TOPlist

V Plzni se 17. května sejdou fanoušci značky Motorola: Nenechte si ujít přednášky a zajímavá zařízení

V Plzni bude k vidění první komerčně prodávaný mobilní telefon na světě od Motoroly spolu s téměř nezničitelným notebookem. Neobvyklou přednášku s výstavou zaměřenou na historii a výrobky americké telekomunikační firmy Motorola organizuje v Západočeském muzeu v Plzni 17.5.2014 od 14h nadšenec a bývalý recenzent mobilních telefonů stejnojmenné značky, Pavel Mašek. Vstup na akci je zdarma.

Myšlenku na uspořádání této akce jsem nosil v hlavě již nějakou dobu, “ říká organizátor akce. „Firma Motorola, jak ji asi zná spousta lidí u nás, zejména díky mobilním telefonům, vysílačkám a možná i díky kabelovým modemům, již de facto neexistuje. Založena byla v roce 1928 Paulem V. Galvinem a jeho bratrem, nicméně před několika lety, konkrétně v roce 2011, jako taková zanikla a následně vznikly dvě nové, naprosto samostatné firmy. První nově založená firma Motorola Mobility si ponechala výrobu mobilních telefonů Motorola. Ta druhá nově vzniklá firma, Motorola Solutions, si ponechala zbytek portfolia původní firmy Motorola,“ pokračuje Pavel Mašek.

A co je na firmě Motorola tak zajímavého, že stojí za to, uspořádat přednášku a prezentaci v Západočeském muzeu v Plzni?

Nějakým způsobem jsem se před několika lety dostal k zajímavým materiálům z minulosti této firmy a chytlo mě to, ačkoliv jsem již v té době několik let s mobilními telefony Motorola neměl nic společného. Historie firmy je velice poutavá, přirovnal bych to vzdáleně k firmě Baťa, ačkoliv se jednalo o úplně jiné odvětví, jiný světadíl a jinou velikost. Co však měly obě tyto firmy společné, byl velký podíl zakladatele a jeho rodiny na vývoj firmy a jejich přelomových produktů.

Ne každý ví, že firma Motorola stojí za vynálezem prvního komerčně prodávaného mobilního telefonu a buňkové sítě jako takové, že vyráběla i autorádia, televize, vysílačky, letecké přístroje, zařízení pro NASA, radiolokátory pro armádu a zapojila se také při vývoji formátu HD TV, anebo stála při zrodu prvního a dosud jediného celosvětového satelitního telefonního pokrytí s názvem Iridium. A ne každá firma se mohla pochlubit, že v ní pracují lidé i 50 let.

Jaké nejzajímavější předměty uvidíme?

Ačkoliv se to jmenuje přednáška, tak bych byl nerad, aby to vyznělo jako nějaká nudná akce se čtením několika faktů, ukázáním několika historických fotografií, videí, reklam, atd. To určitě ne. Snažím se to pojmout jako setkání všech zájemců o techniku, tak samozřejmě i pro uživatele a fanoušky značky Motorola. Navíc bude během této akce k vidění „na živo“ spousta zajímavých věcí. Některé návštěvníky zaujmou především historické mobilní telefony od Motoroly, jiné zase vysílačky, další třeba datová řešení. A fajnšmekry zaujmou odolné notebooky Motorola ML900 a ML910 pro armádu a další vládní služby.

Ačkoliv jsou notebooky jen několik let staré, jejich pořizovací cena se rovnala s trochou nadsázky ceně nového malého auta. Lahůdkou bude první satelitní telefon pro dosud jedinou telefonní satelitní síť s celosvětovým pokrytím. Nicméně největším lákadlem bude pro mnohé první komerčně prodávaný mobilní telefon na světě – Motorola DynaTAC z osmdesátých let minulého století.

Ukážete i současné mobilní telefony od Motoroly?

Situace ohledně současně prodávaných mobilních telefonů Motorola je u nás komplikovaná. Navíc firma Motorola Mobility nemá již několik let v České republice zastoupení a z Evropy se výrazně stáhla. I tak ale bude několik současně prodávaných telefonů k vidění. Avšak stále probíhá mezi mnou a anglickým zastoupením firmy komunikace o zapůjčení a představení novinek, které Motorola představí již 13. května 2014 v Londýně. Pokud jednání dopadnou dobře, budeme první v ČR, kdo by novinky představil u nás. Nechme se překvapit, jak to dopadne. Více k tomu nyní nechci sdělovat.

A co nějaké historické dokumenty?

Co se týká historických dokumentů, tak ze své sbírky ukážu reklamní katalog autorádií z roku 1937, to je asi nejstarší katalog, který mám. Další zajímavostí je originální válečný dopis Motoroly zaměstnancům sloužícím v U.S. Army z roku 1945. Kromě jiného je tam i několik vtipů od „typických“ Američanů, třeba jako „Joe Janecek“ a dalších. Není to náhoda, protože Chicago bylo a stále je nejsilnější komunitou Čechoslováků v Americe.  Umělecky založení návštěvníci si budou moci prohlédnout malované reklamy například z 50. let.

Kdybyste měl zmínit jeden nejzajímavější předmět z výstavy, jaký by to byl?

To je těžké, ale před rokem jsem napsal do Ameriky potomkům nejdéle pracujícího zaměstnance Motoroly. Pan Affrunti, tak se jmenoval, pracoval v Motorole neuvěřitelných 50 let. Dokonce o tom napsal knihu. Jeho rodina mi pak na můj dopis odpověděla asi po 6 měsících. Bylo to veliké překvapení. Ale na výstavě bude spousta raritních věcí, tak se nechte překvapit.

Přednášku a výstavu pořádáte sám, anebo je vás více?

Je to nekomerční akce a organizuji ji sám, ale bez pomoci dalších lidí by to nešlo. Sice mám již z minulosti zkušenost s pořádáním podobné akce, tzv. „MotoSrazu“ v roce 2005, ale není v mých silách vše zařídit sám. Sbírku historických mobilních telefonů Motorola ukáže sběratel, který byl i v TV pořadu „Retro“, satelitní telefon pro síť Iridium zapůjčil prodejce a námořní instruktor, aktuální Motorola výrobky zajistí konzultant datových řešení, drobné propagační předměty slíbilo dodat zastoupení Motoroly v České republice a některé materiály dodala například samotná centrála Motoroly v Americe, oddělení „Historie a dědictví“. Vysílačky zařídí další nadšenec. Zbylé předměty budou čistě z mé sbírky. Je třeba taky poděkovat lidem, kteří bezplatně pomohli s tvorbou plakátů a videí, atd. Snad jsem na nikoho nezapomněl.

A teď to nejdůležitější: Kdy a kde?

Akce se uskuteční v Západočeském muzeu v Plzni – v přednáškovém sále v sobotu 17.5.2014 od 14h. Protože kapacita je omezena na maximálně 100 míst, je nutné se včas registrovat na webových stránkách akce, přičemž už několik desítek míst je v tuto chvíli obsazených. Vstup na akci je zdarma.

Více informací najdete na adrese StareDobreCasy.cz.

Autor článku Michal Javůrek
Michal Javůrek
Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

Kapitoly článku