.

V souhrnu tedy iPad využívám především na internet, dále jako primární příjem informací ve všech formách od zpráv po magazíny a v neposlední řadě ke konzumaci zábavy. Co se týče produktivní činnosti od kreslení grafů, vytváření dokumentů a prezentací, vzdáleného připojení, práce s emaily, je iPad díky možnosti pořízení kvalitního obsahu efektivním a především snadným pomocníkem. Jestli mi chce někdo tvrdit, že iPad není vůbec na menší produktivitu, tak je trouba, co nechtěl investovat pár éček do aplikací, které to snadno a velmi pohodlně zastanou, včetně oboustranné synchronizace s podporou cloud řešení.

- - -

- - -

Jedna věc je železo, to je jako každé jiné, ale kvalitní softwarová forma a jeho obsah z iPadu dělá velmi chytlavý přístroj, který osobně snadněji a častěji využiji, než notebook. Tím ale rozhodně netvrdím, že iPad notebook nahradí, to v žádném případě…! Kdo kupuje iPad s myšlenkou náhrady notebooku, tak pohoří. Často vytýkaný USB port nepovažuji za zásadní nedostatek, protože formu cloud řešení považuji za příjemnější a dostupnější formu odkudkoliv, kde je internetová konektivita. Nicméně nebudu předstírat, že představa USB portu by nebyla příjemná a dost věcí by šlo řešit jednodušeji a hlavně univerzálně. V domácnosti mám k dispozici stolní počítač a notebook, který po koupi iPadu využívám velmi zřídka. V současné době mi notebook leží ve skříni a počítač pouze streamuje video obsah a TV kanály. Každé ráno, zaplout zadkem do křesla, ťuknout do iPadu a mít informace okamžitě před sebou bez čekání, je silně návyková záležitost.

- - -

- - -

Další diskutovanou problematikou je samotná uzavřenost iOS systému, kdy vás jako uživatele nepustí k modifikacím a ladění systému, přes to prostě vlak nejede. Pokud se nad tím dnes zamyslím, musím položit otázku: “Co byste tak nutně chtěli na iPadu modifikovat nebo ladit?” Mám pocit, že ve finále nic. Obávám se, že se stále jedná o výkřiky z dob Windows Mobile, kdy jsme editovali registry a tím do značné míry modifikovali systém k obrazu svému, ať už po stránce designu, tak vypilování určité funkčnosti “dodělej si sám”. V té době to byl dobrý sport, kdy výsledek uživatele potěšil a především se jednalo o ty, kdo se o úpravy zajímal. Aktuálně u na to mám jiný pohled a to ten, že samotné úpravy zabraly nemálo času a jejich výsledek občas nebyl úspěšný, případně došlo ke zborcení systému a následnému Hard resetu. Myslím si, že většinu z nás, kteří si prošli cestu z Windows Mobile, to dlouho nebavilo a obávám se, že taková doba úprav a ladění už dávno odzvonila. Sám v současné době raději budu těžit z odladěného a rychlého systému, který mě může v určitých situacích funkčně omezovat, ale na druhé straně mě to musí vykompenzovat jak obsahovou, tak propracovanou softwarovou základnou, kde je zachována kompatibilita a odladěnost, aby nahradila právě ty omezující faktory samotného systému.

- - -

- - -

Aktuálně, jako majitel telefonu s OS Android 2.3 považuji tento systém taktéž svým způsobem za uzavřený, protože mě samotného nenapadá, co bych na Androidu mohl upravit nebo modifikovat. Zde vidím pouze zajímavé widgety, jak systémové, tak i v aplikacích, které si mohu přidávat na plochu, ale po softwarové stránce pro tablety mizernou softwarovou základnu, která má v dnešní době často problémy s odladěností na jednotlivá zařízení. Má myšlenka tak tím směřuje k obsahu a jeho využití, protože kvalitní softwarová základna udává směr v použitelnosti daného zařízení a nad tím by se měl každý potenciální zájemce, byť jakéhokoliv systému zamyslet, protože výkonný hardware v mobilních zařízeních je bez optimalizace a pevné softwarové základny hůře použitelný, než systém s několika omezujícími prvky.

Graf ceny produktu Apple iPad 16GB WiFi poskytuje server Heureka.cz

Další varianty
iPad 32 GB Wi-Fi
iPad 64 GB Wi-Fi
iPad 16 GB Wi-Fi + 3G
iPad 32 GB Wi-Fi + 3G
iPad 64 GB Wi-Fi + 3G

Tak a to je zatím mé resumé s iPadem, respektive aktuálně s iPadem 2. Jaký jsem si udělal závěr? Člověk nemusí být ovce, stačí, když ví, co od toho čeká a je schopen nalézt řešení namísto nesmyslných debat o použitelnosti daného zařízení, kterému nebyl schopen věnovat trochu času.

Graf ceny produktu Apple iPad 2 16GB WiFi poskytuje server Heureka.cz

Další varianty
iPad 2 32 GB Wi-Fi
iPad 2 64 GB Wi-Fi
iPad 2 16 GB Wi-Fi + 3G
iPad 2 32 GB Wi-Fi + 3G
iPad 2 64 GB Wi-Fi + 3G

Tento popis zde slouží k tomu, aby případným zájemcům či aktuálním majitelům nastínil, že s iPadem se dá řešit mnohem více, než je uváděno ve veřejných diskusích plných žabomyších válek, které jsou tvořeny lidmi bez praktické znalosti daného tématu, jeho problematiky, případně lenosti utratit nevelké finance k pořízení kvalitního softwarového obsahu. Bohužel, tito lidé sami tak ztrácí svůj čas. Budu rád za případné reakce/dotazy v diskusi, ale pouze rozumnou formou. Zde přináším přehled zajímavých a velmi kvalitních aplikací, které osobně používám a pokud máte chuť, můžete do komentářů přidat vaše tipy na zajímavé aplikace a hry pro iPad.

Tipy na užitečné aplikace
Produktivita

iWorks Pages – kancelářský Word editor pro Office dokumenty s podporou formátu 2007.
iWorks Numbers – kancelářský tabulkový editor pro Office dokumenty s podporou formátu 2007.
QuickOffice Mobile – kancelářský balík, podpora Office 2007 dokumentů, obousměrné propojení s Google docs, případně Dropbox.
GoodReader – univerzální prohlížeč mnoha formátů od TXT, PDF po Office dokumenty, sdílení přes Wifi, propojení s Google Docs / Dropxbox a jinými službami včetně FTP.
TeamViewer HD – známý klient pro vzdálené ovládání počítače.
iTap RDP – propracovaný klient pro vzdálenou plochu přes RDP včetně NTLA, ověřování dostupnosti připojení, náhledy, pěkné GUI)
Voice Memos – záznamník, umí běžet na pozadí.
Dropbox – nativní aplikace pro přístup/otevírání/upload ke Cloud řešení.
Google App – přehledný rozcestník ke službám Google.
Awesome Note – úkolovník, diář, notes, synchronizace s Google Docs, notifikace, propracované a přehledné GUI, zálohování po Wifi.

Multimédia
Air video – streamování videa z počítače do iPadu, výkon přebírá PC, možnost offline konverze.
Splashtop – připojení jako vzdálená plocha, umožňující přímo bez prodlevy přehrávat videa a flash formát, výkon přebírá PC, jednoduché a hlavně plynule funkční.
Buzz Player – přehrávač mnoha video formátů s podporou titulků bez nutnosti konverze. Podpora media streamů včetně Windows Media nebo Air Video, dále SMB a jiné.
Adobe Photoshop Express – zjednodušený grafický editor, podpora uploadu na Facebook, případně Adobe účet.

Zajímavosti
FlightRadar24 Pro – sledování leteckého provozu, fotografie aktuálního letounu, informace o letu, nemá prodlevu v refreshi.
FlightBoard – zobrazení příletových/odletových tabulí dle výběru letiště z celého světa.
Heritage – obsáhlé fotografie a popisy zajímavých míst celého světa.
Live Cams HD – webové kamery z celého světa, filtrování dle mnoha kritérií.
Meteoradar CZ – sledování aktuálních dešťových srážek, informace z meteorologických stanic, webové kamery, pěkné GUI.
Recepty – souhrn mnoha receptů dle výběru surovin, případně obtížnosti.
Star Walk – brouzdání oblohou s podporou kompasu. Zobrazení souhvězdí dle natočení iPadu na oblohu, popisy, zajímavé fotografie.

Internet
iCab Mobile Browser – internetový prohlížeč, taby, mnoho nastavení. Další kvalitní prohlížeče jsou Mercury Web Browser a případně Atomic Web Browser.

Komunikace
Friendly Plus for Facebook – špičkový Facebook klient, přehledné a rychlé GUI a přijde mi, že funkcemi má navrch nad nativní FB aplikací pro iPhone (pro iPad mimochodem nativní Facebook aplikace doposud neexistuje)
TuneIn Radio – internetové rádia včetně českých, zaměřuje také pozici, výběr vysílače, možnost nahrávání, propracované GUI včetně ikon stanic, volba streamu.
IM+ Pro – multi komunikační klient FB/Skype/ICQ/MSN a jiné, push notifikace, možnost nastavení XX hodin po vypnutí.

Informace a novinky
ČTK – zprávy z domova a zahraničí v přehledném GUI.
CNN – nejznámější celosvětové zpravodajství, články, rozhovory a videa.
FlipBoard – prohlížení RSS zdrojů, případně Facebooku nebo Twitteru v časopisovém kabátku.
Pulse News – čtečka RSS s podporou GoogleRSS v pěkném kabátku.
AppAdvice – informační magazín přinášející novinky a recenze aplikací ze světa iOS
Computer HD – časopis Computer z dílny Mladé Fronty a.s. v interaktivní formě, zakoupení nového čísla přímo v aplikaci
ForMen HD – časopis ForMen z dílny Mladé Fronty a.s. v interaktivní formě, zakoupení nového čísla přímo v aplikaci
Volkswagen Das – magazín o vozidlech Volkswagen, videa, reklamní spoty, informace o jednotlivých modelech
National Geographic HD – výborný magazín z oblasti objevů, přírody, vesmíru, poznávání, apod.
iKatastr HD – katastralní mapa
Zlaté Stránky HD – hledání firem a lidí včetně mapy
Google Earth – mapy z dílny Google včetně vrstev a panoramat

Navigace a nástroje
Navigon – propracovaná automobilová navigace
GPS HD – zobrazení detailních informací o GPS
Clinometer – propracovaná vodováha
Shazam – odposlech skladby a zobrazení jejího názvu
Wake – probouzení počítačů – Wake on Lan

Petr.Sybol

57 komentářů

 1. Los Psoukos (neregistrovaný)

  Fajn článek… Jestli přede mnou někdo dnes řekne slovo “konzumovat”, a třeba ještě ve spojení s obsahem, budu mít chuť mu hodně ublížit :)

 2. bkf1 (neregistrovaný)

  “konzumovat ve spojení s obsahem” :D

 3. -pekr- (neregistrovaný)

  už umí ty Apple hračky normální mass storage, a nahrávání “obsahu ke konzumaci” bez použití iTunes? :-)

 4. barberry.pha (neregistrovaný)

  Jedine k cemu bych mel vyhrady jsou ty grafy s heureky, ktere jsou totalne nanic a mimo.
  Ceny u ipadu 1 jsou zkresleny nedostupnosti v cr, kdy oficialni prodej zacal nekdy v listopadu, do te doby jsou to ceny obchodu ktere to dovazely se zahranicci s hodne velkou prirazkou.
  Tak samo graf u ipadu 2, oficialni ceny jsou od zacatku prodeje v cr vesmes stejne a lisi se ve stokorunach, zase je graf pokriven cenami nastavenymi jeste pred prodejem ipadu 2 cr, ikdyz je obchody dostupne nemeli, ale co kdyby si to za ty ceny nekdo predobjednal.
  jinak jako RSS ctecka je suverene nejlepsi Reeder for iPad ;)

 5. blackwhit (neregistrovaný)

  Výbornej článek, vždycky mi příjde zajímavý hlavně praktické použití daného přístroje, než popis tlačítek a toho, co má na přední a zadní straně! :-)

 6. vindis (neregistrovaný)

  Perfektní článek. Vystihuje stejné pocity jaké mám i já po několikaměsíčním používáni iPadu.

 7. vindis (neregistrovaný)

  -pekr-: Ne a zřejmě ani nebude. Ovšem správnou volbou aplikací se klidně obejdeš i bez použití iTunes. Ať už v podobě cloudu (dropbox), wifi share (web nebo ftp server aplikace), streamu (air video) nebo síťovým připojením (smb, ftp, dlna).

 8. barberry.pha (neregistrovaný)

  tady toto je tezko vysvetlovat nekomu, kdo ma svoji pravdu a komu jde jenom o to vyvolat nejaky flame, protoze ti kteri ty apple veci maji, vi jak se daji pouzivat, co umi, a ze itunes neni vzdy potreba. A hlavne si mysli ze iTunes je nejaky dabel v programu, ktery sestoupil na zem a ma nam zneprijemnovat zivot :D

 9. uni (neregistrovaný)

  Pěkný článek. Potvrzuje jasné, iOS platforma není “pro děti”, “na hraní” apod. nesmysly. Šíře SW základny je tak obrovská (prý uzavřený systém…), že se dá jakákoli iVěc přizpůsobit ke své potřebě a co je důležité, opravdu kvalitně (např. na rozdíl od Androidu, kde sice jde “všechno”, ale dost to kulhá).

 10. Standa (neregistrovaný)

  Ano, sire zakladny je tak obrovska, ze stejny cas, co byl nutny k “ladeni” WM, musim pouzit i k nalezeni vhodneho programu pro iVec a plati to i pro Android (prakticka zkusenost ze vsech tri platforem).
  Jde jen o uhel pohledu a o to, jakou platformu je treba zrovna ted pomlouvat, abych mohl byt ve virtualnim zivote cool.
  K autorovi: clanek pekny, tady mu to slusi vic nez byt zapadly v diskuzi :-).

 11. uni (neregistrovaný)

  Standa: Nevím, co tím básník chtěl říci?:-)

 12. Rezen (neregistrovaný)

  Ahoj vsem,

  nejde o to, ze uzivatele vi, jak maji iZarizeni uzivat, jde o to, ze jim Apple jinou moznost nedava. . . Jiste jste napr. cetli o problemu s Amazon sluzbami a castecnou ztratou dat. Pokud clovek peclive nezalohuje, VZDY je nebezpeci, ze o ne prijde, jsou-li prenasena/ukladana na web. Dalsi problem je, iPad jako samostatne zarizeni neni v podstate mozne uzivat, i v clanku je vzdy ve spojeni s PC/iBookem/MacBookem.

  Dalsi vec, ktera me zajima, je bezpecnost. Je nejak osetreno sifrovani ci ochrana dat a pristupu k nim, co se iPadu tyce?

  Dalsi vec – pisatel pise, ze ho iPad naucil nevypisovat se tolik v emailech. Znamena to tedy, ze psat je o dost horsi nez na klavesnici, cili je iPad k tomuto mene vhodny/nevhodny?

  Nechci tu rozhodne zakladat zadny flame, ale stejne jako jsou argumenty typu mass storage u odpurcu iZarizeni, stejne tak uzivatele iZarizeni zase rikaji, ze mass storage nepotrebuji. Ale prece nejde o to potrebuji/nepotrebuji, ale o tu MOZNOST. A ne o redukce za 600 Kc, pokud se rozhodnu, ze chci to ci ono zarizeni pripojit. . . Tomu se rika user friendly, umoznit uzivateli vyuzivat zarizeni ke vsemu, co zvledne, ne jen k tomu, co mu vyrobce povoli. . .

  Aleš

 13. Kato (neregistrovaný)

  Soupis je to pekny a je na tom i krasne videt, jak slouzi ruznym lidem k ruznym ucelum :) Trebas Pages, Numbers atd. mam sice taky, ale povazuji to spis za opravdovou nouzi.
  Hlavni, k cemu je podle me iPad stvoren je (sorry Los Psoukos) “konzumace obsahu”. A k tomu nema (pro me) konkurenci. Tzn. vyuziti pro brouzdani po netu, IM, emaily, Twitter (ten bych v clanku zminil snad na prvnim miste – to je opravdova lahudka). Ono to zni jako strasne malo za ty penize, ale ono pod pojmem “brouzdani po netu” se skryva strasne moc, ci spis vlastne v dnesni dobe v mem pripade skoro vsechno.
  Dalsi lahudka je prohlizeni fotografii (ano – to zvladne i kdejaky fotoramecek – ale “jak”) – tohle je opravdu uzasne pro ukazovani fotek. Je to skoro jako klasicke “papirove” fotky. Tohle se behem 5ti minut naucili ovladat i babicka a dedecek (76 let), kteri jinak z vykriku modreni technologie si rozumi pouze s 20 let starou TV.
  Co se da dale delat vyborne je moznost TV pres internet. Na filmy se na tom nedivam, ale zkouknout na tom nekde na ceste aktualne treba MS v hokeji je vyborna vec (buh zehnej 3G).
  Dalsi co bych vyzdvihl je vyborna kvalita audio vystupu. At uz integrovanych reproduktoru (necekejte zazraky, ale pri tom, jak jsou pidi, je to parada), tak hlavne audio vystupu. Chapu, ze tenhle “prerostly iPad” tezko bude nekdo nosit na behani za pasem a mit pripojena sluchatka, ale treba v mem pripade BT sluchatka a iPad v tasce uz se pouzit da. A ta kvalita zvuku i pres BT sluchatka (vcetne dosahu) je nekolikanasobnekrat lepsi, nez jsem kdy s jinym zarizenim pres A2DP profil slysel. A videopodcasty se na tom sleduji paradne – trebas Digit.cz.
  Hry, ktere jsou uvedeny v clanku jsou urcite zabavne, ale jako reprezentativnejsi jsou pro me Real Racing 2, N.O.V.A 2, Real Soccer 2011, Death Rally, TowerMadness ap. (ale nejdyl clovek stejne vydrzi u nejobycejnejsich hricek ala prave zminene Angry Birds, Tiny Wings(Pilot Winds), ap.
  Jak byla v clanku zminena aplikace iHome + Sleep – opravdu krasne hodiny, ale maji jeden maly nedostatek – a to ze v pripade, ze clovek aplikaci opusti, tak ho rano neprobudi..
  Co se tady vubec nezminilo, tak je takova blbost, jako kalendar. Ten ma kazdy pocitac, kazdy mobil, ale na iPadu mi jednoduse vyhovuje nejvic (a vubec se nebavim o tom, ze mam vse synchronizovat pres Gmail a Android u vicedennich udalosti je zobrazi jako jednotlive udalosti kazdy den (napr. udalost 10:00 2.5.2011 – 5.5.2011 15:00 zobrazi jako 2.5.2011 10-15hodin, 3.5.2011 10-15hodin, 4.5.2011 10-15hodin a konecne 5.5.2011 10-15hodin a mezitim mam volno) – to je bug jako hrom a divim se, ze ho Google za tech X verzi neopravil. Takze kdyz se chci podivat poradne do kalendare, tak iPad je jasna volba.
  Jinak ma samozrejme i veci, ktere mi vadi, ale je jich malo a z dostupne konkurence mu to velmi rad prominu, protoze proti ni je temer bezchybny (konkretne 2 veci – Mail.app (postovni klient) neni staveny primo na Gmail –> neumoznuje stitkovani, hvezdickovani, prohledavani na serveru atd. Druhou veci je nepodpora flashe. Nechybi mi nejak citelne, ale obcas proste clovek narazi na stranku, kde skoncil (hudebni akce, stranky automobilek, blbe navrzene stranky, videa co nejsou na Vimeu/Youtube(Pornhubu, Redtube… :D)) – nastesti je to tak v 0,5% pripadu.)
  Z aplikaci, co bych jeste vyzdvihl a nebyly v clanku zmineny, tak:
  – F.O.O.D. – cesky casopis o jidle – vyborne zpracovany, jidlo nafocene tak, ze by se clovek zakousl
  – SpaceTime a Calcbot – vedecka kalkulacka, ktera spocita naprosto cokoliv vcetne 3D grafu (pouzivam od dob MDAII s PPC2003) a druha – jednoducha “kupecka” kalkulacka.
  – PSD Viewer – prohlizeni Photoshopovych PSD souboru. Bohuzel nepodporuje vrstvy, ale i tak je to vyborna vec, kdyz prijde email/zmena v Dropboxu a clovek hned vi, o co se jedna.
  – GarageBand – vsemozne hudebni nastroje k dispozici. Nejsem hudebnik, ale spousta lidi z neho vylozene “ucurava” :D
  – Qwiki – pekne zpracovana “videoencyklopedie”.

  K cemu se da pouzivat iPad jde asi blbe popsat – ne kazdemu sedne, ne na kazdeho je miren. A chce si ho to prvne “zazit” – aspon 14 dni. Sam jsem proti nemu byl skoro rok a bral jsem ho za naprosto zbytecne zarizeni – proste 4x prerostlej iPhone, kterej navic nema fotak a neumi telefonovat. Ted uz vidim, ze jsem naprosto presne cilovka a jsem za to rad – nemenil bych. Je to o pohodli, rychlosti, zpracovani, vydrzi.

 14. Kato (neregistrovaný)

  Rezen:
  ad. zalohovani – to sice ano, ale je to minimalne pravdepodobne. Vetsi pravdepodobnost je, ze mi odejde HDD se zalohou, nez Googlu (s ochranou osobnich udaju nemam problem – to jen pro upresneni).

  ad. iPad jako samostatne zarizeni – iPad jako naprosto samostatne zarizeni pouzivam. Jedine, kdy ho pripojuji k iTunes je v pripade ze chci nahrat novou hudbu/fotky coz zas tak casto nebyva (jednou za mesic). Nebo vysla aktualizace iOS (od zacatku roku 4x). Rozhodne nemohu rict, ze bych bez iTunes nemohl iPad vyuzivat. A ano – mass storage by byl fajn. Ale jde to obejit bud instalaci softu na iPadu (pak se jako mass storage hlasi nebo FTP server), pripadne nahrani fotek je otazka 3 kliknuti v iTunes s vyberem adresare. A navic se jeste optimalizuji na idealni velikost pro rozliseni iPadu.
  Co mi chybi vic je SD slot – precejen to by prohlizeni fotek primo z karty fotaku melo vetsi smysl. Ale bohuzel a redukce je… “kram navic”.

  ad. sifrovani – viz vyse. Netusim – nekdo znalejsi ti treba odpovi. Pro me je to co se surfovani tyce, tak kategorie “mobil” a tak ho beru. Ale myslim, ze co se tyce mailu, tak nativni exchange/gmail to snad nejak resi. A zbytek brouzdani – je to holt WiFi..

  ad. klavesnice – samozrejme, ze psani na poradne klavesnici je daleko pohodlnejsi. Rozmery clovek nenazene a zpetna reakce je taky nenahraditelna. Nicmene myslim, ze jsem se naucil na nem psat “vsemi 7mi” bez diakritiky stejne rychle, jako na normalni klavesnici (pravda s vice preklepama). S diakritikou je to horsi. Ale zase kdyby to byl tak velky problem, tak neni problem pripojit bezdratovou bluetooth klavesnici a problem je vyresen.

  On iPad mi prijde konstruovanej tak, ze sice mozna nema nejakou tu MOZNOST, ale co umi, tak umi na 100%. Co by mel umet jen z 70%, tak radsi neumi vubec a nehraje si na to (a po mych hratkach 7 let s WM, 2 roky s Androidem bych rekl, ze mi to tak vyhovuje)

 15. Radek Hulán (neregistrovaný)

  Toto není recenze, ale nadšenecký blábol. Je sice skvělé, že si jde přidat X email účtů, ale odpovědět na ně je na klávesničce problém (raději píšu na Nokii E7 s HW QWERTZ než na iPadu 2). Je skvělé, že se jde připojit na RDP, ale simulovat jedním prstem 2 tlačítka myši není moc snadné. Je skvělé, že jde zobrazit soubor v DOCX, ale problém je tam ten soubor dostat a udržet aktualizovaný.

  Z mého pohledu, po měsíčním používání, je iPad 2 zcela neproduktivní. Je hezký, líbí se, ale je to pouze zábava a prokrastinace na gauči. Neplést do toho práci.

  Je skvělý na dvě věci – čtení multimetidálních časopisů a hry pro děti. Nehodí se na čtení beletrie, ani na učení vážnějších věcí, on hýbající se text, video, obrázky, to je zaměření na efekt, ne na zapamatování (tam je lepší Kindle).

  Ale ano, je to hezké, plynulé, emočně líbivivé.

  Prohlížení webu je také nic moc, na 30″ LCD je samozřejmě výrazně lepší.

  Doporučuji skutečně dobrou recenzi iPadu 2:
  http://myego.cz/item/ipad-2-je-neproduktivni-a-to-je-na-nem-poutave

 16. Petr.Sybol (neregistrovaný)

  S nadšením jsem očekával, kdy se tu Hulán objeví, co je to opět za blábol. O to více mi chutná kafe. Každopádně vítám Vaši kritiku, ať už je jakákoliv, protože napsat pár textu je to jediné, co Vám zbývá :DD Váš článek kritizovat nebudu, protože na to nemám čas, po jeho přečtení jsem pouze usoudil, že s tím neumíte :DD

 17. Michal Javůrek (neregistrovaný)

  No jo, Hulán zase vylezl z ulity a koukám, že nepochopil, že tohle není žádná recenze, ale uživatelské dojmy, ostatně je to tak prezentováno i v nadpisu článku autora. A doufám, že moderátor ten odkaz na jeho ušmudlaný blogísek a “skutečnou recenzi” smaže. Hulán pořád píše, jak se Apple uživatelé bouří, když se na ně nadává, ale ve skutečnosti je to přesně naopak. Jakmile se někde objeví zajímavý článek o produktu Apple, Hulánovi se prokrví mozek, začne plácat ručičkama a linkovat svůj blog se zaručeně “kvalitními” články. Běž pryč, nedělej tady bordel a hoň si svoje master ego na 30″ profesionálním monitoru. Pořád všude píšeš, jak ses neuvěřitelně produktivní a jaký si IT profesionál… a skutečně, každý tvůj komentář to potvrzuje.

 18. Petr.Sybol (neregistrovaný)

  A ještě bych dodal, že toto recenze opravdu není a nikdy nebude. Ale to je již psáno výše tučným písmem. Takže stejně, jako jste nepochopil mé uživatelské zkušenosti, což se dá samozřejmě pochopit (nejen u Vás), já naproti tomu nechápu ty vaše.

 19. Radek Hulán (neregistrovaný)

  Pokud někdo označí iPad za “produktivní zařízení”, tak je to fanatik, ne racionální člověk. Pokud označí aplikace za “skvělé” či “produktivní”, tak je to blázen.

  Aplikace existují, ale i tak primitivní funkce jako je udělat screenshot aplikace, kus toho oříznout, uložit do JPG z PNG, nahrát přes SFTP na server a publikovat v článku v redakčním systému je na iPadu mimořádně velký opruz. PS Express sice existuje, ale nic neumí, SFTP klient neumí pracovat s daty jiných aplikací (systémové omezení) a editor v redakčním systému nepodporuje potřebné pluginy (Flash, XStandard).

  Tedy ano, cosi se dá udělat, ale ne produktivně. To jsou fakta, a tento uživatelský výkřik je srandovní proto, že má jen a pouze růžové pomatené brýle.

  Skutečné problémy jsem odkazoval v předchozím komentáři.

  Špičkové na iPadu je vlastně to, že produktivní vůbec není a nehraje si na to. Je to emočně líbivé prokrastinační zařízení. Nic víc, nic méně.

 20. Radek Hulán (neregistrovaný)

  “Jakmile se někde objeví zajímavý článek o produktu Apple, ” — to bych si rád přečetl. Bohužel, z 90% se objevují jen fanatické a zaslepené bláboly s růžovými brýlemi, nikde není zmíněn ani jeden problém, kterým je strašně moc.

  Když pak někdo utratí 15t za placku dle tohoto blábolu, tak je zhrozen.

  Cituji: “iPad 2 je zcela neproduktivní zařízení a to je na něm poutavé! Když jej pustíte, 100% víte, že nebudete pracovat. To se vám s notebookem nestane a je to pozitivum. “

  Komentář byl upraven moderátorem diskuze.

 21. Michal Javůrek (neregistrovaný)

  Už to chápu, ten lojza smRadek potřebuje, aby mu někdo četl jeho blog, proto ve dvou komentářích dvakrát umístí ten samý link, aby si všichni mohli přečíst, jaký je to vemeno. Běž pryč a neser!

 22. Petr.Sybol (neregistrovaný)

  Buďte v klidu, je to jeho názor, ale budu se stále opakovat, každý má své zkušenosti :)) Klidně si piště, jaké mám růžové brýle, čím dál víc mám lepší nálad.

 23. Kato (neregistrovaný)

  Radku ty jsi frajer – citovat sam sebe, vychvalovat cizi recenzi, ze je skvela (a ona je nahodou vlastne tvoje) a furt sem cpat link na ten tvuj web – to uz je na tom s navstevnosti tak spatne, ze si ji musis takhle umele zvysovat?
  Abych nepsal uplne OT, tak jenom bodove:
  – screenshot – na iPadu otazka par sekund. Screenshot na dvojstisk tlacitek, uprava v editoru, nahrani na net. S WP7 bys potreboval fotak, kabel/prendavani karet a zbytek je stejnej..
  – editor RS zalozenej na Flashi – OMG – co to mas za hruzu? Tohle mi nekdo nabidnout, tak leti oknem
  – 15ku za tohle. To pocitas vcetne letenky do nejblizsi prodejny? Jednicka zacina na 8k. (navic co pro takoveho milionare, jakym jsi, je smesnych 15k? To davas prece Vietnamcum jako zpropitne, kdyz jdes na parek v rohliku..)
  – tuhle kombinaci co pouzivas bude potrebovat z uzivatelu tak zhruba.. akorat ty. Statisticka odchylka. Neexistujes. Nikoho nezajimas…
  – jestli ses nenaucil psat, tak je to chyba tvoje
  – uz te vidim s 30″ monitorem v gauci – to musi byt zuzo.
  – Kindle ma uplne jine zamereni. iPad doplnuje – ne nahrazuje.

  Ale na tebe vazne nema smysl reagovat. I kdyz ve chvili nudy je to dobra zabava ;o)

 24. uni (neregistrovaný)

  RH&spol: pokud pro někoho je produktivita založena na vkládání textu/vytváření obsahu, samozřejmě si nekoupí “touch only” zařízení, ale pravděpodobně spíše NB, resp. něco s HW klávesnicí. Pokud je pro někoho jiného spíše komunikace, odečet informací, vyhodnocování atd., iPad může plně vyhovovat, naopak u NB by HW klávesnice snižovala mobilitu. Moc jsem si nevšiml, že by jsi ty nebo topě podobní lezli pod články o NB a žvástali, že je NB na nic, protože se nedá používat bez klávesnice. Proč je ta potřeba to psát opačně pod tablety, to nechápu. Resp. asi jde spíše o nepochopení věci u konkrétních osob.
  P.S. 30″ displej pro web (ve smyslu browsení) je skutečně přínos, zvláště u webu s 800/1024px šíře…

 25. Martynet (neregistrovaný)

  pro -pekr-
  už umí ty Apple hračky normální mass storage, a nahrávání “obsahu ke konzumaci” bez použití iTunes? :-)
  dnes v 8:58

  A na co? Na vsech pocitacich se kterejma prijde muj iPad do styku je OSX a itunes… A stejne nevim na co bych mass storage pouzil, protoze hudbu, knihy atd… spravuju pres itunes, filmy streamuju po siti primo z maca a fotky a pracovni dokumenty litaj pres mobile me, dropbox, wifi…atd. Tzn. mass storage je celkem na h…. :-)

 26. h00ked (neregistrovaný)

  Článek dobrý, ale stejně budu kupovat Motorolu Xoom, je mi prostě bližší. Android, Google apod. A navíc rád utrácím na marketu za aplikace a na apple store jsem bohužel příliš chudý :)

  Huláne, zkus si najít nějakou slečnu (vím že je to nemožné) a zkus si zasunout, třeba to změní život a přestaneš plkat nesmysly, nad kterými se velmi bavím. Smích sice léčí, ale díky tobě bych se měl dožít asi šesti miliard let.

 27. hfx9 (neregistrovaný)

  Já zrovna stojím před rozhodnutím jaky tablet koupit a jelikoz jsem majitelem android telefonu htc desire, tak jsem tak nejak logicky premyslel nad tabletem s androidem 3.0
  Jenze mi tak nejak po vsech proctenych clancich a recenzich zacalo dochazet ze by ani ten ipad nemusel byt spatny.
  Momentalne se rozhoduji mezi ipadem (s iOS) a asusem transformer (s androidem 3.0) a porad se nemuzu rozhodnout.
  Urceni pro ktere chci tablet zakoupit, je pracovni nasazeni (emaily, ukoly, poznamky, editace dokumentu, tabulek atd), dale pak by mel zastat praci netbooku ve skole (od zari budu studovat) a samozrejme plnit i nejakou tu multimedialni a zabavnou cast meho pracovniho dne.

  Porad tedy vaham ktery ze dvou kandidatu bude lepsi zakoupit. Od ipadu me odrazuje ta inalepka a inesvoboda, ktera je vsude prezentovana (kdysi davno se mi dostal do rukou prvni verze iphone a nebyl jsem z toho zrovna nadseny) a taky to ze nelze na plochu umistit zadne aktivni widgety jako treba u androidu.
  Naopak u android tabletu mam takovy nejaky pocit zdvojeni informaci a aplikaci s mym android telefonem a tak se obavam ze ten prinos tabletu nebude takovy jak ocekavam (vlastne to bude jen android telefon, ktery uz mam, s vetsim displayem).

  A ted babo rad :-)

 28. -pekr- (neregistrovaný)

  @barberry.pha – nech si své poučky o tom, jak a proč chci používat své zaříní – když chci mass storage a obyčejné copy, tak to buďto dané zařízení zvládne, nebo nezvládne – tečka, a konec diskuse, až tak jednoduché to je. iTunes jistě není ďábel, ale nepotřebuju ho, a vnímám to prostě jako omezení. Naštěstí jsou tu tací, co tu diskusi vedou věcně, a tak jsem se alespoň dověděl, že jsou i jiné cesty. Foťáky odjakživa používám Canon, a taky mě vždycky štvalo, že na rozdíl od jiných ten mass storage nemají. Přežil jsem to, ale to neznamená, že jsem to vždycky nepovažoval za zcela zbytečné omezení.

 29. uni (neregistrovaný)

  hfx9: To je vcelku jednoduché, Android 3.0 stojí na svém počátku. Z toho vychází pozice jak OS, tak 3rd SW. iPad má za sebou již jeden evoluční krok, léty vyvíjený OS, bezkonkurenční 3rd SW základnu. Chceš-li si hrát, ladit, objevovat nové, Android. Chceš-li něco, co je prostě odladěné a prakticky se to jen krmí daty, iOS-iPad2.

 30. Petr.Sybol (neregistrovaný)

  uni: moc pěkně řečeno. Uvidíme jak to bude s Androidem 3.0. Defakto widgety by mohl přinést iOS5, ale těžko soudit, když ještě není.

 31. GreenArrow (neregistrovaný)

  Ale on ten Hulán má ve většině pravdu…ono odepsat někomu třeba sem nebo odepsat na email mi přijde na ipadu porod…Opravdu i na té horší klávesnici u mobilu nemluvě u těch lepších(TP2,samsung b7610,nokia E7) se píše líp jak na SW,i kdyby byla přes 30″ obrazovku a tohle mi nevymluvíte nikdo!

 32. Peete (neregistrovaný)

  Hezké uživatelské zkušenosti, chválím :) autore -> kašli na trouby typu já jsem mistr světa. Ještě nedávno bylo “psaní” na HD2 v klidu, pak si Ballmer dal rande Elopem a rázem je nejlepší E7-a to přitom bylo keců kolem Symbianu, jak je zaostalej a WM 6.5x je pro náročné. Hold jsou tací, co si nevidí do pusy. Tyhle trubky slyší slovo Apple a začnou modrat :)

 33. vindis (neregistrovaný)

  Hulán jako vždy něco extra. Jak on, tak i ostatní vůbec nechápou princip tabletu. Pokud nevím co je tablet nebo co od něho očekávám, tak vždy budou blábolit nesmysly o tom, že je tablet o ničem. Příkladem je Hulánův článek. S některými negativními pasážemi souhlasím, ale většina toho je pouze chyba mezi dotykovou obrazovkou a gaučem ;). Buď je to neschopnost uživatele nebo požaduje něco, co neumí. Pro Hulána evidentně iPad není určen, tak nechápu, proč by měl o iPadu vůbec něco psát. Kritizovat produkt, který mu nevyhovuje, je jeho perlička a s chutí tím nechává oblbovat své ovečky. Zvláště když má silnou averzi vůči Apple.

 34. milennium (neregistrovaný)

  Má pravdu – nemá pravdu…
  V první řadě, iPad je tablet a jeho úkolem není suplovat notebook a nebo počítač.
  Na to jaksi Radek zapomněl… A to, že se tady v diskusi ozval, svědčí o tom,jak kvalitní zařízení to je. Kdyby byl iPad jen kus HW které umí jen číst knížky, ani by to tom Radek ani neštěkl…
  A v druhé řadě. iPad si nebude pořizovat člověk který má na starosti správu sítě a nebo pro vytváření složitých grafů atd. K tomu je fakt dobrý počítač a nebo notebook.
  A souhlasím, jako uživatelské zkušenosti je článek dobrý a výstižný. Se vším souhlasím. iPad je skvělý kus krásného HW a velice povedeného SW a v konkurenci tabletů nemá soupeře. A nebo vlastně má – PLAYBOOK…

 35. Netchum (neregistrovaný)

  Pane Huláne, Ipad = konzumace obsahu z internetu a zábava!! Prácovat na něm nezkoušejte, kdy už to konečně lidé jako Vy pochopí?
  Raději dále masturbujte nad windows XP a windows mobile 6.1. a nepleťte se do věcí, kterým evidentně nerozumíte

 36. GreenArrow (neregistrovaný)

  Jenomže je problém,že pro iPad je i ta konzumace webu docela problem

 37. vacan (neregistrovaný)

  Mě se iPad líbí. A uvažuji o něm právě z těch důvodů, ke kterým je určen. Tzn. internet, pošta, prohlížení fotek, zábava – okamžitá reakce po spuštění… Jediné co mě stále odrazuje je bohužel ta klávesnice. V okamžiku kdy nejsem schopen na e-mail řádně odpovědět – a sám autor to přiznává – napsat pořádně příspěvek na twiter, facebook – je to špatně. A opravdu se mi nechce odpovídat na e-maily bez diakrity a psaní s diakritikou je na iPadu stejný porod jako na mém mobilu. Kdyby ta sofwarová klávesnice měla ještě jednu řadu pro diakritické znaky, vůbec bych o tom dál nepřemýšlel. Není to problém iPadu, ale tabletů obecně. (argument o tom, že si k tomu mohu koupit klávesnici, je k ničemu, pak iPad totálně ztratí kouzlo jednoduchosti) – Každopádně články typu – uživatelské dojmy – beru jako velký přínos! Díky

 38. biscuit84 (neregistrovaný)

  @vacan: No pozor, ta klavesnica zas nie je tak hrozna: Je pravda, ze ja urobim na nej viac preklepov nez na notase, ale podstatne menej, nez na iPhone alebo DHD, kde by som bez T9 asi zosedivel :) Interpunkcia zadavat ide, mas tam velky vyber znakov, akurat, ze musis vzdy prepinat, do znakoveho modu, co je ale typicke snad u vsetkych smartphonov, co som mal. Co sa tyka T9, tak ta ceska je tiez v pohode. S pisanim v cestine som nemal problem, po aktualizacii na iOS 4.3 mam k dispozici aj slovensku T9, ale ta je zatial velmi slaba, takze pisem bez nej a vacsinou aj bez diakritiky.

 39. Kato (neregistrovaný)

  GreenArrow: V cem konkretne je podle tebe na iPadu konzumace obsahu problem? Napis to pls konkretneji. Ja jsem zatim na zadny limit v tehle oblasti nenarazil a rad se priucim o co prichazim :)

  Vacan: exisuje ceska klavesnice s dalsi radou obsahujici i ceskou diakritiku (nejsem si jistej akorat jestli k tomu nebyl potreba JailBreak). A psaní s českou diakritikou mi přijde i na této výchozí klávesnici docela v pohodě. Je nezvyk, že člověk musí prvně zmáčknout písmenko a pak až háček/čárku, ale to je čistě otázka zvyku. Až na kroužkované “ů” bych v tom neviděl žadný extra velký problém. Akorat jsem (az na nobl firemni komunikaci) zvyklej psat stejne bez diakritiky, takze v mem pripade mam o problem min. Ale fakt bych se toho nebal 8-)
  A jen pro upresneni – bavim se o psani v rezimu landscape “vsema cca 7mi”. V pripade portrait modu a tukani jenom palcama je to psani samozrejme o necem jinem (takhle ho predpokladam provozoval Hulan a proto nadaval jak nadaval).

  Jeste ad. Hulan – snazi se presvedcit piloty F1, ze kombik je lepsi, nez F1, protoze prepravi vic zavazadel, da tam detskou sedacku, na strechu kola, ma tam GPS navigaci a zere min nafty. Pricemz kazdy soudny clovek musi uznat, ze tohle proste srovnat nejde, protoze kazde z tech vozidel ma uplne jine zacileni (a je to dobre).

 40. E1X (neregistrovaný)

  Nechapu jak nekdo muze porad do kola pouzivat to spojeni konzumace obsahu co to je spojeni a kdo to vymyslel natoz pouzit to 10 000x v jednom clanku…

  Ale clanek mi vlatne nic noveho nedal az nainformaci o nekterych aplikacich coz je pro me dulezitejsi.. o koupi Ipadu2 32 verze s 3G modulem taky premyslim a v textu mi chybi zminka o tom jak ho treba moc vyuzivas nebo pomalu a jedes pres wifi?
  Flash player bych samozrejme uvital z duvodu nejakych webu kde to proste bez toho nejde.. taky na streamovany videa se to hodi..

 41. biscuit84 (neregistrovaný)

  No k tomu 3G by som chcel dodat, ze iPad zvlada aj Edge a Gprs, samozrejme ovela pomalsie, ale clovek nie je zavisly len na 3G. Zariadenie s 3G modulom mozes pouzit de facto vsade, kde ma operator signal s datovymi sluzbami. No a 3G modul obsahuje aj GPS chip.

 42. GreenArrow (neregistrovaný)

  No vždyť jsem to psal nahoře,ta klavesnice stoji za absolutní prd,tk jak chceš konzumovat,když ani neodpovis poradne na email?

 43. biscuit84 (neregistrovaný)

  Green Arrow: Tvoje názory sú v štýle: kade vietor, tam plášť. Príde mi, že len potrebuješ zaujať a napísať čokoľvek za cenu, aby si ťa tu všimli :)Už len to, že máš v popise WP7 fan a pritom nadávaš na tento sytém, hovorí za všetko :) A keď už si taký “chytrý”, tak mi schválne ukáž, ktorý tablet oficiálne dostupný v ČR a SR má prepracovanejšiu klávesnicu než iPad? Alebo chceš mi snáď povedať, že na klávesnici mobilu sa ti píše lepšie než na iPade?

 44. Radek Hulán (neregistrovaný)

  Po minulém článku “iPad negativ” jsem napsal i pozitiva – http://myego.cz/item/ipad-2-co-ta-placka-umi-dobre – i iPad milovníci by měli být potěšení.

 45. GreenArrow (neregistrovaný)

  Ano mě se třeba líp píše na HW klávesnici u mobilu než na virtuální u iPadu…nepotřebuji zaujmout,o zrušení wp7 fan jsem už žádal asi 5krát,jednou mi to nějakej admin zrušil a už to mám zpět,nechce se mi pořád dokola o tom psat adminovi,je mi to jedno

 46. Stanley (neregistrovaný)

  iPad, stejně jako ostatní podobné tablety, není zařízení k produktivní práci. Smiřte se s tím. Ač mám rád články s uživatelskými zkušenostmi, tenhle na mě působil jako laciná reklama. No offense, jen můj názor.

 47. JardaBar (neregistrovaný)

  Prostě zbytečná věc. Notebook to nenahradí, jako navigace v autě je to velké, telefonovat se s tím nedá a při čtení se zase pronese. Je to pouze módní doplněk.

 48. Marek Hajn (neregistrovaný)

  Wow, to je zase plamenna diskuse:-) Tak se taky pridam.
  iPad mam od vcerejska a jsem nadsenej, takze mozna budu pusobit jako fanatik, ale zaroven priznam, ze Apple jako cekek mi svoji filozofii leze krkem a treba iPhone mi nesmi pres prah.
  Tablet jsem chtel jiz delsi dobu a puvodne byl jasnou volbou BB Playbook. Jenze to cekani je nekonecne a nakonec jsem usoudil, ze je zbytecne maly. Takze volba padla na iPad a sel jsem cestou nejmensiho odporu – 16 GB, WiFi, bez 3G. Vim proc, 3G jsem nechtel schvalne.
  iPad neberu jako modni vystrelek, ale pred koupi jsem jasne vedel na co ho chci a k cemu ho budu pouzivat. Jak na praci, tak na soukrome ucely.

  Prace – maily, kalendar, ukoly + GTD, pristup k dokumentum v Dropboxu, psani poznamek z jednani a porad skrz Evernote. Vse mam synchronizovane s PC a BlackBerry.
  Soukromi – twitter, facebook, web, mail, hry, Tyden a dalsi ctivo, eBooks

  Necekam a nepozdauji od toho nic sloziteho. Jen zjednodusseni prace, vic zabavy a moznost nechat notebook doma nebo v kanclu v pripade potreby.

  Zatim jsem nadsem a verim, ze to jen tak nevyprcha, protoze po instalaci aplikaci a nastaveni vseho potrebneho iPadu splnuje to, co jsem od nej ocekaval.
  A psani? Priznam se, ze maily radeji pisu na BB 9700 Bold, protoze jeho klavesnice je uzasne pohodlna. Na druhou stranu tento prispevek pisu na iPadu a taky s tim nemam nejmensi problem.

 49. steve (neregistrovaný)

  vacan: Na Galaxy tabe mám klavesnicu Smart Keyboard, kde sa dá pridať česká/slovenská rada písmen.
  Možno to je aj pre iPad, ale jedine na Cydii s jailbreakom, skus pohľadať

 50. niky79 (neregistrovaný)

  “A hlavne si mysli ze iTunes je nejaky dabel v programu, ktery sestoupil na zem a ma nam zneprijemnovat zivot :D”

  Nechci popichovat, ale to presne itunes je. Tak odporny, neodladeny a soucasne zmateny program jsem jeste nevidel. Proc nemuzu napriklad nahravat aplikace do iPADU z DRUHEHO AUTORIZOVANEHO PC. aniz bych prisel o aplikace, co tam uz mam ted? To prece neni zadna synchronizace.

 51. niky79 (neregistrovaný)

  Jinak hulanovic blaboly me opet potesily, to, ze nepochopil, ze to neni recenze, ale “uživatelské zkušenosti”, coz je ostatne zmineno i v nadpisu clanku, cosi vypovida o jeho inteligenci. Hulane, kdy vyrostes, vek bys na to uz mel ;-) (a ne, tento komentar nesmazes tak snadno, jako ty ostatni na tvem totalitnim plátku, kde si autori “dovolili” mit ponekud jiny nazor).

 52. ilgov (neregistrovaný)

  raději si počkejte na další verzi ipadu, protože tohle zařízení vůbec nemá podporu flashu, co je dost bídní

 53. kuba (neregistrovaný)

  Vemte si prosím příklad, z článku který dnes vyšel http://www.mobilmania.cz/clanky/ipad-2-velky-uzivatelsky-test/sc-3-a-1316337/default.aspx tomu říkám recenze. Váš počin bych označil za nepovedený pokus o reklamní sdělení.

 54. Petr.Sybol (neregistrovaný)

  Vase reakce je vskutku usmevna, ale to je asi tak vse. Citace jednoho ze ctenaru MM: Shrnuje celou logiku, proc jste si tu placku poridil. Hulan to vzal opacnym smerem a jeste vyhodil 130 ecek to kose :-D

  Tak se obavam, ze nepovedene je tady neco jineho. Vy jste podstatu meho clanku (Hulan tvrdi recenze) ani nemohl pochopit, protoze cele psani shrnuje pouze to, k cemu iPad vyuzivam ja a proc jsem s nim spokojen. Kdybych nereagoval v diskusi na MM s odkazem na tento clanek (narozdil od Hulana jsem to pojal slusne), ani by jste o tom nevedel. Po precteni vsech kritik, at uz na me ci clanek, tady nebo na MM, jsem velmi rad, ze jsem ten clanek napsal. A kazde slovo o nepovedenosti, fanatizmu a ruzovych bryli me natolik tesi a motivuje k tomu, abych dale psal takoveto blaboli. Prave kvuli takovym, jako jste Vy. Preji hezky vikend :-)

 55. Pavel (neregistrovaný)

  Ahoj,

  Zajima mne, jak si rozchodil ten dvbViewer. ja se snazim horem dolem a nejde mi to.

  Diky za info.

  P

 56. Radek (neregistrovaný)

  Shrnutí tipů na synchronizaci ipadu s cloudovými službami zadarmo. Může se hodit.

  [odkaz]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *