Domů » Bleskovky » Android na dietě: Systém bude obsahovat méně aplikací od Google

Android na dietě: Systém bude obsahovat méně aplikací od Google

Operační systém Android je k dispozici v rámci AOSP (Android Open Source Project) zdarma, přičemž výrobci zařízení mají možnost vydat se dvěma cestami – buď do něj přidají vlastní ekosystém aplikací a služeb (jak tak činí například Amazon s FireOS nebo dříve Nokia s telefony řady Nokia X), nebo využijí služeb od Google.

  

Android po odtučňovací kúře

Drtivá většina výrobců se vydává druhou cestou, neboť tak získá přístup k obchodu aplikací Google Play a veškerým aplikacím v něm, na druhou stranu však musí splnit dlouhý seznam podmínek stanovených Googlem. V tomto seznamu se například nachází nutný počet předinstalovaných aplikací a množství jejich zástupců na hlavní domovské obrazovce. Z tohoto důvodu váš nový telefon s Androidem po prvním spuštění obsahuje spoustu aplikací, aniž byste po nich toužili. Podle nových pravidel se naštěstí nutný počet předinstalovaných aplikací snižuje.

   

Už delší dobu nemusí výrobci předinstalovávat Google Earth a Poznámky a seznamy Google Keep, nově se již v základu nemusíte setkávat s aplikacemi Google+, Hry Play, Kiosek Google Play a Knihy Google Play. Vývoj těchto aplikací nekončí a stále bude možné je nainstalovat z obchodu aplikací. Absence aplikace Google+ například překvapila čerstvé zahraniční majitele Samsungu Galaxy Note 5, přičemž se rozvířily spekulace, zda Google nepouští svoji sociální sít k vodě. K tomu se Google zcela určitě nechystá, je ale sympatické, že bude od nynějška její přítomnost v Androidu volitelná.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

3 komentářů

  1. Martin P. (neregistrovaný)

    Upřímně Google aplikace tolik nevadí protže přeci jen nezpůsobují tolik problémů . Problém je bloadware viz třeba Samsung a jeho někol set mega až giga mizerných aplikací.

    Takže myslím, že by bylo lepší pokud by Google upravil smlouvy o licencování AOS s tím že ty aplikace musí být uživatelsky ( bez roota) od-instalovatelné.

  2. Nove modely samsungu jsou na tom uz dobre, ve svem mam prakticky jen Samsung Apps,S Poznamky,S Planovac a par widgetu, zbytek od google.

  3. petr (neregistrovaný)

    Já mám většinu těch google zázraků deaktivováno. Stačí se podívat na kolik mega zabírají a dohromady to dá tak hezkejch pár giga. Nevidím jeden jedinej rozumě vysvětlitelnej důvod mít ten balast v telefonu. Taky bych uvítal možnost,kdyby ty jejich hnoje šli odinstalovat bez rootu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).