V červnu letošního roku představila společnost Lego vlastní model nejdražšího sériově vyráběného automobilu Bugatti Chiron.
Tato stavebnice ze série Technics je složena z 3 599 dílů a na délku má více než půl metru. To však nic není proti tomu, co Lego vytvořilo k propagaci tohoto zdařilého díla – jezdící Bugatti Chiron ve skutečné velikosti.
O půl tuny a 1500 koní lehčí než originál
Sestavení tohoto modelu nabídla dánská centrála Lega českému zastoupení v Kladně, a tým pod vedením designéra Lubora Zelinky a konstruktéra Jakuba Maška nabídku přijal. Za zády však měl francouzskou centrálu Bugatti. Chiron v měřítku 1:1 váží 1,5 tuny, byl na něj použit více než milion kostiček, a díky 2304 malým elektromotorkům Lego se souhrnným výkonem 5,2 koní dokáže jet rychlostí až 30 km/h. Kromě toho má výsuvné zadní křídlo a umí svítit.
Aby mohlo auto jezdit, bylo nutné použít i jiný materiál než lego kostičky, vůz má ocelový rám, vlastní převodovku a originální kola. Zbytek je však čistě plastová stavebnice, která se navíc podle zadání nesměla lepit, takže čeští vývojáři vymysleli unikátní a pevný trojúhelníkový modul, ze kterého vystavěli karoserii. Na projektu pracovalo celkem 16 lidí, práce jim zabrala přesně 13 438 hodin.
Pojízdnost Bugatti z Lega pak ověřil někdejší vítěz legendárního 24hodinového závodu v Le Mans, Andy Wallace, který je oficiálním testovacím pilotem Bugatti. Stalo se tak v červnu na testovací trati Ehra Lessien v Německu, nyní bude toto vozidlo cestovat po Evropě (zřejmě ne po vlastní ose) a každý týden se ukáže v jiném městě.