TOPlist

Recenze Nokia Lumia 920: Tak trochu zapomenutá královna

Lumia 920 je telefon s velkým potenciálem, přesto tahle vlajková loď Nokie stále nedokázala vplout na náš trh a raději dala šanci konkurenci. Promeškala svou šanci na úspěch?

Na Lumii 920 jsme se těšili hned z několika důvodů. Zaprvé, jedná se o telefon s novým operačíním systémem Windows Phone 8. Bohužel, ani Lumia 920, ani její sestra Lumia 820 u nás nestihly předvánoční trh a zdá se, že na oficiální uvedení si ještě několik týdnů budeme muset počkat. Pokud jste čekali na Windows Phone 8 zařízení, pravděpodobně jste už dávno sáhli po konkurenčním  HTC 8X či 8S.

  

Dalším důvodem, proč jsme se na Lumii těšili, je její fotoaparát s technologií PureView a stabilizací obrazu plovoucí čočkou. A do třetice jsme se samozřejmě těšili na bezdrátové nabíjení, se kterým na podzim Nokia přišla jako s velikou inovací. Proto jsme souběžně s telefonem testovali také stanici pro bezdrátové nabíjení DT-910. Ta bohužel není základní součástí balení a je nutné ji dokoupit. Cena zatím stanovena nebyla, ale očekáváme, že se za méně než 1 600 Kč prodávat nebude.

Klady (+)

– hardwarová výbava
– design a dílenské zpracování
– velký displej s HD rozlišením
– rychlost systému
– fotoaparát (PureView) a záznam videa
– 32 GB vnitřní paměti
– kvalitní navigace zdarma
– slušná výdrž  

Zápory (-)

– cena
– rozměry a hmotnost
– nedostupnost na českém trhu
– absence slotu pro pam. kartu
– méně aplikací pro Windows Phone 8 (bez problémů lze používat ty z Windows Phone 7.x)

Obsah balení

Telefon je zabalen v klasické Nokia krabičce, na kterou jsme u modelové řady Lumia zvyklí. Kromě samotného telefonu lze v balení nalézt poměrně standartní příslušenství: adaptér kompaktních rozměrů, synchronizační a napájecí kabel, designově povedená in-ear sluchátka a jehlu pro otevírání šuplíčku pro microSIM.

- -

Jak jsme již zmínili, bezdrátovou nabíječku v základním balení nenajdeme. Podle mého názoru je trochu škoda, že k telefonu vybavenému technologií NFC výrobce nepřibalil pár programovatelných štítků. Není to nijak omezující, ale pro lepší demonstraci této poměrně nové technologie by se to docela hodilo.

- - -
Bezdrátová nabíječka není základní součástí balení

Videopohled

Design a dílenské zpracování

Do rukou se nám dostala elegantní bílá varianta. Vyrábí se však celkem v pěti barvách, kromě bílé ještě v červené, žluté, šedé a černé. Poslední dvě barevné varianty mají matnou povrchovou úpravu. Dá se předpokládat, že nebudou tak náchylné na škrábance, jako námi testovaná bílá. Ta se bez mikroškrábanců neobešla hned po prvním dnu testování.

- - -

Design nemusíme příliš představovat. Až na pár odlišností je stejný jako u modelů Lumia 800 a 900. Rozhodně nejde o malý telefon, naopak. S rozměry 130 x 70,8 x 10,7 milimetrů a hmotností 185 gramů se Lumia 920 řadí mezi největší a nejtěžsí telefony na trhu. Pokud zrovna nebudete přesedlávat ze Samsungu Galaxy Note II, který se už řadí do kategorie tabletofonů, velikost Lumie 920 vás překvapí.

  - - -

Rozměrovově je podobná například Samsungu Galaxy S III. Působí však natolik mohutně a těžce, že jsem si chvílemi připadal jako zedník. Ta nadměrně vysoká hmotnost je zkrátka znát. Je ale pravda, že po pár dnech nošení v kapse jsem si na její mohutnost zvykl. Je ale nutné počítat s tím, že při přenášení v kapse o telefonu budete vědět.

- - -

Konstrukčně se jedná o unibody tělo, což telefonu dodává na odolnosti. Celé šasi je vyrobené z polykarbonátu. Přední strana je osazena HD displejem o velikosti 4,5 palce. Pod displejem jsou tři senzorová tlačítka (zpět, domů a hledat), známé ze všech telefonů se systémem Windows Phone. V horní části se nachází kamera pro videohovory a telefonní reproduktor.

- - -

To vše je odolným sklem Corning Gorilla Glass 2, i když na námi testovaném kousku se na displeji objevily mikroškrábance už po prvním dnu používání, a to jsme telefon nosili v kapse bez jakýchkoliv dalších předmětů. A rozhodně nejsme sami, podle diskuzních fór je tohle u Lumií 920 celkem častý problém. Možná by tedy stálo za zvážení, zda se nevyplatí investovat do ochranné fólie. A vzhledem k ceně telefonu by bylo ještě příjemnější, kdyby Nokia jednu rovnou dodávala v základním balení.

  - -

V prostředku spodní strany je zabudován konektor microUSB (pro napájení a synchronizaci multimediálního obsahu s PC/Mac), který doplňuje hlavní systémový reproduktor. V krajích jsou pak dva hvězdicové šroubky, po jejichž odšroubování můžete telefon velice snadno rozebrat.


Rozebrat Lumii 920 je poměrně snadné… stačí odšroubovat dva šroubky a vysunout šuplíček na microSIM kartu.

Na horní straně je klasický 3,5mm jack pro připojení sluchátek a šuplíček pro microSIM kartu. Na pravém boku je několik ovládacích tlačítek – dole je dvoupolohová spoušť fotoaparátu, uprostřed klávesa Power, a nahoře kolébkové tlačítko pro ovládání hlasitosti.

  

Na zádech telefonu je přesně uprostřed kryt čočky fotoaparátu, přisvětlovací dioda a logo výrobce. Detaily bočních tlačítek a prvků fotoaparátu jsou vyrobeny ze zirkonia. Zejména u bílé varianty to vypadá velmi elegantně – ani černá, ani stříbrná, zkrátka zirkonium. Nevím, jestli je tento materiál použit jen kvůli vzhledu, nebo má nějakou zvýšenou odolnost proti poškrábání, ale za týden provozu jsem na těchto částech nenašel jediný mikroškrábanec. Zvláště u detailu fotoaparátu se to u předchozích Lumií škrábanci jen hemžilo.

  
Srovnání: Nokia Lumia 920 a Lumia 820; žlutá a červená verze „devětsetdvacítky“

- -
Nokia Lumia 920 a Apple iPhone 5

Drobné výhrady bych měl k umístění tlačítka Power. Při ovládání jednou rukou (pravou) se mi často stávalo, že jsem si omylem vnitřní stranou dlaně vypnul displej. Dílenské zpracování je tradičně “finsky” precizní. Nikde žádná zbytečná mezera, nikde nic křivého, všechno lícuje jak má, ale na to jsme byli zvyklí už u Lumie 800 a Lumie 900.

Hardware a výkon

Microsoft pro systém Windows Phone 8 celkem radikálně změnil minimální hardwarové požadavky. Za zmínku stojí určitě podpora vícejádrových procesorů, technologie NFC, vyššího rozlišení displeje a paměťových karet. A protože Lumia 920 rozhodně není žádný otloukánek, ihned několik těchto “novinek” využila.

Telefon disponuje dvoujádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon S4 o frekvenci 1,5 GHz pro každé jádro, grafickým čipem Adreno 225 a 1GB paměti RAM. Když i telefony s jednojádrovým procesorem a systémem Windows Phone 7 byly považovány za rychlé, Lumia 920 se dá považovat za ultrarychlou. Ostatně, v porovnání s HTC HD7 tomu tak je. Ne, že by chod systému u HD7 byl pomalý, ale s Lumií 920 se rozhodně srovnávat nedá. Zkrátka další krok kupředu v rychlosti. Během testování jsem prostě nenarazil na žádná zpomalení, ani trhání. Všechno bylo perfektně svižné a plynulé.

Co se týká té viditelné části, Lumia dostala 4,5” WXGA displej s rozlišením 768 x 1280 px s technologií PureMotion HD+, který navíc můžete ovládat v obyčejných rukavicích, což teď v zimě určitě oceníte. Kromě rukavic jsem zkoušel i propisku či klíč od auta, a byl jsem překvapen, s jakou přesností se dá takhle netradičně telefon ovládat. Jinak samotnému displeji není moc co vytknout, podaní barev je velmi věrné, snad jen černá barva by mohla být trochu černější – díky použité technologii displeje má drobný nádech do šeda.

- - -

Automatická regulace jasu je velmi citlivá a plynulá. Čitelnost na slunci je také velmi dobrá, i když pro tyto případy doporučujeme jas nastavit ručně na maximální úroveň. Nová technologie PureMotion HD+ slibuje při 60 FPS špičkově plynulý a ostrý obraz. Kvůli prozatímní absenci graficky náročnějších her to nejde příliš vyzkoušet, ale celkem znatelné je to i při posouvání stránky ve webovém prohlížeči.

  

Pro váš obsah, ať už multimediální, nebo v podobě aplikací či různých pracovních dat, má telefon kapacitu 32GB. Něco málo z toho si zabere systém, ale v případě takto vysoké kapacity to pravděpodobně nikoho trápit nebude. Pokud jste ovšem zvyklí na sledování filmů z telefonů, musím vás zklamat. Rozšíření kapacity o paměťové karty Nokia trochu nepochopitelně využila pouze u nižšího modelu 820. Nejsem zastánce paměťových karet a většinou mi stačí 8 GB paměti, ale od vlajkové lodi s cenovkou nad patnáct tisíc bych tuto možnost rozšíření očekával. To je přesně příklad jednoho z mnoha kompromisů, které Lumia 920 uživatelům přináší. Na druhou stranu, spousta věcí jde dnes řešit úložištěm v cloudu. V případě Windows Phone se samozřejmě nabízí řešení SkyDrive.

  

Systém Windows Phone 8 podporuje USB Mass Storage a po připojení telefonu k počítači lze k souborům přistupovat z klasického průzkumníka Windows. Jednotlivé systémové části zde mají své složky, takže pokud si například do složky Pictures nakopírujete fotografie, uvidíte je v hubu s obrázky, to stejné platí i pro hudbu.

- - -
Bezdrátová nabíječka pro Lumii 920

Jednou z novinek, kterou Lumia 920 mezi telefony se systémem Windows Phone 8 přináší, je podpora technologie NFC. I zde se však projevil velmi podstatný kompromis. Při testování spolu s bezdrátovou nabíječkou DT-910 bylo hned několik momentů, kdy jsem jen zíral a ptal se “Proč?”.  Za první věc mohla nabíječka, když jsem hledal naprosto nepochopitelně umístěný NFC čip. Nebyl totiž v ploše pro nabíjení, ale v podstavě tohoto stojánku/nabíječky.

- - -

Dalším problémem byla komunikace. V první verzi aplikace Accessories (umístěné v nastavení telefonu) je programování funkcí omezené jen na spouštění aplikací, a to pouze těch instalovaných ze Store. Můžete tedy zatím zapomenout na spuštění kalendáře, vypnutí zvuků, zapnutí emailové aplikace atd. Opravdu mi uchází využití NFC při spouštění Draw Something nebo Nokia Autem. Snad se to nějakým brzkým updatem a novými aplikacemi využívajícími NFC technologii zlepší. A aby té kritiky nebylo málo, každý příkaz pomocí NFC se musí potvrdit. Má tedy zatím vůbec smysl NFC v Lumii používat?

Aktualizováno: Nokia vydala novou aktualizaci pro aplikaci Accessories (1.0.3), která přidává možnost spuštění speciálního spořiče, jež umí zobrazovat aktuální čas, informace z kalendáře a údaje o počasí.

Co se týká datové oblasti, do výbavy Lumie 920 patří HSPA+, WiFi, DLNA a Bluetooth 3.1. Prozatím Microsoft nestihl do systému zakomponovat podporu zdaleka všech Bluetooth protokolů, nicméně to hlavní – přenos souborů funguje bezproblémově. Aktualizace systému by měly postupně jednotlivé protokoly přidávat.

Bezdrátové nabíjení, baterie a výdrž

Jedním z lákadel Lumie 920 je bezpochyby bezdrátové nabíjení. Jak již bylo v úvodu zmíněno, bezdrátovou nabíječku v základním balení nenajdete. A protože za originální příslušenství si Nokia ráda nechá zaplatit, řekl bych, že moc uživatelů tohoto lákadla nevyužije.

V těžkém telefonu našla své místo baterie s velmi slušnou kapacitou 2 000 mAh. Snad i díky optimalizaci úspory energie ve Windows Phone 8 nemá telefon problém s dvoudenním fungováním na jedno nabití. A to myslím fungování v zápřahu pracovního procesu, tedy hromada e-mailů, hovorů, zpráv a webového hledání.

- - -

Samozřejmě, přehrávání HD filmu nebo dvouhodinová jízda s navigací dá telefonu zabrat, a patřičně ubere na výdrži, ovšem s tím se musí počítat. Konkrétně, při přehrávání filmu v HD rozlišení s jasem nastaveným na hodnotu “střední” se telefon přihlásil o dobití po 5 hodinách a 55 minutách. Při prohlížení webových stránek v Internet Exploreru 10 (připojeno přes WiFi) se Lumia 920 vypnula po 5 hodinách a 25 minutách.

Operační systém, software

Novinkám ve Windows Phone 8 jsme se podrobně věnovali v samostatné recenzi. Za zmínku určitě stojí přepracovaná úvodní obrazovka s možností měnit velikosti live tiles (dlaždic), zamykací obrazovka, dětský koutek, Peněženka, integrace mapových podkladů od Nokie, podpora Mass storage a přenosů souborů pomocí Bluetooth.

  

S uvedením Windows Phone 8 se rovněž mění spoustu věcí, vývojáři mají konečně k dispozici potřebná API a mohou přistupovat k nativnímu C a C++ kódu, což ve výsledku přinese kvalitnější aplikace a hry. Díky nativnímu kódu bude možné poměrně snadno portovat pokročilé herní enginy, takže je jasné, že se brzy dočkáme her zvučných jmen. Podporu už ohlásil například Gameloft či autoři Havoku.

Tip: Přečtěte si naši podrobnou recenzi systému Windows Phone 8

Co bych systému vytknul, je nedoladěná práce s dlaždicemi (v případě nejmenší dlaždice u e-mailu se například nevejde dvojciferné číslo v počtu emailů) a neobvyklá česká klávesnice. Do třetice pak barevní smajlíci, kteří do designového konceptu Windows Phone naprosto nezapadají, spíše zde působí jako pěst na oko.

  

Internet Explorer 10: klasický webový prohlížeč. Oproti verzi 9 lze nastavit, v jakém vyhledávači má vyhledávat (Bing nebo Google), pokud místo adresy zadáte jen výraz k vyhledání.

 

Nokia hodně dala na bonusový software, a co nepředinstalovala, tím naplnila Nokia Collection ve Windows Phone Store.

Nokia Drive + (beta): offline navigace od Nokie, jak jí známe z Windows Phone 7.5 v nové verzi. Oproti předchozím verzím přidává některé nové funkce, jako jsou tři typy tras (nejkratší, nejrychlejší, ekonomická), nastavení, kterým úsekům se vyhnout, a nakonec multitasking. Navigace bude běžet na pozadí, řídit vás hlasovými pokyny, a vy můžete používat telefon dál, jak se vám to zrovna hodí. Citlivost GPS přijímače je bezproblémová a ve většině případů telefon vaši pozici zaměří během několika málo vteřin.

  

Městské Info (City Lens): Aplikace, která váš fotoaparát promění v rozšířenou realitu. Můžete snadno prozkoumat, co se okolo vás nachází za místa, ať už půjde o restaurace, pamětihodnosti, obchody, bankomaty, atd.

 

Čítače: aplikace, díky které budete vědět, kolik jste provolali minut, odeslali SMS zpráv a kolik MB dat jste prodatovali.

Přenos dat: už z názvu je téměř pochopitelné, co aplikace umí. Z vašeho starého telefonu pomocí Bluetooth přenese vámi zvolená data.

Photo Beamer: Velmi jednoduchá, avšak praktická pomůcka. Umožňuje fotogarafie promítnout na jakékoliv zařízení s displejem a přístupem k internetu. Stačí v nějakém zařízení otevřít stránku photobeamer.com, telefonem sejmout QR kód a odeslat fotku. Zajímavé řešení, které má ale co zlepšovat. Zatím lze takto nahrát jednotlivé fotky, galerii vcelku bohužel ne.

Panorama: Aplikace pro snímání panoramatických fotek.

  

Chytrý fotoaparát: Ze série pěti fotografií si vyberete tu nejlepší. Můžete jednoduše odstranit nevhodné objekty či vyměnit “mrkající” obličeje.

Creative studio: Nástroj pro úpravu fotek s několika barevnými filtry. Pokud se rádi s upravenými fotografiemi chlubíte na sociálních sítích, bude vám tenhle nástroj do příchodu Instagramu pro WP dobrým pomocníkem.

Cinemagraph: Zábavná aplikace, kterou jsme si v redakci maximálně oblíbili. Skoro se nám až chce napsat, že právě kvůli téhle aplikaci byste si Lumii 920 měli pořídit :-). Skrze fotoaparát nasnímáte krátkou sekvenci snímků (animace), pak nastavíte, které objekty se mají pohybovat a které mají zůstat statické.

 
Pro zobrazení animace klikněte na obrázek, každý animovaný GIF má zhruba 1,5 MB (soubory jsme zmenšili, původní rozlišení každého GIFu z telefonu je 800 x 448 px). Původní soubory v plném rozlišení si můžete stáhnout zde.

S Cinemagraphem si rozhodně užijete spoustu zábavy, zejména při posezení s přáteli dostává aplikace zcela nový rozměr. Jen je škoda, že přímo v galerii s obrázky se animace nezobrazují a vy vidíte pouze statický obrázek. Přímo z galerie se ale snímek dá otevřít v aplikaci Cinemagraph, kde si animaci můžete zobrazit nebo ji opět upravit.

 

Fotoaparát a záznam videa

Fotoaparát Lumie 920 se může pyšnit nejen optikou Carl Zeiss, ale i integrací technologie PureView. Čip s rozlišením 8,7 Mpx, skvělou světelností f/2.0 a mechanickým stabilizátorem obrazu dokáže vykouzlit velice kvalitní fotografie.

  

Abychom byli přesní, za dobrých světelných podmínek Lumia 920 fotí srovnatelně s iPhonem 5 či Samsungem Galaxy S III, kde ale vyhrává na plné čáře, je pořizování snímků při horších světelných podmínkách (šero, tma…). Tam, kde ostatní telefony fotí rozmazané a zrnité fotky, Lumia 920 exceluje a výborně funguje i stabilizace obrazu, což oceníte nejen při fotografování, ale i při záznamu videa.

- - -
Všechny snímky pořízené Lumií 920 najdete v naší galerii. Fotografie v původním rozlišení si můžete stáhnout zde.

Dosah blesku coby přisvětlovací diody je zhruba 2,5 metru, do této vzdálenosti spolehlivě osvětlí scénu a využívat jej můžete i při záznamu videa. Přímo s fotoaparátem jsou provázané aplikace, které nějakým způsobem dovolují upravovat fotografie. To je jedna z novinek ve Windows Phone 8 a funguje to skutečně dobře.

- - -

Telefon zároveň používá blesk jako pomocné světlo pro autofocus, což v horších světelných podmínkách pomáhá k rychlejšímu zaostření a celkově Lumia 920 v šeru fotí nejlépe ze všech telefonů, které jsme doposud testovali. PureView tedy u fotoaparátu není jen na ozdobu, tahle technologie za horšího světla dokáže vykouzlit podstatně kvalitnější snímky než na jaké jsme zvyklí u konkurenčních telefonů.

- - -

Kvalita videa je nadprůměrná. Ve výchozím stavu se video nahrává v HD rozlišení (1280 x 720 px), nicméně v nastavení se můžete přepnout na fullHD (1920 x 1080 px při 30 FPS). Obraz je pěkně plynulý, občas se trochu nepřirozeně projeví stabilizace obrazu, ale ve výsledku Lumia 920 video nahrává opravdu dobře.


Ukázka záznamu videa v HD rozlišení (720p)


Video ve fullHD rozlišení (1080p)

Závěrečné hodnocení

Dá se říci, že z hlediska výbavy je Nokia Lumia 920 nejlepší telefon s operačním systémem Windows Phone 8. Na druhou stranu, provází jí nemalé množství kompromisů, které mohou potenciálního zákazníka odradit. Abych byl upřímný, mě nejvíce odrazuje cenovka. Podle mých preferencí ji PureView či bezdrátové nabíjení ani zdaleka nedorovnají, a telefon navíc oficiální cestou není na našem trhu dostupný, což je veliká škoda.

Kdo si Lumii 920 chtěl pořídit, pravděpodobně sáhl po neoficiálním dovozu prostřednictvím některého z e-shopů, případně si pro telefon zajel k sousedům do Německa. Nokia také nepřímo dala šanci HTC, které na náš trh oba své modely s Windows Phone 8 – HTC 8X a HTC 8S stihlo uvést včas. Během ledna bychom se měli dočkat také odpovědi Samsungu, který u nás začne prodávat výborně vybavený model Ativ S.

Lumia 920 to tedy nebude mít vůbec lehké. Do karet ji hraje precizní dílenské zpracování, výkonný hardware, kvalitní fotoaparát, bezdrátové nabíjení, možnost ovládat displej v rukavicích i množství bonusových aplikací od Nokie, ztrácí však svou nedostupností, vyššími rozměry a hmotností a poměrně vysokou cenou.

Autor článku Pavel Herceg
Pavel Herceg

Kapitoly článku