TOPlist

Sony Xperia Sola: Sympatická a s bohatým příslušenstvím (recenze)

Sony Xperia Sola je telefon střední třídy, která láká na poměrně příznivou cenu, NFC, bezdotykové ovládání a bohatý obsah balení. Jaká je ale ve skutečnosti?

Společnost Sony v únoru na veletrhu Mobile World Congress v Barceloně představila novou řadu telefonů Xperia NXT (Next) pro rok 2012. Konkrétně modely Xperia S, P a U. Později modelovou řadu doplnila ještě Xperia Sola s technologií Floating Touch zajišťující bezdotykové ovládání. A právě posledně jmenovanému telefonu, který se svými parametry řadí mezi Xperie P a U, se budeme věnovat v této recenzi. K testu jsme měli zapůjčenou černou verzi telefonu, ale k dispozici je i v bílé a červené.

 

Klady (+)

– design, rozměry & hmotnost
– slot na paměťovou kartu
– notifikační dioda, NFC
– bohatý obsah balení 
– uživatelské prostředí TimeScape 

Zápory (-)

– průměrná výdrž baterie
– nekvalitní fotografie a video
– občasné pomalejší reakce v systému
– zadní kryt při promačkání trochu vrže

– Android 2.3.x
– delší fixace GPS pozice
– mizivé využití Floating Touch 

Obsah balení, design a zpracování

Balení Xperia sola se nese v duchu ostatních Xperií pro rok 2012. Dostanete poměrně netradiční krabičku, jejíž rozměry naznačují, že uvnitř by mohlo být něco víc, než na co jsme zvyklý u ostatních výrobců. A zdání vás nezklame. V balení najdete kromě telefonu, nabíječky, USB kabelu a sluchátek další bonusové příslušenství.

- - -

Jmenovitě praktické kožené pouzdro, ochrannou folii na displej (jedna již je na displeji telefonu aplikována z výroby), čtveřici SmartTagů (NFC štítky) a redukci z microSIM na klasickou SIM (to pokud již máte menší formát SIM karty). Takto obsáhlé balení u jiných výrobců nenajdete a Sony si zaslouží velkou pochvalu za bohaté balení i u modelu, který spadá do nižší střední třídy.

- - -

Design Soly opět navazuje na letos představené Xperie a je charakteristický ostrými hranami. Na rozdíl od modelů S, P a U nemá ve spodní části pro tyto tři modely charakteristický průhledný proužek. Přesto Sola o bradu nepřišla. Přední straně dominuje 3,7“ displej, pod kterým najdete trojici senzorových tlačítek. Zde končí krycí sklíčko displeje a pokračuje jen tělo telefonu. Tím vznikl na čelní straně zajímavý schůdek, který přispívá k dobré ergonomii při ovládání a držení telefonu. Nad displejem je umístěn reproduktor, potřebná čidla a notifikační LED dioda.

 - - -

- - -

Na levém boku najdeme pouze tlačítko pro zapnutí/vypnutí  telefonu a displeje. Pravý bok okupuje nahoře zdířka microUSB konektoru, ve spodní polovině najdete kolébkové tlačítko pro ovládání hlasitosti a spoušť fotoaparátu. Audio výstup v podobě 3,5 mm jack konektoru najdete na horní hraně telefonu, na spodní potom už jen mikrofon a otvor pro poutko.

- - -

Zadní straně vévodí 5MPx fotoaparát s přisvětlovací diodou a druhým mikrofonem, dole potom mřížka hlasitého reproduktoru. Pod zadním krytem najdete slot pro SIM kartu a slot pro paměťovou microSD kartu. Je vidět i prostor pro baterii o kapacitě 1320 mAh,  je však přelepen černou folií a baterie je uživatelsky nevyměnitelná.

Xperia sola je celá vyrobena z plastů, ale to je v této cenové kategorii pochopitelné. Použité materiály vypadají kvalitně a působí hodnotně. O to více zamrzí, že zadní kryt při uchopení telefonu do ruky někdy zavrže a kazí tím celkový dobrý dojem z dílenského zpracování. Vzhledem k hmotnosti a rozměrům se v rukou drží velice dobře a při přenášení vás nijak netahá za kapsu.

- - -

Hardware & výkon

V těle Xperie sola tepe dvoujádrový 1GHz procesor NovaThor U8500 od společnosti ST-Ericsson s grafickým čipem MALI 400. Doplňuje jej 512 MB RAM a 8 GB prostoru pro data. Tato hodnota nevypadá špatně, nicméně nějakou část zabírají soubory operačního systému a pro vás tak ve výsledku zůstane volných zhruba 5,8 GB. To není žádná oslňující hodnota. Na rozdíl od své levnější sestry Xperie U, disponuje Sola slotem pro microSD kartu až do kapacity 32 GB. Podpora 3G sítí, Wi-Fi, Bluetooth je v této kategorii již standardem. Potěší podpora USB Host a především NFC.

- -

- -

O zobrazení informací se stará 3,7“ palcový TFT displej s rozlišením 480 x 854 pixelů. Obraz je jemný, podání barev věrné a pozorovací úhly dostačující. Displej rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co můžete v této cenové kategorii koupit. Navíc se pyšní technologií Floating Touch, což je technologie zajišťující bezdotykové ovládání. V praxi si ale tuto “vychytávku” můžete vyzkoušet pouze na domovské obrazovce a v internetovém prohlížeči (ukázku najdete ve videopohledu v předchozí kapitole).

Zda se tato novinka prosadí, záleží na tom, zda zaujme vývojáře a ti začnou pro tuto technologii vytvářet aplikace, jinak je její využí téměř nulové a troufám si říci, že je to celkem zbytečnost. Je také možné, že v připravovaném updatu na ICS bude mít Sony tuto funkci více začleněnou v systému, ale aktuálně je využití opravdu mizivé. Je sice hezké, že tapeta na hlavní obrazovce “sleduje” při pohybu váš prst na displejem, ale v praxi je to k ničemu. V internetovém prohlížeči díky Floating Touch můžete prstem vybírat položky z různých formulářů (simulace kurzoru myši), což je jediné rozumné využití této technologie. Čekal jsem více, tak snad se dočkáme s další aktualizací.

 

Napájení telefonu má na starosti akumulátor o kapacitě 1320 mAh, a pokud přihlédneme k faktu, že telefon pohání dvoujádrový procesor, není to nijak zázračná hodnota. A bohužel v tomto směru Xperia sola nevybočuje z řady a spadá do silně zastoupené kategorie “jednodenní” smartphone. V praxi počítejte s tím, že připojit telefon na noc do nabíječky je nutné. Pokud to neuděláte, bude mít telefon druhý den problém dožít se večera v provozuschopném stavu. Integrované baterie se pomalu vkrádají i do střední třídy a nejsou už jen výsadou nejdražších telefonů.

 
S lepší správou napájení vám pomůže utilita “Šetřič baterie”

NFC a využití SmartTagů

Už v základním balení Sony dodává čtveřici tzv. SmartTagů – stylových NFC přívěšků v odlišných barvách. Smyslem těchto „placiček“ je vybuzení telefonu k přednastavené akci. Záleží tedy jen na vás, kde si SmartTags rozmístíte a jak telefon pro každou placičku disponující unikátním ID nastavíte.

- -

Na nočním stolku se telefon ztlumí nebo přejde do režimu letadla, v kanceláři zapne pouze vibrace, v autě spustí navigaci a nastaví vyšší hlasitost, v běžeckém oblečení spustí sportovní aplikaci nebo třeba hudební přehrávač. Fantazii se meze nekladou a mě osobně to přijde geniální, praktické a použitelné. A v praxi to tak skutečně funguje.

- - -

Jeden NFC tag jsem si položil na noční stolek a když jsem k němu Solu večer přiložil, automaticky se mi vypnuly push notifikace, data a aktivoval se tichý profil. Štítku, který jsem měl na pracovním stole, jsem naopak nastavit, aby mi data zapnul, aktivovat push a data; to vše jednoduchým mávnutím telefonu. Samotná konfigurace NFC štítků se provádí v aplikaci LiveWare, kterou Sony s telefonem dodává. Kromě toho si v ní můžete nastavit i akce pro připojení nabíječky (dokovací aplikace) nebo sluchátek (spuštění přehrávače).

 

Fotoaparát, záznam videa a multimédia

Papírové hodnoty fotoaparátu odpovídají cenové kategorii, do které Xperia sola patří. Možná vás zarazí, že nedisponuje přední kamerkou pro videohovory, na rozdíl od své levnější sestry Xperie U. Ale ruku na srdce, jak často přední fotoaparát používáte? Já osobně tuto položku ve výbavě oželím.

   

Naopak co musím vyzdvihnout, je umístění tlačítka spouště na těle telefonu.Tu už na většině telefonů s Androidem nenajdeme a značka Sony je jeden z posledních mohykánů, kteří na tuto příjemnou malou součástku nezapomínají. Jen si musím trochu postěžovat na její zpracování. Samotné zaostření provedete namáčknutím spouště, domáčknutím pak snímek pořídíte. Jenže právě domáčknutí samotné je poměrně tuhé a občas se mi stalo, že jsem si při silnějším stisku nechtíc rozmazal zaostřenou fotku. Až se spoušť trochu opotřebí, pravděpodobně to už půjde snadněji. Kromě hardwarové spouště můžete pro focení používat také softwarovou (tlačítko na displeji).

- - -

- - -

- - -

Xperia Sola nabízí 5MPx snímač s možností natáčení HD videa v 720p rozlišení. Možnosti nastavení fotoaparátu jsou velmi široké. Od volby scény, rozlišení a poměru stran fotografie, automatického blesku, redukce červených očí, délky samospouště, detekce úsměvu, režimu zaostření, expozice, ISO, vyvážení bílé, měření expozice, vkládání GPS souřadnic, volbu spouště, vypnutí zvuku závěrky, nastavení rychlého spuštění a úložiště fotografií.

V nastavení videa najdete navíc stabilizátor obrazu a zapnutí či vypnutí mikrofonu. Opravdu je toho hodně a osobně se domnívám, že velká část uživatelů většinu z toho nikdy nepoužije a kvalitu výsledných fotografií nechá na starost automatice. Příjemným zpestřením je možnost vytváření panoramatických snímků, bohužel opět silně degradovaných nekvalitní optikou.

- - -

Výsledné fotografie jsou bohužel průměrné až podprůměrné. Barvy jsou bledší a detaily směrem k okraji ztrácejí ostrost. Samozřejmě s ubývajícím okolním světlem jde výsledná kvalita snímků ještě více dolů. Pro mě, jako běžného uživatele, považuji kvalitu fotografií za dostatečnou pro zachycení denních momentek. Jako hlavní fotoaparát na dovolenou si telefon asi nikdo brát nebude. Je škoda, že na fotoaparátu Sony více nezapracovalo. Modely Xperia P a S fotí velmi slušně, o Sole se to říci nedá.

Kvalita pořízeného videa je na tom ještě hůře. Obraz trpí kostičkováním, zejména u zelené barvy. Také je poněkud roztřesený a ani zapnutá softwarová stabilizace tento problém nijak neřeší. Video je zkrátka nekvalitní, málo ostré a roztřesené. Stačí se podívat na přiložené ukázky.

Hudební přehrávač

Přehrávači hudby není co vytknout, zobrazuje seznamy skladeb, alba, interprety. Zajímavé nastavení prostorového zvuku při připojených sluchátkách, ekvalizér s přednastavenými volbami a možností ruční konfigurace. Po připojení kvalitních sluchátek si hudbu užijete. Ani hlasitý reproduktor není žádné ořezávátko, a pokud někomu budete chtít přehrát skladbu nebo film, nebudete se muset stydět. To platí za předpokladu, že telefon nemáte položený na zádech na rovné desce. V tom případě totiž hlasitý reproduktor utěsníte a jeho přednes se velmi ztlumí.

  

Přehrávač videa podporuje formáty 3GPP a MP4 a je celkem jednoduchý. Širší možnosti nastavení chybí. Pokud to s přehráváním videa myslíte vážně, doporučuji se podívat po nějaké náhradě na Google Play, třeba MX Player.

 

Telefonní a organizační funkce, webový prohlížeč

Již při prvním spuštění vás Sola vyzve k přihlášení, případně vytvoření vašeho Google účtu a samozřejmě nabídne i synchronizaci s dalšími sociálními nebo emailovými službami. V kontaktech si můžete nastavit, z kterých služeb chcete položky zobrazovat, případně je vypnout nebo vytvářet oblíbené a přiřadit jim různé vyzváněcí tóny.

  

Vše zastřešuje aplikace Timescape, ve které můžete sledovat statusy vašich přátel na různých sociálních sítích. Nabízí se Facebook, Naszaklasa a Twitter, ale z Google Play máte možnost instalace dalších rozšíření. Textové zprávy se zobrazují v konverzacích a znaky do konce zprávy začne telefon odpočítávat až u posledních dvaceti. V nastavení najdete volbu Snižování nákladů, pokud jí zvolíte, ořízne telefon před odesláním SMS diakritiku a zpráva bude mít standardních 160 znaků.

 

Kalendář nabízí standardní funkce, jako měsíční, týdenní a denní přehled. Samozřejmostí je synchronizace se službami Google, Microsoft Exchange a Facebook.

  

V telefonu najdete dvě emailové aplikace, a to Gmail a E-mail. V té prvně jmenované najdete poštu z vašeho Google účtu a pokud jste při spuštění telefonu zadali další emailový účet, najdete ho v aplikaci E-mail. Uživatele, který má se systémem Android zkušenosti to nezaskočí, ale nováčkovi to může zamotat hlavu.

 

Webový prohlížeč je běžný “androidí”, tzn. plně dostačující pro běžné činnosti, které využíváte na telefonu. Na rozdíl od hlavních konkurentů podporuje Flash, ale zda je to výhoda nechám na vás. Zobrazování Flash animací můžete v nastavení vypnout, pokud nebudete spokojeni, prohlížeč můžete nahradit jiným.

Systém a bonusový software

Android 4.0 byl představení před více než půl rokem,  ale i tak Sony (a jiní výrobci) stále uvádí na trh telefony se starším Androidem 2.3, v případě Xperie Sola jde konkrétně o verzi 2.3.7. A protože od ohlášené aktualizace na nejnovější “Ice Cream Sandwich” nás dělí maximálně týdny, nemá cenu se o současném systému Xperie sola více rozepisovat.

  

  

Nad systémem běží vlastní uživatelské rozhraní od Sony, které do něj není tolik zakomponované, jako u konkurenčních prostředí od HTC a Samsungu. Osobně bych uvítal při prvním spuštění telefonu možnost si vybrat, zda chci čistý systém nebo doinstalovat nádstavbu od výrobce. Toho se ale nejspíše nedočkáme, výrobci se budou snažit udržet si vlastní nadstavbou běžné uživatele a odlišit se tak od konkurence.

  

Z bonusových aplikací stojí za zmínku OfficeSuite 5, ale jen v bezplatné verzi, ve které můžete dokumenty pouze prohlížet, nikoli editovat nebo vytvářet. TrackID pro rozpoznávání přehrávané hudby z externích zdrojů. Šetřič energie je šikovná aplikace, ve které můžete nastavit aktivaci úsporného režimu při zvolených procentech vybití baterie, nebo v určitém časovém období. Správce LiveWare ve kterém si můžete nastavit spuštění konkrétní aplikace při připojení daného příslušenství. Štítky pro práci se SmartTags, které naleznete v základním balení telefonu a pomocí kterých si můžete nastavit chování telefonu po přiložení ke štítku.

Závěrečné hodnocení

Xperia sola je zajímavý telefon, který má bohužel několik výraznějších “ale”. Asi největší kritiku si zaslouží fotoaparát. Od toho jsme čekali lepší výsledky jak v pořizování fotografií, tak i videa. Dalším neduhem je kryt baterie. Občas má tendenci vrzat a kazí tak dojem z jinak dobrého zpracování. A poslední větší slabinou je baterie. Instalovat do telefonu s dvoujádrovým procesorem nevyměnitelnou baterii o kapacitě jen 1320 mAh je skoro hazard. Jak si telefon poradí s energií po aktualizaci na ICS, který by měl lépe podporovat dvoujádrové procesory, ukáže až čas. Má poslední výtka směřuje k tomu, že Sola měla přijít na trh rovnou s Androidem 4.0, měla by tak náskok oproti telefonům jiných výrobců. Takhle si ale majitelé na uvolnění aktualizace budou muset počkat.

Pokud se rozhlédneme po konkurenci, nebude to mít Sola jednoduché. A nemusíme chodit daleko, stačí nahlédnout do vlastní stáje. Jen o necelou tisícikorunu je levnější Xperia U, která má velmi podobné parametry. O dva tisíce dražší je setřička Xperia P, která disponuje lepším fotoaparátem, hliníkovou konstrukcí, větším displejem i pamětí RAM. Od jiných výrobců se jako konkurent nabízí HTC One V nebo Samsung Galaxy Ace 2, oba se systémem Android. Popřípadě Nokia Lumia 710 s Windows Phone 7.5.

Pro koho je tedy Xperia Sola určena? Pro běžné uživatele, jejichž prioritou není pořizování fotografií a videa, ale kteří potřebují smartphone pro vyhledání informací, prohlížení internetu, přehrávání hudby nebo navigaci. Získají sympatický telefon s netradičním designem a rozumnými rozměry, který nebude pokulhávat výkonem za konkurencí. A bonusové body výrobce získává za obsáhlé balení, ve kterém najdete celou řadu užitečného příslušenství.

Autor článku Roman Vitámvás
Roman Vitámvás
Fanoušek moderních technologií a RC modelů. V redakci SMARTmania.cz působí od roku 2012 jako recenzent – externista.

Kapitoly článku