Domů » Články » Geoinformační systém Prahy 2GIS: Jak vzniká a co všechno nabízí?

Geoinformační systém Prahy 2GIS: Jak vzniká a co všechno nabízí?

2GIS je jedním z nejdetailnějších geoinformačních systému v Praze. Nabízí více než 70 000 záznamů o nejrůznějších místech, mobilní aplikaci i pokročilé plánování tras včetně MHD.

Aplikací, které mapují nejrůznější body zájmu na území Prahy existuje obrovské množství, ale opravdu komplexní je jen hrstka z nich. 2GIS se mezi ně zcela po právu řadí, jelikož obsahuje více než 70 000 záznamů o nejrůznějších pražských místech a organizacích. Společnost 2GIS již na trhu působí 16 let a pokrývá více než 280 měst v osmi zemích světa (kromě ČR je to například Itálie, Kypr, Chile, Rusko či Spojené arabské emiráty).

2GIS nabízí uživatelům bezplatný adresář firem s detailními i a aktuálními informacemi na jednom místě společně s 3D mapou Prahy a okolí. Vše je dostupné jak pro stolní počítače a notebooky, tak především pro chytré telefony s Androidem, iOS a BlackBerry OS. Windows Phone bohužel chybí, nicméně v tomto případě spolehlivě poslouží alespoň mobilní web. Na webu společnosti si rovněž lze stáhnout aplikaci pro Windows.

Odkaz na App Store Odkaz na Google Play

Mobilní aplikace nabízí možnost využívat mapu v off-line režimu a vždy aktuální informace (profesionální 30členný tým neustále pracuje na updatu map podle potřeb uživatelů a údajů o všech organizacích) a poskytování detailních informací, jako jsou například vstupy do budov, počty pater, indoor navigace obchodních center, parkovací stání vč. informací o zónách, počtu parkovacích míst a ceně parkovného.

Aplikace zároveň slouží jako plánovač tras, a to jak při jízdě vozidlem, tak při cestování městskou hromadnou dopravou, kdy uživatelům nabídne nejvhodnější nebo nejrychlejší cestu, jak se dostat do určitého místa. 

Databáze se neustála zvětšuje, data se aktualizují každý den

Propracovaný informační systém aplikace umožní uživatelům díky chytrým filtrům snadno a rychle najít požadovanou organizaci ve městě (hotel, památka, klub, kavárna, restaurace, sportoviště, nákupní centrum…) a zjistit o ní veškeré potřebné informace (otevírací doba, možnost připojení přes wi-fi, ceny hotelových pokojů, nebo například průměrná výše útraty v daném podniku). Skrze mobilní aplikaci mohou uživatelé rovnou kontaktovat danou instituci bez nutnosti ukládání telefonních čísel nebo e‑mailové adresy.

 

2GIS využívá vlastní call centrum, které kontaktuje organizace, ověřuje a aktualizuje informace. Dále využívá specialistů přímo v terénu a kartografického týmu, který pracuje se satelitními snímky. Mapy se aktualizují denně, stejně tak jako aktualizace online verze, update aplikace samotné probíhá jednou měsíčně.

Detailní 3D mapa a pokročilé plánování trasy včetně MHD

3D mapa Prahy je tak podrobná, že vyhledá i takové detaily, jako jsou ploty a stánky. Každého řidiče potěší možnost najít parkovací plochy a zóny – a informace o jejich kapacitách a případné ceně parkovného. Užitečnou funkcí je také indoor vyhledávání v obchodních centrech, kdy je možné vidět všechny vstupy do budovy, jednotlivé rozmístění obchodů a služeb, dokonce i umístění eskalátorů, výtahů a WC. 2GIS se snaží přizpůsobovat nejnovějším potřebám uživatelů, proto zde najdete také všechny bankomaty, mapky parků jako například Stromovka, pražskou ZOO a v budoucnu se plánují zmapovat také cyklostezky.

Okolí svého bydliště má každý člověk více či méně prochozené, takže zná i oblíbené restaurace a kavárny. Když se však ocitne v neznámém prostředí, je odkázaný hledat občerstvení metodou pokus omyl. I toto chce 2GIS řešit. Systém totiž vyhledá nejbližší restauraci, kavárnu, rychlé občerstvení či bar od místa, kde se právě nacházíte.

Restauraci lze vybírat podle několika kritérií, takže má uživatel předem jistotu, že je otevřeno, zda akceptují karty a stravenky, či zda se tam smí kouřit, zda mají letní zahrádku, bezbariérový přístup… Prostřednictvím mobilní aplikace je možné rovnou i zarezervovat stůl, protože 2GIS obsahuje kontaktní údaje a telefonní číslo, které vytočíte jediným kliknutím.

 

Plánovač trasy pomůže také s nejrychlejším vyhledáním cesty. Zahrnuta je i městská hromadná doprava. Stačí jen do vyhledávače napsat místo, které chcete navštívit, a 3D mapa vám ho vyhledá a nasměruje přímo ke vstupu do budovy. Mapa Prahy má jazykovou mutaci i do angličtiny.

Jak probíhá výběr objektů a institucí?

Jak jsme se dozvěděli na tiskové konferenci, hlavním kritériem výběru nového místa do mapy je atraktivita objektu z pohledu veřejnosti. „Budova by měla být turisticky významná a s bohatou historií. Většinou vybíráme takové objekty, které jsou dominantou pro danou lokalitu,“ vysvětlil Andrej Krylov, zástupce ředitele ve výrobě a vývoji společnosti 2GIS, a dodává: „Vytváříme pouze modely skutečně existujících objektů, zejména budovy významné pro město či krajinu. Vedle toho jsme ale schopni mapovat i jiná místa a akce, jako jsou např. veletrhy, obchodní centra nebo naposledy vytvořené mapy spanilé jízdy v rámci Prague Harley Days.“ 

 
Sběr informací v terénu

Nejdůležitější fází při sběru dat je fotodokumentace daného objektu, přičemž veškerá měření a sběr dat provádí 2GIS prostřednictvím vlastního týmu kartografů. Jakmile jsou všechna data zmapována, probíhá tzv. 3D modelování.  Finální fáze vzniku mapy představuje nahrání modelu do informačního systému a následně probíhá ověřování a testování správnosti umístění a zobrazení. Aktuálně lze na mapě Prahy najít 3D modely již 27 budov. Mezi nimi např. Národní muzeum, Národní divadlo, Katedrálu sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Prohlédnout si však můžete také Tančící dům, komplex Zlatý Anděl nebo žižkovský vysílač.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

3 komentářů

  1. Aplikaci jsem dal rychle pryč poté co mi nenalezla pár věcí. Překvapení bylo, že mi po ní zůstalo asi 130MB v interní paměti, kterou jsem musel ručně vyčistit!

    • Rozhodně bych si nedovolil apriori tvrdit, že jsou rusové nějací neschopní nazdárci, zvláště „underground“ komunita je velmi schopná, ale obecně není mnoho SW z tohoto regionu, který by se dal označit za kvalitní:) Čest pár hrám, které byly zábavné.

    • To nikdo netvrdí, sám používám mnoho věcí od Rusů. Ale nemám rád aplikace, co si po sobě neuklízí. Navíc já měl stáhnutou jen Prahu, pokud někdo stáhne víc regionů, může mu v telefonu po odinstalaci viset bůh ví kolik stovek MB.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).