Domů » Články » Redakce doporučuje: 5 užitečných launcherů pro Android

Redakce doporučuje: 5 užitečných launcherů pro Android

Výhodou operačního systému Android jsou jeho široké možnosti přizpůsobení a dostupnost desítek nejrůznějších launcherů. My vám v tomto článku představíme pětici těch, které nás v redakci nejvíce zaujaly.

Pro operačního systém Android existují desítky různých launcherů, které lépe či hůře, nahrazují ten původní, ať už od výrobce telefonu, nebo samotného Googlu. Někdy změní prostředí telefonu k nepoznání, jindy zase přidají jen pár funkcí, ale vzhled zůstane stejný. Uživatelé mají tedy z čeho vybírat. Většina vývojářů nabízí často značně osekanou verzi, která je zdarma, a za nemalý peníz je pak možné zakoupit plnou verzi, která zpřístupní další funkce.

Najdou se ale launchery, které nabízí spoustu funkcí, a přitom jsou zdarma. V našem přehledu najdete pět tipů na ty nejzajímavější, které určitě stojí za vyzkoušení. V závorce je vždy hodnocení bezplatné verze a cena za plnou verzi. Arrow a TSF launcher jsou na Google Play zcela zdarma.

Action Launcher 3

Začneme Action Launcherem. Ten je z dnešního přehledu hodnocen nejhůře, nabízí však zajímavé funkce, většinu bohužel pouze v plné verzi.

  • Hodnocení na Google Play: 4,1/5
  • Cena: základní verze zdarma, plná verze 149 Kč

V té vám zpřístupní několik zajímavých vymožeností. Jednou z nich je Quicktheme, které automaticky mění barvu prostředí podle tapety, nebo Quickbar, která slouží k přizpůsobení vyhledávací lišty od Google, kam si můžete přidat aplikace, které chcete. S touto lištou bohužel nelze pohnout, a tak je neustále ve vrchní části plochy.

Nejzajímavější funkcí jsou však tzv. Shutters, neboli widgety schované v ikoně aplikace. Po přejetí nahoru se zobrazí widget, ve kterém vidíte novinky v aplikaci, aniž byste ji museli otevírat, a také tím na ploše ušetříte spoustu místa. Zajímavý je také přístup do seznamu aplikací při tažení z levého kraje displeje.

 

Prostředí launcheru je hezké, celkově jsou však možnosti nastavení poměrně útlé, alespoň v bezplatné verzi. Lze nastavit „pouze“ velikost mřížky a efekty posouvání mezi plochami. Do zajímavějších nastavení se uživatel dostane až po zakoupení plné verze za 149 Kč.

Odkaz na Google Play

Arrow Launcher

Nový launcher od Microsoftu, představený teprve nedávno, je zajímavou alternativou k ostatním Androidím launcherům. Prozatím se jedná o rané verze, které mají hodně na čem pracovat, především v oblasti rychlosti – přechody a animace jsou poměrně trhané.

  • Hodnocení na Google Play: 4,2/5
  • Cena: zdarma

   

Na druhou stranu je nutno přiznat určitou invenci, která je uživatelsky poměrně přívětivá. Na hlavní ploše jsou aplikace, které si při prvním spuštění launcheru můžete vybrat. Na dalších plochách je rolovací seznam 5 posledních spuštěných aplikací a činností, například fotografie, telefonáty, nebo zprávy. Na další ploše najdete widgety a seznam kontaktů.

  

Ze spodu obrazovky je také možné vytáhnout roletku s rychlým nastavením, podobně jako na iPhonech. Především té se pak týká ona výtka k pomalosti prostředí, její pohyb ještě není ani zdaleka plynulý, a tak je ještě na čem pracovat. Celkově se však jedná o zajímavý launcher, a pokud se jej podaří vyladit, aby nabídl příjemnější uživatelský zážitek, mohl by najít uplatnění v mnoha zařízeních s Androidem.

Odkaz na Google Play

Apex Launcher

Launcher nabízející i ve verzi zdarma nepřeberné množství nastavení – od velikosti mřížky, ikon, až po nastavení popisků jednotlivých aplikací, případně jejich schování, aby se vám zbytečně v nabídce neobjevovaly aplikace, které vůbec nepoužíváte.

  • Hodnocení na Google Play: 4,3/5
  • Cena: základní verze zdarma, plná verze 121 Kč

  

Vzhledově není ničím speciální, je možné nastavit mnoho animací, které jsou plynulé, ale také je zde možnost všechny efekty vypnout a maximalizovat tak rychlost reakcí launcheru.

 

Za plnou verzi zaplatíte 121 Kč, ve které poté naleznete více přechodových animací, gest, widgetů a podobně. Z používání jsme dostali pocit, že plná verze ani není příliš potřeba, ta bezplatná pro běžné používání bohatě postačí.

Odkaz na Google Play

TSF Launcher Prime

Launcher, který mi zpočítku nevyhovoval a připadal mi velmi nepraktický. Po pár hodinách používání se mi však velmi zalíbil. Jeho grafika je ve 3D, nabízí obrovské množství animací, gest a nastavení. Animace jsou plynulé a nesekají se, jako daň si však launcher ukousne 90 MB paměti RAM.

  • Hodnocení na Google Play: 4,4/5
  • Cena: zdarma

   
U přechodů mezi plochami lze nastavit spoustu efektů

Malou vadou na kráse je ikonka, po jejímž stisknutí se dostanete na seznam ploch, případně do rychlého nastavení. Ta nejde schovat a při používání s HTC Dot View se poměrně často po otevření krytu nabídka spouští sama a je nutné ji pokaždé zavřít. Také nastavení velikosti mřížky se řídí pouze měřítkem, nikoliv počtem ikon na šířku a na výšku, takže je poměrně složité odhadnout, jak moc měřítko změnit, aby se vám na plochu vešlo například 5 aplikací vedle sebe.

  

Ikony a widgety na ploše je možné umístit kamkoliv, mohou se i překrývat, nejste tedy omezování pouze předem danou mřížkou. Pokud však chcete mít ikony perfektně vyrovnány, je možné je umístit i podle mřížky. Vyhledávání v seznamu aplikací je možné jak horizontálně po plochách, tak i horizontálně podle abecedy.

Odkaz na Google Play

Nova Launcher

Velmi známý a oblíbený Nova Launcher má na Google Play hodnocení 4,6 hvězdiček, jeho plná verze dosáhla dokonce na 4,8/5.

  • Hodnocení na Google Play: 4,6/5
  • Cena: základní verze zdarma, plná verze 145 Kč

Jedná se o hezký a rychlý launcher se spoustou nastavení, v bezplatné verzi však nepřináší mnoho novinek a funkcí, přesto pro základní používání zcela postačí. Například aplikace, které nepoužívám, nejdou schovat. Gesta, jako přejetí po displeji, pinch-to-zoom, a podobně, se kterými můžete ovládat prostředí, nebo zobrazení počtu zmeškaných událostí přímo na ikoně aplikace, se nabízí až v plné verzi, která stojí 145 Kč.

   

Pro případnou odinstalaci je třeba udělat více kroků, než u jiných aplikací podobného zaměření – musíte vymazat výchozí nastavení, vynutit ukončení, a pak teprve je možné Novu odinstalovat. Celkově však nepřichází s ničím zvláštním, jedná se spíše o lehce upravený klasický launcher od Google, který většinu nastavení zpřístupní až po platbě.

Odkaz na Google Play

A jakého správce aplikací/uživatelské prostředí na svém smartphonu či tabletu používáte vy? Jste věrní výchozí klasice od výrobce, čistému Androidu nebo používáte nějaký zcela jiný launcher? Podělte se o svůj tip v diskuzi pod článkem.

Nepřehlédněte také předchozí díly našeho seriálu:

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
35 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments