Domů » Bleskovky » AMOLED displej do každého telefonu? Výroba už je levnější než u LCD

AMOLED displej do každého telefonu? Výroba už je levnější než u LCD

Displeje AMOLED, které do svých mobilních zařízení osazuje především Samsung, mají své přednosti, ale i nedostatky, ostatně jako vše na světě. Mezi přednosti patří především absolutní černá, neboť pixely se zkrátka nerozsvítí, nízká energetická náročnost, či tenčí konstrukce. Nevýhodou je pak jeho vypalování, relativně krátká životnost barev a donedávna byla v kolonce mínusů také vyšší cena.

gsmarena_002

To se však nyní mění a podle analytické společnost IHS Technology je aktuálně výroba pětipalcového Full HD AMOLED displeje levnější, než stejného displeje vyrobeného technologií LCD. U prvního jmenovaného vyjde výroba jednoho kusu na zhruba 14,30 dolarů (346 Kč), přičemž u druhého jmenovaného je to 14,60 dolarů (353 Kč). Ačkoliv se jedná o rozdíl pouhých 30 centů, resp. zhruba 7 Kč na kus, při objemu výroby v desítkách milionech kusů se již jedná o nezanedbatelný náklad. Ještě v posledním čtvrtletí loňského roku byla cena výrazně proti AMOLEDu – jeden kus se vyrobil za 17,10 dolarů, LCD pak za 15,70 dolarů.

samsung-galaxy-s3-htc-one-x-homescreens-1000x547AMOLED displej (vlevo) vedle LCD displeje

Snížit cenu se podařilo zvýšením výrobní kapacity linky, kterou bude s velkou pravděpodobností možné zvyšovat i nadále. Analytici tedy očekávají další snížení nákladů na výrobu AMOLEDů, které by se díky nízké ceně mohly stát volbou číslo jedna pro výrobce levných telefonů.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
32 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments