- CMF přichází s originálním designem a sluchátka dostala otočný ovladač na krabičce
- Buds Pro 2 nabízí ANC i kodek LDAC, to potěší obzvláště s přihlédnutím k ceně
- Nechybí ani další funkce, jako je dotykové ovládání, duální připojení nebo detekce nasazení
Značky Carla Peie Nothing a CMF jsou unikátní především svým designovým jazykem a snahou o inovace (funkční i estetické). Společnost CMF, která má oproti mateřské Nothing přinášet především dostupnější produkty, nyní odhalila hned tři novinky: smartphone, chytré hodinky a také sluchátka Buds Pro 2.
Sluchátka na první pohled zaujmou krabičkou s poměrně velkým otočným ovladačem, který slouží hned několika funkcím. Důležitý je v tomto případě ale především poměr ceny a výkonu. Za pouhých 1 299 korun totiž dostanete velmi vybavený model s funkcí ANC i podporou bezztrátových kodeků.

Design a zpracování
Sluchátka jsou k dispozici ve čtyřech barevných provedeních: modrá, oranžová, tmavě šedá a světle šedá. Já jsem testoval tmavě šedou variantu, která na první pohled působí decentním dojmem. Zaoblené rohy a celkovou symetrii narušuje jen stříbrné otočné tlačítko v levém horním rohu krabičky.
To je po straně jemně vroubkované pro lepší úchop a dvě drobné rysky na horní straně ukazují míru otočení. Přední stranu dále zdobí jemné šedé logo společnosti a netradičně na pravém boku najdeme USB-C konektor pro nabíjení. Spodní hrana je osazena miniaturní informační diodou. Krabička je plastová, její matný povrch bohužel přitahuje otisky prstů.
Sluchátka mají tvar klasických špuntů se stopkou a opět zde najdeme především plast. V tomto případě ale v kombinaci lesklé a matné povrchové úpravy. Na stopce opět vidíme stejné logo, jako na krabičce a zakončení tvoří silikonový špunt taktéž v tmavě šedé barvě. Ačkoliv design je zajímavý a použití otočného ovladače na krabičce cením, sluchátka nepůsobí nijak luxusním dojmem a použité materiály odpovídají nižší cenovce.

Na druhou stranu je nutné zmínit, že zpracování samotné není špatné, a ať už se bavíme o mechanizmu otevírání, nebo manipulaci se sluchátky, nevidím žádný problém. Součástí balení jsou sluchátka, krabička, tři velikosti špuntů, krátký nabíjecí kabel a papírové manuály.
Parametry a funkce
Jak jsem již nakousl v úvodu, CMF Buds Pro 2 jsou na svou cenu překvapivě vybavená sluchátka. Zvuk zajišťuje dvojice měničů: 11mm basový a 6mm tweeter pro vyšší frekvence. Kromě klasických kodeků AAC a SBC nechybí podpora bezztrátového kodeku LDAC a je zde také vlastní systém pro optimalizaci zvuku Dirac Opteo nebo ekvalizér či funkce pro zvýraznění basů. Zmínit musím také efekt prostorového zvuku.

Hybridní ANC disponuje také transparentním režimem a díky trojici mikrofonů v každém sluchátku pomůže i při telefonních hovorech. Intenzitu ANC je možné nastavit ručně nebo využít adaptivní režim pro automatizaci. Dále je nutno zmínit funkce pro rychlé párování v podobě Google Fast Pair nebo Microsoft Fast Pair či certifikaci odolnosti IP55. Nechybí ani detekce nasazení sluchátek nebo duální připojení. Nabíjení probíhá pouze drátově a Bluetooth je zde ve verzi 5.3.
Ovládání a pohodlí
CMF Buds Pro 2 nabízejí hned několik možností, jak je můžete ovládat, je tedy jen na vás najít si ideální cestu. Ačkoliv je zde nový otočný ovladače na krabičce, sluchátka umí také dotykové ovládání a nabízí se i doprovodná aplikace. Dotykové ovládání na sluchátkách i otočný ovladač umožňují vlastní nastavení ovládacích povelů, což je velmi praktické. Souhrn všech povelů pak najdete hezky přehledně zobrazený v aplikaci.

U otočného ovladače je na výběr z celkem pěti ovládacích povelů: jednoduché stlačení, dvojité stlačení, trojité stlačení, stisk a podržení nebo rotace otočného mechanizmu. Na tyto povely můžete „naroubovat“ funkce, jako je pozastavení přehrávání, posunutí další skladby, vrácení předchozí skladby, vyvolání hlasového asistenta a aktivace low lag módu, ale každý z povelů lze taktéž deaktivovat. Otočný mechanizmus pak nabízí pouze změnu hlasitosti, což dává smysl.
Podobně pak také dotykové ovládání sluchátek nabízí dvojitý stisk, trojitý stisk, stisk a podržení nebo dvojitý stisk a podržení. V tomto případě je však navíc možnost nastavení režimu ANC nebo ovládání telefonních hovorů. Osobně jsem nejradši používal ovladač na krabičce, jeho odezva má sice drobné zpoždění, pro ovládání hlasitosti je ale úplně ideální. Občas se ale musím hlídat abych si s ním nehrál jen pro zaměstnání rukou a neměnil si tak nastavení poslechu. I pozastavení přehrávání je díky jednoduchém stisku velmi praktické. Vlastně se divím, proč takový ovládací prvek bezdrátová sluchátka nemají mnohem častěji.

Taktéž dotykové ovládání na sluchátkách funguje poměrně spolehlivě, obecně ale nejsem jeho přílišný fanda především u špuntových sluchátek, která má člověk hluboko v uších. Po doteku sluchátka zazní typický zvuk, který vás ujistí, že sluchátka dotek zaznamenala, a následně proběhne provedení příkazu.
Z hlediska celkového pohodlí si nemám na co stěžovat. Špunty doplněné o praktickou stopku, osazené koncovkou střední velikosti mi v uších drží výborně a nemám o ně strach ani při živějším pohybu. Díky stopkám je manipulace se sluchátky bezproblémová a taktéž umístění do krabičky probíhá bez jakýchkoliv zádrhelů.
Zvuk, ANC a telefonování
A jak novinka od CMF hraje? Musím říct, že vzhledem k ceně překvapivě dobře. Ano, je zde jasná inklinace spíše k basovým složkám zvuku, každopádně poměr frekvencí lze vyladit v ekvalizéru a poslechu celkově prospívá i efekt prostorového zvuku. Chytrý zvukový profil Dirac Opteo je na mě stále příliš basový, takže jsem si poslech pro své uši vyladil v rámci manuálního nastavení ekvalizéru. Maximální úroveň hlasitosti je plně dostačující a neměl jsem problém ani s telefonními hovory. Poslechu celkově nechybí žádné detaily a zvuk zní živě a energicky.

Od ANC v této cenové kategorii nemůžeme čekat zázraky, každopádně pro základní odhlučnění poslouží dobře. Jeho efektivita je spíše na nižší úrovni a rozhodně si se všemi frekvencemi neporadí jako řádově dražší konkurence. Sice zde nechybí transparentní režim, ale ani ten není z těch nejschopnějších. Na druhou stranu je nutno CMF pochválit, že i u low-end sluchátek umí tyto funkce nabídnout. Intenzitu ANC lze nastavit v aplikaci, v hybridním režimu se pak mění automaticky.
Výdrž baterie
Kapacita 60 mAh u sluchátek a 460 mAh u krabičky postačí na 43 hodin poslechu při dobíjení z krabičky a 11 hodin poslechu bez krabičky (s vypnutým ANC). Bavíme se ale o použití kodeku AAC, náročnější kodek LDAC sníží výdrž přibližně na polovinu. Taktéž aktivace ANC při poslechu s kodekem AAC sníží výdrž zhruba o polovinu.
Je tedy na vás, zdali upřednostníte kvalitní poslech s ANC za cenu horší výdrže, nebo budete preferovat dlouhou dobu přehrávání bez nutnosti dobití například někde na cestách. Každopádně i se zhruba šesti hodinami výdrže na jedno nabití se dá pracovat. Plné dobití proběhne za 70 minut a i již za 10 minut dobíjení doplníte energii na 3 hodiny poslechu (bez ANC). Ani tady sluchátka nejsou ochuzena.
Doprovodná aplikace
Aplikace Nothing X nabízí mnohé další možnosti pro ovládání a nastavení sluchátek. Úvodní stránka zobrazuje označení a podobu připojeného zařízení s efektní animací v pozadí (v případě aktivovaného efektu prostorového zvuku). Dále vidíme úroveň nabití jednotlivých sluchátek a tlačítka pro rychlý přesun do ekvalizéru, nastavení povelů ovládání, nastavení ANC i aktivaci funkce Ultra Bass.
Ekvalizér lze ladit ve třech úrovních: bass, mid a treble. Můžete ale zvolit některý z předvolených profilů. K dispozici je speciální Dirac Opteo a dále pak přednastavené žánry pop, rock, klasika, elektronika nebo vylepšení vokálů. Nechybí ani možnost nastavení vlastního profilu.

Po vstupu do nastavení ovládacích prvků jen vyberete, zda chcete zobrazit ovládání na sluchátkách, nebo tlačítko krabičky. Poté můžete libovolně přesouvat jednotlivé povely k jednotlivým funkcím. Nastavení ANC obsahuje profily ANC, transparence nebo deaktivace. Dále jsou k dispozici tři úrovně ANC i adaptivní režim, který mezi nimi automaticky přepíná.
Funkce Ultra Bass již dle názvu posílí nízké frekvence. V nastavení dále můžete aktivovat rozpoznání nasazených sluchátek v uších nebo mód s minimální latencí. V aplikaci jsem neobjevil možnost změny jazyka, je tedy potřeba pracovat s anglickou verzí. Nabízí se však tři barevné profily uživatelského rozhraní, mezi kterými lze přepínat.
Aplikace je k dispozici pro iOS i Android. Rozhraní je velmi přehledné a jednoduché. Cením především možnost jednoduchého nastavení množství povelů pro ovládání a celkově plynulý a bezproblémový pohyb v aplikaci.
Závěrečné hodnocení
Nová sluchátka CMF Buds Pro 2 drží tradici sluchátek sesterské společnosti Nothing a boří zažité standardy, ať už se bavíme o nových designových prvcích, nebo vybavenosti sluchátek v dané cenové kategorii. Novinka je za 1 299 korun velmi zajímavou volbou. Otočný ovladač může někomu vyhovovat, jiný se bez něj určitě obejde. Slušné zvukové podání v kombinaci s podporou LDAC kodeku, ANC i ekvalizéru v aplikaci ale už potěší opravdu každého. Myslelo se i na další funkce, jako je duální připojení, detekce nasazení v uších nebo krytí IP55. Po výčtu těchto předností by se opravdu dala očekávat cenovka o něco vyšší.

Zvukově jsou sluchátka sice více basová, než bych si představoval, naštěstí se ale dají vyladit díky ekvalizéru v aplikaci. Otočný ovladač jsem si celkem oblíbil a taktéž doprovodná aplikace je zdařilá z hlediska designového i funkčního. CMF Buds Pro 2 jsou velmi zajímavá budgetová sluchátka, která splní očekávání mnoha uživatelů. Ačkoliv Alza nabízí možnost předobjednávky za 1 499 korun, na oficiálním webu Nothing je možné sluchátka objednat už za 1 299 korun s dopravou zdarma.
CMF Buds Pro 2

Klady
- skvělý poměr cena/výkon
- hybridní ANC
- stupeň krytí IP55
- praktický otočný ovladač
- kodek LDAC
Zápory
- spíše basově orientovaná
- transparence není tak účinná
- otisky prstů ulpívají na krabičce