Domů » Články » Adobe Lightroom Mobile: Nejlepší pomocník všech mobilních fotografů dorazil na Android

Adobe Lightroom Mobile: Nejlepší pomocník všech mobilních fotografů dorazil na Android

S rostoucí popularitou mobilní fotografie stoupá i počet aplikací na úpravu vašich výtvorů přímo v telefonu. Populárnímu Snapseedu jde nyní po krku novinka Lightroom Mobile pro Android.

Mobilní fotografie je téma, o kterém by se dalo debatovat do nekonečna; výrobci chytrých telefonů se předhání nejen ve výkonu, ale i v kvalitě nasazené optiky fotoaparátu nebo v rozlišení snímačů. Z vlastního pozorování bych řekl, že se kvalita fotoaparátu stává v mobilní říši stále podstatnějším parametrem. Lidé už se odnaučili tahat s sebou na dovolenou kompaktní fotoaparát a fotodokumentaci svěřují telefonu, který beztak nosíme všichni téměř neustále u sebe. I mnozí profesionální fotografové čas od času podvádí své robustní zrcadlovky a rádi si cvaknou nějakou tu líbivou mobilní momentku na Instagram.

Podívejte se na 7 triků, které vás mohou inspirovat ke kreativnějším mobilním fotografiím

Konkurence ale neroste jen mezi výronci telefonů, nýbrž i mezi vývojáři mobilních aplikací na úpravu fotografií, které se staly celkem populární, uživatelé si mohou vybrat od těch nejjednodušších aplikací se základními úpravami nebo jednoúčelových „fotomrvítek“ s různými filtry až po velice propracované nástroje. Troufám si říci, že na platformě Android patří mezi nejlépe koncipované fotoeditory aplikace Snapseed of Googlu – je výborná nejen širokým spektrem úprav, ale i jednoduchým a přehledným ovládáním.


Lightroom pro iPad výborně poslouží i na třídění fotografií a umí zobrazit náhled fotografie právě upravované na počítači

Nyní se na pole dostává konkurent velkého kalibru – Adobe Lightroom Mobile. Program Lightroom budete nejspíš znát více ze stolních počítačů, je to velice povedený editor fotografií, který navíc funguje v perfektní symbióze s králem editorů Photoshopem a dokáže fotografům zvláště při třídění a úpravě velkého množství fotografií ušetřit obrovské množství času. Pokud jste si předplatili balíček pro fotografy v rámci Adobe Creative Cloud, mohli jste získat doposud za přibližně 300 Kč měsíčně vždy aktuální verze Photoshopu i Lightroomu pro desktop a zároveň i odlehčenou verzi Lightroomu pro iPad.

Lightroom Mobile jsme vyzkoušeli i na BlackBerry Passport, kde funguje zcela bez problémů

Jablečná exkluzitiva končí

Adobe se však konečně rozhodlo přerušit tuto „jablečnou exkluzivitu“ a potěšilo příznivce platformy Android mobilní verzí Lightroomu, která nabídne podobné možnosti jako dosavadní aplikace pro iPady. Najdete v ní všechny základní úpravy jako jas, kontrast nebo vyvážení bílé a stejně tak i populární filtry podobné těm z Instagramu. Velkou výhodou je živá synchronizace mobilní i desktopové verze Lightroomu přes Adobe Creative Cloud – můžete tak provést některé základní úpravy již na telefonu a pak přesednout k počítači a pokračovat s precizní editací tam, kde jste skončili.

Má to ale jeden háček. Pokročilejší fotografy, kteří si předplácí balíček desktopových programů v rámci Adobe Creative Cloud (Photoshop, Lightroom, Illustrator atd.) jistě potěší to, že si mobilní Lightroom mohou hned teď a zdarma stáhnout z Google Play. Mobilní fotografické entuziasty ale asi příliš nenadchne fakt, že Lightroom Mobile nelze používat bez předplaceného Adobe účtu a aplikaci si nemohou ani koupit za jednorázový poplatek.

Pro takové uživatele bude tedy spíše výhodné sáhnout po konkurenčních editorech jako již dříve zmíněný Snapseed (který je navíc ke stažení zdarma). Snad drobnou útěchou je možnost vyzkoušet si Creative Cloud od Adobe na celý měsíc zdarma, kromě mobilního editoru si tak budete moci zdarma a legálně vyzkoušet i desktopové verze Lightroomu a Photoshopu.

Odkaz na Google Play 

Odkaz na App Store

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

2 komentářů

 1. Martin P. (neregistrovaný)

  Lightroom uplně profesionální není, postihuje mainstream a smartphonová verze na produkci „na elektronickou lomografii“ je už úplně brak.

  Abobe Lighroom pro Win a Mac je posledním SW od Adobe, který je offline. Ikdyž na stránka se Vás snaží strkat stále do cloudu zakoupit licence lze.

  Nijak CreativeCloud je dost velký problém, protože firmy odkládají update zakoupených licencí CSx , protože nechtějí pustit řadové zaměstnance na Internet. Zatím to připomíná situaci při uvedení WP… …cloud…. …pokud nelze nastavovat politika a držet uživatele uvnitř podnikové sítě není zájem.

  K smůle Adobe a výhoda pro nás, existuje velké množství software jak pro Win tak pro Mac který je offline . Počínaje DarkTable a RAWtherapy konče opravdu profesionálním Capture One. Nebo Smnapseed…..

  • Dovolím si nesouhlasit, ikdyž – částečně. Neznám firmy, které by „nepustily své řádové zaměstnance na Internet“, tedy pokud se jedná o kreativní typ lidí – to bych vykopal spíše toho, co něco takového naordinuje :-)

   Problém vidím trošku někde jinde, a sice v psychologii. Ono licenčních modelů je plno, jenže zrovna u toho cloudu jde o to, že jakmile přestanete platit, nezbude vám nic. Co na tom, že je to cca hloupých 350 Kč/měsíc za LR + PS? Ta obava z toho, že jednou na to mít nebudu, tu prostě je. O vyčůranosti člověka, který si nenajde 350 Kč/měsíc, pokud to s focením myslí alespoň trochu vážně, bych tu raději nemluvil – takovým lidem pak zbude tak max upirátěná PS šestka :-)

   DarkTable a RAWTherapee – ty bych zatím pominul. V konverterech + katalogizacích to je prostě Capture One, LR, DXO, možná AfterShot (Bibble). A Snapseed? To je hračka NikSoftware, kde daleko větší hodnotu má jejich Nik Collection, jen kdyby to do pazouru nedostal Google, protože ten vývoj tak nějak stagnuje a dneska osobně již preferuju onOne Suite pluginy …

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).