TOPlist

Recenze Xiaomi Mi 5 Pro: Výkonná stylovka s hendikepem

Na novou vlajkovou loď od Xiaomi si příznivci této značky museli počkat pořádně dlouhou dobu. Model Mi 5 totiž spatřil světlo světa až rok a půl po svém předchůdci. Jak již víte z naší recenze, čekání na nový model se opravdu vyplatilo, tento smartphone se výrobci náramně povedl.

Nyní k nám do redakce zavítalo Xiaomi Mi 5 znovu. Tentokrát se však jedná o variantu s přídomkem Pro. Ta proti standardní verzi nabízí ještě o něco vyšší výkon, větší kapacitu vnitřního úložiště a operační paměti. Model Pro ovšem nabízí ještě jednu lákavou novinku, kterou je materiál zadního krytu. Námi testovaná bílá verze má záda z tvrzeného skla, ovšem černá edice spoléhá na keramiku.

Za zapůjčení telefonu na test děkujeme internetovému obchodu Beryko.cz

Všechna tato vylepšení se samozřejmě podepsala na ceně. Zatímco klasická verze s 32GB vnitřním úložištěm se dá pořídit kolem 12 000 Kč, za edici Pro si připlatíte ještě další 4 000 Kč. I tam ovšem není tato částka ve srovnání s konkurencí nijak přehnaná. Stojí ovšem příplatek proti běžné verzi za to? Odpověď na tuto otázku najdete v dnešní recenzi.

Videorecenze

Obsah balení

U vlajkových modelů jsme většinou zvyklí na bohatší obsah balení. V případě Xiaomi to ovšem neplatí. Obsah je totiž viditelně osekaný kvůli snížení nákladů. Najdete zde pouze sadu uživatelských příruček a napájecí adaptér s odpojitelným USB-C kabelem. Tento nový konektor je pouze na jednom konci kabelu, druhý je standardní USB-A. Toto řešení osobně upřednostňuji před použití USB-C na obou koncích. Dostupného příslušenství s tímto konektorem je zatím poskrovnu.

Je škoda, že výrobce nepřibalil alespoň základní sluchátka, která by se na výsledné ceně projevila pouze minimálně, ale zákazníky by jistě potěšila. Na druhou stranu, díky přítomnosti 3,5mm jacku stejně většina uživatelů sáhne po vlastním řešení.

Konstrukce a design: Keramika jen v černé barvě

Edice Pro má shodné rozměry se standardní verzí – 144,6 × 69,2 × 7,3 mm. V případě testované bílé varianty je shodná i hmotnost 129 gramů, černá verze s keramickými zády váží o 10 gramů více. Rozměry i hmotnost jsou velmi kompaktní a osobně jsem neměl problém ovládat veškeré funkce pohodlně jednou rukou. Dobrému držení napomáhá také zaoblený zadní kryt.

XiaomiMiPro5_1

Čelní straně vévodí pochopitelně displej, pod kterým je umístěno tlačítko Domů. To má v sobě integrovanou čtečku otisků prstů, které funguje naprosto perfektně a řadí se k tomu nejlepšímu, s čím se můžete v dnešní době setkat. Tlačítko pro přepínání aplikací a klávesa zpět jsou provedeny jako senzorové.

Boční kovový rámeček dodává celé konstrukci patřičnou tuhost a zároveň slouží i jako ochrana při případném pádu na zem. Tlačítko Power a kolébku pro ovládání hlasitosti najdete na pravém boku. Na opačné straně je slot pro dvě karty formátu nanoSIM. Slot pro paměťovou kartu tentokrát chybí, spolehnout se tedy budete muset jen na kapacitu interního úložiště, která však v tomto případě je zcela dostačující.

Spodek je domovem nabíjecího konektoru USB-C. Kromě nabíjení jej můžete využít i pro připojení k PC, případně máte možnost připojit i různé příslušenství. V jeho blízkosti se nacházejí dvě mřížky. Hlasitý reproduktor je ovšem umístěný pouze pod pravou z nich. Levá ukrývá jen systéový mikrofon. Druhý mikrofon je osazen na horní hraně. Společnost mu dělá okénko infraportu, skrze který lze ovládat domácí elektroniku, a také sluchátkový konektor.

Výrobce se chlubí tím, že je varianta Pro vybavena keramickým povrchem zad. Tato informace ovšem platí pouze pro černou variantu, námi testovaný bílý model má záda bohužel „pouze“ z tvrzeného skla. I tak je tento povrch velmi odolný, během testování jsme nezaznamenali žádné škrábance ani oděrky. Bílá barva má navíc výhodu v tom, že na ní nejsou tolik vidět otisky prstů.

Po konstrukční stránce je Xiaomi Mi 5 Pro naprosto špičkový telefon. Tuhost je až neuvěřitelná a dílenské zpracování je na úrovni konkurenčních vlajkových modelů. Je možná trochu škoda, že výrobce neudělal tento model vodotěsný. Díky tomu by získala Mi 5 obrovskou výhodu a zařadila by se tak po boku Samsungu Galaxy S7.

Displej: Full HD rozlišením za lepší výdrž

Letošní vlajkové modely konkurence se většinou již spoléhají na panely s rozlišením Quad HD (1440 × 2560 pixelů), Xiaomi ovšem zůstalo při zemi a najdeme zde „pouze“ Full HD panel (1080 × 1920 pixelů). Někteří uživatelé budou jistě za nižší rozlišení rádi, protože značí zároveň lehce nižší spotřebu. Úhlopříčka panelu je 5,15 palce a použitá technologie IPS je zárukou dobrých pozorovacích úhlů, barevného podání a v tomto případě i velmi dobré čitelnosti při používání venku. Rozlišení displeje v kombinaci s úhlopříčkou znamená výslednou jemnost 428 ppi, což je více než dostatečná hodnota.

XiaomiMiPro5_2

Za dobrou čitelnost může perfektně fungující automatická regulace jasu. Mi 5 ovšem může upravovat i kontrast a barevné podání, což má také částečný podíl na dobré viditelnosti i na přímém slunečním světle.

Hardware, zvuk a konektivita: Trhač asfaltu bez úplného LTE

Srdcem telefonu je čipset Qualcomm Snapdragon 820 se čtyřmi jádry Kryo a maximálním taktem 2,15 GHz. Grafické operace má na starosti čip Adreno 530. K tomu si přidejte ještě 4 GB operační paměti a výsledkem je jeden z nejvýkonnějších smartphonů, se kterými se můžete dnes setkat. Na nedostatek výpočetního výkonu si tak nebudou stěžovat ani velmi nároční uživatelé.

  • AnTuTu benchmark: 134 138 bodů
  • 3DMark Sling Shot ES 3.1 – 2 219 bodů
  • 3DMark Ice Storm Unlimited – 30 352 bodů
  • Basemark OS II: 2 315 bodů

Standardní edice je k dostání s 32 nebo 64GB pamětí. Varianta Pro má k dispozici rovnou 128 GB. Slot na paměťovou kartu přítomen není, ale vzhledem k tomu, že při prvním spuštění zůstane volných 119 GB prostoru, nepovažujeme absenci slotu za nějaký velký nedostatek.

Hlavní systémový eproduktor je umístěn pod mřížkou na spodní hraně. Jeho hlasitost i kvalita podání zvuku jsou až překvapivě dobré. Dostatečně kvalitní je také sluchátkový výstup.

Konektivita je asi vůbec nejvýraznějším nedostatkem, a to zejména pro českého zákazníka. Konkrétně jde o to, že Xiaomi nepodporuje LTE pásma na frekvenci 800 a 900 MHz, která používají čeští operátoři pro pokrytí venkova rychlým internetem. Kromě tohoto nedostatku si ale vede Mi 5 velmi dobře. Přítomna je dvoupásmová WiFi, infraport, Bluetooth a nechybí dokonce ani NFC.

Baterie a výdrž

Xiaomi Mi5 Pro dostalo do výbavy akumulátor s kapacitou 3000 mAh. Ze začátku testování jsem byl výdrží lehce zklamán, po několika nabití se ovšem výdrž ustálila a i při náročném nasazení vydržel telefon celý den. Pokud aktivujete některý z úsporných režimů, není problém výdrž ještě navýšit. Otestovali jsme i výdrž při přehrávání videa. Při polovičním jasu displeje a poloviční hlasitosti integrovaného reproduktoru se telefon vypnul až po 10 hodinách.

XiaomiMiPro5_6

Smartphone podporuje i rychlé nabíjení, konkrétně je zde přítomna technologie Quick Charge 3.0 od Qualcommu. Nabití baterie tak trvá zhruba 1,5 hodiny, na 80 % kapacity se dostanete zhruba po půl hodině nabíjení.

Operační systém a prostředí: Maskovaný Android 6.0

Méně znalí uživatelé by jistě na první pohled netipovali, že operačním systémem je Android ve verzi 6.0. Výrobce totiž opět vsadil na svoji zdařilou nádstavbu MIUI sedmé generace. Toto grafické rozhraní v sobě zahrnuje nejen upravený launcher, ale i nabídku nastavení a veškeré systémové aplikace. A především přidává poctivou dávku funkcí a vylepšení.

Ikony aplikací se řadí na jednotlivé plochy, jako je tomu například u systému iOS. Zástupce můžete samozřejmě upravovat a řadit do složek. Nechybí ani podpora widgetů. Celé prostředí si můžete vyladit podle svých libostí, MIUI totiž nabízí celou řadu různých grafických témat.

V systému je předinstalovaná celá řada aplikací. Většina z nich jsou standardní nástroje jako například kalkulačka, záznamník či jednoduchý správce souborů. Najdete zde i dvě aplikace, které starají o bezpečnost a o zrychlení telefonu. Osobně nemám podobné aplikace příliš v lásce, ale jejich jednoduchá odinstalace bohužel nebyla možná.

Program, který musím vyzdvihnout, nese jednoduchý název Security. V prostředí aplikace najdete možnost pro pročištění paměti, proskenování telefonu proti přítomnosti různých virů, nebo zde můžete aktivovat úsporný režim akumulátoru.

Zbývající systémové nástroje, jako je například galerie, kalendář, aplikace pro telefonní hovory a zprávy jsou sice graficky odlišné, ale jinak nabízejí v podstatě totožné funkce, jako znáte z jiných telefonů s operačním systémem Android.

Celé prostředí je opravdu velmi rychlé a se záseky se v podstatě nesetkáte. Občas během testování ovšem došlo k pádu některé aplikace. Dalším náznakem toho, že nyní systém ještě zcela úplně odladěný, byly některé chyby. Nám se podařilo objevit jednu poměrně zásadní a tou byla nemožnost přidání dalšího otisku prstu pro odemykání. Aplikace při každém pokusu spadla a nepomohl ani reset telefonu.

V původní recenzi standardní verze jsme testovali telefon vybavený originální ROM, která byla pouze v angličtině. Nyní k nám dorazil kousek, který měl již předinstalovanou ROM od české komunity uživatelé a vývojářů. Většina textů (zhruba 80 %) je tak přeložena do češtiny, ale zbytek stále ještě zůstává v angličtině a občas narazíte i na čínštinu. Doufáme, že se časem povede dokončit kompletní překlad a zároveň s ním budou opraveny i chyby v systému. Zatím má v tomto ohledu telefon ještě rezervy.

Fotoaparát a záznam videa: Ve dne skvělé výsledky

Hlavní fotoaparát nabízí rozlišení 16 megapixelů a využívá senzor od Sony. Objektiv má světelnost f/2.0 a pokud přičteme ještě čtyřosou optickou stabilizaci obrazu, máme před sebou žhavého kandidáta na pořizování kvalitních fotografií. V případě focení ve tmě nebo v horších světelných podmínkách přijde jistě vhod i dvojice přisvětlujících LED.

XiaomiMiPro5_3

Aplikace fotoaparátu vypadá na první pohled až příliš jednoduše, pokud ovšem zabrouzdáte do nastavení, objevíte opravdu široké možnosti konfigurace. K dispozici je několik snímacích režimů, mezi kterými najdete panorama, rybí oko, tilt-shift nebo třeba mód pro noční focení. Chválíme i přítomnost manuálního režimu, kde si můžete ručně nastavit hodnoty ISO, expozici, rychlost závěrky a můžete dokonce i sami zaostřovat.

XiaomiMiPro5_cam

Méně zkušené uživatele můžeme uklidnit, automatický režim funguje na jedničku a i s ním vykouzlíte podařené snímky. Bohužel i v případě této aplikace jsme narazili na nepříjemnou chybu. Při změně režimu záznamu videa na fotoaparát a zpět se automaticky změní rozlišení záznamu na 1280 × 720 pixelů.

Další snímky z Xiaomi Mi 5 Pro (v plném rozlišení) si můžete prohlédnout zde

Pořízené fotografie jsou velmi kvalitní. Líbilo se nám barevné podání, slušný kontrast, který může být podpořen režimem HDR a dobré bylo i vykreslení detailů. S čím už jsme nebyli příliš spokojeni, byla horší ostrost v rozích snímků. Při zhoršených světelných podmínkách je kvalita fotografií výrazně horší a spadá do běžného průměru. Celkově si Xiaomi Mi 5 Pro vede velmi dobře, přesto na konkurenční vlajkové modely lehce ztrácí.

Zaznamenaná video může mít maximální rozlišení 4k, při kterém zvládá smartphone zaznamenat 30 snímků za sekundu. Pro příznivce zpomalených záběrů je k dispozici mód, kdy je za jednu sekundu zaznamenáno 120 snímků. Budete se muset však spokojit s rozlišením pouze 1280 × 720 pixelů.

Kvalita videa zhruba odpovídá fotografiím, dokázali bychom si představit o něco lepší vykreslení detailů. Optická stabilizace obrazu fungovala celkem dobře a pochválit musíme rovněž i rychlé zaostřování. Čipset Snapdragon 820 se ani při pořizování dlouhého záznamu nijak výrazně nezahříval, takže se neopakují problémy jako u předchozího Snapdragonu 810.

Závěrečné hodnocení: Škoda neúplného LTE

Xiaomi Mi 5 Pro je po všech stránkách povedený telefon. Konstrukce je až neuvěřitelně pevná a díky zakřiveným zádům a kompaktním rozměrům se telefon velmi dobře drží v ruce. Trochu nás mrzí, že keramickým povrchem je vybavena pouze černě zbarvená edice Pro. Ani tvrzené sklo u bílé varianty ovšem není špatnou volbou.

Po stránce hardwarové výbavy mu není příliš co vytýkat. Výkonu má telefon opravdu na rozdávání a vystačíte si s ním pravděpodobně na několik let dopředu. Hlavní fotoaparát je poměrně kvalitní, přesto na úplnou špičku lehce ztrácí a zamrzí horší kvalita snímků v šeru a ve tmě. Za co si Xiaomi neodnese pochvalu, je nekompletní podpora LTE. Bez plné podpory všech českých pásem to bude mít Mi 5 Pro na našem trhu velmi těžké.

XiaomiMiPro5_5

Největším konkurentem této novince je Samsung Galaxy S7 (edge), jehož 32 GB verze se prodává za zhruba 18 500 Kč. Nižší kapacitu vnitřní paměti můžete rozšířit paměťovou kartou, takže v tomto ohledu se rozdíly smazávají. Výkon obou smartphonů je srovnatelný, Samsung ovšem vede v kvalitě fotografií, která je v současné době vůbec jedna z nejlepších mezi telefony. Jihokorejský model také boduje voděodolným tělem a bezproblémovou konektivitou.

Nabízí se otázka, zda se vyplatí příplatek za verzi Mi 5 Pro. Standardní verze (recenze) má lehce nižší výkon a také nižší kapacitu vnitřní paměti. Právě kapacita úložiště bude zřejmě rozhodujícím argumentem pro příplatek. Pokud si vystačíte s 32 nebo 64 GB paměti, můžete bez starostí pořídit klasickou verzi. Pokud však toužíte po maximálním výkonu, je pro vás verze Pro tou pravou volbou.

Xiaomi Mi 5 Pro

Xiaomi Mi 5 Pro
8.2

Design a zpracování

8.7/10

Výkon a optimalizace

8.9/10

Hardwarová výbava

8.7/10

Kvalita fotografií a videa

7.5/10

Výdrž baterie

7.3/10

Klady

  • vysoký výkon
  • robustní konstrukce
  • kvalitní displej
  • slušný fotoaparát
  • nadstavba MIUI
  • rychlá a přesná čtečka otisků prstů
  • přiměřená cena

Zápory

  • nepodporuje LTE 800 a 900 MHz
  • nedoladěný systém
  • neúplný překlad
  • keramická záda jen u černé varianty
Autor článku Zdeněk Beran
Zdeněk Beran
Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

Kapitoly článku