TOPlist

Velká recenze smartphonu HTC S710 (Vox)

Velká recenze smartphone telefonu s Windows Mobile 6, výsuvnou QWERTY klávesnici, Wi-Fi a Bluetooth…

-Tchajwanská společnost HTC nedávno uvedla na trh smartphone S710, který vyniká velice zajímavou konstrukcí a dobrými hardwarovými parametry. Vox je vůbec první chytrý telefon, který nabízí operační systém Windows Mobile 6 a především pak výsuvnou QWERTY klávesnici, která vám usnadní psaní textových zpráv nebo e-mailů. K tomu všemu můžeme připočítat velice stylový design a kompaktní rozměry, které z Voxe dělají malou mobilní kancelář.

Za zapůjčení telefonu děkuji společnosti RRC-CZ, s. r. o.

Testovaný telefon obsahoval ROM ve verzi 1.15.405.2. Prostředí telefonu je plně lokalizované do češtiny.

Klady (+)
Windows Mobile 6 Standard
Design a rozměry
Výborný displej
Hardwarová klávesnice
Rychlý fotoaparát
Wi-Fi 802.11b/g
 
Zápory (-)
Pomalý procesor
Zapuštění tlačítek
Drobné chyby v lokalizaci 

 

Obsah balení
V krabici kromě samotného telefonu naleznete tyto položky:
– Li-ion baterie s kapacitou 1050mAh
– Synchronizační USB kabel
– Cestovní nabíječka
– Stereo headset
– Uživatelský manuál (anglicky)
– Příručka pro rychlý start (česky)
– CD-Rom s aplikacemi

V uživatelském manuálu je zmíněno, že balení obsahuje také ochranné pouzdro. Jedná se ale o překlep, pouzdro není součástí balení.

Dodávaný Stereo headset se připojuje pomocí ExtUSB konektoru, do kterého se připojuje i synchronizační kabel nebo cestovní nabíječka. Kvůli tomu není možné poslouchat hudbu ve sluchátkách a zároveň přístroj dobíjet. Dodávaný headset je konstrukčně zcela stejný jako u HTC Heralda; na tenkém kablíku sluchátek nalezneme poměrně rozměrnou plastovou krabičku, na které je umístěno tlačítko pro příjem/přidržení hovoru a posuvník pro regulaci hlasitosti. Pokud budete chtít headset uchytit za oděv, můžete k tomu použít malou plastovou sponu. Sluchátka mají klasický peckovitý tvar a v uších sedí poměrně dobře. Pokud by vás náhodou tlačila, můžete na ně navléci molitanové polštářky. Oproti Heraldovi, kde sluchátka hrála spíše průměrně, mě headset u Voxe příjemně překvapil. Basy jsou velice zřetelné a celkový dojem z poslechu hudby je u mě více než pozitivní.

- - -
Tip: Klikněte na fotografii pro zobrazení její plné velikosti

Dodávaná baterie s kapacitou 1050mAh udrží přístroj při běžném používání (cca 20 minut telefonních hovorů denně, SMS zprávy, internet a poslech MP3) nabitý okolo 2-3 dnů, což je velice dobrý parametr. Pokud se s ním budete připojovat do Wi-Fi sítí, dojde pochopitelně k vybití baterie mnohem dříve. Vox samozřejmě nabízí možnost nastavit, po jak dlouhé době se má vypnout podsvícení displeje (nezávisle na sobě pro napájení ze sítě a z baterie). Za velice užitečnou považuji možnost vypnout nabíjení telefonu při připojení USB kabelu; spousta uživatelů (včetně mě :-) ) připojuje telefon k PC několikrát denně, a právě tato položka může značně zvýšit celkovou životnost baterie.

- - -

Synchronizační kabel a cestovní nabíječka se nikterak neliší od těch, se kterými jsme se mohli setkat už u předešlých telefonů. I když Vox používá ExtUSB konektor (upravený miniUSB, který má seseknutou pouze jednu hranu), nabíječka i synchronizační kabel mají obyčejný miniUSB, modifikace ExtUSB se v tomto případě dotkla pouze sluchátek.

Na dodávaném CD naleznete aktuální verzi programu ActiveSync 4.5, pro Vistu je pak připravený Windows Mobile Device Center a nechybí ani 60ti denní trial verze nového Microsoft Office Outlooku 2007.

 

Konstrukce, provedení a design
Kdo o Voxovi už někdy slyšel nebo si prohlédl jeho fotografie, určitě ví, že se jedná o konstrukčně ojedinělé zařízení, které se na první pohled tváří jako nenápadný a trochu baculatý telefon, ale ve skutečnosti se v jeho těle nachází ještě výsuvná QWERTY klávesnice. Její kvality si podrobně rozebereme až v další kapitole, nyní si uděláme prohlídku po jeho ladných křivkách.

- -

- -

Tělo telefonu je vyrobeno z plastu, který je na zadní straně a bocích zbarvený do černa. Na dotek působí jako pogumovaný, ale ve skutečnosti tomu tak není, přesto matný plast dokonale skryje vaše otisky prstů a daleko hůře se ušpiní. Přední straně vévodí lesklý plast, který naopak zachytí úplně vše; občasném čištění od otisků prstů se určitě nevyhnete. Rozměrově je Vox velice malý telefon, hodnoty 100 × 50 × 18 mm v kapse opravdu cítit nebudete. 140 gramů čisté váhy (včetně baterie) je naopak trochu znát, přesto se Vox řadí do skupiny malých telefonů.

Na přední straně zabírá nejvíce místa prostorný QVGA displej, nad ním najdeme otvor telefonního reproduktoru a na lesklém plastu se blyští logo HTC. V místě reproduktoru jsou schovány dvě signalizační diody, které vás informují o aktivním Wi-Fi, Bluetooth, nabíjení nebo pohotovostním režimu. Pod displejem má své místo klasická numerická klávesnice, kterou známe z obyčejných mobilních telefonů. Nechybí ani čtyřsměrový joystick s potvrzovacím tlačítkem uprostřed a klávesy Zpět a Domů. Pro příjem a ukončení hovoru jsou k dispozici klávesy s červeným a zeleným sluchátkem. Při delším přidržení červeného sluchátka aktivujete zámek kláves. Nepodařilo se mi ale přijít na to, jak se odpojit z aktivního GPRS/EDGE připojení; standardní postupy s opakovaným mačkáním ani přidržením červené klávesy nefungují. Numerickou klávesnici jako celek musím pochválit, už dlouho jsem se nesetkal s telefonem, u kterého by se mi s klávesnicí pracovalo tak pohodlně jako právě u Voxe. Klávesy mají dostatečný zdvih a jsou poměrně prostorné. Rovněž s joystickem se velice dobře pracuje, je trochu vystouplý a na dotek působí velice příjemně stejně jako potvrzovací tlačítko uprostřed. Pod blokem kláves je schované malé nenápadné čidlo světla, které v případě potřeby automaticky aktivuje podsvícení klávesnice (jeho funkci je možné v nastavení vypnout, pak bude klávesnice svítit při každém doteku). Po obvodu přední strany se táhne onen zmíněný lesklý plast, který sice vypadá velice hezky, ale otisky prstů před ním prostě neschováte.

- -

- -

Na zadní straně nalezneme odnímatelný kryt baterie, který je opět opatřený logem výrobce. V horní části se nachází čočka 2Mpx fotoaparátu, a nechybí ani malé zrcátko pro pořizování autoportrétů. Postrádám snad jen přisvětlovací diodu, která by své uplatnění našla v horších světelných podmínkách. Vedle objektivu fotoaparátu je zapuštěný systémový reproduktor. Své místo zde má i malá gumová záslepka, pod kterou se nachází konektor pro připojení externí GSM antény.

- - -

Na levém boku najdeme tlačítko pro regulaci hlasitosti a klávesu pro spuštění hlasového ovládání/záznamníku (krátký/dlouhý stisk). Netradičně se zde nachází i otvor pro vložení SIM karty, ten je ale přístupný až po vysunutí klávesnice. Na protějším boku najdeme tlačítko pro spouštění fotoaparátu a pod gumovou záslepkou se nachází otvor pro microSD kartu. Karta se do telefonu mnohem lépe vkládá v zavřeném stavu, jelikož vysunutá klávesnice trochu brání odklopení záslepky.

Horní strana je osazena tlačítkem Power, které slouží k zapínání/vypínání telefonu a při delším přidržení vyvolá nabídku s vyzváněcími profily. Ke všem tlačítkům na bočních stranách mám malou výtku, na můj vkus jsou až příliš zapuštěná do těla telefonu, a občas jsem kvůli tomu měl problém tlačítko správně zmáčknout.

- - -

Spodní strana schovává pod gumovou záslepkou ExtUSB konektor, nechybí ani otvor pro mikrofon a zdířka pro uchycení na poutko. Gumové záslepky ve mě mnoho důvěry nevzbuzují, a při časté manipulaci bych se obával jejich možného utržení.

Srovnání s ostatními telefony (E-Ten X500+, M700 a Qtek 9000)
- - -

-

Videopohled
-

 

Hardwarová QWERTY klávesnice
HTC Vox se právem může pyšnit několika prvenstvími; jednak je to, jak již bylo zmíněno, první zařízení na trhu s Windows Mobile 6, a zároveň pak první chytrý telefon s WM, který nabízí výsuvnou QWERTY klávesnici. Rozměrově je klávesnice o něco menší než jakou nabízejí kapesní počítače, a kvůli tomu musela být upravena i velikost jednotlivých tlačítek. Vysouvací mechanismus je zcela stejný jako u nedávno recenzovaného HTC Heralda, pro vysunutí spodního dílu stačí jen mírně zatlačit, a pružinky se už o zbytek postarají, stejné je to i při zasouvání klávesnice. Výsuvná konstrukce se mi jeví jako velice pevná, ovšem jak moc budou má slova pravdivá bude možné zjistit až po dlouhodobějším používání. V zasunutém stavu má spodní díl malou vůli, stačí na něj opravdu jen lehce přitlačit, a ihned se dává do pohybu.

-

Díl s klávesnicí se vysouvá na pravou stranu. Při vysunutí a zasunutí klávesnice se ozve jemný zvuk, který lze v nastavení systému zaměnit za jiný nebo úplně vypnout. Já jsem volil tu poslední možnost, pokud totiž máte spuštěných více aplikací, zvuk zní trhaně, a to nepůsobí moc příjemně. Vysunutím klávesnice samozřejmě dojde i k rotaci displeje, který se natočí do Landscape režimu. I když dnes už si většina aplikací s tímto rozložením displeje dokáže poradit, občas se objeví program, který se v landscape špatně vykreslí. Podobná situace nastavá i u homescreenů. Pokud si vyberete nějaký skin se složitější grafikou, zobrazí se vám korektně jen ve standardním natočení displeje, v landscape budou položky rozhozené.

- -

Klávesnice je rozdělena do třech řad, v každé po dvanácti klávesách. Nechybí ani dvě softwarové klávesy, které slouží k pohodlnému ovládání operačního systému. Standardní rozměr klávesy je 5×5,5 mm, mezerník a některé systémové klávesy jsou pak o něco větší. Během prvních dnů testování jsem s menší velikostí tlačítek trochu bojoval a občas jsem napsal úplně jiné písmeno než jsem zamýšlel, ale bylo jen otázkou času, než jsem si na klávesnici navykl. Mezi jednotlivými klávesami jsou dostatečné mezery, které přispívají k lepší orientaci. Na klávesnici se nejlépe píše palci (ono to ani jinak nejde), a po troše cviku je možné psát velice rychle. Každé tlačítko má také svůj sekundární symbol, který se vyvolává speciální klávesou Fn. Stisk této klávesy je stejně jako u tlačítka Caps signalizován rozsvícením oranžové LED diody, která se nachází v levé horní části klávesnice. Na můj vkus je svítivost těchto diod až moc vysoká, což pocítíte zejména při psaní ve tmě.

Podsvícení klávesnice samotné je modré a nemám k němu žádné výhrady. Intenzita je dostatečná a světlo je rovnoměrně rozložené po celé délce klávesnice. Podsvícení numerického bloku a výsuvné klávesnice je na sobě zcela nezávislé. Za velké plus považuji světlocitlivý senzor, který aktivuje podsvícení pouze při nedostatku světla.

Podsvícení je zcela dostačující
- -

Celkově bych klávesnici u Voxe hodnotil jako velice vydařenou. Někteří možná v prvních chvílích budou trochu bojovat s menšími rozměry tlačítek, ale zvyknout si na ně je otázkou několika málo dní. Svůj účel klávesnice výborně plní například při psaní SMS zpráv a především e-mailů. Lze ji samozřejmě použít i pro pohyb v systému, hraní her nebo surfování na internetu. U Voxe je velice dobře vidět, že má HTC s výrobou a integrací klávesnic do mobilních zařízení několikaleté zkušenosti, které v případě Voxe zúročila na výbornou.

 

Operační systém, technické parametry
HTC S710 \”Vox” nabízí operační systém Windows Mobile 6 ve verzi Standard (nový název pro označení smartphone platformy). První, čeho si většina uživatelů všimne, je zcela nové grafické prostředí systému, které vypadá opravdu velice pěkně. V systému se ale dočkáme i různých dalších vylepšení, namátkou zmíním například klávesové zkratky v Inboxu (Zprávy), upravený Kalendář, nový Windows Live Messenger a spoustu dalších aplikací. Nový je rovněž balík Office Suite, se kterým je možné prohlížet a editovat dokumenty Wordu a Excelu nebo prohlížet prezentace z PowerPointu. Operačnímu systému Windows Mobile 6 bych rád později věnoval samostatný článek, ve kterém se o inovacích dozvíte mnohem více.

Je také dobré vědět, že pro synchronizaci s jakýmkoliv zařízením s WM6 je potřeba, abyste na počítači měli nainstalovaný ActiveSync ve verzi 4.5, s nižšími už není systém kompatibilní. Ve Windows Vista je pak potřeba použít Windows Mobile Device Center, který najdete na přiloženém CD.

Základní obrazovka; Informace o zařízení
- -

Výrobce se u Voxe rozhodl použít starý známý procesor TI OMAP taktovaný na 200 MHz. Pro běžnou práci, hraní her nebo třeba poslech hudby procesor zcela postačuje. Pokud ale pustíte několik aplikací najednou, přestává procesor stíhat. Pokud například posloucháte hudbu, je nutné při spouštění dalších aplikací počítat s drobným zasekáváním zvuku. Stejné to je i při rotaci displeje, i zde na sebe procesor občas nechá trochu čekat. Velká výhoda procesoru je v jeho energetické nenáročnosti, která se promítla i do celkové výdrže telefonu, bohužel je to ale daň za místy nedostačující výkon. Vox rozhodně není pomalé zařízení, ale nepatří ani k rychlíkům; 200 MHz OMAP v tomto směru nabízí takový malý kompromis.

Displej nabízí QVGA rozlišení a jeho úhlopříčka je 2,4\”. Dokáže zobrazit 65k barevných odstínů a jeho kontrast je opravdu výborný. Vzhledem k tomu, že je displej roztažený až k okrajům, dominuje svou velikostí celému telefonu. Podsvícení displeje je dostatečné, je ale trochu škoda, že jej nelze nikterak regulovat. Při nečinnosti se podsvícení po několika vteřinách sníží a až poté dojde k úplnému vypnutí displeje. Hodnoty pro vypínání displeje lze změnit v nastavení systému. V diskuzních fórech má řada uživatelů problémy s automatickým vypínáním podsvícení, a i já jsem se s tím během testování setkal. Nemůže za to ale Vox, nýbrž instalace přehrávače CorePlayer, který mění hodnotu podsvícení v registrech a displej pak neustále svítí. Příjemně mě překvapila také čitelnost displeje na přímém sluníčku.

- -

Přístroj nabízí kombinaci 64MB RAM (operační paměť) a 128MB ROM. U Pocket PC jsou tyto hodnoty spíše průměr, u Smartphone platformy ale zcela dostačují. Po Hard resetu je volných zhruba 27MB RAM a pěkných 51MB pro uživatelská data. V brzké době se určitě nevyhnete investici do paměťové karty. Vox si rozumí se standardem microSD, a výrobce zaručuje kompatibilitu s 2GB kartami. Při používání Voxe mi hodnota operační paměti málokdy klesla pod hranici 10MB, v systému je navíc integrovaný Task Manager, který vám dovolí spuštěné procesy ukončovat nebo se mezi nimi přepínat. Dále dokáže zobrazit informace o stavu baterie a volné uživatelské paměti.

Údaje o systému; Správce úloh
- -

Vox je hardwarově velice dobře vybavený telefon, o čemž svědčí i podpora bezdrátových technologií Wi-Fi 802.11b/g a Bluetooth verze 2.0 (A2DP je samozřejmostí). Při připojování do bezdrátových sítí jsem se nesetkal s žádnými komplikacemi. Bez problémů je možné připojit se i do zabezpečených sítí, telefon si poradí s klíčováním WEP, TKIP i AES.Velice pěkně je vyřešený průvodce konfigurací bezdrátové sítě, který vám pomůže s nastavením všech důležitých parametrů.

Bluetooth jsem vyzkoušel se svou BT GPS G-Sat, a vše fungovalo korektně. Otestoval jsem i Bluetooth klávesnici Just Mobile Roky2 a stereo reproduktor Just Mobile Bluetune, a ani zde Vox nezklamal. Samozřejmostí je podpora stereo přenosu přes protokol A2DP.

-

Telefon je vybavený čtyřpásmovým GSM modulem (850/900/1800/1900 MHz), pro připojení na internet je k dispozici GPRS nebo EDGE, obojí třídy 10. Při telefonování slyšíte účastníka z malého reproduktoru na displejem, v případě aktivace hlasitého odposlechu se zvuk přesměruje do hlavního reproduktoru na zadní straně. Telefonování s Voxem je bezproblémové, v reproduktoru neslyšíte žádnou ozvěnu nebo nepříjemné chrčení, hlasitost je také dostatečná.

Telefon je vybavený 2Mpx fotoaparátem, který je schopný pořizovat snímky v maximálním rozlišení 1600×1200px. V případě potřeby se nabízejí i režimy nižší (1280×960, 640×480, 320×240 a 160×120px). Aplikace pro obsluhu fotoaparátu nabízí různá další nastavení, kterými lze ovlivnit výslednou kvalitu snímků. Nastavit lze kvalitu (Základní, Normální, Výborná, Nejlepší). Dále je možné fotografii opatřit informací o času a datu pořízení. Užitečná může být i funkce automatické spouště, kterou lze nastavit na hodnoty 2 a 10 vteřin. Nechybí ani nastavení vyvážení bílé barvy nebo různé doplňující efekty. Co mě opravdu překvapilo, byla rychlost ukládání výsledných fotografií, i při maximálním rozlišení a kvalitě trvá uložení snímku necelou vteřinu. Tak rychlá nejsou ani některá Pocket PC s mnohem výkonnějším hardware. Kvalita fotek je velice dobrá; obecně platí pravidlo že při dostatku světla se dají vykouzlit velmi pěkné obrázky, ani za šera to ale není tak zlé. Optika si poměrně dobře poradí i s focením středně velkého textu. Natáčet lze i video, a to včetně zvukové stopy. Jeho maximální rozlišení je ale jen 176×144px, Kvalita záznamu je spíše průměrná, a občas je video trochu trhané.

Aplikace pro obsluhu fotoaparátu
-

Ukázky fotografií
- - -

- - -

Další fotografie pořízené Voxem naleznete v naší Galerii.

Videozáznam

 

Software, lokalizace a bonusové aplikace
HTC nepatří mezi výrobce, kteří svá zařízení vybavují nadstandardním počtem bonusových aplikací. Přesto u Voxe nalezneme několik zajímavých programů, které si nyní představíme.

Asi nejzajímavější je balík aplikací Office Suite, který v sobě ukrývá editory Wordu a Excelu a prohlížeč PowerPoint prezentací. Excel Mobile a Word Mobile si bez problémů poradí s prohlížením a editací jednoduchých dokumentů, při otevírání složitějších dokumentů (pozicování obrázků, nestandardní tabulky) se tyto objekty nezobrazí. V základu se Word i Excel spouštějí v režimu prohlížení. Pokud se budete chtít pustit do editace, je potřeba přepnout se do režimu psaní. V předchozích větách jsem záměrně používal slovo editovat, jelikož Word ani Excel neumějí vytvořit nový dokument. Tento problém lze naštěstí vyřešit otevřením nějakého staršího dokumentu, který pak uložíte pod jiným názvem, a nebo ještě lépe, na PC si vytvoříte prázdné soubory, které používáte pro vytváření nových souborů. Další nevýhodou balíku Office Suite je chybějící podpora dokumentů ve formátu Office 2007. Při otevírání souboru se v dolní liště zobrazuje aktuální průběh, v režimu editování můžete pouze měnit styl písma a nastavit si přiblížení dokumentu. Pokročilejší funkce nejsou dostupné.

Práce s dokumenty MS Office
- -

Pro práci se soubory formátu PDF používá Vox program Adobe Reader LE 2.0, který pro čtení dokumentů plně postačuje. Adobe Reader samozřejmě umí dokument přiblížit nebo jeho obsah roztáhnout na velikost displeje. Nechybí mu ani podpora vyhledávání nebo plynulý přechod na požadovanou stránku.

- - - -

Velice užitečný může být i Bluetooth prohlížeč, který jakoby z oka vypadl klasickému Průzkumníkovi. Můžete s ním snadno \”nasdílet” složku ve vašem zařízení, do které mohou přistupovat uživatelé, se kterými jste se spárovali (samozřejmě jen tehdy, pokud jejich přístroj tuto funkci podporuje). Zajímavou utilitou je Přístup k SIM přes BT; tato aplikace nasdílí přes Bluetooth (protokol SAP) kontakty vaší SIM karty, což se hodí například pro Car Kit sady.

Pro spouštění JAVA Midletů je v telefonu připraven jednoduchý emulátor Esmertec Java. Úspěšně jsem s ním otestoval aplikaci Opera Mini 3.1, a vše fungovalo tak jak má. Při spouštění složitějších midletů na Voxovi pravděpodobně neuspějete, ale s jednoduchými aplikacemi nemá emulátor žádné problémy.

- - -

K přehrávání audio a video souborů můžete použít vestavěný Windows Media Player nebo program Správce zvuků. I přes pěkné grafické prostředí nabízejí oba progamy pouze základní multimediální funkce; náročnější uživatelé raději sáhnou po aplikacích třetích stran.

S Windows Mobile 6 přišla také nová verze služby Windows Live (vyhledávání na portálu Live, MSN a další služby). MSN klient je velice propracovaný a oproti starší verzi poskočil o pěkný kus kupředu. Velice užitečná je možnost přidat si na Homescreen Live plugin, ve kterém vidíte například uživatele, kteří jsou přihlášeni v síti MSN.

Windows Live (MSN, plugin na homescreen)
- -

Prostředí operačního systému je lokalizováno do češtiny, bohužel si ale nelze nevšimnout různých drobných chyb v lokalizaci. Převážně se jedná o špatně skloňované výrazy (Průzkumník – Nahoře), a občas vypadne i nějaké to písmenko (Nastavení – Zvuk vysouvání klávesnice – Žádn). K rychlejšímu psaní můžete použít českou T9 (xT9). Slovník umí defaultně psát s diakritikou, dá se však naučit i výrazům bez háčků a čárek.

 

Celkové hodnocení
HTC Vox je jeden z nejzajímavějších telefonů, se kterým jsem se v poslední době setkal. Nabízí opravdu bohaté hardwarové vybavení, drobné výhrady bych měl snad jen k nižšímu výkonu procesoru. Vox nezklamal, nabízí přesně to, co se od něj očekává; díky integrované hardwarové klávesnici mu nedělá problém ani psaní delších textů. Pro mnohé může být velkým lákadlem také operační systém Windows Mobile 6 a prostorný displej. Vox spolehlivě zastane mobilní kancelář, rozměrově se ale téměř neliší od klasických mobilních telefonů.

Věřím, že vám tato recenze pomohla s rozhodováním a případným výběrem nového zařízení. Pokud máte k telefonu nějaké dotazy, můžete využít komentáře pod recenzí nebo naše diskuzní fórum. Bude-li v mých silách, rád vám na vaše otázky odpovím.

Kompletní sadu fotografií k recenzi naleznete v Galerii.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku