TOPlist

Recenze Honor 8: Špička ve své třídě

Honor 8 recenze

Před rokem 2014 byl Honor modelovou řadou smartphonů Huawei. V roce 2014 se tento čínský výrobce rozhodl postavit Honor na úroveň samostatného brandu zaměřeného především na mladé uživatele. Čím ale Huawei všechny překvapil, byla cenová politika Honoru. Nízké ceny smartphonů staví tuto mladou značku do pozice dravce, se kterým musí ostatní výrobci počítat. Ať chtějí nebo ne.

Brand Honor se během své krátké existence stihl vyprofilovat jako výrobce, který nabízí vždy zajímavý poměr ceny k výkonu. Zároveň ale dokáže vyrobit smartphone, který lahodí oku a potěší i zákazníky, kteří chtějí za své peníze výkon či kvalitní fotografie. A Honor 8 je jasným důkazem výše napsaného.

Obsah balení

Jak je dnes zvykem, v balení s mobilním telefonem mnoho nenajdete. Samozřejmě je zde samotný Honor 8, 9 V / 2 A rychlonabíječka, odpojitelný kabel a sponka na vyjmutí šuplíčku. V balení také nechybí stručný návod a to je vše.

Balení je ale řešené velmi elegantně a po jeho otevření na vás bude Honor 8 čekat zasunutý v úzké štěrbině. Vypadá to elegantně a pouze to podtrhuje luxusní dojem z mobilu, který získáte v momentě, kdy jej vyjmete z krabičky.

Konstrukce ve znamení plastu, skla a elegance

Jak jsem již naznačil výše, Honor 8 vás osloví okamžitě, jakmile se ocitne ve vaší dlani. I když vypadá tento mobil na fotografiích hezky, v ruce vám přijde ještě hezčí. Osobně jsem nikdy značku Honor příliš pozitivně nevnímal, nicméně Honor 8 mě donutil uznale kývnout hlavou sotva jsem ho vyndal z krabičky. Je to jednoduše krasavec.

Dílenské zpracování je na špičkové úrovni. Tělo přístroje je příkladně pevné, při pokusu o zkrut nevydá ani hlásku. Boky jsou z umělé hmoty, zadní i přední část kryje odolné 2,5D sklo. Zajímavostí je zadní strana mobilu, krycí sklo je totiž složené z patnácti vrstev, díky kterým umí záda vykreslit na světle zajímavé odlesky. Nevýhodou skleněných zad je jejich extrémní kluznost. Stačí mobil položit, a pokud daná plocha není absolutně rovná, Honor 8 vám pomalu sjede ke kraji a spadne na zem.

Také přiložení mobilu mezi bradu a rameno, když musíte telefonovat, ale nemáte volné ruce, je velký hazard. Další nevýhodou je náchylnost na poškrábání. Když jsem si mobil prohlížel před vrácením z testování, objevil jsem na zadní straně malé mikroškrábance. Jak budou záda vypadat po roce provozu ukáže až čas.

Levý bok nese pouze šuplíček pro nanoSIM a microSD kartu do maximální velikosti 200 GB. Pravý naopak hostí klávesu pro probuzení a kolébku hlasitosti. Na horní hraně naleznete sekundární mikrofon pro potlačení šumu, ale také infračervený senzor. S Honorem 8 tak můžete ovládat většinu domácích spotřebičů. Spodní hrana obsahuje USB-C konektor pro nabíjení, výdech reproduktoru a vstup pro sluchátka vybavená standardním 3,5 mm jackem.

Přední straně dominuje pouze displej a nápis honor. Stejně jako smartphony Huawei  nedisponuje Honor 8 ani mechanickými, ani senzorovými klávesami. Veškeré ovládací prvky tak naleznete na obrazovce. Jediný mechanický prvek, pokud vynecháme kolébku hlasitosti a klávesu pro probuzení, je tak překvapivě čtečka otisku prstů na zádech. Slouží totiž také jako mechanická klávesa. Na zádech kromě čtečky nalezneme ještě dvě čočky fotoaparátů, dvojitou diodu pro osvětlení snímané scény a kryt laseru pro ostření.

Čtečka otisku prstů. Rychlá, chytrá, občas špatně umístěná

Čtečka otisku prstů je u Honoru 8 kvalitnější než ta u Huaweie P9, ze kterého Honor 8 vychází. Stejně jako u vlajkové lodě Huawei umí prst snímat ve 3D režimu. Kromě kresby papilárních linií dokáže tedy číst i jejich hloubku. Rychlost čtení je špičková. Stačí prst přiložit na čtečku a v ten samý okamžik je mobil odemknutý; výrobce uvádí rychlost čtení 0,4 sekundy. Čtečka si navíc poradí s prstem přiloženým v libovolném úhlu.

I když stačí pro odemknutí mobilu prst pouze přiložit, můžete čtečku také mačkat, a to hned několikrát za sebou.  Jedná se totiž zároveň o mechanickou klávesu, které lze přiřadit různé akce či spuštění libovolné aplikace při jednom stisku, dvojitém stisknutí, či při podržení. Na jeden stisk jsem si tak nastavil spuštění fotoaparátu, na dvojitý stisk aktivaci LED svícení, při dlouhém podržení se mi spouštěl vyhledávač Google. Rychlé a návykové. Čtečka navíc umí pracovat i s gesty. Po přejetí prstem po čtečce směrem dolů si tak můžete třeba stáhnout notifikační lištu.

Většina výrobců umisťuje čtečku otisků na zadní stranu přístroje. Osobně toto umístění nepovažuji za dobré. Čtečka je sice výborně přístupná v momentě, kdy mám mobil v ruce, ukazováček se totiž skvěle usadí přímo na její ploše, pokud chci ale mobilní telefon odemknout, například když leží na stole, je vám čtečka k ničemu. Mobil musíte zvednout, případně odemknout pomocí pinu či gesta. Horší situace nastává v momentě, kdy máte mobil v držáku v autě.

Na čtečku se nedostanete, z držáku mobil za jízdy běžně neodpojujete a tak budete opět zadávat pin či gesto. Z tohoto pohledu je praktičtější čtečka pod displejem či na boku přístroje, jak to dělají například Samsung a Sony. Kromě ne vždy praktického umístění ale nemám žádné výtky.

Displej si nehraje na špičku, přesto je výborný

Displej dosahuje úhlopříčky 5,2″ a rozlišení 1 080 × 1 920 pixelů. Jemnost zobrazení tedy činí 423 ppi. Velikost dnes můžeme považovat za standard, stejně jako rozlišení. Najdeme sice smartphony s displejem jemnějším, pro běžné používání se jedná ale o zbytečnou hodnotu. Dokud nebude mít Huawei, respektive Honor vlastní řešení pro virtuální realitu, není vyšší rozlišení potřeba.

Barevné podání i pozorovací úhly jsou výborné. Displej je vyrobený technologií LTPS (Low Temperature Poly-Silicon), díky čemuž má nižší spotřebu elektrické energie při zachování svítivosti a barevného podání.

Honor8_10

Čitelnost na přímém slunci hodnotím jako dobrou, v noci naopak potěší skutečnost, že minimální jas je opravdu minimální. Pokud budete chtít, můžete si v nastavení zapnout filtr modrého světla. Obraz získá sice nažloutlé barvy, oči vám ale poděkují. Aktivaci tohoto filtru si můžete umístit do rychlých voleb a máte jí tak vždy po ruce. I když je barevné zobrazení výborné, může si uživatel v nastavení volit z teplých či studených odstínů, případně lze barevné podání nastavit zcela dle sebe.

Hardwarová výbava více než potěší

Honor 8 nabízí o něco slabší procesor než Huawei P9, ze kterého vychází. Srdcem je tak procesor Kirin 950 se čtyřmi jádry Cortex A72 na frekvenci 2,4 GHz a čtyřmi jádry Cortex A53 na frekvenci 1,8 GHz, Grafické jádro je identické s tím u P9, jedná se tedy o Mali-T880 MP4. Jinými slovy, Kirin 950 v Honoru 8 a Kirin 955 v Huawei P9 jsou jeden a ten samý procesor, který se liší pouze takty. A to pouze o 100 MHz.

Tip: Kompletní specifikace včetně srovnávače parametrů najdete v našem katalogu

V reálném použití rozdíl nepoznáte. Kde rozdíl ale pocítíte, a to ve prospěch Honoru 8, jsou 4 GB RAM. Do operační paměti se vejde více aplikací a mobil je nemusí opakovaně spouštět. Vnitřní úložiště o velikost 32 GB také potěší. U zlaté varianty se dočkáte dokonce velmi nadstandardní kapacity  64 GB.

Výsledky benchmarků:

  • 3D Mark Ice Storm Unlimited, 720p: 19 978 bodů
  • 3D Mark Ice Storm Extreme, 1080p: 10 460 bodů
  • 3D Mark Sling Shot ES 3.1, 1440p: 880 bodů
  • 3D Mark Sling Shot ES 3.0, 1080p: 1 310 bodů

Pokud výsledky porovnáte s Huawei P9, zjistíte, že Honor 8 dosáhl dokonce o něco lepších výkonů. AnTuTu ani GeekBench 3 se mi ale bohužel nepodařilo nainstalovat. Měl jsem také problémy s hrou Sony Racing Transformed, která vždy po spuštění spadla. Ani hra Beach Buggy Racing nebyla příliš stabilní. Při nastavení jemných stínů se hra vždy okamžitě ukončila, jinak fungovala bez problémů.

Další hry, například N.O.V.A 3, GT Racing 2 či Modern Combat 5: Blackout fungovaly tak, jak měly. Zvukový výstup do sluchátek je standardní, tedy dobrý. Hlasitý reproduktor na spodní hraně hraje výborně, Honor 8 tak zvládne i reprodukci hudby bez sluchátek.

Baterie a výdrž nezklamou

Nevyměnitelná baterie dosahuje kapacity 3 000 mAh. Nabíječka funguje buďto v režimu 5 V / 2 A, nebo 9 V / 2 A. Pokud tedy detekuje schopnost rychlého nabíjení, což Honor 8 zvládá, dokáže doplnit energii opravdu svižně. Za 1 hodinu nabíjení se dostanete na 80 procent kapacity baterie, na plné nabití budete potřebovat 1 hodinu a 40 minut. To jsou hodně nadstandardní časy.

Výdrž na jedno nabití se pohybuje v rozmezí jednoho až dvou dnů. Záleží samozřejmě na intenzitě používání. Při hraní her vybijete baterii za pár hodin, při běžném používání a občasném poslechu hudby není problém přežít celý víkend bez nabíječky. Přesto se každý s tímto mobilem musí naučit vozit vlastní nabíječku s sebou, nebo alespoň USB-C kabel. Šance, že narazíte na kompatibilní nabíječku, je přece jenom ještě malá.

Operační systém a konektivita

Asi nebude překvapením, když napíšu, že Honor 8 využívá jako operační systém Android 6.0. Nadstavba je identická s telefony Huawei, tedy EMUI 4.1. Honor navíc přislíbil udržovat tento model aktuální po dobu dvou let. Majitelé se tak již nyní mohou těšit na Android 7 a do budoucna s největší pravděpodobností i na následující verzi.

Nadstavbě EMUI 4.1 tradičně chybí zásobník na aplikace, vše tedy máte rozházené po plochách. Někomu tento styl vyhovuje, jinému nemusí. Nadstavba je velmi svižná, na nic nečekáte. Pro co nejjednodušší ovládání si můžete obrazovku zmenšit k levé i pravé straně, případně si aktivovat plovoucí tlačítko, které vám přináší ovládací prvky ze spodní lišty kamkoli na obrazovku.

Zajímavé je vytváření screenshotů silným dvojitým zaklepáním kloubem na displej. Jako když klepete na dveře. Pouze vám zde nikdo neotevře, ale uložíte si aktuální obrazovku. Příjemné je automatické vytočení zobrazeného kontaktu přiložením mobilu k uchu či ztlumení vyzvánění otočením displejem dolů.

Konektivita je u Honoru 8 příkladná. WiFi umí pracovat jak v pásmu 2,4 GHz, tak i v modernějším a rychlejším 5 GHz. Bluetooth zde naleznete v nejnovější verzi 4.2, přičemž nechybí NFC, infračervený port, GPS ani GLONASS. LTE zvládá na všech pro nás důležitých frekvencích. Potěší schopnost využívat dvě SIM karty najednou. V takovém případě ale nemůžete použít microSD kartu, jelikož druhý slot je hybridní.

Fotoaparát není LEICA, nikomu to ale nevadí

Honor 8 přináší na první pohled identický fotoaparát jako špičkový Huawei P9. Máme zde tedy dva 12 Mpx  BSI-CMOS snímače Sony IMX286, kdy jeden zaznamenává standardně barevně, druhý je určený pro černobílé fotografie. Světelnost je taktéž stejná, tedy f/2.2. I velikost pixelů je identických 1,25 µm, a stejná je i doprovodná aplikace, včetně pokročilých možností které nabízí.

Honor8_08

Nechybí ani laserový autofokus, kterým si  mobil pomáhá při focení nablízko. Stejně jako Huawei P9 obsahuje Honor 8 dva specializované obvody pro vylepšení fotografie. Jediné, co chybí je nápis LEICA na zadní straně přístroje. Jelikož ale fotí oba mobily prakticky stejně, je to zcela jedno.

Při běžném fotografování za dne budete většina uživatelů s kvalitou snímků spokojena. Honor 8 se řadí rozhodně k lépe fotografujícím mobilům, byť ani on nepřekonal nedostatky mobilní fotografie v podobě rozmazaného čehokoli, co se pohybuje, pokud nemá mobil velmi dobré světelné podmínky. Statická fotografie je na mobilní poměry výborná, při dobrém světle je kresba na vysoké úrovni. Ani k barevnému podání nemám výhrad. Při špatných světelných podmínkách se ukazuje výhoda druhého černobílého snímače, který nejenom že zachytí více detailů, ale také má velmi příjemnou atmosféru.

Stejně tak nenajdete žádný rozdíl v aplikaci fotoaparátu, která umožňuje fotografovat jak v plně automatickém režimu, tak v režimu PRO, který vám umožní nastavit vlastní vyvážení bílé barvy, manuální ostření, nastavit čas i clonu a další věci. Pro lidi, kteří si chtějí s fotografií  v mobilu pohrát, je Honor 8 stejně kvalitní volbou jako Huawei P9.

Videosekvence umí Honor 8 natáčet maximálně v rozlišení 1 920 × 1 080 pixelů při 60 snímcích za vteřinu. Svojí kvalitou spadají do průměru. 4K video zde nenajdete, stejně tak chybí zpomalené sekvence. Záznam je na druhou stranu použitelný, bez větších vad. Honor 8 nemá optickou stabilizaci obrazu, stejně jako smartphony Sony Xperia Z a X série  využívá stabilizaci elektronickou. Ta je velmi kvalitní a například při natáčení za chůze eliminuje téměř veškeré otřesy.

Závěrečné hodnocení

Honor 8 byl velmi očekávaný smartphone. Nejenom že bezezbytku naplnil veškerá očekávání, která do něj byla vkládána, ale v některých detailech je i překonal.

Honor_8_image

To, že bude Honor 8 vycházet z Huawei P9, se očekávalo. A splnilo. To, že za nižší cenu přinese něco navíc, to už ale čekal málokdo. Oproti modelu P9 tak uživateli nabízí infračervený port pro ovládání domácích spotřebičů a také vyšší kapacitu operační paměti. Ano, Honor 8 má o trošku slabší procesor, toho si ale většina lidí nikdy nevšimne, kdežto více operační paměti využije každý. Mobil tak udrží v paměti více aplikací, a díky tomu dokáže reagovat svižněji. Je přece jenom rozdíl aplikaci pouze načíst z paměti, nebo ji znovu kompletně spouštět.

Konkurencí může být například Samsung Galaxy A5, případně Galaxy S6. A5 disponuje nižší cenou, ale také menší vnitřní pamětí a nižší kapacitou RAM. S6 má vnitřní paměť stejnou, pokud nebudeme brát v potaz zlatou variantu Honoru 8 s 64 GB vnitřním úložištěm, ale má stále méně operační paměti. Na druhou stranu, oba Samsungy mají také skleněné provedení i na zadní části, skvěle fotí a model S6 disponuje vyšším rozlišením displeje.

Za podobné peníze jako Honor 8 si můžete také koupit Alcatel Idol 4S. Stejná kapacita vnitřní paměti, o 1 GB nižší kapacita RAM, ale vyšší rozlišení na displeji a brýle pro virtuální realitu rovnou v balení jsou jistě pádné argumenty pro koupi. Případně můžete mít ve stejné cenové kategorii starší Sony Xperii Z3, která je na tom podobně jako Samsung Galaxy A5, navíc ale disponuje oproti A5 podstatně vyšším výkonem ve hrách a vodotěsností, která může nejednoho uživatele potěšit.

Bez ohledu na konkurenci je ale Honor 8 ve své cenové kategorii skvělou volbou. Za ještě akceptovatelnou cenu tak získáte luxusně zpracovaný smartphone s kvalitním fotoaparátem, královskou porcí jak vnitřního úložiště, tak paměti RAM, a v neposlední řadě s výborně odladěným systémem. Honor 8 je trefou do černého a další vráska na čelech konkurentů. Pokud se vám líbí, kupujte.  Za dané peníze se jedná o bezkonkurenční nabídku.

Honor 8

Honor 8
8.2

design a zpracování

8.9/10

výkon a optimalizace

8.6/10

hardwarová výbava

8.2/10

kvalita fotografií a videa

8.1/10

výdrž baterie

7.4/10

Klady

  • špičkové dílenské zpracování
  • velmi dobře odladěný systém
  • kvalitní a dobře čitelný displej
  • unikátní duální fotoaparát
  • vylepšená čtečka otisku prstů
  • rychlé nabíjení
  • bezkonkurenční poměr výkonu a ceny

Zápory

  • zadní část se snadno poškrábe
  • chybějící odolnost vůči vodě a prachu
  • neumí nahrávat 4k video
Autor článku David Šantora
David Šantora
Redaktor SMARTmania.cz. Otec dvou malých dětí, geek a fanoušek Star Wars. Hráč, co nemá na hry věčně čas, ale neustále je kupuje a pouze občas hraje, nadšený fotograf, který nedá dopustit na své OM-D, milovník gotického rocku a symphonic metalu.

Kapitoly článku