První 4K AMOLED displej nepochází od Samsungu, ale z Číny: Má 6″ a jemnost 734 ppi

Dosavadním rekordmanem v jemnosti mobilních AMOLED displejů byl panel od Samsungu v telefonu Galaxy S6. Ten díky QHD rozlišení (1 440 × 2 560 pixelů) vykouzlil na 5,1 palcích jemnost 577 bodů na palec. Čínská společnost Everdisplay (známá též jako Hehui Optoelectronics) však posunula tyto hranice ještě dál, na neskutečných 734 ppi.

  

Její prototyp displeje disponuje úhlopříčkou 6 palců a rozlišením 4K, tedy 2 160 × 3 840 pixelů, což dosud žádný AMOLED panel neměl. Výhody a nevýhody jsou zřejmé – z takto jemného zobrazení mohou těžit náhlavní soupravy pro virtuální realitu, na druhou stranu vykreslování takového počtu bodů bude vyžadovat silný hardware, který v použití ve smartphonu pořádně vytíží baterii.

  

Tento displej však není jediným želízkem v ohni firmy Everdisplay. Vyvíjí například kruhový 1,4″ displej s rozlišením 400 × 400 pixelů pro použití v chytrých hodinkách, či osmipalcový Full HD panel s odezvou 2ms a odolností vůči extrémním výkyvům teplot (-40°C – 85°C) do informačních a zábavních displejů v automobilech. Kdy se tyto displeje objeví v koncových zařízeních, nemáme prozatím ponětí, počítejme spíše v průběhu příštího roku. Příští rok by také měl přijít 5,5″ 4K panel od Sharpu s ještě vyšší jemností 806 ppi, ten však bude vyráběn technologií IPS.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku