- Nedávno představený čipset M3 Pro od Applu je velmi výkonný, oproti M2 Pro ale rozdíl není tak velký
- Ostatní čipsety si mezigeneračně polepšily mnohem více
Koncem minulého měsíce představil Apple na poměrně nečekané tiskové konferenci nové počítače s operačním systémem macOS a společně s nimi také novou generaci vlastního čipsetu M3, respektive M3 Pro. Jak už to tak v technologickém světě bývá, od každé novinky veřejnost očekává razantní nárůst výkonu, který má obhájit finanční výdaje za nové zařízení. Podle benchmarku Geekbench 6, na který upozornil Vadim Yuryev na kanále Max Tech, ale u jedné novinky Apple nezvýšil výkon příliš výrazně.
Přechod z M2 Pro na M3 Pro: poznáte rozdíl?
Podle Yuryeva si M3 Pro se svými 12 jádry polepšil ve srovnání s předchozí generací M2 Pro jen nepatrně. Z výsledků z benchmarku Geekbench 6 totiž vyplývá, že novinka je jen nepatrně rychlejší než předchozí generace. Na jednom jádru získal M3 Pro výsledek 3035 bodů a na více jádrech 15 173 bodů. Pakliže jsou tyto výsledky přesné, jedná se o 14% nárůst výkonu na jednom jádru a o 6% nárůst výkonu na více jádrech. Ačkoli se tedy jedná o nárůst výkonu v obou případech, mezigenerační skok v praxi nejspíše nepoznáte.

Zajímavostí je rozložení jader v rámci obou čipsetů. Zatímco M2 Pro disponuje osmi jádry s vysokým výkonem a čtyřmi úspornějšími, M3 Pro vsadil na vyrovnaný poměr, tedy šest výkonných a šest úsporných. Rozdíl je také ve výrobním procesu, kdy M2 Pro je vyroben 5nm technologií, zatímco M3 Pro novější 3nm technologií. Odlišné rozložení jader mezi výkonnější a úspornější tedy nejspíše stojí za překvapivými výsledky. Za zmínku stojí také fakt, že M3 Pro má také o 25 % menší propustnost paměti a o jedno jádro GPU méně než M2 Pro.

Nepřehlédněte
Apple odhalil své nejvýkonnější čipy M3 a tohle všechno umí. Najdete je v MacBooku i iMacu
Rozhodnutí Applu o odlišném poměru výkonných a úsporných jader dává smysl především s ohledem na snadnější rozlišení mezi M3 Pro a M3 Max, které nabízí 12 výkonných jader, avšak výsledkem je právě jen malá odlišnost oproti předchozí generaci.
Obzvláště kontrastní jsou výsledky ve srovnání s mezigeneračním srovnáním zbylých čipsetů – základní M3 je oproti předchůdci výkonnější o 20 %, zatímco M3 Max je oproti minulé generaci dokonce o 45 % výkonnější. Závěrem je nutno podotknout, že se jedná teprve o první měření, které bude potřeba několikrát ověřit, než se definitivně potvrdí, že novinka příliš mnoho výkonu oproti minulé generaci nenabízí.