TOPlist

Recenze Sony Xperia Z: Krásná, odolná a plná nápadů

Japonský výrobce poslední dobou chrlí telefony na trh velmi slušným tempem. Dnes tu máme další top model, který se dokonce pyšní zvýšenou odolností proti prachu a vodě. Zvládne se kromě těchto živlů ubránit i tvrdé konkurenci?

Sony se po odtržení od Ericssonu vzpamatovalo a chrlí na světový trh jeden smartphone za druhým. Některé z nich nejsou ničím zajímavé a člověk je přejde bez povšimnutí. Jiné stojí za zmínku a další patří k těm, které byste chtěli nosit v kapse. K těm posledním jistě patří dříve testovaná Xperia T, kterou do služeb přijal i Agent 007 v poslední bondovce.

Do nedávna se pyšnila titulem „top model výrobce“. Z pomyslného trůnu ji ale sesadila dnes testovaná Xperia Z. Ta nejen že si vzala to nejlepší ze zmíněné Xperie T, ale přidala i něco navrch a není toho zrovna málo. Bude to ale stačit, aby mohla konkurovat jiným 5“ fullHD smartphonům, které se v letošním roce chystají na trh? Nebo je tak dobrá, že i nadále zůstane na špici nabídky smartphonů, na kterou se velmi snadno usadila? Na současném trhu totiž nemá vážnějšího konkurenta a v tuto chvíli se jedná o vůbec nejlepší telefon s Androidem, který si na českém trhu už brzy budete moci koupit.

Otázkou je, jestli to tak zůstane i nadále. Modely od LG i HTC už známe, představení nového Samsungu nás čeká již brzy a stále se mluví o větším iPhone. Letos bude v segmentu top smartphonu opravdu rušno, zvlášť za účasti Huawei a ZTE, které se také chystají na náš trh se špičkově vybavenými pětipalcovými fullHD telefony. A přiznejme si, že tito asijští výrobci budou mít ještě hodně co říct a kartami na trhu smartphonů v následujících letech nejspíš hodně zamíchají. Xperia Z bude mít co dělat, aby tento tlak ustála. Sony ale neusíná na vavřínech a v podstatě velmi krátce po uvedení Xperie Z na trh se již začíná hovořit o jejím nástupci.

Klady (+)

  • dílenské zpracování a kvalita materiálů
  • přijatelná hmotnost
  • odolnost vůči vodě a prachu (IP57)
  • jemný fullHD displej
  • výkonný hardware
  • odladěný a rychlý systém
  • kvalitní fotoaparát
  • dostatečná výdrž
  • kvalitní zvukový výstup

Zápory (-)

  • nedostatky v uživatelském prostředí
  • notifikace diody nelze nijak nastavit
  • senzorové klávesy na displeji
  • usazování otisků prstů
  • cena

Obsah balení

Sony má ve zvyku dodávat telefony v malých, úhledných krabičkách bez zbytečností, leč s bohatým příslušenstvím. Nejinak je tomu u Xperie Z, i když v tomto případě žádné extra příslušenství nečekejte. Telefon, microUSB kabel, adaptér do elektrické zásuvky, sluchátka a gelové nástavce do uší. Nic víc. Na náhradní ochranné folie nebo čím dál tím více oblíbené NFC tagy nedošlo. O to více je to zarážející, když se podíváme na cenovku telefonu, která výrazně převyšuje hranici patnácti tisíc korun. Sony mohlo pustit v nákladech nějaký ten chlup navíc a udělat svým zákazníkům radost. Potěšující je alespoň fakt, že z výroby je na přední i zadní straně telefonu fólie již umístěna.

- - -

Zastavím se u sluchátek. Málokdy sluchátka v recenzích hodnotím, protože většinou vůbec nestojí za řeč a pokud pomineme Samsung a Apple, jenž dodávají relativně kvalitní sluchátka, ostatní by udělali lépe, kdyby si je nechali. Sony však překvapilo. Pominu to, že vypadají opravdu divně a v mém případě vůbec nedrží v uších, a to ani po výměně gelových nástavců. Jejich zvukový projev je ale nadprůměrný a výrazně převyšuje to, na co jsme u jiných smartphonů zvyklí. Pokud tedy nemáte žádná vlastní, nemusíte z těch přibalených mít strach, jsou bez problémů použitelná.

Design, konstrukce a odolnost

Nuda a nic, co bychom už neviděli někdy předtím. Alespoň tak vypadá Xperia Z na první pohled. Placatý a hranatý kvádr, ještě ke všemu černý. To už tu bylo tolikrát, že není nad čím kroutit hlavou nebo užasle vzdychat, nicméně nenechte se zmást prvním pohledem. Při bližším prozkoumání naleznete pár zajímavých designových prvků, které telefonu přidávají na kráse. Zajímavě působí i stříbrné tlačítko Power či pogumované hrany. Možná vás ještě zarazí absence jakéhokoli konektoru, ale ty jsou jen umně skryty pod záslepkami. To kvůli tomu, aby se k nim nedostala voda či prach.

- - -

- - -

Kromě černé budou na trhu ještě další dvě barevná provedení. Osobně bych volil spíš bílou variantu, fialovou bych přeci jen přenechal něžnějšímu pohlaví, bílá naopak vypadá velice elegantně.

- - -

Xperia Z vás pořádně zaujme až ve chvíli, kdy ji vezmete do ruky. Přední i zadní stranu kryje sklo, a to pro jistotu ještě ochranné folie. Víc vás ale udiví, jak je lehká a že nepůsobí nijak velkým dojmem. Sice má pětipalcový displej, ale je jen o 6 mm vyšší a 3 mm širší než LG Optimus 4X HD, který aktuálně používám a který má o 0,3“ menší displej. Dále je o 1 mm tenčí, a tenhle rozměr je v ruce celkem znát. A jak už jsem psal, hmotnost 146 gramů je velmi příjemná. Na pětipalcový telefon určitě.

  - - -

Sklo je do ruky v případě telefonu velmi příjemný materiál, ale trpí neduhem, který mě osobně dovádí k šílenství. Je neustále upatlané. Otiskům prstů na přední i zadní straně Xperie Z se prostě nevyhnete. A přiznejme si, že to ani trochu nevypadá dobře. Takže budete leštit a leštit a leštit. Pořád dokola, nekonečný boj s větrnými mlýny. Částečně to naštěstí eliminují nalepené fólie, ale i tak se jim nevyhnete. Osobně se těším, až přijde doba, kdy výrobci i tento neduh odstraní a nabídnou nám povrchovou úpravu, která nebude na ulpívání otisků prstů tak náchylná.

- - -
Xperii Z nevadí ani voda, ani sníh, ani prach… stupeň krytí IP57 je velkým lákadlem

- - -

- -

Nejzajímavější na konstrukci Xperie Z je ale její odolnost vůči vodě a prachu, a to na úrovni IP57. Xperii Z jsme koupali, myli, potápěli, házeli do sněhu a vůbec zkoušeli všelijaké další vylomeniny a nikdy se jí nic nestalo (vše si můžete prohlédnout v přiloženém videu).

Svůj díl na tom mají velmi důkladně provedené záslepky všech konektorů a otvoru pro microSIM. Krytky jsou tak důkladně připevněné, že manipulace s nimi vás bude rozčilovat a nezlepší se to ani po několika dnech. To je daň za vodě a prachu odolnost.

- - -

Videopohled na Sony Xperia Z

Displej: Pastva pro oči, jen pozor na sluníčko

Chlouba telefonu, a to nejlepší, co můžete dnes koupit. Úhlopříčka 5 palců a rozlišení 1080 x 1920 pixelů, tedy fullHD. To dohromady dává velmi vysokou jemnost 441 pixelů na palec. A to už je opravdu hodně, dokonce za hranicí toho, co dokáže lidské oko rozlišit. Což je možná problém, protože v tu chvíli se z fullHD rozlišení stává spíše marketingový tahák, než výrazná přidaná hodnota. Porovnávám 5“ fullHD displej Xperie Z s HD displejem LG Optimus 4X HD a pouhým okem nevidím v rozlišení jediný rozdíl. Jaký má vyšší rozlišení tedy smysl? Nestane se z rozlišení displejů stejná honba jako ze megapixely fotoaparátu? Reálný přínos žádný, snad jen v případě přehrávání fullHD videí a prohlížení fotografií ve vysokém rozlišení. Ale „máme víc než konkurence“, a to na papíře vypadá dobře. Samozřejmě tomu tak není a fullHD rozlišení oceníte při práci s dokumenty, sledování filmů či ve webovém prohlížeči.

- - -
Displej nabízí extrémně jemný obraz i věrné barvy. Horší je to pouze s čitelností na přímém slunci

Jinak už displej není ničím zajímavý nebo výjimečný. Zobrazí 16 milionů barev, zvládá multitouch (deset prstů) a jeho jas řídí automatika. Osobně jsem automatiku vypnul, protože displej na můj vkus málo svítil. A jak jsem vzápěti zjistil, ani nejvyšší hodnota jasu není nijak výrazná, proto jsem používal zhruba 2/3 jasu, což u jiných telefonů nedělám a spíše se držím na opačném konci spektra. Pozorovací úhly jsou dobré a celkové barevné zpracování také. Jen pozor na přímém sluníčku, zde již displej není ideálně čitelný a budete si muset stínit rukou. A to jsme čitelnost netestovali na žádném extra silném slunci, pouze za běžného denního světla.

- -  -

Hardware a výkon: V současné době nemá konkurenci

Sony vložilo svému top modelu do vínku to nej, co dnešní trh zná. Procesor Qualcomm Snapdragon S4 Pro s jádry Krait taktovanými na frekvenci 1,5 GHz. Ten doplňuje grafika Adreno 320, dále 2 GB paměti RAM, 16 GB interní paměti (pro uživatele dostupných cca 13 GB) a podpora microSDXC karet s kapacitou až 64 GB. Ve spojení s rozměrným a kvalitním displejem jde o multimediální nástroj, který uspokojí i ty nejnáročnější.

Přidejme si další, dnes už standardní parametry jako 3G, HSDPA+, LTE, GPS a Glonass, WiFi s možností hotspotu či WiFi Direct, Bluetooth 4.0, NFC, DLNA, MHL, microUSB s možnosti připojení k HDMI a … už vám ze všech těch zkratek jde hlava kolem? Mně taky a jak vidno, je toho jen málo, co by Xperia Z neuměla. Nevyvede ji z míry ani zrcadlení obrazu skrz WiFi.

Z pohledu výkonu a konektivity umí výrazně víc, než běžný smrtelník využije a za dobu testování se mi nepovedlo ji ani jednou dostat do úzkých, nebo jakkoli zadýchat. Svůj podíl na tom má i dobře optimalizovaný systém, ale o tom až později. Zkoušel jsem přehrávat fullHD videa, streamovat, přehrávat z YouTube, hrát náročné 3D hry a ani jednou se mi nepovedlo Xperii Z jakkoli zpomalit. Načetla velké XLS tabulky z Dropboxu, stejně tak delší a složitě formátované dokumenty. Vše zcela plynule bez výraznějších záseků. Jako nejlepší ukázku vysokého výkonu považuji rychlé focení a velmi rychlé načtení náhledů v galerii. O tom v pozdější kapitole, ale 999 snímků v HD rozlišení pod 70 vteřin příliš mnoho telefonů pořídit nezvládne.

Kvalita zvuku během hovoru je rovněž na velmi dobré úrovni, přenos je čistý a dostatečně hlasitý. To samé platí i při použití hlasitého handsfree. Jen si dejte pozor, když telefon vyndáte z vody a budete chtít ihned uskutečnit hovor, může být hlasitost nižší – je potřeba nechat repráček vyschnout nebo jej vysušit ručně. Fixace GPS je také otázkou několika málo vteřin a během automobilové navigace (ježdění převážně po Praze) jsem nezaznamenal žádné výpadky signálu. Po průjezdu tunelem se navigační software ihned zase chytil, takže ani v tomto směru Xperia Z nemá žádné problémy. Po dlouhé době jsme testovali telefon, u kterého všechno šlape jak hodinky, pochválit musíme i nadprůměrný zvukový výstup z 3,5mm jacku.

Baterie a výdrž: Lepší než konkurence

Xperia Z na první pohled parametry své baterie neohromí. Smartphonů disponujících akumulátorem s kapacitou přes 2 000 mAh je čím dál tím více a najdou se i takové, které atakují nebo dokonce překročili hranici 3 000 mAh. I proto kapacita 2 330 mAh nevypadá kdoví jak zajímavě. Jenže baterie a její kapacita nejsou vše. Za poslední více jak rok jsem se setkal s mnoha smartphony, které měly baterii s vysokou kapacitou, a tak na první pohled slibovaly delší výdrž. Realita byla povětšinou jiná. Záleží i na optimalizaci systému a jeho práci s energií obecně. Přiznám se, že se mi nepovedlo zjistit, do jaké míry Sony zasáhlo do samotného systému a zapracovalo na nakládání s energií z baterie, ale Xperia Z velmi mile překvapila.

  

Podívejte se zpět na hardwarové parametry a posuďte sami. Dva dny výdrž rozhodně není špatný výsledek. Nejlepšího se mi povedlo dostáhnout když jsem telefon v pátek v podvečer vyndal z nabíječky, přes sobotu a neděli s ním cestoval, hodně fotil a natáčel fullHD videa, displej měl na maximální jas a baterka se vybila až v pondělí nad ránem. Při přehrávání videa ve fullHD rozlišení s úrovní jasu nastavenou na poloviční hodnotu se telefon přihlásil o nabití po 6 hodinách a 35 minutách, což není vůbec špatný výsledek.

  

Běžný pracovní den Xperia Z zvládla zcela bez problémů a vydržela skoro až do večera dalšího dne. Hodně jsem očekával od režimu Stamina, který by mohl být tahákem tohoto telefonu. Bohužel se nejedná o žádný zázrak, který by měl být výsadou pouze Xperie Z. Aplikace dostupné v Google Play zvládnou to samé a mnohdy i mnohem více. Stamina vám totiž při zhasnutém displeji vypne WiFi a datové přenosy. Energii toto jistě ušetří, ale pro leckoho toto nastavení může být nepříjemné, protože v tu chvíli není „online“. Obejít se to dá určením, kterých aplikací se toto nastavení netýká a mohou být online i po zhasnutí displeje.

  

Zajímavější je možnost automatického zapínání a vypínání WiFi dle místa, kde se nacházíte. Kteroukoli WiFi uložíte v telefonu, uloží se i její umístění dle okolních BTS (na základě triangulace pozice). WiFi je pak následně vypnutá do doby, než se dostanete k již uloženým a známým BTS, pak se WiFi v telefonu automaticky zapne a připojí se k síti, kterou je v dosahu a zná ji. Šikovné řešení, které bych uvítal i u jiných smartphonů.

Operační systém a uživatelské prostředí

Xperia Z přichází na náš trh s Androidem 4.1.2 a brzy se plánuje update na verzi 4.2 (duben). Android je ale velmi dobře skryt pod vlastním uživatelským prostředím od Sony. To sice od předchozích verzí doznalo mnoha změn, nicméně pořád má své mouchy, které mu jen tak neodpustím. Je příjemné, že uživatel si konečně může zvolit počet aktivních ploch, ale že se na každou vejde jen 16 ikon, respektive mřížka je napevno daná 4 x 4, to už pánové v Sony neřešili. Při fullHD rozlišení je to doslova hřích. Situaci řeší jakýkoli launcher z Google Play, který vám umožní změnit rozložení mřížky. Osobně toto řešení vřele doporučuji, standard vypadá jako telefon pro seniory a displej si zaslouží dostat možnost zobrazení více informací naráz.

  

Jako největší chybu vidím zobrazení tří systémových tlačítek na displeji u spodní hrany. Displej je sice pětipalcový, ale lišta s těmito tlačítky vám ubere kus cenného místa. Pokud by Sony udělalo klasická senzorová tlačítka pod displejem, bylo by to lepší řešení.

  

Další drobnosti jsou už jen malichernosti, ale přece. Obrazovka uzamčeného zařízení má sice efektivní animaci a dvě ikony pro rychlé spuštění, ale ty zastupují hudební přehrávač a fotoaparát. Bohužel nejdou nijak změnit. Notifikační roletka má rychlé přepínače, ale jen čtyři plus rychlý vstup do nastavení. Konkurenční prostředí, včetně čistého Androidu, nabízí více. Přepínače umí jen zapnout/vypnout, chybí jim možnost vstupu přímo do nastavení konkrétní funkce při dlouhém podržení.

 

To jsou drobnosti a jinak není systému co vytknout. Je dobře optimalizovaný a díky tomu velmi rychlý a stabilní. Za dobu testování jsem se nesetkal s jediným problémem, a to telefon dostával opravdu zabrat, včetně instalace a zkoušení velkého množství aplikací a zátěžových testů v podobě vykonání více operací naráz. Všechny ustál bez ztráty květinky.

Bonusový software

Sony vybavilo Xperii Z bonusovým softwarem, který si klade za cíl usnadnit či zpříjemnit samotné používání telefonu. Až na několik výjimek jako je antivirový program či nepříliš povedený navigační software, jsou programy užitečné. Tady je jejich přehled:

Album a Filmy netřeba už jen dle jména představovat. Jde o vlastní prohlížeče fotek a videí, které oproti standardu nepřináší nic navrch. Důležité je, že načítání několika tisícovek obrázků je záležitostí několika okamžiků, galerie je rychlá a práce se snímky maximálně pohodlná.

Social Life se může stát vaší bránou k sociálním sítím, zprávám z RSS čtečky a podobně. Jenže jak už to tak v případě podobných aplikací bývá, nakonec se stejně raději spokojíte s těmi, které jsou vytvořeny třetí stranou nebo určeny pro konkrétní sociální síť. Tato vám nepřinese nic navrch.

  

Sony Car je rozhraní pro využití za volantem. Omezuje se jen na ty nejdůležitější funkce jako je adresář, ovládání hovorů či třeba navigace a pro dobrý přehled používá opravdu velké ikony (čtyři na displej).

Walkman opět netřeba představovat. Hudební přehrávač, který se v záplavě jiných svými funkcemi rozhodně neztratí. Disponuje ekvalizérem a velmi pěkným grafickým prostředím.

  

Wisepilot for Xperia je navigace připravená speciálně pro Sony, ale já osobně dávám přednost Google navigaci ve spojení s Google mapami. Wisepilot nás neoslovil už při testování předešlých Xperií a ani u “zetka” tomu není jinak.

Xperia Link neboli WiFi hotspot. Nechápu, proč tato funkce musí mít vlastní aplikaci, ale budiž. Aspoň její ikonu dostanete na plochu.

No a nakonec tu máme plovoucí miniaplikace, které se objeví ve spodní liště, když otevřete naposledy spuštěné aplikace. Ve standardu máte k dispozici kalkulačku, časovač, poznámky a diktafon. Další si můžete stáhnout z Google Play. Jediný přínos těchto utilitek vidím v tom, že se vám zobrazí na části displeje a vy „pod nimi“ můžete s telefonem dál pracovat. Tohle už známe ze Samsungu Galaxy Note II a vzhledem k velikosti displeje chápeme, proč po podobném řešení sáhlo i Sony. Miniaplikace rozhodně mají smysl.

Fotoaparát a záznam videa

Moje pocity z fotoaparátu jsou trochu rozporuplné, i když Sony kvalitu nelze upřít. Parametry jsou více než zvučné a Sony bývá považováno za výrobce s dobrými výsledky v této oblasti. Nakonec třinácti megapixelový Exmor RS čip s autofokusem, přisvětlovací diodou a velmi širokými možnostmi nastavení včetně detekce obličeje či funkce pro plynulé panorama by přeci neměl fotit špatně.

- - -

A on taky špatně nefotí, ale očekával bych více, zvláště u telefonu s takhle vysokou cenovkou. Pravdou je, že během testování nám počasí nepřálo a fotili jsme za relativně špatných světelných podmínek. Ocelově šedá obloha, špatné světlo, někdy šero. Na druhou stranu, když je krásně slunečný den, fotky vypadají dobře a pochválit musím zejména věrohodnost a živost barev.

- - -

Pokud se na fotografie podíváte, zjistíte, že Xperia Z má občas za špatných světelných podmínek problém zaostřit a některé fotografie trpí vyšší úrovní šumu. Nepomohlo tomu ani manuální ostření dotykem na displeji či změna režimu focení. Stejně tak s věrností a podáním barev nejsem úplně spokojen.

- - -

Většina fotografií je focena v tzv. Superior auto režimu. Vy se nestaráte o nic, vše zajistí telefon sám, včetně výběru toho správného režimu. Musím přiznat, že jsem ho ani jednou nepřistihl, že by se spletl. Vždy správně rozpoznal jestli fotím krajinu, makro, portrét nebo třeba dokument, zapnul stabilizaci obrazu, HDR nebo blesknul diodou.

- - -
Další fotografie si můžete prohlédnout v naší galerii

Další zajímavou „fičurou“ je rychlé focení více snímků za sebou neboli dávka (praktickou ukázku najdete v tomto videu). Nedovedu si představit, že by to v běžném životě bylo nějak extra využitelné, ale spíš to beru jako ukázku dostatečného výkonu, kterým Xperia Z disponuje. Jak to funguje? Zvolíte režim focení Dávka a pak jen držíte prst na spoušti na displeji. A Xperia Z, s patřičným zvukovým doprovodem připomínajícím samopal, začne sekat jeden snímek za druhým. A jestli pak víte, soudruzi… nebudu vás napínat, vyfotí až 999 snímků za 68 vteřin. Stejně tak působivé je jejich rychlé načtení, jakmile vstoupíte do galerie. Zatím jsem neviděl smartphone, který by náhledy fotek v galerii načetl tak rychle jako Xperia Z. Výkon je v tomto ohledu opravdu ohromující.

Poslední dobou se setkávám s tím, že smartphony lépe natáčí video než fotí. Stejný dojem mám z Xperie Z. Její videa v HD či fullHD rozlišení jsou kvalitní i při zobrazení na televizi. Snímkování 30fps při fullHD je dostatečné a problém telefonu nedělá ani rychlé přeostření během natáčení či změny světlých a tmavých ploch a jejich vyvážení. Sečteno a podtrženo, Xperia Z kvalitou fotografií spadá do lepšího průměru, při dostatečném světle pak do jasného nadprůměru, u videa není příliš mnoho co vytknout, tam jsme byli s výsledky spokojeni při všech typech testovaných scén.


Díky odolnosti vůči vniknutí vody s telefonem můžete nahrávat i pod vodou… :-)

Internet a multimédia

Velký displej Xperie Z je pohodlný jak pro surfování po internetu, tak pro čtení dokumentů nebo zmiňováné přehrávání filmů. Opět se potvrzuje, že Chrome je jeden z nejlepších mobilních prohlížečů a v případě Xperie Z je díky jejímu výkonu neuvěřitelně rychlý. Načtení stránek je, v závislosti na připojení k internetu otázkou okamžiku. Škoda, že v našich končinách zatím nemůžeme využít LTE, které by tuto zkušenost jistě postavilo o další úroveň výše.

Z pohledu multimédií se z Xperie Z stává velmi dobrý společník pro „takovéto domácí povalování se na pohovce“ či cestování vlakem a MHD. Zcela bez problémů vám přehraje drtivou většinu audio či video formátů. Displej díky své úhlopříčce a rozlišení taky stačí. A jak jsem psal v úvodu, přibalená sluchátka svoji funkci splní bez výraznějších chyb, horší je to ale s hlasitým reproduktorem, který nabízí lehce podprůměrné výsledky. Pokud mám být upřímný, je to spíš takový „chrchlal“ na úrovní obecního rozhlasu a při přehrávání hudby nebo sledování filmů to budete výrazně pociťovat.

Závěrečné hodnocení: Král Androidů, ale na jak dlouho?

Xperia Z beze sporu patří k nejočekávanějším zařízením letošního roku. Nebude to mít lehké, protože z těch opravdu zajímavých telefonů přichází jako první a dovedu si představit, že mnozí potenciální kupci si počkají na další konkurenční modely a teprve až pak se budou rozhodovat. Na druhou stranu může těžit z toho, že je vůbec prvním telefonem s fullHD displejem, který na našem trhu bude dostupný (v průběhu března).

V době vydání recenze známe další vážné konkurenty v podobě HTC One či LG Optimus G Pro. Ani jeden z nich nemá oproti Xperii Z nic navrch, rozhodovat bude tedy nejspíš cena. Kartami zcela určitě zamíchá velmi očekávaný Samsung Galaxy S4, který bude představen v polovině března a na trh by se měl dostat na přelomu dubna a května. Nejpozději se na trh dostane LG Optimus G Pro, který ještě přesný termín pro ČR nemá stanovený, ale rozhodně můžeme počítat s jednotkami měsíců.

Xperia Z má nakročeno správným směrem a nebojíme se, že by s tímto modelem Sony neslavilo úspěch. Kromě skvělé hardwarové výbavy je velkým lákadlem odolnost vůči vodě a prachu, což nikdo ze zmiňovaných konkurentů nenabízí. V závěsu se drží vysoký výkon s dobře optimalizovaným systémem, dostatečná výdrž a špičkový displej. I proto ji drobné nedostatky jako neustálou upatlanost, až moc dobře držící záslepky či nemožnost jakkoli nastavit funkce notifikační diody, odpustíte. Otázkou je, jestli překousnete i její vysokou cenu. Necelých 17 tisíc korun včetně DPH za už je přeci jen hodně.

Autor článku Marek Hajn
Marek Hajn
Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné „everything Apple“ nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.

Kapitoly článku