TOPlist

Recenze Samsung Galaxy J5 (2016): Pro nenáročné

Samsung uvedl na trh novou generaci modelu Galaxy J5, který v nabídce výrobce patří do nižší střední třídy. Změn oproti předchozí generaci není mnoho. V čem si tedy edice pro rok 2016 polepšila a co přináší nového?

Jihokorejský Samsung dříve platil za výrobce, který se ve své nabídce mobilních telefonů nemohl vyznat sám, natož aby se v ní orientoval běžný zákazník. Modelů bylo enormní množství a různých omlazených či odvozených přístrojů také. Nabídka smartphonů tedy byla obrovská, ale také extrémně nepřehledná.

galaxyj5_banner

Aktuálně Samsung nabízí čtyři základní modelové řady. Galaxy J, Galaxy A, Galaxy S a Galaxy Note, což je oproti minulosti v přehlednosti nabídky obrovský krok kupředu. V dnešní recenzi se podíváme na prostřední model řady J – Galaxy J5 (2016).

Obsah balení je klasikou

Telefon je dodáván v malé a úzké krabičce, výrobce tedy neplýtvá místem a vše je uvnitř uložené těsně vedle sebe. Po otevření vás čeká samotný mobilní telefon s baterií, pod ním naleznete 5 V/1,55 A nabíječku, microUSB kabel a obyčejná, nepříliš dobře hrající plastová sluchátka, která zároveň slouží jako handsfree.

Konstrukce kombinuje kov, sklo a plast

Kovové rámečky, plastová záda, skleněná přední část. I tak by se dal charakterizovat Samsung Galaxy J5 pro rok 2016. I když výrobce použil na zadní stranu plast, musím konstrukci pochválit za její pevnost a dílenské zpracování. V této cenové kategorii rozhodně není kovový rámeček standardem – Samsung si za tento materiál, který celému mobilu dodává pevnost a robustnost, zaslouží kladné body. Design telefonu je skutečně povedený a ve své třídě telefon působí hodnotným dojmem.

Levý bok přístroje nese dvě samostatné klávesy hlasitosti, pravý bok klávesu pro uspání. Na horní hraně nenaleznete nic kromě dvou plastových pásků, které usnadňují signálu cestu k anténám. Spodní hrana hostí klasické microUSB, mikrofon a zdířku pro sluchátka. I zde naleznete dvě plastová přerušení kovového rámu.

img01

Přední straně dominuje displej, pod ním se nachází mechanická klávesa, které sekundují dvě senzorové. Ty bohužel nejsou podsvícené, takže ve tmě to bude chtít pro neznalé chvíli cviku. Nad displejem se nachází čočka fotoaparátu, potřebná čidla a LED dioda pro přisvícení, pokud budete tvořit selfie ve tmě. Naopak zcela chybí dioda notifikační, což je myslím velká škoda.

Ke slotu na obě SIM (na recenzi jsme měli variantu Duos) a k microSD kartě se dostanete po odloupnutí plastových zad. Dobrou zprávou je také přítomnost vyměnitelného akumulátoru. Celkově je dílenské zpracování precizní a telefon se i přes větší rozměry velmi dobře drží v ruce.

Displej se povedl, jen čidlo jasu chybí

Samsung Galaxy J5 disponuje, stejně jako starší model, Super AMOLED displejem s rozlišením 720 × 1280 pixelů. Jediný rozdíl oproti starší generaci je mírně větší úhlopříčka, která nyní dosahuje 5,2″, hustota pixelů tak poklesla z 294 ppi na 282 ppi. Jemnost zobrazení určitě nelze označit za výbornou, pro běžné použití ale toto rozlišení dostačuje. Čím naopak Galaxy J5 boduje, je výborné barevné podání, špičkové pozorovací úhly a dokonalé zobrazení černé barvy. AMOLED displeje v tomto dosud nemají konkurenci.

img12

Displej mě ale nepotěšil příliš vysokou úrovní minimálního jasu. Čtení v naprosté tmě tedy není na tak komfortní úrovni jako u některých konkurentů. Naopak čitelnost na přímém slunečním světle je dobrá. Pokud použijete režim Venku, který je dostupný přímo z notifikační lišty, displej se rozzáří ještě více a i na zcela přímém slunečním světle je dobře použitelný. Nedosahuje samozřejmě takové maximální svítivosti jako modely Galaxy S, ale přesto při běžném použití nebudete mít problém.

Co jako problém vnímám, je absence čidla okolního osvětlení. Už delší dobu se mi nestalo, abych musel pro komfortní zobrazení neustále měnit jas displeje manuálně. Zde se to bohužel stává pravidlem, pokud nepreferujete neustále vytažený jas na maximum.

Hráči, pozor: Hardware postačí pouze nenáročným

Samsung Galaxy J5 pro rok 2016 obsahuje, až na dvě změny, zcela identický hardware jako před rokem uvedený starší sourozenec. To není dobrá zpráva pro ty, kteří hledají smartphone v ideální kombinaci ceny a výkonu. Pro běžné použití bez vyšších nároků ale bude postačovat. Oproti starší verzi máte o 0,5 GB operační paměti více, konkrétně 2 GB RAM a také zde naleznete dvojnásobné úložiště, které narostlo z 8 GB na 16 GB. Po zapnutí přístroje na vás čeká necelých 12 GB místa.

Jako procesor je použit starší Qualcomm Snapdragon 410 s grafickým akcelerátorem Adreno 306. Z hlediska procesorového výkonu se sice nejedná o žádný zázrak, pro klasické použití smartphonu na volání, internet či prohlížení fotografií ale samozřejmě dostačuje. GPU Adreno 306 je na tom nicméně již podstatně hůře a jeho 3D výkon lze označit za mizerný. S výkonem budete bojovat ve většině 3D her, nehledě na to, že Adreno 306 nepodporuje moderní rozhraní typu Open GL 3.1 a OpenCL 2.0.

Hry, které toto rozhraní vyžadují, například Sky Force Anniversary nebo Sonic Racing, tak vůbec nespustíte. U dalších titulů, mezi které můžeme zařadit Pokémon GO, Beach Buggy Racing či N.O.V.A 3, si buď budete muset snížit detaily, pokud to hra umožňuje, nebo se připravte na nepříliš plynulé zobrazení, které občas hraničí s nemožností danou hru normálně hrát.

Tip: Kompletní hardwarové parametry včetně srovnávače najdete v našem katalogu smartphonů

Výkon jsme změřili pomocí několika benchmarků, a to s následujícími výsledky:

  • AnTuTu Benchmark: 23 659 bodů
  • GeekBench 3: 472 / 1 435 bodů
  • 3D Mark SLing Shot ES 3.1: nelze spustit
  • 3D Mark SLing Shot ES 3.0: 53 bodů
  • 3D Mark Ice Storm Unlimited, 720p: 4 333 bodů
  • 3D Mark Ice Storm Extreme, 1080p: 2 599 bodů
  • PC Mark Work: 3 710 bodů
  • PC Mark Storage: 4 618 bodů

Baterie a výdrž budou dostačovat

Vyměnitelný akumulátor v Samsungu Galaxy J5 dosahuje kapacity 3 100 mAh. Při běžném použití, kdy nebudete nadměrně využívat data a GPS, můžete s mobilem vydržet bez problémů dva dny. Při náročnějším použití baterie vydrží celý den až do nočních hodin. Pokud tedy nehrajete Pokémon GO :-)

img05

Baterie se z nuly na sto procent dobije za dvě a půl hodiny. Během třiceti minut se kapacita doplní o 25 procent.

Operační systém a konektivita jsou klasikou bez překvapení

Stejně jako ostatní Samsung smartphony používá Galaxy J5 pro rok 2016 nadstavbu TouchWiz, která aktuálně překrývá Android 6.0.1. I když TouchWiz prošel oproti minulým letům odtučňovací kúrou, kvůli nízkému výkonu testovaného mobilu se občas nevyhnete drobnému zaváhání či ne zcela plynulé animaci.

Možnosti nadstavby jsou jinak příjemné, uživatel si například může zvolit počet ikon aplikací na ploše či sestavu zástupců v notifikační liště. Nadstavbu TouchWiz doplňují u Samsungu tradiční aplikace Galerie, Galaxy Apps či S Health. Samsung aplikace bohužel nelze odinstalovat, ani když je nebudete používat.

Z hlediska datové výbavy  má nová verze Galaxy J5 zcela identické možnosti jako starší kousek. Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.1 s podporou AD2P, NFC či FM rádio jsou standardem. Škoda chybějící podpory 5GHz bezdrátových sítí. Na druhou stranu potěší plná podpora LTE sítí.

Fotoaparát a video poslouží, ale nenadchnou

Samsung Galaxy J5 2016 disponuje 13Mpx zadním fotoaparátem s na mobilní telefony světelným objektivem f1.9 a LED přisvícením. Přední fotoaparát má rozlišení 5 Mpx a stejnou světelnost. Navíc ho také doprovází LED osvětlení – noční selfie snímky tak získávají novou úroveň.

img09

Při běžném fotografování za velmi dobrých světelných podmínek, typicky při slunečném dni, se dočkáte poměrně slušných fotografií s nadprůměrnou kresbou, ale vysokou náchylností na přepaly. Při horších podmínkách již počítejte s šumem, který nastupuje poměrně rychle a likviduje drobnokresbu.

Detaily se poté slévají a fotografie se stává nekvalitní. Automatický režim navíc i při špatných podmínkách volil často nesmyslně nízké hodnoty ISO, což mělo za následek použití delších časů a rozmazání fotografie. A jelikož není k dispozici optický stabilizátor obrazu, dojde k rozmazání poměrně jednoduše.

Další snímky v plném rozlišení naleznete zde

Videosekvence, které umí J5 natáčet maximálně v rozlišení 1 920 × 1 080 pixelů, jsou při dobrém světle detailní, mají ale sklony k častějšímu přeostřování autofokusu a trhání obrazu při švenkování. Hodí se tak spíše k natáčení statických scén. Při chůzi se navíc plně projeví absence stabilizace obrazu, kvůli které je výsledné video velmi roztřesené.  Při nočním natáčení je zcela nepoužitelné, jelikož obraz je velmi tmavý a plný digitálního šumu.

Aplikace určená pro natáčení a focení je povedená. Na jedné obrazovce máte možnost jak fotografovat, tak natáčet bez nutnosti přepínat režimy. Potěší také sada zástupců rychlých voleb po levé straně obrazovky či možnost přepnout do PRO režimu, kde si můžete sami zvolit například ISO či vyvážení bílé barvy. Opravdu pokročilé volby zde ale nenaleznete.

Konkurence a závěrečné hodnocení

Samsung Galaxy J5 2016 to nebude mít v nabité konkurenci jednoduché. V cenové kategorii kolem šesti tisíc je spousta konkurentů lepší.  Za mírně nižší částku tak můžete mít například povedenou Sony Xperii M4 Aqua, která disponuje silnějším procesorem i grafickým akcelerátorem a již dle názvu očekávanou vodotěsností. Na druhou stranu má tato Xperie horší displej a menší vnitřní paměť.

galaxyj5_banner

Zaujmout také může Acer Liquid Z630s, který dosahuje podobného výkonu, ale disponuje větší operační pamětí a také dvojnásobným úložištěm.

Největší hrozbou pro Samsung Galaxy J5 2016 je ale Honor 7 lite. Mobilní telefon se stejnou cenou, ale s téměř trojnásobným výkonem ve hrách, rychlejším procesorem, čtečkou otisků prstů či podstatně jemnějším displejem. Na druhou stranu, Honor 7 Lite má hůře čitelný displej na přímém slunečním světle a chybí mu NFC.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Pokud bych měl jednoznačně doporučit koupi Samsungu Galaxy J5 2016, neudělám to. V dané cenové kategorii je aktuálně pravděpodobně nejlepší volbou Honor 7 Lite. Příznivcům značky Samsung a SuperAMOLED displejům ale možná udělá Galaxy J5 pro rok 2016 radost. Pokračuje tam, kde skončil předchozí model. Dostal do vínku větší paměť RAM, dvojnásobné úložiště a větší displej, bohužel si ale nijak nepolepšil po stránce výkonu ani v kvalitě fotografií. Chce se mi až říct, že aktuální model je pouze lehkým faceliftem toho předchozího. Stačí vám to?

Samsung Galaxy J5 (2016)

Samsung Galaxy J5 (2016)
7

Design a zpracování

8.2/10

Výkon a optimalizace

5.4/10

Hardwarová výbava

6.8/10

Kvalita fotografií a videa

7.2/10

Výdrž baterie

7.5/10

Klady

  • povedený displej s dobrou čitelností
  • kvalitní konstrukce
  • kovové tělo
  • slušná výdrž na jedno nabití
  • dobrá konektivita

Zápory

  • občas ne zcela plynulé prostředí
  • nízký výkon, ve 3D hrách zcela nedostačující
  • klávesy pod displejem nejsou podsvícené
  • špatné fotografie v horších podmínkách
  • nepříliš kvalitní video
  • absence světelného čidla
Autor článku David Šantora
David Šantora
Redaktor SMARTmania.cz. Otec dvou malých dětí, geek a fanoušek Star Wars. Hráč, co nemá na hry věčně čas, ale neustále je kupuje a pouze občas hraje, nadšený fotograf, který nedá dopustit na své OM-D, milovník gotického rocku a symphonic metalu.

Kapitoly článku