Domů » Bleskovky » Aktualizace aplikací pro Android budou až o 90 procent menší

Aktualizace aplikací pro Android budou až o 90 procent menší

Společnost Google oznámila na svém blogu pro vývojáře novinku nazvanou „file by file patching“. Jedná se o novou technologii, která si klade za cíl jediné – radikálně snížit velikost aktualizačních souborů u aplikací a her pro Android.

apps

Aplikace pro Android je v podstatě spousta kódu zabalená do balíčku APK, což je de facto zkomprimovaný soubor ZIP se zvláštními podmínkami. Kvůli každé změně kódu musel být doteď aktualizován celý balíček APK, nová technologie je však založená na detekci změn v nekomprimovaných datech a jejich případném nahrazení. Google ve svém blogu uvádí analogii, že nyní nebude muset být kvůli jednomu pozměněnému slovu zasílána zcela nová kniha. Google slibuje, že velikost stahovaných souborů se s novým systémem aktualizací sníží v průměru o 65 procent, v některých případech může být dokonce menší o 90 procent.

Aplikace
Originální velikost
Velikost updatu metodou BSDiff
Velikost updatu metodou File by File
71.1 MB
13,4 MB (-81%)
8,0 MB (-89%)
32.7 MB
17,5 MB (-46%)
9,6 MB (-71%)
17.8 MB
7,6 MB (-57%)
7,3 MB (-59%)
18.9 MB
17,2 MB (-9%)
13,1 MB (-31%)
52.4 MB
19,1 MB (-64%)
8,4 MB (-84%)
16.2 MB
7,7 MB (-52%)
1,2 MB (-92%)

Pochopitelně komprimace a dekomprimace jsou úkony náročné na výpočetní hardware, Google tvrdí, že u zařízení vyrobených po roce 2015 může tento proces prodloužit instalaci zhruba o 1 vteřinu na megabajt, u starších zařízení však může trvat i déle. To znamená, že stahování souboru sice bude kratší, ale instalace se naopak prodlouží. Aktualizace metodou soubor-po-souboru bude prozatím omezena na automatické updaty, u ručně vyvolaných se stále budou stahovat kompletní balíčky.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

4 komentářů

  1. Android alfa samec

    Aktualiza budou o 90 procent menší, ale k 90 procentům uživatelů se stejně nedostanou.

  2. Konecne google dohnal apple.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).