TOPlist

Recenze Sony Xperia P: Hliníkové tělo a poctivá výbava

Xperia P je součástí modelové řady NXT (Next), kterou Sony označuje novou generaci smartphonů, které lákají na atraktivní design a slušnou hardwarovou výbavu.

Společnost Sony představila letos v Barceloně na Mobile World Congressu trojici nových smartphonů s označením Xperia S, Xperia P a Xperia U. Model Xperia S už jsme recenzovali a v dnešním testu se podíváme na zoubek o něco “slabší” sestřičce – Xperii P.

  

Jedním z hlavních lákadel je hliníkové tělo, se kterým telefon vypadá velmi elegantně. My jsme v redakci testovali stříbrnou variantu, ale k dispozici je také černá a červená verze. Xperia P se nemusí stydět ani co se hardwarových parametrů týče – nabízí dvoujádrový procesor, prostorný qHD displej, kvalitní fotoaparát, microHDMI výstup či podporu technologie NFC.

Klady (+)

– atraktivní design, dílenské zpracování
– dvoujádrový procesor, qHD displej
– kvalitní fotoaparát
– výkonný reproduktor, microHDMI výstup, NFC
– nadstandardní obsah balení

Zápory (-)

– Android ve verzi 2.3
– slabší výkon v náročných hrách
– hloupě vyřešený slot na microSIM
– nevyměnitelný akumulátor, absence microSD slotu 

Nadstandardní obsah balení

Sony se tradičně vyznačuje tím, že k telefonu přidává celou řadu bonusového příslušenství, a jinak tomu není ani v případě Xperie P, kde najdete snad vše, na co si vzpomenete. Kromě telefonu v balení najdete cestovní nabíječku, odnímatelný USB/microUSB kabel, špuntová stereo sluchátka, druhou fólii na ochranu displeje (jedna už je z výroby nalepena), sadu uživatelských příruček, dva NFC tagy, kožené pouzdro a propojovací microHDMI – HMDI kabel pro připojení k televizi.

- - -

Žádný jiný výrobce takhle komplexní obsah balení ke svým produktům nenabízí a Sony v tomto drží velice slušný standard.

- - -

- -

Design a dílenské zpracování

Subjektivně se mi Xperia P jeví jako jeden z nejpovedenějších smartphonů poslední doby. A není to jen díky hliníkovému tělu, ale celkově dotaženým detailům, které jako celek působí příjemně.

- - -

Přiznám se, že když jsem Xperii P poprvé uchopil do ruky, měl jsem pocit, že si z nás výrobce dělá legraci – kryt totiž na první pohled působí spíše jako plast, a u stříbrné varianty jsem byl opravdu na rozpacích. Po bližším zkoumání jsem ale dal výrobci za pravdu, skutečně nás nevodil za nos a tělo je z hliníku.

- - -

Velice zajímavým designovým prvkem je spodní brada telefonu, kde se v průhledném proužku nachází trojice senzorových tlačítek (Zpět, Domů a Menu). V recenzi Xperie S jsme klávesám vytýkali nepříliš dobrou citlivost; u Xperie P tomu tak naštěstí není a tlačítka na dotek reagují pohotově. Při stisknutí zavibrují a bíle se podsvítí, přesto světlo není nijak výrazné (ani ve tmě).

- - -

Pokud mě paměť neklame, Sony nám na tiskovce v Barceloně prezentovala ještě jednu novinku, která měla souviset s průhledným proužkem. A sice, že proužek bude svítit několika různými barvami podle zobrazeného obsahu na displeji (například při prohlížení fotky s oblohou v galerii měl proužek svítit modře). Stejně tak se měl využívat k notifikačním účelům, ale u prodejní verze telefonu nic takového nenajdete. Proužek se zkrátka rozsvítí pouze při stisku tlačítek, ale jinak nesignalizuje vůbec nic. Přiznám se, že jsem se na tuhle funkci po MWC velice těšil, ale spokojit se musíme jen se signalizační diodou umístěnou v horní části přední strany (na druhou stranu, buďme rádi alespoň za ni).

- - -

V zahraničních recenzích jsem narazil na informaci o tzv. “death gripu”, kdy při uchycení telefonu za okraje a překrytí zadní strany dlaní dojde ke ztrátu signálu (a zejména pak datových přenosů). Přiznám se, že jsem telefon zkoušel všemožně “ohmatávat”, ale nikdy se mi nepodařilo srazit více, než jednu čárku. Možná šlo jen o problém předprodukčních kusů, které měly zahraniční redakce k dispozici.

- - -

Kvůli unibody konstrukci se do útrob telefonu nedostanete a případnou výměnu baterie budete muset svěřit servisu. Na levém boku se kromě microUSB a microHDMI konektoru (nejsou nijak kryté) nachází také slot na microSIM kartu, který je opatřený plastovou záslepkou. Kartu do slotu vložíte snadno, ale vyndat už ji bude problém. V redakci jsme to zkoušeli různými sponkami, pinzetou, ale nakonec pomohl až nebezpečně vyhlížející hrot nože. Vyndat SIM pouze za pomoci nehtu je nemožné.

- - -

Protější bok zdobí hlavní systémový reproduktor, vedle kterého se nachází tlačítko Power, dvojklávesa pro regulaci hlasitosti a chválabohu také hardwarová spoušť fotoaparátu. Někdo si možná bude muset zvykat na trochu ostřejší hrany, ale mě se telefon v rukou držel dobře a vyhovovala mi i jeho velikost.

Výkon a paměť

Hnacím motorem se stal dual-core procesor STE U8500 s taktem 1 GHz pro každé jádro, v případě grafického akcelerátoru padla volba na úspornější čip Mali-400. Čipové sadě dělá společnost 1 GB operační paměti RAM (po startu je volných zhruba 605 MB) a 16 GB ve vnitřním úložišti. Uživateli je bohužel přístupných jen zhruba 11,26 GB a vzhledem k absenci paměťových karet už prostor není možné nijak rozšířit.

Papírově na tom Xperia P není vůbec špatně, nicméně reakce v samotném systému už tak svižné nejsou. A nemyslím si, že by za to mohl Android; vinu bych sváděl spíše na uživatelské prostředí TimeScape. A abych to trochu rozvedl, telefon je plynulý  a reakce jsou vesměs okamžité, ale čas od času se při přecházení mezi jednotlivými obrazovkami nebo při procházení programů objeví drobné zaseknutí. Troufnu si tvrdit, že kdyby zde TimeScape nebylo, byl by telefon mnohem svižnější.

Při testování některých náročnějších her jsem rovněž zaznamenal občasné zpomalení (Shadowgun, Grand Theft Auto III), ale neznámená to, že by tituly byly nehratelné, spíše se občas trochu zaškobrtnou. U méně náročných her je vše bez problémů. V AnTuTu Benchmarku jsem po zprůměrování výsledků ze tří testů získal hodnotu 5 246 bodů, v Quadrant Benchmarku 2 239 bodů, ve SmartBenchi 2 292 bodů (productivity) a 1 986 bodů (gaming) a v nástroji CF-Bench 5 312 bodů

Displej se povedl

Xperia P se může pochlubit kapacitním displejem s úhlopříčkou rovné čtyři palce a qHD rozlišením (540 x 960 px). Jedná se o TFT panel, který Sony vylepšilo pomocí jejich nové technologie WhiteMagic, kde se ke klasické matici RGB subpixelů přidává ještě další bílý subpixel (RGBW), což se pozitivně projevuje při používání na přímém slunečním světle. V případě, že světelný senzor vyhodnotí intenzivní světlo, aktivuje se bílý subpixel a tím dojde ke zvýšení svítivosti (až na 935 nit). Technologie WhiteMagic s sebou však přináší jednu drobnou nevýhodu – u velmi tmavých obrázků přicházíte právě o bílý subpixel, který není aktivní. S klidným svědomím ale mohu prohlásit, že při běžném používání tohle nijak nepoznáte a nemusíte se tedy bát, že by byl obraz nějak zkreslený.

- - -

Celkové podání barev je na velmi dobré úrovni, dostatečné jsou i pozorovací úhly, i když většina z nás stejně na displej kouká zpříma. Podsvícení je rovnoměrné a čitelnost na přímém sluníčku je díky výše zmíněné inovaci také výborná. Někdo by mohl namítat, že HD rozlišení by Xperii P slušelo více. To je samozřejmě pravda, ale i qHD poskytuje na úhlopříčce 4″ dostatečně jemný obraz (275 ppi).

NFC: Začít můžete se štítky

Společně s telefonem v balení najdete dvojici SmartTagů – stylových NFC přívěsků v černé a červené barvě (další varianty si můžete dokoupit, nejsou ale příliš levné (jeden vyjde zhruba na 100 Kč). Smyslem těchto „placiček“ je vybuzení telefonu k přednastavené akci. Záleží tedy jen na vás, kde si SmartTags rozmístíte a jak telefon pro každou placičku disponující unikátním ID nastavíte. Na nočním stolku se telefon ztlumí nebo přejde do režimu letadla, v kanceláři zapne pouze vibrace, v autě spustí navigaci a nastaví vyšší hlasitost, v běžeckém oblečení spustí sportovní aplikaci nebo třeba hudební přehrávač. Fantazii se meze nekladou a mě osobně to přijde geniální, praktické a použitelné. A v praxi to tak skutečně funguje.

  - - -

Jeden NFC tag jsem umístil na noční stolek a když jsem k němu Xperii P večer přiložil, automaticky se mi vypnuly push notifikace, data a aktivoval se tichý profil. Štítku, který jsem měl na pracovním stole, jsem naopak nastavit, aby mi data zapnul, aktivovat push a data; to vše jednoduchým mávnutím telefonu. Samotná konfigurace NFC štítků se provádí v aplikaci LiveWare, kterou Sony s telefonem dodává. Kromě toho si v ní můžete nastavit i akce pro připojení nabíječky (dokovací aplikace) nebo sluchátek (spuštění přehrávače).

 

 

Výdrž baterie

Xperia P je vybavena poměrně slabým akumulátorem s kapacitou 1 305 mAh, takže se připravte na to, že při běžném používání se nevyhnete každodennímu dobíjení. Pokud budete neustále hrát hry nebo surfovat na internetu skrze datové přenosy, zkrátí se výdrž zhruba na 6 – 8 hodin. Obdobný výsledek čekejte i při sledování filmů.

 

Mezi programy najdete šikovnou utilitu s názvem “Šetření energie”, která umí vypnout nastavené moduly v případě, že kapacita baterie klesne pod určitou úroveň. Při poklesu na 25 % kapacity lze například snížit úroveň jasu, vypnout Wi-Fi, GPS či automatickou synchronizaci na pozadí. Stějne tak si můžete nechat aktivovat speciální noční režim, kdy se v nastaveném čase rovněž vypnou nepotřebné moduly a služby. Šetření energie jsem otestoval během víkendu, kdy jsem nepotřeboval mít aktivní push notifikace a telefon pak bez problémů vydržel od pátečního večera až do neděle.

Telefon se poměrně rychle nabíjí a Sony se na obalu chlubí tím, že po 10 minutách připojených do sítě se akumulátor dobije tak, že zvládne 60 minut hovoru.

Fotoaparát

Xperia P nedělá modelové řadě NXT žádnou ostudu ani co se týče fotoaparátu. 8Mpx čip Exmor R dokáže vytvářet dostatečně kvalitní snímky s výborným podáním barev a výraznou ostrostí. Nejlepší fotky pořídíte za dobrého světla, tady si troufám tvrdit, že se Xperia P může srovnávat s levnějšími kompakty a nebál bych se s ní fotit ani snímky na dovolené. Kvalitní jsou rovněž makro snímky.

- - -

  

Při focení se můžete přepínat mezi několika režimy. Pokud necháte zvolenou automatiku, bude software automaticky detekovat scénu a nastavovat hodnoty (normální, panorama, 3D panorama, detekce úsměvu, marko). I když Xperia P disponuje hardwarovým tlačítkem spouště, lze si v nastavení navolit focení přes displej.

   

- - -
Další snímky najdete v naší galerii

Nastavení expozice, ISO citlivosti, vyvážení bílé barvy a dalších hodnot už asi nikoho nepřekvapí, ale pokud patříte mezi pokročilejší uživatele, můžete pomocí ručního nastavení vykouzlit ještě zajímavější snímky. Aplikace Fotoaparát reaguje poměrně svižně a pořízení snímku v maximálním rozlišení je téměř okamžité. Prodleva se objevuje pouze při startu, kdy spuštění trvá zhruba dvě vteřiny.

Na své si přijdete i při nahrávání videa. Xperia P zvládá nahrávat ve fullHD rozlišení při 30 FPS a kvalita je opět velice dobrá. Přisvětlovací diodu na zadní straně nevyužijete jen při focení, ale dobře může posloužit také při nahrávání videa, i když je pravda, že její dosah je zhruba na vzdálenost 2 metrů. Při focení v horších světelných podmínkách je nutné počítat s výraznějším šumem. Kromě klasického focení zvládá Xperia P “sestavovat” 3D snímky a 3D panorama, které si pak můžete prohlédnout třeba na 3D televizi, ke které telefon připojíte skrze dodávaný HDMI kabel.

Stará verze operačního systému

Je obrovská škoda, že Xperia P dorazila na pulty obchodů s Androidem ve verzi 2.3.7. Čtyřkový Ice Cream Sandwich by telefonu slyšel mnohem více a vůbec by nevadilo, kdyby výrobce vynechal uživatelské prostředí TimeScape. Podle oficiálního vyjádření Sony se v průběhu léta dočkáme uvolnění aktualizace na Android 4.0, tak doufejme, že se jej povede dobře optimalizovat, aby vše běhalo svižně a plynule.

  

Samotné uživatelské prostředí nabízí několik barevných schémat a klade důraz na provázání se sociálními sítěmi, i když to není tak komplexní jako v případě HTC Sense. V prostředí TimeScape se nachází stejnojmenná aplikace, která zobrazuje příspěvky z různých sociálních sítí (Twitter, Facebook…). V kontaktech se kromě položek z Exchange či Gmailu zobrazují i přátelé z Facebooku. V případě, že by vám to nevyhovovalo, provázání s Facebookem jednoduše zrušíte.

  

TimeScape předělává vzhled všech systémových nabídek. Upravena je nejen hlavní obrazovka, na kterou si můžete umístit widgety, zástupce nebo složky, ale také nabídka s programy, nastavení, notifikační oblast či dialogové nabídky.

  

Výchozí systémové aplikace už asi není potřeba nijak představovat, jsou stejné jako u jiných Androidů, jen opět převlečené do kabátku od Sony. Webový prohlížeč si poradí s Flashem, ale s RSS zatím nekamarádí. Sony do systému přidalo i spoustu “balastu”. Neustále otravující anitivirus McAfee Security je zářivým příkladem aplikace, která by v základu neměla být. Od prvního spuštění telefonu vás neustále otravuje hláškou v notifikační oblasti a dokud mu nezačnete věnovat pozornost, nezbavíte se ji.

  

Všechen bonusový software naštěstí můžete odinstalovat, a to poměrně elegantním způsobem. V nabídce progamy stačí tapnout na ikonku v pravém spodním rohu; rázem se u odinstalovatelných položek objeví křížek, na který stačí kliknout a program se smaže. Rychlé a účinné, v případě McAfee Security dvojnásob. Abych ale jen nehanil, v programech najdete i užitečné nástroje. Za zmínku stojí navigace Wisepilot (trial verze), kancelářský balík OfficeSuite či QR čtečka kódů NeoReader).

Závěrečné hodnocení

Sony opět ukazuje, že chytré telefony dělat umí a model Xperia P je toho jasným důkazem. Papírově má jít o slabší sestru Xperie S, která je v modelové řadě NXT vůbec nejvýkonnější, ale subjektivně na mě právě Xperia P udělala větší dojem díky zajímavějšímu designu a lépe vyřešené konstrukci. Především senzorová tlačítka pod displejem jsou o poznání lépe zpracována a reagují přesněji. Také se mi zdá, že Xperia P o něco lépe fotí, ale možná jde jen o můj subjektivní dojem.

Pokud se vám nové portfolio telefonů od Sony líbí a 4,3″ displej Xperie S je pro vás nevyhovující, zřejmě budete více sympatizovat s dnes testovaným kouskem, který má displej o něco menší (4″), ale zase nedisponuje HD rozlišením. Je veliká škoda, že inženýři v Sony nestihli čtyřkový Android optimalizovat do doby uvedení na trh, rozhodně by všem modelům slušel o poznání lépe. Doufejme, že až Sony aktualizaci na Ice Cream Sandwich uvolní, dostane se uživatelům do rukou dostatečně dobře optimalizovaný systém se svižnými reakcemi.

Je škoda, že se zapomnělo na slot pro paměťové karty, protože velikost interní paměti nemusí každému postačovat. Vyšší kapacitu by si zasloužila vestavěná baterie, protože při aktivnějším používání jsem měl problémy, abych vydržel jeden celý den a pro jistotu jsem s sebou nosil ještě externí modul s akumulátorem, ze kterého jsem telefon několikrát dobíjel.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku