Domů » Články » 3. místo patří Microsoftu: Jaký je současný stav ekosystému Windows Phone?

3. místo patří Microsoftu: Jaký je současný stav ekosystému Windows Phone?

Windows Phone se letos pevně usadil na třetí pozici mezi mobilními operačními systémy. Jak vypadá aktuální rozložení aktivních zařízení a jaké jsou v ekosystému mobilních Windows trendy, vám prozradíme v tomto článku.

Společnost AdDuplex pravidelně publikuje data o aktuálně užívaných zařízeních se systémem Windows Phone. Údaje získává z vlastní sítě zabývající se zobrazování reklam v aplikacích a v současnosti jsou její služby aktivní ve 2 087 aplikacích. Data se tak získávají na základě zařízení, která mají sledované aplikace nainstalované a je jasné, že lehce favorizují nové telefony a uživatele, kteří instalují hodně aplikací. Přesto se jedná o nejlépe vypovídající statistiku o ekosystému Windows Phone, která je veřejně dostupná. 

 

Poprvé je mezi prvními deseti nejpopulárnějšími zazřeními zastoupena pouze Nokia. Ta překonala hranici 90 %, druhé je HTC se 7% tržním podílem následované Samsungem a Huawei. Za poslední tři měsíce se penetrace telefonů s Windows Phone 8 zvedla z poloviny na tři čtvrtiny. Rychle tak mizí smartphony s předchozí generací systému WP7, které se nedostává dostatečná podpora, a často pro ni nejsou nejnovější verze aplikací. Rychle tak v žebříčku popularity padají telefony jako Lumia 800. Přesto se stále drží v první desítce, konkrétně Lumia 710 s 6,2 % a Lumia 800 s 5,1 %.

 

Nejpopulárnější zůstává nadále Lumia 520 (včetně amerického dvojčete Lumia 521) a představuje okolo třicet procent aktivních zařízení. Ta dostala v tomto týdnu vylepšenou variantu s označením Lumia 525, pravděpodobně se nejedná o opravdového nástupce, ale o model určený pro trhy se slabší kupní silou. Na druhou stranu, například ve Finsku se již začala prodávat za cenu 139 euro (zhruba 3 750 Kč). Pro ostatní trhy by pak v následujících měsících měl přijít nástupce plnohodnotný. Jeho jméno ani specifikace známi nejsou, ale očekává se, že další generace bude číslována trojkou, mohla by se tak jmenovat Lumia 530. Relativně se dařilo i Lumii 625, která nabízí za příznivou cenu větší displej a v současnosti se její podíl na aktivních zařízeních pohybuje okolo tří procent, což je slušné vzhledem ke krátké době prodeje. 

Jediným telefonem vyšší kategorie, který se probojoval do první desítky je Lumia 920, která vyniká především v poměru cena & výkon. V současnosti ji na našem trhu koupíte již od 6 399 korun (z neoficiální distribuce), a to je za loňský top model rozhodně příznivá cena.

Lumia 920 nabízí výborný poměr ceny & výkonu

Data AdDuplexu ukazují i hrubý odhad celkového počtu aktivních zařízení s Windows Phone; ten se pohybuje okolo 43 milionů a odpovídá to i údajům analytika Tomia Ahonena. Z tohoto počtu snadno zjistíme, že Nokia celkem prodala okolo 11,4 milionu telefonů Lumia 520 a 1,5 milionu z toho během posledního měsíce. Celkově je 43 milionů velké číslo, ale je dobré si ho uvést do kontextu, protože samotný Samsung jen za poslední kvartál prodal chytrých telefonů dvakrát tolik a celkem se za minulé čtvrtletí prodalo přes čtvrt miliardy smartphonů.

Server AllAboutWindowsPhone sestavil z dat AdDuplexu za poslední rok přehledný graf, který ukazuje vývoj podílu aktivních zařízení s mobilními Windows. Z něho je zřejmé, že rostou především telefony nižší cenové třídy. To je očekáváné vzhledem ke klesající průměrné ceně v posledním roce a snaze Microsoftu a Nokie právě v nižším segmentu, která má vést k zvyšování tržní podílu. Ten celosvětově dosáhl v posledním kvartálu 3,6 procenta. Přesto na některých trzích, převážně v Evropě, dosahuje podílu přesahujícího deset procent a ve vybraných zemích dokonce předbíhá iOS. To je způsobeno také díky slabším dotacím operátorů na zmíněných trzích a tím příliš vysoké ceně telefonů s nakousnutým jablkem ve znaku. Data AdDuplexu ukazují i regionální rozdíly. Například v Německu na rozdíl od ostatních trhů je nejpopulárnějším modelem Lumia 920, která u našich sousedů získala 17,4 % podíl na trhu. 

 

Přestože se mobilní Windows v letošním roce pevně usadila na třetí příčce mezi mobilními operačními systémy a Microsoftu se podařilo do nabídky aplikací zařadit známá jména, stále zde zůstává řada výzev, které bude v následující době nutné překonat. První je integrace mobilní divize Nokie do Microsoftu, který ji od finského výrobce koupil. Tato změna může mít pozitivní i negativní dopady na celý ekosystém a budeme si muset počkat na reálné výsledky, jelikož zatím o nich můžeme pouze spekulovat. Svou roli v tom sehraje i nástupce CEO Microsoftu Steva Ballmera, který by měl být vybrán možná již v letošním roce.

Další zajímavé změny může přinést možné sbližování Windows RT a Windows Phone, o kterém se již déle diskutuje. Stejně tak bude velkou roli hrát, jak bude vypadat aktualizace Windows Phone 8.1 a jestli nebude limitována například jedním gigabajtem operační paměti RAM. V neposlední řadě je důležité, jak bude vypadat portfolio Nokie & Microsoftu na příští rok.

David Podzimek

Sledování diskuze
Upozornit na
guest
27 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments