Domů » Články » 3. místo patří Microsoftu: Jaký je současný stav ekosystému Windows Phone?

3. místo patří Microsoftu: Jaký je současný stav ekosystému Windows Phone?

Windows Phone se letos pevně usadil na třetí pozici mezi mobilními operačními systémy. Jak vypadá aktuální rozložení aktivních zařízení a jaké jsou v ekosystému mobilních Windows trendy, vám prozradíme v tomto článku.

Společnost AdDuplex pravidelně publikuje data o aktuálně užívaných zařízeních se systémem Windows Phone. Údaje získává z vlastní sítě zabývající se zobrazování reklam v aplikacích a v současnosti jsou její služby aktivní ve 2 087 aplikacích. Data se tak získávají na základě zařízení, která mají sledované aplikace nainstalované a je jasné, že lehce favorizují nové telefony a uživatele, kteří instalují hodně aplikací. Přesto se jedná o nejlépe vypovídající statistiku o ekosystému Windows Phone, která je veřejně dostupná. 

 

Poprvé je mezi prvními deseti nejpopulárnějšími zazřeními zastoupena pouze Nokia. Ta překonala hranici 90 %, druhé je HTC se 7% tržním podílem následované Samsungem a Huawei. Za poslední tři měsíce se penetrace telefonů s Windows Phone 8 zvedla z poloviny na tři čtvrtiny. Rychle tak mizí smartphony s předchozí generací systému WP7, které se nedostává dostatečná podpora, a často pro ni nejsou nejnovější verze aplikací. Rychle tak v žebříčku popularity padají telefony jako Lumia 800. Přesto se stále drží v první desítce, konkrétně Lumia 710 s 6,2 % a Lumia 800 s 5,1 %.

 

Nejpopulárnější zůstává nadále Lumia 520 (včetně amerického dvojčete Lumia 521) a představuje okolo třicet procent aktivních zařízení. Ta dostala v tomto týdnu vylepšenou variantu s označením Lumia 525, pravděpodobně se nejedná o opravdového nástupce, ale o model určený pro trhy se slabší kupní silou. Na druhou stranu, například ve Finsku se již začala prodávat za cenu 139 euro (zhruba 3 750 Kč). Pro ostatní trhy by pak v následujících měsících měl přijít nástupce plnohodnotný. Jeho jméno ani specifikace známi nejsou, ale očekává se, že další generace bude číslována trojkou, mohla by se tak jmenovat Lumia 530. Relativně se dařilo i Lumii 625, která nabízí za příznivou cenu větší displej a v současnosti se její podíl na aktivních zařízeních pohybuje okolo tří procent, což je slušné vzhledem ke krátké době prodeje. 

Jediným telefonem vyšší kategorie, který se probojoval do první desítky je Lumia 920, která vyniká především v poměru cena & výkon. V současnosti ji na našem trhu koupíte již od 6 399 korun (z neoficiální distribuce), a to je za loňský top model rozhodně příznivá cena.

Lumia 920 nabízí výborný poměr ceny & výkonu

Data AdDuplexu ukazují i hrubý odhad celkového počtu aktivních zařízení s Windows Phone; ten se pohybuje okolo 43 milionů a odpovídá to i údajům analytika Tomia Ahonena. Z tohoto počtu snadno zjistíme, že Nokia celkem prodala okolo 11,4 milionu telefonů Lumia 520 a 1,5 milionu z toho během posledního měsíce. Celkově je 43 milionů velké číslo, ale je dobré si ho uvést do kontextu, protože samotný Samsung jen za poslední kvartál prodal chytrých telefonů dvakrát tolik a celkem se za minulé čtvrtletí prodalo přes čtvrt miliardy smartphonů.

Server AllAboutWindowsPhone sestavil z dat AdDuplexu za poslední rok přehledný graf, který ukazuje vývoj podílu aktivních zařízení s mobilními Windows. Z něho je zřejmé, že rostou především telefony nižší cenové třídy. To je očekáváné vzhledem ke klesající průměrné ceně v posledním roce a snaze Microsoftu a Nokie právě v nižším segmentu, která má vést k zvyšování tržní podílu. Ten celosvětově dosáhl v posledním kvartálu 3,6 procenta. Přesto na některých trzích, převážně v Evropě, dosahuje podílu přesahujícího deset procent a ve vybraných zemích dokonce předbíhá iOS. To je způsobeno také díky slabším dotacím operátorů na zmíněných trzích a tím příliš vysoké ceně telefonů s nakousnutým jablkem ve znaku. Data AdDuplexu ukazují i regionální rozdíly. Například v Německu na rozdíl od ostatních trhů je nejpopulárnějším modelem Lumia 920, která u našich sousedů získala 17,4 % podíl na trhu. 

 

Přestože se mobilní Windows v letošním roce pevně usadila na třetí příčce mezi mobilními operačními systémy a Microsoftu se podařilo do nabídky aplikací zařadit známá jména, stále zde zůstává řada výzev, které bude v následující době nutné překonat. První je integrace mobilní divize Nokie do Microsoftu, který ji od finského výrobce koupil. Tato změna může mít pozitivní i negativní dopady na celý ekosystém a budeme si muset počkat na reálné výsledky, jelikož zatím o nich můžeme pouze spekulovat. Svou roli v tom sehraje i nástupce CEO Microsoftu Steva Ballmera, který by měl být vybrán možná již v letošním roce.

Další zajímavé změny může přinést možné sbližování Windows RT a Windows Phone, o kterém se již déle diskutuje. Stejně tak bude velkou roli hrát, jak bude vypadat aktualizace Windows Phone 8.1 a jestli nebude limitována například jedním gigabajtem operační paměti RAM. V neposlední řadě je důležité, jak bude vypadat portfolio Nokie & Microsoftu na příští rok.

David Podzimek

27 komentářů

 1. „jak bude vypadat aktualizace Windows Phone 8.1 a jestli nebude limitována například jedním gigabajtem operační paměti RAM“

  asi nebude, když 1520, kterou Jirka Hrma testoval má 2GB

  • Martin II (neregistrovaný)

   MIMONAUT: Oni mto mysleli ze na Lumie s 512 MB RAM nepojde WP 8.1 naistalovat. Aj ked vyjadrenia MS su take, ze pojde, trochu FUD v pripade MS treba rozsirit…

  • David Podzimek

   Omlouvám se za méně jasnou formulaci, bylo myšleno (jak psal MartinII), že bude vyžadován minimálně 1 GB operační paměti. Případně bude nějaká omezená verze, ale jsou to spekulace, takže uvidíme:)

 2. Takové grafy jsou zajímavější [odkaz] to už nevypadá špatně

 3. Martin P. (neregistrovaný)

  Pod pojmem ekosystém si představuji hardware > software > market( služby)a periferie\doplňky.

  V tomhle nikdo na iOS nemá . Tam je opravdu ekosystém celistvý, ale u WP?

  Kolik existuje doplňků jako ruzné BT\Wifi hračky , fitnes náramky, konče připojením na různé audio\video aď v autě nebo do obýváku. ( ne jen sluchátka fakt nemyslím). Opravdu pitomá sluchátka a xxx obalů ekosystém nedělá.

  • Tom (neregistrovaný)

   BT\Wifi hračky pro WP existují

   fitnes náramky pro WP existují

   připojení na různé audio\video aď v autě nebo do obýváku u WP funguje

   Kde máš problém?

  • Martin II (neregistrovaný)

   MARTIN P.: Suhlasim s nazorom ze pouzit v nazve slovo Ekosystem apotom pisat o nieco inom, je chyba. Co sa tyka eko systemu tak prave iPhone je na tom najhorsie. Ma najslabsi ekosystem. Teda dobry je v pocte aplikacii a sluzby suvisiace s poskytovanim muziky. V ostatnom na konkurenciu nema.

  • Martin II (neregistrovaný)

   MARTIN P.: A este tie gadgets, tam ma naozaj najsirsi vyber.

  • Zjednocovanie a ekosystem… WP priniesil nieco, co pred nim nemal iOS ani Android.

   Integracia s inymi systemami. SkyDrive (default v systeme, sync fotiek, dokumentov, atd…).

   Ekosystem ma MS celkom prepracovany. Len by mal zapracovat (aj pracuje) na zjednoteni marketov a neroztriestovat na WP, WinRT a klasicky Win.

  • Martin P. (neregistrovaný)

   janac_marek:

   Tak o sjednocování se teprve hovoří v budoucnu, protože zatím tu máme desktop Windows, Windows TR , Windows Phone a XBox OS a sjednocené to tedy moc není.

   Neuvědomuji si co by přinesli zásadního WP co předtím nemělo ani iOS nebo Android. Stále v základní funkčnosti dobíhá konkurenci.

   Integrace s Skydrive je pro někoho dobrá, stejně jako integrace s Gdrive v Androidu nebo iCloud v iOS a MacOS.

   Jenže je tu drobné cloudové ale, pokud chci v iOS nebo Androidu nahrát přílohu k mailu. Tak jí opravdu k mailu nahraji. A né, že budu posílat jen link na cloud jako ve WP to je opravdu stupidita. Ohledně synchronizace fotek s čím? Má snad MS solidní webovou galerii? Pokud se jedná jen o zálohu zase není jediný.

   Sjednocení je příklad iOS a Mac OS x pokud mají sjednocené notifikace pro oba OS. A mají jeden na desktop a druhý na mobilní zařízení. To samé Google Chrome OS na desktop, android na mobilní zařízení.

   Ekosystém propracovaný zatím není viz restrukturalizace uvnitř MS.

  • Prvý bol s integráciou s FB (integrované do messagingu a people hubu). Očakáva sa integrácia minimálne so skype (nie len na WP).

   So zálohovu do cloudu tu bol myslím rok pre Apple. O kvalite mailového klienta nehovoriac.

   A ešte k ekosystému. Ja nevravím, že Apple to nemá. Vravím, že ak máš zariadenia s os od MS, tak sa jedným účtom dostaneš do mobilu, tabletu, PC, notebooku, desktopu, xboxu. Ak odfotíš fotku, máš ju distribuovanú všade.

 4. Tom: Zcela základní BT HID-nejede, BT 4.0 LE-hóódně otazník, BT DUN-nejede, ANT+ -haha, USB Host/OTG-nejede, redukce USB->něco-nejsou,… Ne, fakt nám tady nemusíš vyprávět, kdo ví jaký ekosystéme kolem WP „je“:-)

  • Velda (neregistrovaný)

   Tak jeslti BT HID základní věc, tak to teda fakt už nevím. Každopdádně Nokie s Amber updatem to už umí. Jestli je to i součástí WP, to zrovna nevím, protože nevím jeslti ostatní telefony obsahují BT 4.0 – enabled čip.

   ANT+ jede na Xperiích a na iPhonech… 90 % smartphonů ho neumí…

   A co se týče redukce USB, jeslti je to myšleno jako MHL nebo slimPort, tak myslím, že tohle je spíš HW a FW věc, než SW.

  • Ekosystem a pliest sem BT HID?

   A co takto XBOX a integracia s ostatnymi produktami MS?

   Ak mas vsetko od Apple, mas jeden ekosystem. Ak mas vsetko OD MS, mas dalsi kvalitny ekosystem. Ak si kombinujes Android a nieco, mas tiez ekosystem, i ked uz taku skladacku.

  • Nejsem si jist, proč by HW-SW-market jak se píše výše mělo být něco jiného než HW využívající BT HID, ale tak dobře no, něco jsem jen nepochopil. Měl za to, že se započítává i bižu.

  • Uni: Když se porovnává ekosystém Applu a MS, tak by člověk čekal nějakou těžší váhu, než chybějící HID profil…

  • mceza: Těch vah je tam skutečně mnoho, HID je jen jedna z nich, nevím proč ses tak upřel zrovna na to. Byla to jen součást dostupných gadgets pro danou platformu.

 5. Ad ekosystem iOS, jak ze nema na MS? Na widlich asi ne, ale na Macu mi iCloud, iLife, iWork, iTunes Match, iTunes app/music/video store nabidne neco, co MS nema. Skydrive je rozsirena verze iCloudu, kde to holt apple dela trochu jinak (ne nutne blbe, ale jinak) a vse ostatni mi apple v CR (narozdil od MS) nabidne. Ze primarne s Macem je jina vec, holt je to take soucast ekosystemu.

  • Martin II (neregistrovaný)

   mberdych: Nemozes porovnavat len Mac s WP. Ecosystem su aj vsetky zariadenia vyrobca ponuka ako su prepojene:

   Apple: Mac, iPhoen, iPad, iPod

   MS: PC(windows), Tablety(windows), Tablety RT, WP, Xbox, servery(Windows, exchange, SQL, Azure) a dalsie enterprise riesenia o ktorych konkurencia moze len snivat.

   A potom sluzby

   -iTunes je asi najlepsi, najprepracovanejsi ale MS ma Xbox music/video a aj Nokia Music

   -Skydrive je lepsi ako iCloud, netreba zabudnut na WebOffice, nieco co Apple nema

   -iWork je len odvar MS Office a netreba zabudat na Office 365 cloud varianta

   -Outlook.com mailova sluzba, co ma apple, Gmail?

   -Bing – vyhladavacia sluzba, co ma apple, Google a Bing.

   -Mapy – no vieme ake fiasko Apple zazil, Here mapy su lepsie.

   -Xbox/xbox live prostredie pre hracov napriec MS zariadeniami a dokonca aj napriec platformami

   -Skype to je vo svojej triede spicka a je spravne ze to poskytuje aj ostatnym platformam

   aby som to skratil MS nema len nieco ako Youtube, tam ma Goggle monopol.

   Takze to je co si ja predstavujem pod pojmom Ecosystem.

  • Martin II (neregistrovaný): howg, lepe bych to sam nenapsal :-)

  • joztar (neregistrovaný)

   oba ekosystemy maju nieco do seba … niekto je MS positive pretoze mu je to blizsie pracovne/sukromne a niekto zasa Apple … poznam takych a mozem povedat ze apple ma jedinu vyhodu v mnozstve perifernych zariadeni v domacnosti cez repraky ovladane cez wifi a aplikaciou v appstore, ovladanie klimatizacie az po prkotiny ako je vaha ktora vam po odvazeni odosle vahu do nejakej appky v telefone … neviem ci nieco take ma aj Win. Uvidime co prinesie buducnost … ja som zatial MS positive :)

 6. To že sa darí WP v Európe nie je náhoda. A je to zásluha len značky Nokia. Lebo Nokia má v Európe dobré meno v lacnom segmente. A v momente keď Nokia predstavila „lacnú“ Lumiu 520 predaje išli raketovo hore. Otázka je ako to bude ďalej. Lebo značka MS v mobiloch v Európe nikomu nič nehovorí a počítam, že užívatelia skôr siahnu po značkách Samsung, Sony alebo Apple.

 7. maky (neregistrovaný)

  Win Phone je velice dobrý systém, ve spojení s Nokií se podařilo vybudovat již relativně kvalitní ekosystém.

  Lumii 920 mám už půl roku, to je nejdéle, za poslední roky, co jsem telefon měl.

  Na druou stranu jsou tam určité nedostatky, které denně otravují život a celkový dojem sráží.

  MS se podle mě nevěnuje vývoji tak, jak by měl a potenciál dláždic a celého konceptu protěžuje řekněme na 60%.

  • „Win Phone je velice dobrý systém…“

   Ano, ale pro URCITOU specifickou cilovou skupinu a ta neni moc velka v globalnim srovnani. Uzivatele oznacovani jako „BFU“ dnes totiz chteji MNOHEM vice, nez si jen „zavolat a poslat sms“…

  • Ano chteji vice,tj. dlouhotrvajici stabilitu a rychlost,tu reklamostsystem neda.Dokonce si stahnou dostatek aplikaci a bonusu,ne kazdy pes jina ves,takze ne jen zavolat a poslat sms trollolo.

  • Právě že pro BFU je v tuto chvíli Windows Phone nejlepší OS.

   Narozdíl od Androidu je stabilní, rychlý, nenáročný. A narozdíl od Applu se dají WP telefony pořídit za velmi slušné peníze.

   Nedostatek aplikací (který už dávno neplatí) BFU nevadí. Věci jako chybějící VPN nebo HID profil BFU nevadí.

   SMS napíše, zavolá, zasurfuje, vyfotí, přehraje, zahraje. Pro BFU jasná volba.

 8. Ekosystém – základní funkční jednotka v přírodě, ve které jsou v přímém vztahu všechny živé složky s fyzikálními i chemickými faktory prostředí. Jste si jistí, že tady pohazujete těmi správnými termíny?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).