Domů » Bleskovky » Američan přes bitcoiny „vypral“ téměř 7 miliard korun

Američan přes bitcoiny „vypral“ téměř 7 miliard korun

Americké ministerstvo spravedlnosti obvinilo Larryho Deana Harmona z Ohia za provozování kryptoměnové služby na praní špinavých peněz s názvem Helix. Prostřednictvím tzv. mixování bitcoinu měl vyprat více než 300 milionů dolarů (tj. přibližně 6,8 miliardy korun).

Podle ministerstva spolupracoval při provozu služby s nyní již zavřeným neblaze proslulým darknetovým tržištěm AlphaBay a v letech 2014–2017 v rámci ní vyměnil více než 350 tisíc bitcoinů. Zákazníci mohli posílat bitcoiny příjemcům způsobem, který byl navržen tak, aby skryl transakci a vlastníka bitcoinu. Tato operace, které se říká mixování bitcoinů, umožňuje majiteli smíchat jeho kryptoměnové transakce za účelem jejich skrytí před zraky úřadů, často pro zakrytí ilegálních aktivit, jako je např. prodej drog.

Na jak dlouhou dobu bude Larry Dean odsouzen, zatím není známo, ale vzhledem ke vzniklé škodě a nekompromisním americkým zákonům to rozhodně nebude krátká doba.

Martin Duchoslav

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).