- Chystáte se na dovolenou či služební cestu mimo Evropskou unii?
- Zapomeňte na shánění lokálních SIM karet, s Airalo se připojíte k internetu na pár kliknutí
- Stačí mít telefon s Androidem či iPhone s podporou eSIM
Pokud hodně cestujete, nebo se jen chystáte na dovolenou či služební cestu mimo země Evropské unie (kde můžete datovat za stejných podmínek jako v Česku), určitě budete řešit, jak si zajistit datové připojení. Jedním z nejjednodušších řešení, které sám používám už téměř tři roky, je produkt singapurské společnosti Airalo. Ta mimochodem před nedávnem oznámila získání investice ve výši 60 milionů dolarů pro další rozvoj.
Je jedno, jestli máte telefon s Androidem nebo iPhone. Jedinou podmínkou, která je pro funkčnost aplikace Airalo potřeba, je, aby vaše zařízení podporovalo eSIM. Pokud tuto podmínku splňujete, stačí si aplikaci stáhnout z Google Play nebo App Store a začít používat. Přehled všech podporovaných telefonů s eSIM naleznete zde.
Když jsem se před lety chystal do Las Vegas na veletrh CES, vždy mé první kroky vedly do prodejny operátora, abych si zde vyřídil datovou SIM kartu. A stejný scénář se samozřejmě odehrával i v jiných destinacích mimo Evropskou unii. Jakmile jsem přešel na Airalo, tento krok odpadl a já mohl vždy datovat ihned co jsem vystoupil z letadla a přihlásil se s telefonem do sítě.
Airalo aktuálně podporuje více než 200 zemí, ve kterých má společnost uzavřené smlouvy s tamními operátory. A další země postupně přibývají. Jakmile si aplikaci nainstalujete, stačí si vybrat zemi, do které se chystáte, a následně ještě datový balíček. Ve většině zemí máte na výběr z několika nabídek, které se liší nejen objemem dat, ale i délkou jejich platnosti (zpravidla 7, 15 a 30 dní). Ceny jsou nepatrně dražší, než kdybyste si pořizovali lokální SIM kartu, nicméně to z mého pohledu vyváží ten komfort, kdy máte eSIM kartu k dispozici ihned a využívat ji lze, jakmile vylezete z letadla.

Pokud navíc nemluvíte anglicky nebo jazykem země, do které se chystáte, může být pro vás nákup SIM karty v obchodě nepříjemnou komplikací. Oproti tomu aplikace Airalo je kompletně v češtině a eSIM skrze ni zvládnou pořídit i méně zkušení uživatelé. Jak taková aktivace eSIM na iPhonu probíhá, si můžete prohlédnout v následující galerii.
Nezapomeňte, že jakmile eSIM koupíte, můžete ji aktivovat. Já to dělám těsně před nástupem do letadla, dokud mám ještě připojení k internetu (které je pro aktivaci vyžadováno). Jakmile pak vystoupím v cílové destinaci, mohu ihned používat data. Pozor ale – dny, po kdy je eSIM aktivní, se počítají už od její aktivace, nikoliv od prvního využití dat.
Ceny za data ve vybraných destinacích
Abyste si udělali lepší představu o tom, kolik za data zaplatíte, připravil jsem pro vás seznam několika vybraných destinací. Kompletní seznam zemí a cenových nabídek naleznete přímo v mobilní aplikaci nebo na oficiálních stránkách.
- USA – 1 GB na 7 dní za 4,5 USD (100 Kč), 2 GB na 7 dní za 8 USD (175 Kč), 5 GB na 30 dní za 16 USD (350 Kč)
- Kanada – 1 GB na 7 dní za 6 USD (130 Kč), 3 GB na 30 dní za 15 USD (330 Kč)
- Egypt – 1 GB na 7 dní za 9,5 USD (210 Kč), 2 GB na 15 dní za 18 USD (400 Kč)
- Turecko – 1 GB na 7 dní za 4,5 USD (100 Kč), 2 GB na 15 dní za 6,5 USD (145 Kč)
- Švýcarsko – 1 GB na 7 dní za 4,5 USD (100 Kč), 3 GB na 30 dní za 10 USD (220 Kč)
- Tunisko – 1 GB na 7 dní za 5 USD (110 Kč), 2 GB na 15 dní za 9 USD (200 Kč)
- Spojené arabské emiráty – 1 GB na 7 dní za 8,5 USD (190 Kč), 3 GB na 30 dní za 22,5 USD (500 Kč)
- Izrael – 1 GB na 7 dní za 5,5 USD (120 Kč), 3 GB na 30 dní za 11 USD (240 Kč)
- Albánie – 1 GB na 7 dní za 4,5 USD (100 Kč), 2 GB na 15 dní za 8 USD (175 Kč)
Kromě tzv. místních eSIM karet v nabídce Airalo naleznete i regionální eSIM, které pokrývají tyto oblasti:
- Afrika
- Blízký východ a severní Afrika
- Asie
- Karibské ostrovy
- Severní Amerika
- Latinská Amerika
Chcete i SMS a volání?
Je také dobré vědět, že eSIM karty jsou primárně datové, a není tedy možné přes ně uskutečňovat klasické telefonní hovory. Ty lze nahradit například voláním přes data na WhatsAppu, Facebook Messengeru, Skypu, Viberu či třeba FaceTimu. V případě, že byste přece jen potřebovali mít klasické telefonní číslo, budete si muset pořídit tzv. globální Airalo eSIM, která má platnost ve 130 zemích a nabízí i podporu volání a SMS. Cenová nabídka je následující:
- Globální eSIM Discover+: 1 GB dat, 10 minut volání a 10 SMS, platnost 7 dní za 15 USD (330 Kč)
- Globální eSIM Discover+: 2 GB dat, 20 minut volání a 20 SMS, platnost 15 dní za 27 USD (600 Kč)
- Globální eSIM Discover+: 5 GB dat, 50 minut volání a 50 SMS, platnost 60 dní za 50 USD (1 100 Kč)
- Globální eSIM Discover+: 10 GB dat, 100 minut volání a 100 SMS, platnost 180 dní za 79 USD (1 740 Kč)
Pokud máte iPhone, na této stránce naleznete návod v češtině (včetně videa), jak eSIM aktivovat. Obdobný návod je dostupný i pro majitele zařízení s Androidem. Celý proces je opravdu jednoduchý a nezabere vám déle než několik málo minut.
Důležité informace
Je také dobré vědět, že eSIM karta je po aktivaci vázaná na dané zařízení a nelze ji přenést do jiného telefonu. V některých zemích, jako je například Jižní Korea, můžete být před nákupem balíčku požádáni o dodání autorizačních údajů o vaší osobě (já jsem například pro tyto potřeby posílal sken pasu). Vše ale opět provedete přímo skrze formulář v mobilní aplikaci.

V některých případech je ověření dokumentů otázkou minut, ale kamarád se setkal s tím, že mu doklady byly schváleny až po více než dvou dnech. Pokud tedy cestujete do destinace, kde je před používáním eSIM nutné dodatečné ověření vašich dokladů, raději její nákup proveďte s dostatečným předstihem (alespoň 2 až 3 dny před odletem). Jak takové ověření dokladů vypadá, si můžete prohlédnout na screenshotech níže.
Airalo vám eSIM nedovolí nakoupit dříve, než budou vaše dokumenty ověřeny. Nemusíte se tedy bát, že byste zaplatili, ale data byste ještě nemohli používat.
Technická podpora a řešení problémů
Krátce po vydání tohoto článku jsem vyrazil na dovolenou na ostrov Mauricius. Stejně jako v předchozích případech, i tentokrát jsem si při přestupu v Dubaji zakoupil datovou eSIM, nicméně vůbec poprvé se mi stalo, že při aktivaci došlo k chybě. Měl jsem tak alespoň možnost otestovat technickou podporu a zpětně do článku dopsat svou zkušenost. Představa, že na Mauriciu hledám prodejnu operátora, případně to řeším napřímo s jejich technickou podporou, mi příliš atraktivní nepřišla, proto jsem to zkusil přímo přes Airalo.
Skrze nabídku Profil – Kontaktujte nás v mobilní aplikaci jsem odeslal popis problému (v angličtině). Odpověď jsem dostal 47 minut po odeslání. Airalo by mělo mít i podporu v češtině, nicméně pro co nejrychlejší vyřešení jsem volil angličtinu. Zkusil jsem aplikovat všechny doporučené tipy (viz screenshot níže), nicméně eSIM se stále nedokázala přihlásit do sítě.

Odepsal jsem tedy, že jejich tipy nepomohly a přidal jimi požadované sceeenshoty z konfigurace eSIM v systému iOS 17. Zhruba za hodinu mi přišla sofistikovanější reakce ohledně změny APN a několik dalších doporučení, které pomohly a eSIM konečně začala fungovat.

Všiml jsem si také, že se čas od času v mobilní aplikaci (pod nabídkou Profil) objeví zástupce pro otevření online chatu. Nejprve jsem si myslel, že je tato položka vázaná na jazyk operačního systému a dostupná je jen pro angličtinu, protože jsem ji tam nejčastěji viděl právě tehdy, když jsem měl systém v angličtině (kvůli screenshotům, které jsem posílal technické podpoře). Nicméně nyní ji v aplikaci nevidím, i když mám angličtinu stále nastavenou. Je tedy možné, že chat je přístupný jen v některé hodiny, když mají podporu skutečně online a může na vaše dotazy ihned reagovat. Ověřené to ale nemám.
Sleva 3 dolary na první nákup
Pokud chcete, můžete se do aplikace Airalo zaregistrovat skrze tento odkaz, díky čemuž získáte slevu ve výši 3 USD na první nákup e-SIM. V případě, že máte iPhone, můžete si na obrazovku připnout přehledný widget, ve kterém vidíte, kolik dat vám z vašeho balíčku ještě zbývá. Verze pro Android widget bohužel nenabízí, tam je potřeba data kontrolovat přímo v aplikaci.