TOPlist

MWC 2017: letos poprvé doopravdy mobilní, aneb jak jsme tvořili obsah

Letošní ročník barcelonského Mobile World Congressu je za námi (podívejte se na naše zpravodajství). V uplynulých letech veletrhu dominoval Samsung, který zde vždy představoval vlajkový model pro aktuální rok. Letos se situace změnila a premiéra Galaxy S8 nás teprve čeká na samostatné akci, která se uskuteční 29. března v New Yorku a Londýně. I přes tento fakt byl MWC 2017 velmi silným ročníkem a o zajímavé produkty zde nebylo nouze.

LG zde odhalilo svůj nový top model G6, který sice nepřichází s ničím revolučním, ale pokud to u něj výrobce nepřežene s cenou, rozhodně má šanci na úspěch. Dočkali jsme se také znovuvzkříšení značky Nokia, která do Barcelony přivezla nástupce legendárního modelu 3310 a několik modelů s Androidem. Pozornost si zasloužila také značka Huawei s novinkou P10, která opět láká na duální fotoaparát Leica, kterému konečně nechybí ani optická stabilizace obrazu. Zaujaly nás také nové Xperie ze stáje Sony a spousta dalších produktů.

V tomto článku ale nebudeme jednotlivá zařízení rekapitulovat, ostatně přehled všeho zajímavého naleznete zde. V tomto článku bych se s vámi nicméně rád podělil o jeden postřeh, který mě neskutečně těší.

Den redaktora na výstavišti: těžká technika na zádech už je minulostí

V předchozích letech do povinné výbavy redaktora na MWC patřil nejen notebook, ale samozřejmě i digitální zrcadlovka, kamera, stativ, externí mikrofon a powerbanka, což se při celodenním pohybu po tiskových konferencích a výstavišti celkem pěkně pronese. Při redakční poradě nás napadlo, že bychom fotografie a videa z letošního ročníku mohli zkusit zpracovávat pouze skrze smartphone. Zrcadlovky jsme tedy nechali v redakci a do kufru přibalili pouze kameru pro případ, že by to s telefonem úplně nefungovalo, nicméně nakonec jsme ji vůbec nevyndali z pouzdra.

mwc_2016
S touto výbavou jsem vyrážel na loňský MWC (2016). Tahat se s tím vším na zádech nebylo při celodenním chození po výstavišti úplně ideální…

Dlouho jsme se rozhodovali, zda použít Samsung Galaxy S7 edge nebo iPhone 7 Plus, ale kvůli nepatrně vyšší výdrži nakonec volba padla na telefon od Applu, byť při focení a záznamu videa oba modely podávají téměř shodné výsledky.

Mobil jako kamera i fotoaparát

Pro kvalitnější zvuk jsme k iPhonům pořídili mikrofony Rode SmartLav+, pro lepší zacházení s telefonem pak držáky Shoulderpod S1, které jde díky závitu snadno umístit na stativ. iPhone si s pořizováním reportážních fotografií skvěle poradil i v horších světelných podmínkách a nezklamal nás ani při natáčení videopohledů či redakčních vlogů. Původně jsme pro focení a nahrávání chtěli využít propracovanou aplikaci FiLMiC Pro, která disponuje obrovským množstvím nastavení, nicméně nakonec jsme zůstali u výchozí systémové aplikace, jelikož jsme na místě zjistili, že zámek expozice ani upravení vyvážení bílé barvy vlastně vůbec nepotřebujeme; „automatika“„“ ve výchozí systémové aplikaci zkrátka fungovala tak, jak jsme potřebovali a uzamčení AF a expozice umí také.

Většina videí byla stříhána přímo v mobilní verzi iMovie, odkud jsme je ihned nahrávali na náš YouTube kanál. Delší videa s náročnějším střihem nebo ta, u kterých bylo potřeba provádět zvukové korekce, jsme upravovali ve Final Cutu na MacBooku, nicméně v drtivé části převažovaly videopohledy sestříhané kompletně na iPhonu. Reportážní fotografie jsme v dávkách opatřovali vodoznakem SMARTmania.cz v mobilní aplikaci iStamp+ a následně je rovnou nahrávali do našeho redakčního systému. Na pár kliknutí bylo vše hotové.

imovie_iphone_mwc
Sestříhat, vyexportovat a nahrát na YouTube… i na telefonu to byla práce maximálně na několik málo minut :-)

Mně se tak po několika letech konečně naplnila vize, kdy jsem veškerý reportážní obsah byl schopný zpracovávat výhradně na telefonu, jelikož kvalita fotoaparátů a výkon dnešních smartphonů pro tyto účely zcela dostačuje. O tom jsem před lety mohl jenom snít, nicméně dnes už mohu drahou a těžkou techniku s klidem nechat na redakčním stole a z akcí, u kterých je kladen důraz na co nejrychlejší doručení informace a multimediálního obsahu čtenáři, si bez problémů vystačím s chytrým telefonem v kapse, mikrofonem, stativem a v našem případě ještě powerbankou.

Letošní ročník Mobile World Congressu tak pro mě i kolegu byl doopravdy mobilní, a výsledný „setup“ ocenily i naše záda, která letos poprvé z Barcelony přijela celkem odpočatá :-)

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku