Recenze Realme C11: dostupný telefon pro masy – SMARTmania.cz

Recenze Realme C11: dostupný telefon pro masy

Realme C11 uvod

Realme na náš trh vtrhlo jako uragán a neustále nás zásobuje dalšími a dalšími modely. V případě modelu C11 vsadilo Realme především na dostupnou cenu, kterou srazilo až na úplné minimum. V těchto případech musí každý výrobce dobře vybalancovat ústupky a přednosti, aby pro zákazníky byl výsledný produkt dostatečně zajímavý, ale zároveň to nebyl propadák. Jak se to Realme u modelu C11 povedlo?

Design a provedení

Realme C11 si na nic nehraje – přiznaný plast se ani nesnaží vypadat prémiově, což nicméně neznamená, že by se čínský výrobce nesnažil o zajímavý vzhled. Texturovaná záda nejsou náchylná na otisky prstů a přispívají k lepšímu úchopu, designový pruh s názvem výrobce pak zařízení ozvláštňuje. Utilitarní a účelné – to jsou slova, která měli v Číně na mysli, když designovali Realme C11.

Realme C11 8
Na českém trhu jsou k dispozici dvě barevné varianty

Designový modul fotoaparátu by mohl být menší, na druhou stranu ale téměř nevystupuje z těla, což je jednoznačně dobře. Přední strana vsadila na kapkovitý výřez pro přední fotoaparát. Jen škoda, že se Realme nepodařilo zmenšit rámečky kolem displeje.

Realme C11 5
Design není vůbec špatný

Veškeré ovládací prvky jsou na pravé straně v přijatelné výšce, takže není potřeba přehmatávat. Ergonomie telefonu je dobrá, C11 je vyvážený telefon.

Parametry a funkce

Vzhledem k tomu, že Realme C11 je cenově dostupný telefon, musí si vystačit s málem. Přední straně vévodí 6,5″ IPS displej s rozlišením 720 × 1 600 pixelů. Počet pixelů na palec je 270, což není ohromující číslo, a při bližším pohledu je vidět rastr, běžnému používání to ale není na překážku. Jas a pozorovací úhly jsou na přijatelné i pro používání na přímém slunci, barevné podání je chladnější než v případě OLED displejů, ale stále na poměrně vysoké úrovni.

Realme použilo osmijádroý procesor MediaTek Helio G35, který doplňuje grafika PowerVR GE8320, 3 GB RAM a 32 GB vnitřní paměti s možností rozšíření o microSD kartu o velikosti až 256 GB. Z těchto komponentů si patrně na zadek nesednete, nic to ale nemění na tom, že i s tímto málem odvede Realme C11 svou práci dobře. V AnTuTu každopádně dostalo pouhých 103 569 bodů.

Hardwarové parametry Realme C11

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 10, čipset: MediaTek Helio G35, octa-core, 2,3 GHz, Cortex-A53, GPU: PowerVR GE8320, RAM: 3 GB, interní paměť: 32 GB, pam. karta:
Rozměry: 164,4 × 75,9 × 9,1 mm, hmotnost: 196 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

6,5", IPS LCD, rozlišení: HD+, 720 × 1600 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 b/g/n, GPS: , konektor: microUSB
Baterie: 5000 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 13 Mpx, f/2.2, PDAF, druhý: 2 Mpx, portrétový, f/2.4, selfie kamera: 5 Mpx, f/2.4, 27mm, Full HD video

Z ostatní výbavy nechybí Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 5.0, GPS, FM rádio, 3,5mm jack či slot na druhou SIM kartu. Zapomenout musíte na NFC, zvýšenou odolnost či čtečku otisků prstů.

Realme C11 3
Použití starého microUSB a absence NFC zamrzí

Pro odemykání nicméně lze využít obličej, který funguje velmi dobře a relativně spolehlivě. K velké škodě použilo Realme starší microUSB konektor, což by se v dnešní době již nemělo tolerovat ani u nejlevnějších strojů.

Nabíjení a výdrž baterie

Tady žádné potíže nehledejte. Baterie má kapacitu úctyhodných 5 000 mAh, což je na nižší třídu královská hodnota. Ve spojení s relativně nenáročnou nadstavbou jsou hodnoty výdrže na skvělé úrovni. S rychlostí nabíjení, které je maximálně 10W, už to takový zázrak není, ale bude ještě nějakou chvíli trvat, než si rychlé 30W nabíječky z dílny Realme najdou cestu až do spodních pater portfolia.

Realme C11 6
Baterie je velká přednost Realme C11

Běžný pracovní den Realme C11 zvládne jako nic, nenáročný provoz ho neutahá ani za dva dny. Při přehrávání Full HD videa na plný jas po dobu jedné hodiny klesla baterie o přijatelných 10 procent, z 0 na 100 procent se baterie nabila za zhruba dvě hodiny.

Operační systém

Ty tam jsou doby, kdy levný telefon znamenal zastaralý software. Realme C11 dostalo do vínku Android ve verzi 10, což není vůbec špatné. Jako pomocník tady opět figuruje nadstavba RealmeUI, která je jednoduchá a rychlá, ale stále působí trochu nedopečeně. Příliš mnoho funkcí nad rámec standardního Androidu nečekejte, změny jsou především kosmetické.

V Realme C11 nenajdete tunu zbytečných aplikací, jen to opravdu nejnutnější, jako počasí či kalkulačka. Zajímavější je jen Game Space, která sdružuje nainstalované hry. I přes mírnou kritiku k nedodělanosti nelze systému upřít příkladnou optimalizaci a snahu vytřískat z dostupného hardwaru maximum.

Fotografie a záznam videa

V případě fotografování a záznamu videa to není žádná sláva. Hlavní fotoaparát má 13 Mpx, světelnost f/2.2 a PDAF, doplněný je 2Mpx hloubkovým senzorem se světelností f/2.4.

Realme C11 13
Fotoaparát je opravdu jen základní

Na přední straně pak najdeme 5Mpx senzor se světelností f/2.4. Už podle parametrů je vcelku jasné, že fotografie nebudou bořit hitparády a praxe bohužel tyto domněnky potvrzuje. I tak to ale Realme C11 nebrání příležitostně vykouzlit koukatelný snímek.

V praxi pokud chcete skutečně kvalitní fotografii, potřebujete ideální světelné podmínky. Dostatek světla je naprostý základ, jen tak docílíte obstojných snímků. Softwarového zoomu si raději nevšímejte, jen výjimečně z něj vyleze povedená fotografie. Makro režim má problémy zaostřit a detailů ve výsledných snímcích také moc nenajdete.

Za horších světelných podmínek musíte sáhnout po nočním režimu, že by vám nějak výrazně pomohl, se ale říci nedá. Neostrost, šum a špatné barevné podání jsou na denním pořádku. Když ale vychytáte správně osvětlenou scénu, může se vám povést fotografe, která nemusí ihned putovat do koše. Výskyt takovýchto fotografií je ale čistě náhodný.

Natáčet video umí Realme C11 pochopitelně pouze ve Full HD při 30 fps. Je dobře, že Realme netlačilo svůj dostupný kousek směrem ke 4K, na kterém si často vylámou zuby i dražší modely.

Tip: všechny snímky v plném rozlišení si můžete prohlédnout/stáhnout zde

Kvalita videa za dne je lehce podprůměrná, na škodu je záznamům především agresivní přeostřování a neustálé změny expozice. Král videa z Realme C11 rozhodně nebude.

Horší světelné podmínky katapultují většinu záznamů k nepoužitelnosti. Fotoaparát se sice snaží se scénou držet krok, seč mu síly stačí, ale neostrosti, neschopnost zaostřit a často i špatné vyvážení bílé na koukatelný záznam prostě nestačí. Zvuk na tom není o mnoho lépe – je plechový, plný šumu a často je mnohem lepší volbou při přehrávání natočeného videa ztlumit hlasitost na minimum.

Závěrečné hodnocení

Nenechte se zmást spoustou výtek – Realme C11 je obstojný smartphone z nižší třídy, který se nesnaží dostat se do vyšší ligy, protože přesně ví, kde je jeho místo. Především za povedený displej, dobrou optimalizaci a velikou baterii s příkladnou výdrží si zaslouží pozornost všech nenáročných uživatelů, kteří chtějí poctivého pracanta, nikoli načančanou primadonu.

Realme C11 7
Pro nenáročného uživatele je Realme C11 dobrá volba

Výkonu ale Realme C11 příliš nepobral, což ho hlavně do budoucna může hodně limitovat. Použití staršího konektoru microUSB a podprůměrný fotoaparát je pak něco, za co se může vyloženě stydět. Přivítal bych také NFC a aspoň pomalejší čtečku otisků prstů. Za částku 2 890 Kč se ale jedná o poměrně solidní kauf. Konkurentům, jako jsou Redmi 9A, Samsung Galaxy A20e, Nokia 2.3 či Huawei P40 Lite E, totiž dokáže pořádně zatopit.

Realme C11

realmec11
7.3

Design a zpracování

8.3/10

Výkon a optimalizace

7.1/10

Hardwarová výbava

6.2/10

Výdrž baterie

9.1/10

Kvalita fotografií a videa

5.8/10

Klady

  • povedený design
  • kvalitní displej
  • dobrá optimalizace
  • velká baterie s dobrou výdrží
  • nízká cena

Zápory

  • starší microUSB
  • podprůměrný fotoaparát
  • chybí NFC
  • absence čtečky otisků prstů
Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku