TOPlist

Jak jsme v roce 2021 používali smajlíky? Stále vládnou pozitivní emoce

emojis denis cherkashin unsplash

Nezisková organizace Unicode Consortium vydala zajímavou statistiku ohledně používání smajlíků neboli emodži. Zásadní informací je, že 92 % světové internetové populace tyto zjednodušené piktogramy ke komunikaci používá. Překvapivě nejpoužívanějším smajlíkem se stal ten plačící smíchy (😂), asi to s námi ještě není tak špatné. Méně překvapivá je druhá pozice (❤️ ). První desítka tedy vypadá zhruba takto: 😂 ❤️ 🤣 👍 😭 🙏 😘 🥰 😍 😊.

Od roku 2019, kdy byla naposledy podobná data publikována, se statistiky až tak moc nezměnily. Převažují pozitivní emoce. Zajímavostí je, že 100 nejpoužívanějších smajlíků pokrývá zhruba 82 % celkového použití této komunikační pomůcky. Dalších 3563 variant tedy pokrývá pouze oněch zbývajících 18 %.

Jaké emodži používáme nejčastěji?

Pokud bychom dále „pitvali“ jednotlivé kategorie, je celkem zřejmé, že navrch mají ty univerzálnější symboly, které kromě dané kategorie zabíhají i do dalších oblastí. Například symbol koruny (👑 ) vítězí v kategorii oblečení, ale zjevně je často používán i v jiných významech. To se nedá říct například o lékařském plášti (🥼).

emoji ranking 2
Nejpoužívanější symboly v jednotlivých kategoriích

Emoji vítězící ve svých kategoriích:

  • 🚀  Raketa je nejpoužívanějším symbolem v oblasti dopravních prostředků, častěji ale symbolizuje rychlé změny a postup kupředu.
  • 💪  Zaťatý biceps je zase nejoblíbenější částí těla, ale spíše jej uvidíme jako symbol síly nebo vzdoru, případně úspěchu.
  • 💐  Květiny asi často slouží při gratulacích, ať už partnerům, nebo v širších rodinných kruzích.
  • 🦋  Nejpoužívanějším zvířetem je motýl. Taktéž ale může být spíše symbolem krásy přírody a podobných věcí.
  • 🤸 Gymnastická hvězda asi nebude nejčastější sport, ale kupodivu se ujala mezi sportovními emodži. Patrně se pro mnohé opět jedná o symbol radosti a štěstí.

V popularitě mezi celými kategoriemi nejsou až takové rozdíly. Jednoznačně nejpopulárnější skupinou jsou ale smějící se obličeje: 😀 😃 😄 😁 😆 😅 🤣 😂 🙂 🙃 😉 😊 😇 a také ruce v různých polohách a gestech. Další překvapivě velmi oblíbenou kategorií jsou květiny: 💐 🌹 🥀 🌺 🌷 🌸 💮 🏵️ 🌻 🌼. Třetí populární skupinou jsou emoční smajlíky: 💋 💌 💘 💝 💖 💗 💓 💞 💕 💟 ❣ 💔 ❤ 🧡 💛 💚 💙 💜 🤎 🖤 🤍 💯 💢 💥 💫 💦 💨 🕳 💣 💬 👁️‍🗨️ 🗨 🗯 💭 💤 .

Naopak méně populární je kategorie vlajek. Ačkoliv se jedná o nejpočetnější skupinu s 258 symboly, jejich použití je mezi uživateli sporadické.

2021 vs. 2019

Jak již bylo řečeno výše, poslední velké statistiky používání smajlíků vyšly po roce 2019. Můžeme tedy srovnat, co se za ty dva roky změnilo. Mezi nejpoužívanější desítkou se toho moc neudálo:

2019: 😂 ❤️ 😍 🤣 😊 🙏 💕 😭 😘 👍

2021: 😂 ❤️ 🤣 👍 😭 🙏 😘 🥰 😍 😊

Rozloučili jsme se s dvojitými srdci (💕) a nahradili je obličejem obklopeným třemi srdíčky (🥰). Obecně si v první dvoustovce hodně polepšil dort (🎂 ), balónek (🎈) nebo prosebný obličej, ať už si význam vykládáte jakkoliv (🥺).

emoji ranking
Změna mezi roky 2019 a 2021

Do statistik zasáhla také celosvětová pandemie. Do první stovky se dostaly dva smajlíky s relativně nezdravým výrazem ( 🥵 ,🥴). Častěji jsme používali také roušku (😷) i samotný virus (🦠 ). Pokud vás tato data zajímají více detailně, můžete si je prohlédnout i stáhnout na této adrese.

Autor článku Adam Bělunek
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

Kapitoly článku