- Urbanista Los Angeles zaujmou především revolučním solárním nabíjením
- Své fanoušky si ale najdou i díky čistému designu nebo ANC a dalším schopnostem
- Cena je nastavena na 4 999 korun
Bezdrátová sluchátka v posledních letech došla do podobného bodu jako nové smartphony. Inovací už zdaleka není tolik a nebo nejsou tak zásadní jako před několika lety. Výrobci často schytávají kritiku za vydávání nových produktů, které reálně nic nového nepřináší a pouze opakují zažité a fungující recepty. V oblasti sluchátek se nyní často řeší ANC nebo prostorový zvuk, na nějakou větší revoluci ale stále čekáme.
Testovaný model Urbanista Los Angeles takovou funkci přináší. Jedná se o první model náhlavních sluchátek, který je teoreticky energeticky soběstačný a díky svým vlastním solárním panelům dokáže energii na provoz získávat ze slunce nebo umělého světla. Že to zní až příliš dobře? To jsem si také myslel. Jaká je tedy realita po delším testování?
První dojmy a obsah balení
První věc, která mne příjemně překvapila při rozbalování sluchátek byla, že dorazily v koženkovém pouzdře, které sice není nijak extra bytelné, ale poslouží jako základní ochrana při cestování a přenášení. Je to v podstatě jen jednoduchá kapsa s možností zajištění pomocí gumičky, svůj účel ale splní.
Poté následoval první pohled na sluchátka samotná. Design je příjemně minimalistický. Náušníky jsou téměř dokonale kulaté a jejich boční stranu zdobí pouze drobné logo výrobce. Do hlavového mostu jsou uchyceny pomocí tenkých nožiček, které je možné délkově přizpůsobit velikosti hlavy. Most je pak poměrně masivní především díky přítomnosti solárního materiálu Powerfoyle.
Náušníky lze vytočit do strany, aby při přepravě zabíraly méně místa. V tomto případě se bavíme o cirkumaurální konstrukci, takže sluchátko obepíná celé ucho a opírá se okolo něj.
Musím ale říci, že ačkoliv je solární technologie respektive její použití u sluchátek poměrně novátorské, hlavový most nevypadá nijak zvláštně a pokud bych nevěděl, že v těchto místech můžu hledat solární materiál, sluchátka bych považoval za běžný model s kabelovým nabíjením. Obzvláště černé provedení na své přednosti nijak neupozorňuje. V krabici kromě sluchátek v pouzdře najdete také tištěný manuál a nabíjecí kabel USB-A/USB-C, ten ale příliš často potřebovat nebudete.
Pohodlí nošení a ovládání
Při prvním nasazení jsem pocítil poměrně velký tlak na uši a také tíhu sluchátek (321 gramů), takže jsem očekával, že s nimi na hlavě příliš dlouho nevydržím. Překvapením bylo, když jsem si po čase docela dobře zvykl především díky bohatému polstrování z paměťové pěny na náušnících i hlavovém mostu.

Na pravém sluchátku najdeme trojici mechanických tlačítek, které jsou namačkány hned vedle sebe. Prostřední tlačítko slouží pro zapnutí a vypnutí, ale také pro spuštění a pozastavení přehrávání. Dá se s ním také přijmout telefonní hovor nebo jej ukončit. Postranní tlačítka pak poslouží pro nastavení hlasitosti nebo přepínání mezi skladbami.
Jediné tlačítko na levém sluchátku umožní přepínání mezi poslechovými módy nebo vyvolá hlasového asistenta. Orientace mezi tlačítky, která nejsou nijak označená, je z počátku poměrně složitá, postupně se na to ale dá zvyknout. Také nahmatat je na spodní straně náušníku není napoprvé úplně jednoduché.
Parametry a funkce
Urbanista Los Angeles se chlubí měniči s průměrem 40 mm. Bezdrátové připojení zajišťuje Bluetooth 5.0 a z hlediska kodeků se můžeme spolehnout na dvojici SBC a AAC. Frekvenční rozsah je 20 Hz až 20 kHz a citlivost 107±3dB (1 kHz). Impedance dosahuje 32 Ohm ±15 %.
Kromě nabíjení přes solární panel Powerfoyle je k dispozici také USB-C konektor na levém sluchátku. Ve výbavě nechybí ANC i transparentní režim označovaný jako „Ambient“. Díky detekci nasazení se při sejmutí z hlavy ihned pozastaví přehrávání. Z hlasových asistentů je podporována Siri i Google Assistant.
Zvuk a ANC
Ačkoliv model Los Angeles je orientovaný především basově, nechybí mu ani konkrétní a jasné výšky i středy. Pokud je na vás basů příliš, je možné zvuk upravit pomocí přednastavených profilů ekvalizéru v aplikaci. Bohužel ale není možné nastavovat jednotlivá frekvenční pásma ručně.
Sluchátka budou excelovat především v moderních žánrech, velmi dobře ale zní také podcasty. Zvuk je detailní a konkrétní. Silnější basy nijak výrazně nezastíní ostatní frekvenční složky a také rozlišení jednotlivých nástrojů je bezproblémové.
Nezapomnělo se ani na aktivní potlačení okolního hluku, které je v tomto případě poměrně účinné. Bohužel ale znatelně degraduje kvalitu zvuku. Hudba s aktivovaným ANC zní „plechově“ a ztrácí na celkové dynamice. Pokud mne tedy okolní zvuky vyloženě neobtěžovaly, užíval jsem si poslech spíše bez ANC.
Transparentní režim okolní zvuky naopak zesiluje, abyste ale rozuměli například rozhovoru lidí vedle vás, je potřeba výrazně snížit hlasitost hudby. Zřetelněji je slyšet například ruch ulice při pohybu ve městě. Vyzkoušel jsem také telefonní hovory, které probíhaly bez problémů na obou stranách.
Solární nabíjení a výdrž
A jak tedy funguje solární nabíjení? Překvapivě velmi dobře. Za týden používání jsem sluchátka nebyl donucen nabít pomocí kabelu. Baterie má kapacitu 750 mAh a výrobce uvádí výdrž 80 hodin. Pokud se ale budete pohybovat na denním světle, výdrž je teoreticky neomezená. A nebavíme se pouze o denním světle nebo přímém slunci, Los Angeles se totiž nabíjí i při umělém světle například z klasické žárovky. Reálně ale samozřejmě nejvíce energie doplníte ze slunce, umělé osvětlení je spíše drobný doplněk.
V aplikaci můžete sledovat, jestli aktuálně probíhá dobíjení nebo energii pouze spotřebováváte. Zároveň dostáváte i předpoklad očekávané výdrže. Nicméně je nutno zmínit, že ačkoliv údaj o nabíjení nebo vybíjení vidíte ihned, přeměna sluneční energie na elektřinu chvíli trvá, nelze tedy očekávat okamžitou reakci.

Při běžném použití jsem ale nebyl nucen řešit dobíjení kabelem, což se hodí především na cestách nebo například při delším pobytu v přírodě. Prodloužený víkend mimo civilizaci bez elektřiny vyloženě vybízel k poslechu podcastů i hudby aniž bych byl nucen hledat powerbanku a hlídat, kolik energie potřebuji pro telefon, foťák a ještě pro sluchátka.
Solárním nabíjením se ale zjednoduší i běžný „městský“ život, kdy mezi kanceláří a domovem cestuji s různými zařízeními a jejich speciálními nabíječkami. Sluchátka bez potřeby dobíjení jsou alespoň jeden z produktů, které nepotřebují žádné další příslušenství a nepřekvapí vybitou baterií v nevhodný moment. Snad se podobný způsob doplnění energie brzy rozšíří i k dalším produktům každodenního užití.
Aplikace Urbanista
Doprovodná aplikace působí velmi svěže a jednoduše. Na hlavní obrazovce ukáže připojený model sluchátek i s aktuální úrovní baterie a režimem přehrávání. Jednoduše můžete přepínat mezi defaultním nastavením, ANC nebo transparencí. Českou mutaci ale budete hledat marně.
Další obrazovka slouží ke sledování úrovně nabití a také aktuálního toku energie. V levé části vidíte, kolik energie aktuálně získáváte ze světla. V pravé části, kolik energie aktuálně spotřebováváte poslechem. Zobrazuje se také předpokládaná doba výdrže při současném stavu nabíjení/vybíjení.
Třetí obrazovka umožní použití přednastavených profilů ekvalizéru a čtvrtá slouží pro nastavení tlačítka na levém náušníku. Je možné také vypnout nebo zapnout detekci nasazení sluchátek. Dále jsou v aplikaci veškeré manuály, odkaz na podporu nebo přímo na obchod výrobce, kde můžete pořídit další produkty.
Z hlediska designu a přehlednosti je mobilní aplikace velmi zdařilá. Bohužel se mi několikrát stalo, že nezobrazovala připojená sluchátka, ačkoliv právě přehrávala hudbu z daného telefonu. Bylo potřeba je odpojit a znovu připojit, aby je aplikace znovu našla. To je ale drobnost, kterou může řešit některá z aktualizací.
Závěrečné hodnocení
Urbanista Los Angeles jsou svěžím větrem do segmentu větších náhlavních sluchátek. Ačkoliv jsou těžší a někomu může vadit mírně větší tlak na uši a hlavu, díky polstrování jsou pohodlné a nevadila mi ani při delším poslechu. Navíc se mi povedlo zjistit poměrně zajímavou informaci – ještě v průběhu letošního roku bychom se měli dočkat faceliftu modelu Los Angeles, u kterého výrobce upraví konstrukci tak, aby byl tlak na uši nižší. Hlavní výhodou je především bezdrátové nabíjení, které dle mých zkušeností funguje velmi dobře a ušetří tak jednu zbytečnou starost s úrovní baterie a výdrží.
Zvukově jsou na velmi dobré úrovni a funguje také ANC nebo transparentní režim. Bohužel u potlačení hluku dochází ke znatelné degradaci přehrávaného zvuku. S tím je tedy potřeba počítat. Potěší podpora hlasových asistentů, detekce nasazení nebo spolupráce při telefonních hovorech. I taková drobnost, jako je přepravní obal, určitě mnohým udělá radost.
S cenou 4 999 korun se jedná o velmi zajímavý produkt, jehož výhody jsou zřejmé. Ano, pokud si něco málo připlatíte, dají se sehnat i Sony WH-1000XM4, které patrně nabídnou lepší zvuk. Solární nabíjení ale mít nebudou. Pokud tedy tuto novinku oceníte a Urbanista Los Angeles vám padla do oka, nákup bych určitě nerozmlouval.
Urbanista Los Angeles

Klady
- solární nabíjení
- minimalistický design
- ANC i transparentní mód
- pohodlné polstrování
- ochranný obal v balení
Zápory
- větší hmotnost a tlak na uši
- ovládání pomocí tlačítek
- drobné nedostatky aplikace
- vyšší cena