TOPlist

Recenze Sony Xperia X: Kampak kráčíš, Sony?

Sony Xperia X

Sony po letech pohřbívá svoji nejpopulárnější řadu smartphonů – Xperia Z; tu má nahradit série nová. Xperia X je nejenom název nové řady, ale také název dnes recenzovaného modelu. A já se musím zeptat: Proč, Sony? Proč?

Jednu věc nemůže značce Sony nikdo odepřít. Výrobce se několikrát pokoušel jít cestou neprošlapanou; přinášel inovace, které u konkurence jednoduše chyběly, a získal si základnu loajálních uživatelů, kteří nedali na smartphony Sony dopustit. Především řada Xperia Z si vydobyla pověst skvěle odladěných, vodotěsných a dlouho aktualizovaných smartphonů. Ano, pověst nepříliš kvalitních fotoaparátu se s nimi táhla také, přesto si je spousta uživatelů velmi oblíbila. Při pohledu na novou Xperii X se ale nabízí otázka, proč Sony mění název a přitom neustále vyrábí dokolečka jeden a ten samý mobil? Co uživateli přinese Xperia X oproti stejně drahé Xperii Z5?

Videorecenze

Konstrukce a design: Déjà vu

Tohle jsme už někde viděli, chtělo by se říct. OmniBalance design v Sony představili poprvé u modelu Xperia Z. Výrobce tehdy za tento nový směr v designu sklízel velmi pochvalné reakce jak od zákazníků, tak od recenzentů. To bylo na přelomu let 2012 a 2013. Dnes máme polovinu roku 2016, a pokud vedle sebe položíte modely Xperia Z, Xperia Z1, Xperia Z2, Xperia Z3, Xperia Z3+, Xperia Z5 a dnes recenzovanou Xperii X, rozdílů mnoho nenajdete.  Stále ta stejná písnička. Je otázkou, jestli lidi ještě po těch letech chtějí neustále se opakující rukopis. Odlišností je skutečně poskrovnu a nový model tak vypadá velmi podobně jako ten tři roky starý.

Téměř celý obvod mobilu je kovový, vyjma spodní hrany, ta je plastová. Z tohoto důvodu již nemusí být rohy mobilu vyrobené z plastu pro prostup signálu integrovaných antén, jak to bylo řešeno u Xperií Z. Na levém boku přístroje nenajdeme nic, kromě šuplíku pro microSD a nanoSIM karty.

Pravý bok naopak obsahuje zapínací tlačítko, které je kombinováno se čtečkou otisků prstů, hardwarovou spoušť fotoaparátu a kolébkou hlasitosti. Horní hrana nese zdířku pro 3,5mm jack sluchátek a sekundární mikrofon, spodní naopak hostí běžný microUSB konektor a hlavní mikrofon. Na zádech, která jsou vyrobená z hliníku, nalezneme čočku fotoaparátu a LED přisvícení. Přední strana, překrytá kompletně 2,5D krycím sklem, nese kromě displeje dva stereo reproduktory, notifikační diodu schovanou v horním reproduktoru, čočku fotoaparátu a senzor přiblížení se senzorem světla.

img02

Dílenské zpracování je velmi dobré. Tělo mobilu je pevné, nevrže, nicméně pocit luxusu se nedostavuje. Může za to stále dokolečka opakovaný design, ale také zadní strana, která – byť je vyrobená z hliníku – působí spíše levně než hodnotně. Zadní stěna je totiž tenká jak papír a s robustní hliníkovou konstrukcí, jak to umí například HTC, se Xperia X nemůže v žádném případě rovnat. A nejenom HTC umí ve stejné cenové kategorii vyrobit mobilní telefony s hodnotnějším vzhledem a zpracováním.

Displej, vylepšený a kvalitní

Xperia X nabízí displej s rozlišením 1 920 × 1 080 pixelů a úhlopříčkou rovných 5 palců. Hustota pixelů tak činí 441 ppi, což je nadprůměrná hodnota. Dnes se sice nosí vyšší rozlišení, ale Full HD na této úhlopříčce je pro běžné použití absolutně dostačující.

img09

V čem Sony displej oproti předchozím generacím vylepšilo, je čitelnost na přímém slunečním světle. Displej umí být výrazně jasnější a neměl jsem s čitelností problém vlastně v žádných podmínkách. Naopak, jas v absolutní tmě je opravdu minimální a mobil se velmi příjemně používá. Barevné podání IPS displeje je příjemné, pozorovací úhly skvělé. Pokud někomu nebude vyhovovat barevné podání, lze si manuálně upravit bílou barvu i hodnoty RGB.

Hardware na špičku nemá, zvuk ano

Sony do Xperia X osadilo šestijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 650. Dvě výkonná jádra Cortex-A72 jsou taktovaná na 1,8 GHz, slabší čtyři jádra Cortex-A53 mají takt 1,4 GHz. O grafické operace se stará GPU Adreno 510. Telefon se může pochlubit 3 GB RAM a úložištěm o kapacitě 32 GB. Bohužel Android v podání Sony zabírá téměř 12 GB, reálná volná kapacita je tedy 20 GB. Samozřejmě lze použít paměťovou microSD kartu, a to až do velikosti 256 GB.

img10

Naopak zvukový projev má Sony Xperia X jeden z nejlepších. Kromě podpory technologie DSEE HX, která převzorkovává MP3 skladby v reálném čase a vylepšuje tak jejich zvuk, disponuje Xperia X stereo reproduktory, jež hrají velmi dobře. Při přímém porovnání s řadou Xperia Z3 je rozdíl přímo propastný.

Výkon jsme změřili pomocí několika benchmarků, a to s následujícími výsledky:

  • AnTuTu Benchmark: 78 068 bodů
  • GeekBench 3: 1 484 / 3 922 bodů
  • 3D Mark Sling Shot ES 3.1, 1440p: 877 bodů
  • 3D Mark Sling Shot ES 3.0, 1080p: 1 361 bodů
  • 3D Mark Ice Storm Unlimited, 720p: 17 934 bodů
  • 3D Mark Ice Storm Extreme, 1080p: Maxed Out!
  • PC Mark Work: 4 476 bodů
  • PC Mark Storage: 1 961 bodů

Reakce systému jsou zcela bezproblémové. Sony umí své mobily velmi dobře odladit, a nejinak je na tom i dnes recenzovaná Sony Xperia X.

Baterie a výdrž: Klasické dvoudenní Sony

Nevyměnitelná Li-Ion baterie má kapacitu 2 620 mAh, což se sice může zdát málo, přece jenom i menší Xperia Z5 Compact (recenze) má vyšší kapacitu, příslovečná dvoudenní výdrž se ale týká i modelu Xperia X. Samozřejmě za předpokladu, že si nebudete s telefonem neustále hrát a budete využívat Stamina režim.

Pokud využíváte on-line aplikace a Stamina pro vás není tedy příliš použitelný (kvůli omezování dat a aplikací na pozadí), přihlásí se mobil o nabíječku až v pozdních nočních hodinách, případně druhý den dopoledne. Zcela prázdnou baterii do plného stavu dobijete za zhruba 2 hodiny a 15 minut.

Operační systém a konektivita: V jednoduchosti je rychlost

Operační systém Android je v telefonu ve verzi 6.0.1 se starší bezpečnostní aktualizací z 1. března 2016. Systém je velmi plynulý, odladěnost obecně patří k silným stránkám Sony. Ze systému zmizely miniaplikace, které umožňovaly používat některé aplikace v režimu plovoucích oken. Naopak jednoduchým tahem prstu kdekoli po obrazovce směrem dolů se nově dostanete do menu prohledání aplikací a zobrazení těch nejpoužívanějších. Šikovné. Mnohým se jistě bude líbit přítomnost FM tuneru, jiným budou vadit zcela zbytečné aplikace typu AVG Protection či Amazon Shopping.

Datová výbava je naopak velmi bohatá. Nechybí Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, podpora DLNA, Bluetooth ve verzi 4.2 s podporou A2DP a aptX, GPS či Glonass. Tradičně pro Sony je přítomný NFC čip. Samozřejmostí je podpora všech důležitých frekvencí pro LTE internet. V tomto směru není co Xperii X vytknout.

Fotoaparát nenadchne, video má skvělou stabilizaci

Sony se velice často chlubí špičkovou kvalitou svých fotoaparátů. A bohužel dnes už málokdo věří tomu, že Sony u svého telefonu představí konkurenceschopné výsledky. Výjimku netvoří ani Sony Xperia X.

img05

Dalo by se říct, že oproti modelu Xperia Z5 se zde nic nezměnilo. Opět je přítomné zbytečně vysoké rozlišení 23 Mpx, máme zde stejně velký 1/2.3″ snímač, šíře záběru je 24 mm a LED přisvícení má stále, oproti konkurenci, slabý výkon. Optickou stabilizaci budete hledat také marně.

Další snímky včetně odkazu pro zobrazení/stažení v plném rozlišení naleznete zde

Čím se ale může Sony Xperia X pochlubit, je absolutně skvěle fungující digitální stabilizace obrazu SteadyShot. Při natáčení videí za sebou nechává optickou stabilizaci většiny konkurence. Díky tomu je například i natáčení za chůze klidné. Bohužel kvalita samotného videa příliš nenadchne. I při natáčení ve dne je patrný šum, při švenkování obraz občas mírně cuká. Maximální možné rozlišení je Full HD při 60 snímcích za vteřinu. Netvrdím, že je nutné, aby mobil vždy uměl natáčet v rozlišení 4K, v dané cenové kategorii je ale evidentní, že Sony ztrácí nejenom kvalitou, ale také schopnostmi.

Pokud spíše rádi fotografujete a využíváte častěji automatický režim, potěší vás dobře fungující iAuto mód v režimu pořizování snímků. I přes vysoké rozlišení snímače jsou snímky v tomto režimu standardně nastaveny na 8 Mpx, lze ale samozřejmě přepnout do nejvyššího rozlišení. Manuální režim je bohužel velmi chudý a dobře přístupná je tak pouze volba vyvážení bílé barvy.

V menu ještě naleznete schovanou volbu ISO hodnoty a tím výčet manuálních možností končí. Mezi režimy iAuto, Manual či Video se navíc přepínáte pomocí swipu prstem po obrazovce. Zapomeňte tedy na možnost rychlého zapnutí videa při focení či obráceně. Vždy se musíte přepnout do požadovaného režimu, vždy to nějakou dobu trvá a vždy je to jednoduše pomalé a neohrabané.

Screenshot_20160620-114841

Přitom starší Xperia Z3 a Z5 měly jak spoušť fotoaparátu, tak ikonu pro natáčení videa vedle sebe. Samotná aplikace pro fotografování vypadá hezky a moderně, nicméně její ovládání je pomalé a neohrabané, což navíc ostře vyniká v kontrastu s ovládáním u předchozích Xperií, které bylo jednoduše rychlejší.

Kvalita fotografií je při velmi dobrém světle poměrně dobrá, s ubývajícím světlem ale prudce klesá a nemůže se nijak rovnat konkurenci v dané cenové kategorii. Noční snímky jsou většinou opravdu špatné. Jsou často rozmazané, mají slité pixely a postrádají detaily. Také automatické vyvážení bílé barvy funguje při špatných světelných podmínkách nekvalitně a barvy velmi táhnou do teplých odstínů.

Při fotografování při umělém osvětlení je šum přítomný ve fotografiích téměř neustále. Snímky postrádají detaily a jakýkoli pohyb fotografovaného objektu vede k jeho rozmazání. Při jasném světle jsou snímky příjemné, pouze pozor na velmi jasné plochy – často na nich dochází k přepalům.

Závěr a konkurence

Xperia X to bude mít při cenové politice Sony velmi těžké. Za částku 16 tisíc korun (v oficiální distribuci), kterou si Sony účtuje, totiž pořídíte velké množství špičkových přístrojů. Pokud vám nevadí rok stará vlajková loď Samsungu, model Galaxy S6 edge, získáte za menší částku velmi stylový a krásný smartphone, který rozhodně netrpí nedostatkem výkonu. A také podstatně lépe fotí.

img11

Také Huawei se svým modelem P9 je více než důstojnou alternativou. Lépe zpracovaný, lépe fotící, zhruba stejně výkonný. Přesto o tisíc korun levnější. To, že je lepší konkurence, není příliš překvapivé. Sony Xperia X je jednoduše předražený kousek. Kvůli své vysoké cenovce si ale i Sony konkuruje sama sobě. Za stejnou částku totiž můžete mít výkonnější a vodotěsnou Xperii Z5 s větším displejem, silnější baterií a lepším dílenským zpracováním. Dokonalá ukázka střelby do vlastních řad.

Sony Xperia X není vůbec špatný mobilní telefon. Skvělý displej, rychlá čtečka otisku prstů, výborně odladěné prostředí a solidní výdrž by si mohly získat nejednoho zákazníka. Pokud by ale mobil stál minimálně o 4 tisíce méně (k této částce se Xperia X přibližuje pouze v neoficiální distribuci). Cenová politika Sony je více než divná, lepší výraz mě nenapadá. Rád bych Xperii X doporučil alespoň fandům značky, mezi které se sám počítám, ale při cenovce 16 tisíc to udělat nemohu. Za tyto peníze, či malý příplatek, totiž koupíte lepší mobilní telefony.

Sony Xperia X

Sony Xperia X
7.5

Design a zpracování

7.2/10

Výkon a optimalizace

7.4/10

Hardwarová výbava

7.7/10

Kvalita fotografií a videa

7.2/10

Výdrž baterie

7.9/10

Klady

  • dobře čitelný displej na sluníčku
  • kvalitní stereo reproduktory
  • velmi rychlá a přesná čtečka otisků
  • výborně odladěné prostředí
  • dobrá stabilizace videa
  • slušná výdrž baterie

Zápory

  • absolutně přestřelená cena
  • chybí vodotěsnost
  • slabé LED přisvícení u fotoaparátu
  • zadní kryt se snadno poškrábe
  • neustále stejný design
  • nepřesvědčivá kvalita fotografií
Autor článku David Šantora
David Šantora
Redaktor SMARTmania.cz. Otec dvou malých dětí, geek a fanoušek Star Wars. Hráč, co nemá na hry věčně čas, ale neustále je kupuje a pouze občas hraje, nadšený fotograf, který nedá dopustit na své OM-D, milovník gotického rocku a symphonic metalu.

Kapitoly článku