Domů » Bleskovky » 5G klepe na dveře. O2 v prvním českém městě spustilo pilotní projekt

5G klepe na dveře. O2 v prvním českém městě spustilo pilotní projekt

Už dávno jsou pryč doby, kdy čeští operátoři zaspali dobu s pokrytím naší země signálem 3G. Zatímco reputaci si napravili nasazením LTE, nyní se zdá, že na dalších inovacích už příliš šetřit nehodlají. Dalším logickým krokem jsou sítě páté generace, které se ve vyspělém světě pomalu zavádějí do praxe. A Česká republika mezi nimi nechybí.

5G klepe na dveře. O2 v prvním českém městě spustilo pilotní projekt
5G klepe na dveře. O2 v prvním českém městě spustilo pilotní projekt

Operátor 02 síť 5G testuje v Kolíně společně se společností CETIN a vybavením od společnosti Ericsson. Technologii operátor spustil na pronajaté testovací frekvenci 3,5 GHz doplněné o technologie Massive MiMo 64T64R a 256QAM. „Sítě páté generace nabídnou odezvu do deseti milisekund, což je až desetkrát méně než u dosavadních technologií. Právě nízká odezva je klíčová pro rozvoj řešení pro průmysl, chytrá města, robotizaci nebo virtuální realitu,“ popisuje ředitel technologické divize O2 Jan Hruška.

Nepřehlédněte – 5G klepe na dveře: fascinující technologie plná úskalí

Reálné spuštění se blíží

Mobilní sítě páté generace přinesou velkou změnu nejen pro připojení přenosných zařízení, ale také pro pevné připojení domácností a firem tam, kde není dostatečně rychlý kabelový internet. „Na příchod sítí páté generace se nechystáme zavření v laboratořích – naopak je testujeme v reálných podmínkách s předními světovými dodavateli,“ dodává Jan Hruška. Zkušenosti z reálného provozu pomohou při výběru dodavatelů a rozvoji celoplošného pokrytí sítí páté generace poté, co proběhne aukce potřebných frekvenčních pásem.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments