TOPlist

Recenze Moto X Play: Hello Moto!

Každý, kdo se jenom trochu vyzná v mobilních telefonech, zná jméno Motorola. Společnost, která světu dala mobilní telefon. Následně odkoupená Googlem pro patenty, poté prodána čínskému Lenovu. Kdysi se Motorola prodávala i na českém trhu, dnes se vrací zpět. S novým majitelem, kratším názvem a zajímavým smartphonem.

Motorola je pojem. Přesně tato společnost dala světu první mobilní telefon. Motorola DynaTAC 8000X dokázala vydržet 10 hodin na příjmu, nebo až 1 hodinu telefonovat. Hmotnost mobilu byla 780 gramů, a kromě telefonování 8000X nic jiného neuměla. Dnes se nám mohou zdát tyto parametry úsměvné, v roce 1983 ale Motorola změnila svět.

Motorola už ale jako tradiční výrobce mobilních telefonů neexistuje. Poté co Motorolu koupil Google za částku přesahující 12 miliard dolarů, prodal její mobilní divizi čínskému Lenovu za 2,9 miliardy dolarů. Z Motoroly je dnes tedy vlastně pouze značka. Drtivá většina patentů zůstala Googlu, Lenovo získalo pouze část společnosti – Motorola Mobility. Právě tato část je ale zodpovědná za celou řadu legendárních mobilů. Jak se bude Motorole, dnes prezentované pouze jako Moto, dařit pod křídly Lenova, ukáže čas. My se již nyní podíváme na jeden z prvních modelů, který se díky Lenovu po dlouhých letech dostává na český trh – Moto X Play.

Videorecenze Moto X Play

Obsah balení: Malé překvapení

Moto X Play mi na stole přistála v kompaktní krabičce, která kromě mobilu samotného ukrývala také dva výměnné kryty. Těmi můžete změnit barvu zadní části mobilu, kromě klasické černé barvy je k dispozici ještě modrá a fialová. Nechybí samozřejmě 5V/1,1A nabíječka. Zajímavostí jsou dva USB konektory, můžete tedy nabíjet rovnou dvě zařízení.

Co naopak chybí, jsou sluchátka, i když většinou výrobci nepřibalují příliš kvalitní, takže škoda to myslím není. Sada návodů je samozřejmostí, nechybí ani špendlík pro vysunutí šuplíku pro dvě SIM karty a microSD kartu.

Konstrukce a design: Hlavně zůstat svá…

Motorola X Play je poměrně velký a robustní mobil. Už jeho rozměry 147,3 × 75 × 10,9 milimetrů dávají tušit, že X Play není žádný střízlík. Hlavně tloušťka může působit velká a hmotnost 169 gramů také patří mezi ty vyšší. Na druhou stranu se X Play velmi dobře drží v ruce. Můžou za to mírně vypouklá záda a materiál zadní části. Jedná se o plast, který působí na omak velmi příjemně, a navíc absolutně nezachytává žádné otisky prstů a vůbec neklouže. Design zadní části sice nemůže aspirovat na cenu krásy, praktický je ale nadmíru.

Celé tělo působí velmi pevně, a to i při pokusu o zkrut či silný stisk. Na levé straně nenalezneme nic, na pravé je umístěná klávesa pro probuzení a kolébka hlasitosti. Klávesy jsou od sebe hmatově odlišené, což přispívá k dobré ergonomii ovládání. Na spodní hraně nalezneme microUSB konektor, na horní hraně se nachází 3,5mm zdířka pro sluchátka a šuplík pro SIM a microSD karty.

Přední straně dominuje displej a dva reproduktory. Svým designem mohou vyvolat dojem, že má X Play stereo výstup. Bohužel – reproduktor nad displejem je určen pouze pro hovory. Absence sterea mě mrzí o to více, že spodní hlasitý reproduktor je opravdu velmi kvalitní a hlasitý.

Displej: Není si na co stěžovat

IPS displej dosahuje úhlopříčky 5,5″ a rozlišení 1920 × 1080 pixelů. Rozlišení Full HD osobně považuji na mobilech za plně dostačující – i na takto velké úhlopříčce je díky hustotě 403 ppi obraz ostrý. Barevnému podání nemám co vytknout. Barvy jsou syté, přitom nejsou příliš přepálené. V nastavení si navíc lze vybrat mezi živým, či standardním režimem. Pozorovací úhly jsou výborné.

img13

Za displej se X Play jednoduše nemusí stydět. K dobrému dojmu ještě přispívá velmi dobrá čitelnost na přímém slunečním světle. Minimální jas je opravdu minimální, a  mobilní telefon je tak velmi dobře použitelný i v naprosté tmě.

Hardware, konektivita a zvuk

Moto X Play používá osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 615. Čtyři jádra tikají na frekvenci 1,7 GHz a čtyři na 1 GHz, všechna jádra jsou typu Cortex A-53. Operační paměť dosahuje kapacity 2 GB LPDDR3 RAM, jedná se o 800MHz moduly. Grafické operace obstarává Adreno 405. Interní úložiště dosahuje kapacity 16 GB, přičemž uživatel má k dispozici 11 GB prostoru, zbytek zabírá operační systém. Při nedostatku kapacity můžete použít microSD kartu do maximální velikosti 128 GB.

Tip: Kompletní hardwarové parametry včetně srovnávače najdete v našem katalogu smartphonů

img09

Výkon jsme změřili pomocí několika benchmarků, a to s následujícími výsledky:

  • AnTuTu Benchmark: 43 225 bodů
  • 3D Mark Ice Storm Unlimited, 720p: 9 091 bodů
  • 3D Mark Ice Storm Extreme, 1080p: 5 167bodů
  • 3D Mark Sling Shot ES 3.1, 1440p: 373 Mbodů
  • 3D Mark Sling Shot ES 3.0, 1080p: 653 bodů
  • GeekBench 3: 708 / 2 523 bodů

Prostředí je zcela plynulé, během testování jsme nenarazili na jediný problém. Čistý Android je jednoduše znát. Systém je o poznání méně náročný než v případě použití nadstaveb, které známe od jiných výrobců.

img01

Jak jsem již zmínil v kapitole o konstrukci, Moto X Play se může pochlubit výborným reproduktorem, který je umístěný pod displejem. Zvuk je v rámci možností sytý, a to včetně basové složky. Zvukový výstup pro sluchátka uspokojí většinu zákazníků.

Baterie a výdrž: Tohle si necháme líbit

Moto X Play je napájená nevyměnitelnou baterií o vysoké kapacitě 3 630 mAh. I když je nabíječka, kterou naleznete v balení, zajímavá dvěma USB vstupy, nepotěší svým výkonem. Pro nabití mobilu z nuly na sto procent počítejte s časem okolo tří hodin. I Když Moto X Play podporuje rychlonabíjení, dodávaná nabíječka nikoliv – pokud tedy budete chtít tuto funkci využívat, budete si muset dokoupit jinou.

Software Moto X Play samozřejmě obsahuje sadu šetřících funkcí, které mají prodloužit výdrž baterie. Jelikož ale stejně jako u většiny konkurence pouze omezuje data, výkon a určování polohy, je otázkou, kolik uživatelů tuto funkci využije. I bez ní je ale výdrž doslova fantastická.

img14

X Play mi vydržela při běžném provozu bez problémů déle než dva dny; se zapnutými daty a kompletní synchronizací všech mých aplikací, od e-mailu přes sociální sítě po předpověď počasí. Daň za vyšší hmotnost a velikost se tedy vrací v podobě vysoké kapacity akumulátoru, a tím pádem výdrže na jedno nabití. Pokud budete X Play používat střídmě a například vypínat na noc, dostanete se bez problémů na tři dny provozu. A to je perfektní výsledek.

Operační systém a konektivita

Jako operační systém byl v době testování použit Android 6.0.1. Systém je velice rychlý a neobsahuje žádnou nadstavbu. Pro některé uživatele, včetně mě samotného, je toto nejlepší možné řešení. Doplňkové funkce si lze doinstalovat, přesto není systém zpomalován nadstavbou výrobce. I když Moto X Play obsahuje procesor střední třídy, reakce telefonu jsou příkladně bleskové.

Zajímavá je funkce rychlého náhledu notifikací. Stačí nechat ležet mobil na stole a při zhasnuté obrazovce jej zvednout. V případě žádných notifikací se na černém displeji zobrazí pouze čas a ikona pro odemknutí displeje, což provedete pohybem prstu směrem dolů. Při jakékoli notifikaci se zobrazí další ikony, které můžete pohybem prstu směrem nahoru zjednodušeně přečíst. Vše se odehrává na černé obrazovce s minimem grafiky, což šetří baterii.

Konektivita je u Moto X Play velmi dobrá, byť ne špičková. Naleznete zde samozřejmě Wi-Fi a/b/g/n; 5GHz anténa bohužel chybí. Bluetooth je přítomné ve verzi 4.0, nechybí NFC, FM rádio, GPS i kompletní podpora LTE pásem. Telefon navíc obsahuje dva sloty na SIM kartu, které lze využívat společně s microSD kartou, což je velmi příjemné řešení.

Fotoaparát a záznam videa: Ve dne dobré, v noci špatné

Fotoaparát v Moto X Play disponuje 1/2,3″ BSI CMOS snímačem Sony IMX230 s rozlišením 21 Mpx a objektivem se světelností f/2.0. Ve špatných světelných podmínkách si fotoaparát pomáhá pomocí dvou diod. Stejně jako u ostatních současných telefonů se nejedná o blesk, ale pouze o přisvícení. Přední kamerka má rozlišení 5 Mpx.

img12

Kvalita fotografií je při dobrém světle překvapivě dobrá, snímky mají slušné množství detailů a minimální šum. Jak ubývá světlo, šum a horší kresba se projevují rychleji, než by se mi líbilo, na fotografie v noci se tedy Moto X Play už moc nehodí, ale ve dne, obzvlášť venku, vám pořídí hezké snímky. Přední kamerka je zcela průměrná. Na videohovory či občasné selfies ale bohatě dostačuje.

IMG_20160428_121822499

Video umí Moto X Play natáčet maximálně v rozlišení Full HD (1080p) při 30 snímcích za sekundu, případně můžete přepnout do 540p a užít si zpomalené 120fps video. Kvalita videa je pro běžné natáčení dostačující, záznam se vyznačuje slušnými detaily, byť je při pohybu obraz trochu rozstřesený. Tady by pomohla optická stabilizace, tou ale telefon nedisponuje.

Další fotografie pořízené modelem Moto X (v plném rozlišení) najdete v této galerii

Ovládání fotoaparátu je velmi jednoduché, možná až příliš. Na obrazovce chybí téměř všechny ovládací prvky, nenajdete zde ani ikonu závěrky. Snímek vytvoříte jednoduchým stiskem kdekoli na obrazovce. Bohužel kvůli tomuto zjednodušení nelze právě oním jednoduchým stiskem okamžitě změnit bod ostření. Ten se mění až po delším podržení indikátoru zaostření, což je jednoduše pomalé. Na druhou stranu je fotoaparát opravdu svižný, a kdo nehledá hromadu funkcí, ale chce jednoduše fotografovat, může být s aplikací spokojený.

Konkurence a závěrečné hodnocení

Moto X Play se sice na našem trhu tváří jako novinka, ale ve skutečnosti se tento smartphone, stejně jako ostatní nově představené Moto X, ve světě již delší dobu prodává. V rámci cenové kategorie bude mít co dělat, aby si vybojoval své místo na slunci.

img01
Samsung Galaxy A5

Mezi největší konkurenty můžeme v ceně kolem 9 až 10 tisíc zařadit Samsung Galaxy A5. Ten disponuje podobným výkonem v oblasti procesoru a nižším výkonem grafického akcelerátoru. Působí ale podstatně dražším dojmem a pocit luxusu se neztratí ani po úchopu. Galaxy A5 má také velmi povedený displej i fotoaparát. Velmi dobře působí i Xiaomi Redmi Note 3 PRO.

Asus Zenfone 2

Při nižší ceně nabízí výkonnější procesor, dvojnásobnou kapacitu interního úložiště, ale také více paměti RAM a čtečku otisku prstu. Za stejnou částku můžete mít například také Asus ZenFone 2 (ZE551ML) se 4 GB RAM, 64GB interním úložištěm a velmi povedeným displejem. Do stejné cenové kategorie se navíc propadají loňské vlajkové lodě ostatních výrobců. Lenovo to tedy s Moto X Play nebude mít vůbec lehké.

Za dané peníze sice dostanete perfektně odladěný mobilní telefon, který se příjemně drží, je svižný a láká velmi dobrým displejem a výbornou výdrží. Konkurence je ale v tomto segmentu obrovská, Moto X Play by tak slušela cena o něco nižší. V oficiální distribuci ji u nás seženete za 8 999 Kč včetně DPH, některé e-shopy ji už ale nabízejí s mnohem zajímavější cenou.

Moto X Play

Moto X Play
7.7

Design a zpracování

7.0/10

Výkon a optimalizace

8.5/10

Hardwarová výbava

7.0/10

Kvalita fotografií a videa

7.0/10

Výdrž baterie

9.0/10

Klady

  • skvělá výdrž baterie
  • velmi dobrý displej
  • kvalita fotografií (ve dne)
  • perfektně odladěný systém
  • dvě SIM karty + microSD
  • výměnné zadní kryty
  • odolnost proti dešti (IP52)

Zápory

  • v balení pouze pomalá nabíječka
  • noční fotografie nenadchnou
  • průměrné videosekvence
  • absence bezdrátového nabíjení
Autor článku David Šantora
David Šantora
Redaktor SMARTmania.cz. Otec dvou malých dětí, geek a fanoušek Star Wars. Hráč, co nemá na hry věčně čas, ale neustále je kupuje a pouze občas hraje, nadšený fotograf, který nedá dopustit na své OM-D, milovník gotického rocku a symphonic metalu.

Kapitoly článku