TOPlist

Recenze HTC One X: Krok správným směrem (dlouhodobé dojmy)

One X se už nějaký ten pátek prodává a my jsme pro vás připravili článek s dlouhodobými dojmy. Jaký je jeden z největších konkurentů Samsungu Galaxy S III?

Po dvou letech, které jsem strávil s Google Nexus One, jsem se rozhodl pro nový přístroj. Měl jsem velké požadavky.Velký displej, velký výkon, NFC a a neotřelý design. Dlouho jsem chtěl Asus Padfone, ale dlouhé čekání mě omrzelo a tak jsem sáhl po další volné alternativě – HTC One X. Svůj vliv na to mělo i první #smartpivo, kde byl One X k okouknutí a kde jsem si tedy mohl ověřit, jestli se mi bude telefon líbit.

 
One X je aktuálně vlajkovou lodí HTC

Takže moje další zařízení je opět vyrobeno v továrnách HTC, opět má v názvu slovíčko “one” a vy se na dalších řádcích můžete dočíst, jaký mám na toto zařízení názor po měsíci jeho užívání. Nebudu tady rozebírat všechny parametry a vychytávky telefonu, na to se podívejte do původní recenze tady na SmartManii. První, čemu se budu věnovat, je to nejdůležitější na celém zařízení – displej.

Displej

Když se přede mnou poprvé rozzářil tenhle displej, vyvolalo to ve mně wow efekt. Je velký, a to docela dost. 4,7 palce Super IPS LCD s rozlišením 720 x 1280 px, chráněný Gorila glass. Je to už opravdu obr, ačkoliv jsou nám známa i větší zařízení, v kategorii čistých smartphonů byl, alespoň do vydání Samsungu Galaxy S III, největší. To nám ovšem sebou přínáší jak klady tak zápory. Díky displeji, který samozřejmě celému zařízení dominuje, celý telefon narostl do úctyhodných rozměrů. Díky tomu je horší jednou rukou dosáhnout do všech míst displeje, ale s trochou cviku se dá naučit jednoduchý přehmat pro srolování notifikační lišty. Ale na druhou stranu, pokud si na telefonu pustíte nějakou THD (Tegra HD) hru nebo nějaký film či seriál, budete odměněni velmi dobrou podívanou. Ve vlaku bych ještě k většímu pohodlí uvítal stojánek, jaký měla třeba HD7, abych nemusel telefon po celou dobu filmu držet, respektive nemusel jej neustále něčím podkládat.

- -

Na posledním smartpivu jsem měl možnost porovnat Super IPS s prvním Super AMOLEDem. Podání černé bylo jasně ve prospěch SA, ale vyváženost barev byla lepší u SIPS. Celkový dojem pak záleží zejména na subjektivních pocitech. Někomu víc imponuje zářivý Super Amoled, někomu více barevně vyrovnaný Super IPS. Někdo občas SIPS vytýká nepřesné barvy, ale laik si určitě ničeho takové nevšimne. Každopádně je to první displej od dob Samsungu Galaxy S, který mě ohromil.

- -

Ačkoliv považuji displej za největší plus tohoto zařízení, je zároveň i jeho největší slabinou. Za prvé spotřeba. Ačkoliv je to velmi dobrý panel, je to stále ještě LCD panel a ten se spotřebou nemůže se žádným OLED displejem měřit. Za druhé odolnost. Pád na displej z výšky něco málo přes jeden metr je prostě fatální, Gorilla neGorilla. Přesně jak ukazují borci z HTCpedia.com. Je hezké, že probarvený polykarbonát, LCD panel a dotyková vrstva přežily, ale koukat se na to stejně nedá. Prostě tohle není zařízení vhodné k pouštění na zem.

Konstrukce, zpracování a design

Po konstrukční stránce je telefon proveden velmi zdařile. Dílenské zpracování je výborné. Nikde nic nevrže a vše pevně lícuje. Aby také ne, když se jedná o Unibody konstrukci a k tomu upravený nový vzhled. Po dvou letech od uvedení HTC Desire jsme se KONEČNĚ dočkali změny designu. Měnily se displeje, čipsety, materiály a další věci, ale vzhled všech zařízení zůstával zhruba stejný. Až do teď. Sice je to stále stejná škola (což není na škodu), ale jinak se vzhled již značně odlišuje od svých předchůdců. Vzhled zařízení si každý musí posoudit sám. Mně se velice líbí. Je to vzhled, který nic nekopíruje a přitom má stále stejný styl, kterého se HTC drží. Palec nahoru.

- - -

Mnoho lidí se mě už ptalo, zda je telefon prohnutý. Nějakou dobu jsem si to taky myslel, ale není. Displej i Gorilla Glass jsou rovné jako pravítko, ale polykarbonátové tělo má na boku linii, díky které vzniká iluze prohnutí celého přístroje.

- - -

Celé tělo je z probarveného polykarbonátu (při odštípnutí se Vám tedy neukáže jiná barva než ta, kterou má celé zařízení) a byla také použita Unibody konstrukce. Díky tomu má zařízení lepší odolnost a svěží design, ale zaplatíte nemožností uživatelské výměny baterie, absencí slotu na micro SD karty a nutností ostřihnout si svou sim kartu na formát micro sim. Pokud Vám bude stačit 2,11 GB na aplikace a 25 GB na data (dalších 25 GB dostanate na serverech Dropboxu), SD kartu oželíte. Místo druhé baterie doporučuji použít nějakou osvědčenou univerzální powerbanku. V budoucnu se vyhnete nutnosti kupovat novou druhou baterii na nový telefon. Micro simkarty se také nebojte. Na prodejně vám ji ostřihnou na počkání, a pokud nebude fungovat, zdarma vám vystaví novou, tentokrát již originálního micro formátu.

- - -

Na to, jak se zprvu telefon zdá velký, jsem si na něj velmi rychle zvykl a ostatní zařízení mi teď přijdou neprakticky malá. Telefon se dá ovládat jednou rukou, ale jde to ztuha a chce to trochu tréninku. V HTC si asi myslí, že takto velký přístroj už se musí bezpodmíněčně ovládat oběma rukama a podle toho také telefon zkonstruovali. Věřím tomu, že ve východní Asii (konkrétně na Taiwanu) tomu tak je, ale my, velcí hoši z drsného středu Evropy, na tom jsme mnohem lépe a garantuji Vám, že si v prvních chvílích budete klepat na čelo. Třeba jako já u power tlačítka.

- - -

Vrchní část polykarbonátového těla je vytvarovaná do jakési stříšky, čímž vznikají dvě malé plochy, na které mohlo být umístěno tlačítko pro zhasínání a probouzení dipleje. A teď si tipněte, kam jej HTC umístilo? Ano správně, dopředu. Takže když telefon ovládáte oběma rukama, je to lahoda, ale pokud jej budete chtít ovládat jen jednou rukou, budete muset přehmátnout celou dlaní do horní poloviny přístroje a potom svůj ukázováček zkroutit přes onu stříšku a stisknout. Zní to desně, ale není to těžké. Jen nepraktické. A zbytečné. A hloupé. A už jsem říkal nepraktické?

- - -

Další problémy mívám, pokud chci použít šipku zpět nebo si stáhnout notifikační lištu. Opět to je plné přehmatů a působí to rušivě. Nemluvě o tom, že to zvyšuje riziko vyklouznutí a pádu. Z toho důvodu opravdu doporučuji používat pro ovládání obě ruce. Je to prostě daň za velikost. Pokud jí nebudete chtít zaplatit, budete si muset koupit menší zařízení.

- -

Nová generace prostředí HTC Sense

Tak, jako v každém jiném HTC, i v tomto je použito rozhraní Sense, zde ve verzi 4.0. A teď bych poprosil další famfáru, protože konečně vypadá jako Android. Chápu, že se jednotliví výrobci potřebují odlišovat, ale to není důvod komolit popularní GUI čistého androidu v přeplácaný a nestabilní paskvil. Po dvou letech to naštěstí pochopili i v HTC a nové Sense je opravdu pěkné a líbivé. Stále je cíleno spíš na mainstreamové uživatele, ale je to jasný Android od prvního pohledu.

- - -

Co však musím ostře vytknout je absence přepínačů v notifikační liště. Komunita tento feature již považuje za standard a proto je podivné, že nebyla zapracována, zvlášť, když v minulé verzi nadstavby tato funkce byla. Věřím tomu že už v další verzi notifikační lišty na iOS bude tato funkce dostupná. Sense má sice v pravém horním rohu této lišty tlačítko nastavení, ale to je další kliknutí navíc, a  k tomu se dostanete pouze do nastavení bezdrátových sítí. Všechno ostatní musíte hledat v nastaveních jednotlivých oblastí, nebo použít nějaký předpřipravený widget někde na ploše. Trochu mi to připadá jako by se páni programátoři nemohli dohodnout jaké věci tam bude možno přepínat a tak tam radši dali celé nastavení.

  

HTC se rozhodlo, že tento problém ještě pojistí velkým množstvím widgetů. V zařízení jich je opravdu hodně, rovná stovka, a tak se prvních pár desítek minut budete bavit nastavováním všech sedmi ploch. Protože je to jedna z věcí, které jsou Androidu vyčítány, pokusilo se HTC na plochy umístit widgety a ikony, aby vám s tím pomohli. Docela se jim to povedlo. Bylo tam vše důležité a žádný velký balast. Dokonce jsem s tímto nastavením ploch asi dva dny fungoval, protože jsem prostě neměl pár desítek minut na experimentování s widgety. Nakonec jsem si plochy upravil tak, aby mi vyhovovaly. Některé widgety jsem odebral, některé nechal a další doinstaloval. Je to však další oblast, která se dá posuzovat pouze subjektivně a závisí tedy na každém z vás, jaký si zvolí styl.

  
Hlavní obrazovka, klasický widget kalendáře a Touch Calendar (Google Play)

- - -

Součástí Sense jsou samozřejmě předinstalované aplikace. Jednou z nejdůležitějších je internetový prohlížeč. Karty, záložky, synchronizace, dokonce předinstalovaný flash. Prostě má vše co má být. Ale taky něco navíc. Zaprvé je tu funkce okopírovaná ze Safari. Nazývá se “číst” a není to nic jiného než vypnuti veškeré grafiky a ponechání čistého textu. Super. Až na to, že to funguje jen na některých webech. Zkuste to dát na takovém lamer.cz a pak si zkuste něco přečíst. Přiznám se, že jsem tuto funkci použil jen, abych ji vyzkoušel a potom jsem se k ní už nevrátil. Škoda, protože zabírá místo na horním panelu prohlížeče, kde by mohlo být něco jiného, co funguje skvěle.

- -

Další věc se mi ale hodně líbila. Když zrovna žádnou stránkou nikam nerolujete, všechny panely a lišty zmizí a vy si na web užíváte celé plochy svého obřího displeje. Awesome! Pokud potom začnete rolovat, ukážou se vám skryté panely, na kterých (na tom spodním) jsou také tlačítka “karty” a “záložky”. Bohužel tu je malý problém. Ony se taky občas neukážou. Aspoň ne hned. Občas jsem dokonce musel hodně rolovat, abych se vůbec mohl přepnout na vedlejší kartu. Není moc příjemné když si musíte z rozečtené části přerolovat někam jinam jenom proto, abyste se mohli podívat na další kartu. Zvlášť, když se k tomu textu hned zase budete vracet.

 -
One X má výkonu na rozdávání a poradí si i s těmi nejnáročnějšími tituly

Ale toto není jediný příklad nedodělané aplikace. Aplikace pro přehrávání videa je skvělá. Umí toho docela dost přehrát a má super “fičuru”, kdy si můžete udělat screenshot toho na co koukáte, a to potom z galerie nasdílet na sociální sítě a vůbec kamkoliv vás napadne. To se mi na ní hodně líbí. Aplikace si taky poradí s externími titulky. Další Like. Ale bohužel ne s těmi českými. Pokud jste takoví snobi, že vyžadujete v titulkách českou diakritiku, máte smůlu. Ono by asi stačilo soubor s titulky uložit s jiným kodováním, ale proč, když na google play máme spoustu jiných programů, které tyto základní věci umí. Například MX video player.

- - -
Výsledky naměřené v programech AnTuTu Benchmark, CF-Bench a SmartBench 2012

Nebo, vrátím-li se trochu výše, tak tu taky máme Chrome BETA. A spoustu různých kalendářů a bůh ví, co ještě. Tohle je velká výhoda smartphonů, nejste závislí na aplikacích od výrobce zařízení. Díky bohu. Konec konců High Tech Computers ještě neznamená High Tech Softwares. A tady je celý kámen úrazu. Jinak skvělý telefon strašným způsobem shazuje špatná optimalizace a nedokončenost základního softwaru v nadstavbě systému.

Ať už jde o chyby v prohlížeči nebo o to, že kalendář nedokáže ve svém widgetu vykreslit nic jiného než aktuální datum, a to ani v případě, že se v tom kterém dni vyskytuje nějaká agenda (na 4,7 palcovém displeji s HD rozlišením!). Takových to chyb je Sense plné, pomyslná třešnička na dortu je sotva viditilné, přesto znatelné poškubávání obrazu při přecházení ploch. Na druhou stranu musím uznat, že kdybych na to nebyl upozorněn, sám bych si toho asi nevšiml. Ale musím se ptát je-li to nutné, zvlášť když u Sensation XE byl pohyb naprosto plynulý. A proto bych tuto část, jako jedinou, uzavřel důrazným napomenutím pro HTC: Optimalizovat! Optimalizovat! Optimalizovat!

Baterie & výdrž

A nakonec si nechávám jednu z nejdůležitějších otázek. Jak je to s výdrží? 4+1 jader v procesoru, 12 jader v ULP GPU, 4,7 palcový LCD displej – to všechno dokáže baterii vycucnout jako žíznivé dítě pitíčko s Ferdou Mravencem. Pokud chtělo HTC svým zákazníkům dopřát alespoň 18 – 20 hodin aktivního využívání telefonu, muselo jít cestou masivní optimalizace. A jak se jim to povedlo? Na to je těžké odpovědět, protože v neposlední řadě záleží ne tom, jak telefon využíváte. Pusťte si náročnou hru a do hodiny už budete muset dát telefon nabíjet. Baterie má sice 1800 mAh, ale to dokáže Tegra 3 v plných otáčkách (a samozřejmě i displej) vybít velice rychle.

Na druhou stranu pokud budete poslouchat pouze muziku bez puštěného displeje, můžete ji poslouchat dlouhé hodiny bez dramatického poklesu energie. Už první generace Tegry se pyšnila velice nízkou spotřebou energie, pokud nebylo potřeba dodávat enormní výkon.

- -

První zařízení s referenční Tegrou dokázalo přehrávat Full HD video pár hodin, ale muziku mohlo přehrávat i několik dní (za předpokladu, že budete mít vypnutý displej). Já jsem vesměs s výdrží telefonu spokojený. Je to smartphone takže počítám s tím, že budu každý večer nabíjet. Pokud bych telefon používal jen minimálně, určitě bych se dostal na hodnotu i několika dní výdrže, ale proč bych si v takovém případě takový telefon kupoval, že?

Závěrečné hodnocení

Máme tu závěr a nadešel čas hodnocení. Já osobně jsem velice rád, že jsem si tento skvělý telefon pořídil a upřímně mě těší jeho vlastnictví, a ačkoliv vím, že není dokonalý a že má pár otravných nedostatků, ze strany HTC se jedná o krok správným směrem a doufám, že jich bude následovat ještě několik, pokud možno ještě úspěšnějších. Vzhled a konstrukce jsou, až na “jednoruký problém”, výborné a jsem s nimi naprosto spokojený.

Software stále ještě není úplně stoprocentně vyladěný, ale ve srovnání s minulými nadstavbami se posunul o velký kus cesty v před a rozhodně nemůžu říct, že by byl telefon nestabilní. Jediná drobná zaškobrtnutí byla v okamžiku spouštění nebo zavírání náročných her. Za tím jednoznačně vidím zabíjení mnoha aplikací v RAM paměti. Pokud se vám z nějakého důvodu nelíbí nový Galaxy S III a chcete opravdu velký výkonný telefon, který je na trhu krátce, nebudete mít momentálně asi jinou možnost, než sáhnout po tomto kousku. Ale myslím, že tím určitě neprohloupíte.

Autor článku Jiří Svoboda
Jiří Svoboda

Kapitoly článku