- Univerzita Palackého v Olomouci 10. prosince převzala nejnovější zemědělský dron DJI Agras T50
- Ten bude hubit larvy komárů v Litovelském Pomoraví a okolí
- Obří dron měří 3 × 3 metry a váží 52 kilogramů
Drony DJI se v posledních letech masivně rozšířily především mezi foto a video nadšence. Své využití ale mají i v průmyslu nebo zemědělství. Jeden takový dron nyní převzala Univerzita Palackého v Olomouci, která v rámci spolupráce s místními samosprávami pracuje na zlepšení situace s přemnoženými komáry v CHKO Litovelské Pomoraví. Od lehkého amatérského dronu se ale takový přístroj diametrálně liší.
Agras T50 může včetně baterie vážit až 52 kilogramů a jeho jméno je odvozeno od množství přenášené kapaliny, což je v tomto případě 50 litrů. V okolí Litovle tedy bude dron převážet takové množství látky Vectobac, která slouží k likvidaci komářích larev. Důležitá je možnost využití automatizovaného letu dle předem připravených mapových podkladů.

Novinka při podobném letu rozptýlí 16 litrů kapaliny za minutu (se dvěma pumpami a čtyřmi tryskami až 24 litrů za minutu). Kapacita nádrže je tedy vyprázdněna během pár minut. Dron má poměrně masivní rozměry zhruba tři na tři metry a metr na výšku, přináší zdvojený pohon i dvojici radarů pro orientaci v prostoru.
Za podobný stroj ale zaplatíte více než tři sta tisíc. Menší dron Agras T10 s pětinovým obsahem nádrže na kapalinu pak vyjde zhruba na polovinu. Nabití modelu Agras T50 trvá 9 až 12 minut.

Univerzita Palackého spolupracovala při hubení komárů už v minulosti, kdy pomáhala monitorovat líhniště, instalovala senzory pro měření hladiny vody a teploty, ale probíhaly už i testovací aplikace účinné látky menšími drony právě o kapacitě 10 litrů. Nyní se tyto práce díky novému dronu značně zefektivní. Úleva pro chataře i běžné návštěvníky snad přijde už během příštího léta.