TOPlist

Recenze Huawei Ascend G6 LTE: Dobře odladěná střední třída

Huawei uvedlo na český trh dalšího zástupce střední třídy v podobě modelu Ascend G6 LTE. Hliník nahradil plast a ubralo se také na hardwarové výbavě, přesto má tenhle kousek čím zaujmout a mezi ostatními se neztratí.

S Ascendem G6 jsme se poprvé setkali na veletrhu MWC 2014 v Barceloně. Na první pohled nás zaujal designem. Inženýři z Huawei využili poměrně úspěšný vzhled loňského modelu P6, použili levnější materiály a nakonec přinesli velmi nápaditý telefon se sympatickou cenou.


Ascend G6/G6 LTE se vyrábí v celé řadě barevných kombinací

Telefon se vyrábí ve dvou verzích – Ascend G6 a Ascend G6 LTE/3G. Verze s LTE má navíc 4GB paměti pro vaše data (celkem tedy 8 GB), NFC a podporuje LTE sítě (pásma 800/1700/1800/1900/2100 a 2600 MHz). Obě verze se vyrábí v několika barvách a barevných kombinacích – černé, bílé, růžové a zlaté, přičemž tyto varianty mají stříbrné boky a dále modrá s modrými boky. LTE verze se pak vyrábí ještě v různých kombinacích těchto barev, konkrétně bílé se zlatými nebo růžovými boky a černé s červenými boky.

-

Obě verze jsou jinak shodné, ale cenový rozdíl je poměrně zanedbatelný, proto bychom doporučili spíše nákup LTE varianty, která má lepší výbavu a více volné paměti. My jsme v redakci testovali obě dvě verze – bílou bez podpory LTE a černou 4G.

Klady (+)

  • design a zpracování, rozměry a hmotnost
  • svižné reakce, dobrá optimalizace systému
  • přední “selfie” kamera s vysokým rozlišením a velkým snímacím úhlem
  • nalepená fólie na displej již z výroby
  • povedený displej
  • dobrý poměr ceny & výkonu

Zápory (-)

  • velikost interní paměti u 3G verze
  • nelogické umístění zvukového výstupu
  • nevyměnitelná baterie 

Obsah balení 

Ascend G6 přišel zabalený v bílé krabičce se zlatým písmem. V balení se nevyskytuje nic nestandartního. Zaujalo nás ale to, že telefon už má z výroby nalepenou fólii na displeji. Jinak zde kromě adaptéru, propojovacího kabelu a základních sluchátek nic dalšího nehledejte.

-

Sluchátka mají vyvážené středy a výšky, basy jsou naopak trochu utlumené. Díky 3,5mm výstupu na boční hraně doporučujeme k telefonu připojovat pouze sluchátka s „elkovým“ profilem konektoru –  v opačném případě vám konektor bude nepříjemně překážet v kapse.

- - -

Videopohled

Design a dílenské zpracování: Hliník nahradil plast 

Jak už jsme zmínili, vzhled vychází z hliníkové Ascendu P6, jen byly použity levnější materiály. Celé tělo je vyrobené z plastu, včetně boků, které na první pohled mohou připomínat kov. U těch jsme měli v počátku nutkání strhávat nějakou ochranou fólii, která tam však nebyla. Vypadají totiž jako broušený hliník, ale jsou vyvedené ve vysokém lesku. K dispozici jsme jinak měli černou variantu, u které měly ostatní plasty na těle matný povrch, a také bílou verzi.

- - -
Huawei Ascend G6 v bílé a černé variantě

- - -

Celkové rozměry telefonu jsou 130 x 65 x 7,8 mm (ve verzi LTE, verze 3G má šířku 7,5mm) a hmotnost příjemných 115 gramů. Telefon působí velmi lehkým a tenkým dojmem, a díky kulaté spodní hraně prefektně padne do ruky. Horní hrana je pak po vzoru předchozího designu zaoblená.

-

- - -

Veškerá tlačítka a konektory jsou usazeny v bočním rámečku, který má působit kovovým dojmem, ale opět se jedná o plast. Na pravém boku najdeme klasickou sestavu tlačítek pro ovládání hlasitosti a zamykacího tlačítka. MicroUSB konektor je umístěn poněkud asymetricky a obráceně na horní straně.

-

- - -

Co se týká těchto prvků, rozmístění bychom považovali za vcelku ideální. Co jsme však hned od začátku nepochopili, je umístění 3,5mm konektoru pro připojení sluchátek. Ten je naprosto nestandartně pozicován na levém boku ve spolední části. Nejen, že by tam ten konektor nikdo nečekal, ale hlavně toto řešení postrádá základní ergonomii, pokud jste zvyklí strčit telefon s připojenými sluchátky do kapsy a věřte mi, že při přenáší v kapse je to docela nepříjemné.

-

- -

Záda telefonu jsou poměrně jednoduchá. Kromě loga Huawei najdeme v levém horním rohu čočku 8Mpx fotoaparátu s bleskem a v levém dolním rohu pak systémový reproduktor, který je velice hlasitý a zvukové podání je na dobré úrovni. Pod zadním krytem se nachází sloty pro microSIM a microSD kartu (až 32 GB). Přesto, že nejde o unibody konstrukci, nelze baterii vyjmout. Ta je totiž k tělu přichycena napevno, pravděpodobně kvůli NFC anténě najejím povrchu (u LTE verze).

- - -

Přední strana telefonu je klasicky osazena displejem, nechybí ani sada tří senzorových tlačítek. V horní části se nachází reproduktor, praktická notifikační dioda, sada čidel a 5Mpx přední fotoaparát.

- -
Dvě novinky od Huawei: Ascend G6 a Ascend P7 (recenze)

V případě displeje padla volba na IPS panel o úhlopříčce 4,5” a qHD rozlišením (960 x 540 px). Vzhledem k použité technologii panelu má tento zobrazovací panel dostatečně věrné a živé barvy a široké pozorovací úhly. Hustota bodů na palec činí 245 ppi. Parametrově bychom displej ve střední třídě označili za nadprůměrný, čemuž pomáhá také dobrá čitelnost na venkovním sluníčku, samozřejmě při nastavení maximální úrovně jasu. Ten lze díky čidlu regulovat automaticky nebo ručně skrze posuvník v notifikační oblasti.

- - -

Hardwarová výbava, telefonování a výdrž

Ascend G6 disponuje čtyřjádrovým Snapdragonem 400 s taktem 1,2 GHz, grafikou Adreno 305 a operační pamětí s kapacitou 1 GB. Pro běžné uživatele střední třídy je to dostačující a chválíme zejména dostatečnou kapacitu RAM. Dokonce náročné 3D hry jako například Real Racing 3 či Asphalt 8 fungovaly plynule, pomalejší bylo vždy jen spouštění.

Jak jsme zmínili v úvodu, interní paměť se liší podle verze telefonu. LTE varianta má 8 GB paměti s možností rozšíření díky slotu na microSD karty až o dalších 32 GB, pro instalaci aplikací je přístupných zhruba 5 GB. Levnější 3G varianta disponuje 4GB interním úložištěm, ze kterého jsou pro aplikace volné lehce přes 2 GB. Možnost rozšíření úložiště o microSD karty má taktéž, ale zdaleka ne všechny aplikace lze přesunout na kartu. LTE verze navíc disponuje podporou NFC a vzhledem k zanedbatelnému rozdílu v ceně bychom neváhali a rozhodně dali přednost vybavenější LTE verze.

Zastavme se ještě u kvality hovoru. Zkoušeli jsme telefonovat na několik různých zařízení v různých místech, včetně rušné ulice. Telefon má dostatečně hlasité sluchátko, při nastavené maximální hlasitosti možná až moc. Na hodně slušné úrovni je redukce šumu – zkoušeli jsme telefonovat z auta na dálnici a rozumět bylo velmi dobře. Drobný problém jsme zaznamenali při hlasitém odposlechu, kdy se při vyšších stupních nastavené hlasitosti začal zvuk z reproduktoru deformovat a nepříjemně šumět.

Ascend G6 dostal baterii o kapacitě 2000 mAh. Vzhledem k velikosti telefonu je to asi nejlepší, co se do něj vešlo. Méně náročným uživatelům telefon na jedno nabití vydrží spolehlivě jeden a půl dne, při nižší zátěži zvládne id va dny provozu. Jakmile ale pustíme pár her, budeme chtít na výletě fotit stovky fotek, občas si nasdílíme internet do notebooku, procenta baterie půjdou hodně rychle dolů.


S úsporou energie vám pomohou i předdefinované plány spotřeby

Při přehrávání HD videa s maximální úrovní jasu, připojení do Wi-Fi sítě a připojenými sluchátky s hlasitostí nastavenou na 50 % se Ascend G6 vybil po 6 hodinách a 42 minutách. Otestoval jsem také aktivní GPS navigaci, opět s maximální úrovní jasu displeje – v tomto případě se telefon vybil po 5 hodinách a 10 minutách. Nabití z nuly na sto zvládne za 1 hodinu a 29 minut.

Operační systém a uživatelské prostředí

Telefon běží na operačním systému Android ve verzi 4.3 Jelly Bean a je škoda, že zde výrobce nenabízí nejnovější verzi 4.4 KitKat. Huawei ho doplnil o nástavbu EmotionUI 2.0 Lite. Toto prostředí vychází opět z modelu Ascend P6, proto v něm nenajdeme hlavní nabídku s programy. Všechny instalované aplikace pak najdeme na jednotlivých plochách, podobně jako je tomu u operačního systému iOS. Bohužel mezi nimi není možné cyklicky listovat.

 
Jedna z možných podob obrazovky uzamčeného zařízení a hlavní plochy. Díky dalším témátkům si lze vzhled uživatelského prostředí upravovat.

 

Celkově je běh systému svižný, bez trhaných pohybů. Překvapila nás plynulost prostředí, kterou bychom od telefonu v této cenové kategorii opravdu nečekali. V rámci prostředí si pak může člověk vybrat ze tří přednastavených motivů, které kromě vzhledu drobně upravují ovládání zamykací obrazovky.

 
Složky, zástupce aplikací a widgety se umísťují na hlavní plochy, samostatnou nabídku s programy jako u čistého Androidu, zde nehledejte. Výrazně upravená je také notifikační obrazovka.

Zajímavým prvkem v systému je tzv. „jednoduchý režim”, který rázem systém překouzlí do dlaždicového stylu. Vidíme v tom výhodu pro starší uživatele, většina důležitých prvků na hlavních obrazovkách a v systémových aplikacích se zvětší a jsou tudíž lépe vidět.

 
Jednoduchý režim ocení zejména méně nároční uživatelé a osoby s horším zrakem

Notifikační obrazovka nabízí možnost rychlé úpravy sady tlačítek. Do této sady se vejde 9 funkčních tlačítek, na výběr ale máme celkem ze čtrnácti. V telefonu lze nastavit hned několik profilů hlasitosti, vibrací i úrovní jasu. Tyto profily lze editovat nebo dokonce vytvářet nové. Systémové aplikace mají až na výjimky jednotný vzhled a jsou přehledné. Není příliš důvod je rozebírat, pochopí je každý a z hlediska funkcí nejde o nic nového.

 
Přepínání mezi klasickým a jednoduchým vzhledem; nabídka Nastavení

Z dalších aplikací stojí za zmínku Správce telefonu, ve kterém lze operativně zlepšovat rychlost telefonu promazáváním paměti. Aplikace má několik přednastavených režimů pro úsporu energie a občas uživateli ukáže nějaké to doporučení, jak ušetřit operační paměť a baterii. V telefonu lze rovněž nastavit zálohování na externí úložiště nebo na SD kartu, případně do cloudu.

 

Fotoaparát a záznam videa, multimédia

Zadní fotoaparát disponuje BSI senzorem a rozlišením 8 Mpx. Světelnst objektivu je f/2.0 a k přisvícení slouží blesk. Maximální rozlišení fotek je 3264 x 2448 bodů. Samotná aplikace fotoaparátu je poměrně jednoduchá, ale obsahuje i několik pokročilých funkcí. Pro fotografování se nabízejí režimy Normální, Inteligentní (automatika), Nejhezčí, HDR a Panorama. Fotit můžete také s využitím některého z přednastavených efektů, případně lze spoušť ovládat hlasem nebo tlesknutím.

- - -

- - -
Další snímky včetně odkazu pro stažení v plném rozlišení najdete v naší galerii

- - -

Výsledné snímky mají celkem slušnou ostrost a dobré barvy. Ideální je samozřejmě focení na denním světle za pěkného počasí, v šeru už jde kvalita prudce dolů, objevuje se výrazný šum a ztrácí ostrost. Přední kamera dostala poněkud neobvykle vysoké rozlišení 5 Mpx a Huawei s ní cílí například na fanoušky tzv. selfie fotografií. Kromě vysokého rozlišení má přední fotoaparát čočku s širokým úhlem záběru, který činí až 88 stupňů. To je proto, aby se do vaší selfie, respektive groufie, vešla celá parta přátel, i když fotíte z ruky. A nutno dodat, že kvalita snímků z předního fotoaparátu také není vůbec špatná.

- - -
Další snímky včetně odkazu pro stažení v plném rozlišení najdete v naší galerii

- - -

- - -

Video lze natáčet v HD kvalitě, barvy podává reálně, s ostřením nemá větší problémy, až na drobné přesvětlování scén při protisvětle, které se objevovalo i při focení. Obraz by mohl být o něco ostřejší, ale celkově Ascend G6 se svým fotoaparátem ve střední třídě spadá do lepšího nadprůměru.

V případě multimédií lze zmínit poněkud netradiční hudební přehrávač. Ten nerozděluje hudbu na žánry, jak je obvyklé, ale podle emocí a rytmu. Lze si tedy vybrat z veselé, klidné, smutné či energické hudby. Kromě těchto typů lze vytvářet vlastní seznamy skladeb a filtrovat hudbu podle oblíbenosti. Zamrzí absence ekvalizérů. Rádio s RDS lze poslouchat prostřednictvím předinstalované aplikace, klasicky musí být připojena sluchátka jako anténa. Video přehrávač bohužel nezvládá náročnější formáty a nemá ani podporu titulků. To se dá naštěstí snadno vyřešit stažením MX Playeru nebo jiné alternativy z obchodu Google Play.

Závěrečné hodnocení

Huawei Ascend G6 můžeme označit za povedený telefon střední třídy. Hardwarově je vybaven dostatečně, pokud vezmeme v úvahu LTE verzi. Ve 3G variantě vidíme několik dalších nedostatků, jako je malá kapacita interní paměti či absence LTE a NFC. Cenový rozdíl tvoří pouze několik stokorun, proto vám bez váhání doporučíme právě vybavenější LTE variantu.

Výrobce sáhl po osvědčeném designu a podle nás vytvořil velice elegantní telefon. Kombinace sympatické ceny, nepřeberného množství nabízených barevných variant, nadstandartní přední kamery, slušného hlavního fotoaparátu a stylového designu staví Ascend G6 do pozice konkurenceschopného rivala ve střední třídě.

Autor článku Pavel Herceg
Pavel Herceg

Kapitoly článku