TOPlist

Recenze Samsung Galaxy Tab S 8.4: Vyzyvatel iPadu Mini

Samsung není dravec jen v oblasti chytrých telefonů, ale chce kralovat také v segmentu tabletů. Pomůže mu v tom novinka, která míří přímo proti iPadu Mini s Retina displejem?

Samsung je činný nejen na poli chytrých telefonů, ale v poslední době se dramaticky rozjel také v oblasti tabletů, a to pravděpodoně s jedním jediným cílem, deklasovat Apple v jím vytvořené kategorii. Zatím se to nikomu jinému nepodařilo a ačkoli prodeje jablečných tabletů v posledním kvartále poklesly (a můžeme spekulovat, čím to, od celkově stagnace tohoto segmentu, přes fakt, že generační obměna tabletů není na straně uživatelů tak rychlá jako v případě smartphonů, až po myšlenku, že mnozí čekají na novinky, které Apple představí na podzim), stále a pořád jde o nejprodávanější zařízení ve své kategorii, a i když už ne tak přesvědčivě jako dříve, Apple tomuto segmentu stále jasně dominuje.

Samsung se ale snaží. Jeho portfolio tabletů je široké a postupně přidává další a další, včetně těch lepších, možná dokonce prémiových, které chtějí zcela jasně konkurovat právě iPadům. A jeden takový kousek se nám aktuálne dostal do testu. Jde o zařízení, které s úhlopříčkou 8,4 palce chce konkurovat iPadu Mini s Retina displejem. Tomu odpovídá jak rozlišení zobrazovacího panelu, tak také cena. Ale Samsung má ještě jeden malý, drobný trumf navrch – nabízí totiž i zlatou variantu, která vypadá moc hezky. V České republice se prodává jak základní Wi-Fi verze, tak také dražší varianta s podporou datových přenosů (GSM/3G/LTE).

 

Klady (+)

  • výborné dílenské zpracování
  • nízká hmotnost
  • špičkový displej s jemným rozlišením
  • vysoký výkon
  • slušná výdrž
  • slot na pam. karty
  • množství bonusových aplikací 

Zápory (-)

  • optimalizace prostředí TouchWiz
  • citlivost čtečky otisků prstů
  • absence NFC
  • vyšší cena

Obsah balení

Tablet jsme bohužel nedostali v prodejním balení, finální vzorek nám do redakce dorazil zabalený do bublinkové folie. Nicméně standardní prodejní balení v České republice obsahuje kromě samotného tabletu a nezbytných návodů také USB kabel a adaptér do sítě. Zamrzí však, že v krabičce nenajdeme žádná sluchátka.

Design a zpracování: Tenké tělo s pevnou duší

Na první pohled vám bude jasné, že se vám do ruky dostává tablet od Samsungu. I přes výrazné logo výrobce na čelní straně zařízení drží jasnou designovou linii nastavenou svými většími souputníky. Bílá varianta je pak ještě identifikovatelnější než tmavá, k Samsungu v poslední době prostě tak nějak patří. Novinkou je doplňková barva na rámečku, který lemuje hrany přístroje. Doposud oblíbená stříbrná byla vystřídána a Galaxy Tab S 8.4 se pyšní zlatou. Naštěstí nejde o takovou tu prvoplánovou zlatou, která působí velmi kýčovitě, a proto tablet v této kombinaci působí velmi elegantně a bude se líbit hlavně dámské části klientely.

Zajímavé je, že Samsung se rozhodl použít zlatý rámeček i u tmavé varianty. Pokud vám tedy použití zlaté barvy přijde až moc kýčovité, budete se muset poohlédnout po jiném zařízení, protože klasiku v podobě kombinace černé barvy a stříbrného rámečku u tohoto modelu nečekejte.

 

Tablet sám o sobě je příjemný do ruky. Tělo je tenké, pouhých 6,6 milimetru, okraje kolem displeje úzké, takže ačkoli má o půl palce větší displej, není rozměrově o tolik výraznější než Apple iPad Mini. Celkem příjemná je také hmotnost, která se díky použití plastových dílů usadila na hodnotě 294 gramů, v případě LTE varianty na hodnotě 298 gramů. Celkové rozměry tabletu jsou 200,8 x 144,3 x 6,6mm.

  

Čelní straně dominuje 8,4″ displej, kolem něj v celkem tenkém rámečku pak najdeme logo výrobce, čočku předního fotoaparátu a světelný senzor na horní straně + tři systémová tlačítka dole pod displejem. Krajní tlačítka, šipka zpět a nově tlačítko pro zobrazení naposledy otevřených aplikací, jsou senzorová. Prostřední tlačítko pro návrat na domovskou obrazovku, je stále a pořád hardwarové. Osobně toto řešení nemám rád, protože máte k dispozici tři klávesy s různými funkcemi, ale dvěma z nich stačí jen lehký dotek a jedno vyžaduje silnější stisk. Z mého pohledu jde o nelogické, nepraktické a troufám si tvrdit až archaické řešení.

  

Záda tabletu jsou tvořena z jednoho bloku plastu, který je měkký, příjemný na dotek a neklouže, ani když se vám zpotí ruce. V horní části zad naleznete logo výrobce a nad ním čočku zadního fotoaparátu a přisvětlovací diodu. Pokud byste dumali, k čemu slouží dvě kolečka na zádech tabletu, která lze zmáčknout, tak vězte, že pro spojení přídavných krytů s tabletem. Zajímavé řešení.

  

Plast na zádech je na omak příjemný a u bílé varianty s jemným perleťovým efektem. Drobné tečky rozmístěné v mřížce po celých zádech už nenavozují dojem náplasti, jako tomu bylo u Samsung Galaxy S5, perforace v tomto případě vypadá mnohem lépe.

Zlatý rámeček, lemující boky tabletu, je na levé hraně zcela prázdný. Pravá hrana nese shora tlačítko Power, dvojklávesu ovládání hlasitosti, okénko infraportu a slot pro microSD kartu. Až na infraport jsou všechny ostatní prvky zlaté. Na spodní hraně najdete kromě zdířky pro připojení microUSB kabelu a 3,5mm výstupu pro připojení sluchátek i jeden ze dvojice stereo reproduktorů. Ten druhý se nachází na horní straně a společně s mikrofonem tvoří jediné prvky v této oblasti. Stereo reproduktory jsou dostatečně hlasité a zvuk jimi produkovaný lze posuzovat za nadprůměrný.

Celkový dojem z designu a zpracování Samsungu Galaxy Tab S 8.4 je více než dobrý. Máte pocit, že v ruce držíte něco lepšího, než jsou tablety v kategorii kolem 8 tisíc korun. Nicméně pokud vám nesedí zlatá barva, budete se muset s myšlenkou na tuto novinku rozloučit. Přeci jen, kombinace bílé a zlaté je pořád nezvyklá.

Hardwarová výbava a výkon

K dispozici jsme na recenzi měli Wi-Fi verzi tabletu, která dostala do výbavy osmijádrový procesor Exynos. Čtyři jádra Cortex A-15 mají frekvenci 1,9 GHz a čtyři jádra Cortex A-7 mají frekvenci 1,7 GHz. Výkonu tady bude na rozdávání i proto, že výkonnému procesoru zdatně sekunduje 3 GB operační paměti RAM a výkonná grafická karta Mali T628 MP6. LTE verzi pohání quad-core procesor Snadpargon 800 s taktem 2,3 GHz, který doplňuje grafický akcelerátor Adreno 330. Nedalo nám to a tablet jsme prohnali našimi oblíbenými benchmarky, výsledky jsou následující (platí pro Wi-Fi verzi s Exynosem):

  • AnTuTu Benchmark: 34 321 bodů
  • 3D Mark: Ice Storm Unlimited – 12 979 bodů

V praxi nepoznáte, že by tabletu chyběl výkon, ať se pohybujete kdekoli v menu nebo v aplikacích. Hraní náročných her, včetně novinky Modern Combat 5 nebo starších Asphalt 8 a Real Racing je naprosto plynulé a vzhledem k displeji jde o perfektní zážitek. Stejné je to při přehrávání full HD videí. Občasné zamyšlení při procházení mezi plochami nebo během spouštění nastavení je opět jen a pouze chybou optimalizace uživatelského prostředí TouchWiz. A já osobně mám pocit, že jiné už to nikdy asi nebude, protože na to samé si stěžuji u každé recenze produktu z portfolia jihokorejského Samsungu.

Jedním z největších lákadel tabletu je jemný Super AMOLED displej s WQXGA rozlišením (2560 x 1600 px, a spatřit jeden jediný pixel pouhým okem je takřka nemožné. Zároveň Super AMOLED zaručuje pěkné, v některých případech možná až moc výrazné barvy, ale například přímé srovnání s iPadem Mini Retina a Nexusem 7 ukazuje, za na Samsungu je bílá opravu bílá. Displej Nexusu 7 jde spíše do šedé a displej iPadu zase do žluté. Rozdíl je při přímém srovnání hodně viditelný a nový Galaxy Tab S 8.4 z něj vychází jako jasný vítěz.

  

Hardwarová výbava je dále doplněna o dnes již klasické a standardní složení v podobě Wi-Fi 801.11 a/b/g/n/ac včetně Wi-Fi Direct, DLNA a možnosti vytvořit Wi-Fi Hotspot (pouze u verze se slotem na SIM kartu a podporou GSM/3G & LTE, v případě sítí 4. generace to jsou pásma 800, 850, 900, 1800, 2100 a 2600 MHz). Dále je na palubě již zmiňovaný infračervený port, Bluetooth 4.0, GPS, Glonass a nově také čínský navigační systém Beidou. Zcela nepochopitelně chybí NFC. Výbavu doplňuje podle modelu 16 nebo 32 GB paměti a možnost rozšířit interní úložiště za pomoci microSD karty s kapacitou až 128 GB. U 16GB verze máte v základu volných 9 GB, což není příliš mnoho a je tedy vidět, že prostředí TouchWiz a systém zabírají slušnou porci paměti.

 

Během testování jsme v oblasti hardwaru nenarazil na žádné nestandrdní chování. Jak už jsem psal výše, výkonu je nadbytek, takže hraní her nebo sledování videa je opravdu bez problémové. Citlivost na příjem signálu z Wi-Fi je nadprůměrná, subjektivně lepší než u iPadu Mini Retina, který používám souběžně. Stejné je to s GPS a fixací satelitů. Nicméně v případě tohoto modelu může být mínusem nutnost připojit se k internetu například přes chytrý telefon, pokud nemáte staženou offline navigaci. Naštěstí je ale k dispozici i LTE verze, za kterou si ale několik tisícovek připlatíte.

Baterie a výdrž

Tablet se pyšní Li-Ion baterií s kapacitou 4 900 mAh, díky které je i přes výkonný a také náročný hardware výdrž na jedno nabití více než dobrá. Při běžném využití tabletu se připravte nosit ho k nabíječce jednou za tři až čtyři dny. Pokud se ale pustíte do náročnějších úkonu s delším trváním, tablet samozřejmě vybijete rychleji. Surfování po webu vám vydrží něco málo přes devět hodin.

Hraním her zhruba osm hodin a sledování videa skoro dvanáct a půl hodiny. Pokud by vám výdrž nestačila, můžete zapnout úsporný mód, který známe už ze Samsungu Galaxy S5. Ten prodlouží výdrž na jedno nabití o zhruba 20 %, nicméně výrazně omezí některé funkce tabletu. Samotné nabití z nuly na sto trvá necelé tři hodiny.

Systém, prostředí TouchWiz a Magazine UI

Novinka běží na systému Android 4.4.2, nicméně během následujících měsíců bude dostupná aktualizace na nejnovější verzi 4.4.4. Důležitější než samotný Android je ale uživatelské prostředí, v tomto případě TouchWiz. Prostředí TouchWiz, které představuje velmi hlubokou integraci do systému – takovou, že v podstatě nepoznáte nic z původního Androidu, je doplněné o takzvané Magazine UI. To je doplněk uživatelského prostředí používaný na plochách.

 
Hlavní obrazovka a nabídka s programy

Pomocí widgetů vám z ploch udělá časopis, ve kterém se zobrazuje nejen obsah z vašich účtů na sociálních sítích, ale také e-maily, kalendáře, dokumenty a dalších zdroje z internetu. Plochy Magazine UI se skládají vždy z až šesti widgetů. Nezbyde prostor ani pro ikony v pevném spodním doku. To by ale ve finále nemuselo být na škodu, protože widgety jsou kromě zobrazovačů obsahu z různých zdrojů také cestou do aplikací v tabletu. A pokud by nějaký aplikace nešla zvolit jako widget do Magazine UI, vždy můžete mít vedle plochu TouchWiz s klasickými ikonami aplikací. Pokud by vám zobrazení Magazine UI nevyhovovalo, nezbavíte se ho. Vždy musíte mít alespoň jednu plochu s touto nabídkou aktivní.

 
Magazine UI

Novinkou je tlačítko pro zobrazení správce běžících aplikací pod displejem. Správce aplikací se nezobrazí přes celý displej, jak jsme byli doposud zvyklí, ale zabírá pouze jehp spodní čtvrtinu. Kormě přepínání a zavírání jednotlivých aplikací, nabízí možnost přejít do Správce úloh, nebo zavřít všechny na pozadí běžící aplikace naráz. Další novinkou jsou dvě tlačítka ve spodních rozích domovské obrazovky. To vpravo vás přesune do menu aplikací, to vlevo do správce souborů.

 
Notifikační nabídka

Funkce, která se mi na tabletech opravdu líbí, a pokud ji nějaký model nemá, tak mi chybí, je rozdělení displeje na dvě okna a v každém spuštění jiné aplikace. Pokud máte tuto možnost v nastavení tabletu zapnutou, pak stačí pohybem prstu od hrany displeje otevřit menu aplikací, které lze v režimu multi-window otevřít. Aplikací, které toto umožňují, naštěstí přibývá.

 
Na uzamčenou obrazovku lze přidávat miniaplikace, hlavních ploch můžete tradičně mít několik

Posuvníkem mezi dvěma okny lze měnit jejich velikost a kliknutí na modrý kroužek uprostřed otevře kontextové menu pro práci s aktivním oknem. To máte vždy zvýrazněno modrým orámováním. Abyste si ušetřili zbytečné klikání, můžete si snadno uložit různé kombinace dvou aplikací, které se vám mají v režimu multi-window otevřít. Bohužel, při práci se dvěma okny opět budete narážet na horší optimalizaci prostředí a práce s tabletem se často nepříjemně zpomalí.

 
Práce se dvěma okny najednou

Z dříve velmi obsáhlé nálože S aplikací dnes zůstal v podstatě jen S Plánovač a hlasové ovládání S Voice. Na jedno stranu je to možná škoda, na druhou stranu je otázkou, jestli se výrobci vyplatí investovat do vývoje a aktualizací podobných aplikací, když Google Play nabízí nepřeberné množství lepších alternativ.

 

Nicméně Samsung si zakládá na tom, že softwarová výbava jeho produktů je bohatá, a tak v základu dostanete tyto nástroje zcela zdarma:

  • BusinesWweek+: roční předplatné zdarma
  • Dropbox: 50 GB na dva roky zdarma
  • Evernote
  • Flipboard
  • Hancom Office Viewer 2014: v základu máte prohlížeč, editory si ale můžete stáhnout zdarma
  • NY Times: 10 článků měsíčně zdarma + přístup do plné verze na 1 týden
  • Remote PC: nástroj pro vzdálené připojení k počítači
  • SideSync 3.0: skvělá aplikace pro zrcadlení obsahu z vašeho Samsung smartphonu na plochu tabletu. Nejen že z tabletu můžete telefon ovládat, ale přetahovat lze i soubory (fotografie, hudba, video, dokumenty…). Funkci jsme otestovali se Samsungem Galaxy S5 a vše šlapalo jako hodinky.
  • Cisco WebEx Meetings: nástroj pro webové konference
  • Samsung WatchOn
  • Deník Blesk: předplatné na jeden rok zdarma
  • Reflex: předplatné na jeden rok zdarma
  • Sport: předplatné na jeden rok zdarma

Jiné národní verze obsahují mimo jiné také The Wall Street Journal a The Economics. Nicméně základna čtanářů těchto periodik u nás není tak velká, takže jejich absence není mínusem. Škoda, že Evernote nenabídl Premium účet na alespoň pár měsíců a také chybí Bitcasa s 1 TB prostorem zdarma. Jiné národní verze tuto aplikaci mají. Přesto v základu najdeme slušnou porci aplikací, které tabletu přidávají na hodně. Záplavu dalších si lze stáhnout skrze obchod Galaxy Apps či Google Play.

Fotoparát a natáčení videa

Samsung Galaxy Tab S 8.4 dostal do vínku osmimegapixelový fotoaparát pořizující snímky v maximálním rozlišení 3 264 x 2 448 bodů při poměru stran 4:3. Pokud raději fotíte obrázky s poměrem stran 16:9, pak se dostanete na velikost 3 264 x 1 836 pixelů. Dále ve výbavě najdeme digitální stabilizaci obrazu, geotagging, výkonnou přisvětlovací diodu, autofocus a možnost ručního ostření klepnutím na displej a další běžné funkce. Video natáčí Galaxy Tab S 8.4 v maximálním rozlišení full HD se snímkovací frekvencí 30 fps. Důležité je, že rozdíl mezi vypnutou a zapnutou stabilizací je celkem znát a pokud budete fotit alespoň trochu akčnější videa, rozhodně nezapomeňte digitalní stabilizaci zapnout. U fotografií to tak důležité není, tam jsme žádné markatní rozdíly při testování nezaznamenali.


Prostředí fotoaparátu je přehledné, přizpůsobitelné a snadno se v něm zorientujete

Prostředí fotoaparátu je zhruba stejné jako u dříve testovaného Samsungu Galaxy S5. Vcelku přehledné s širokou paletou funkcí a nastavení. V základu máte po pravé straně tlačítko – spoušť fotoaparátu, nad ním tlačítko pro spuštění nahrávání videa a dole tlačítko pro přepínání režimů (automatika, překrásná tvář, vyfoť a uprav, panorama, HDR, snímání zadní a přední kamerou, správce režimů a možnost stažení dalších režimů) a ještě pod ním rychlý přístup do galerie.

-

- - -

Na levé straně je shora přepínač mezi zadní a přední kamerou, tlačítko pro rychlé nastavení blesku a úplně dole ozubenné kolečko, které vás přenese do Nastavení fotoaparátu. Zde je v přehledné mřížce uspořádáno 26 různých možnosti nastavení. Pokud byste některou z nich používali časteji, stači na ní podržet prst a přesunout si ji doleva mezi rychlé možnosti, což je velmi praktické. Celkově je uživatelské prostředí fotoaparátu velmi jednoduché a přívětivé.

Výsledné obrázky z Galaxy Tab S 8.4 jsou na tablet celkem dobré. Za dobrého světla mají snímky dobře prokreslené detaily, netrpí zvýšeným šumem a barvy jsou věrné. Největší problémy tak fotoaparátu činí hlavně přítomnost hodně tmavých a světlých míst v jednom záběru, a příliš dobře optice nedělá ani protisvětlo, ale s tím je zkrátka nutné počítat i u většiny konkurenčních zařízení.

-
Další snímky včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

- - -

Automatický režim je vcelku inteligentní a parametry pro výslednou fotografii nastavuje dobře. Pokud ale chcete opravdu líbivé a barevně syté obrázky, pak přepněte do režimu HDR, který v tomto případě funguje na výbornou a je překvapivě rychlý, takže při focení ani moc nezdržuje.

Výhrady bych měl snad jen k LED diodě, která rozptyluje světlo více do stran než dopředu. Pokud s její pomocí tedy chcete osvítit nějakou tmavší scénu, musíte stát blíže k fotografovanému objektu, nebo volit kompozici scény tak, abyste nestáli daleko. Její účinnost je zhruba na vzdálenost 2 až 3 metry.

Plynulé Panorama funguje u Samsungu spolehlivě snad už od modelu Galaxy SIII a ani u tohoto tabletu se na tom nic nemění. Výhodou je, že čip snímá kontinuálně po celou dobu co hýbete tabletem na jednu nebo druhou stranu, a rozhodně je to lepší varianta, než postupné posouvání zařízení, focení série snímků a následně jejich skládání podle přednastavených vodících linek.

Full HD video, jak už jsem psal, vypadá lépe, pokud máte zapnutou stabilizaci obrazu a celkově k výsledkům nemám výhrad, a to včetně zvuku. Byl jsem také opravdu rád za sjednocené uživatelské ovládání videa a fotografií, protože jakmile zapnete nahrávání videa, zůstává vám na displeji tlačítko pro průběžné pořizování fotografií. Je to praktické a v mnoha případech jsem to jako uživatel ocenil.

Celkově je tedy tablet Galaxy Tab S 8.4 zařízení podávající lehce nadprůměrně výsledky. Mezi tablety se rozhodně řadí k tomu lepšímu, při srovnání s letošními vlajkovými modely už se ale fotoaparát příliš nechytá, nicméně to se od něj ani neočekává. Tablety primárně neslouží pro focení, od toho máme telefony, ale pokud si s ním budete chtít vyfotit nějaký dokument, rozhodně vás nezklame.

Čtečka otisků prstů

Výrobci se v dnešní době předhánějí, kdo přinese zajímavější možnost zabezpeční tabletu a ověření identity jeho uživatele. Apple jako první přišel v podobě Touch ID se čtečkou otisků prstů, kterou integroval do středového tlačítka iPhonu 5s. Samsung očividně nechce zůstat pozadu, a tak i Galaxy Tab S 8.4 disponuje čtečkou otisků prstu v hardwarovém tlačítku pod displejem. Mezi řešeními od Applu a Samsungu je jeden obrovský rozdíl. Zatímco na Touch ID stačí prst přiložit, čtečka do Samsungu, i vzhledem k rozměrům tlačítka, vyžaduje, abyste po ni prstem přejeli. Ne, že by to bylo nepraktické řešení, ale rozdíl přiložit prst a přejet prstem je při každodenní rutině obrovský.

 

Čtečka otisků prstů v Samsungu aktuálně umí jen odemknout zařízení, přihlásit vás k vašemu Samsung účtu a potvrdit platby prostřednictvím služby PayPal. Více toho nezvládne. Nicméně se dá očekávat, že se možnosti výrazně rozšíří, jakmile Samsung umožní přístup ke čtečce i externím vývojářům.

Konkurence a závěrečné hodnocení

Galaxy Tab S 8.4 je zcela bez diskuse jedním z nejlepších kompaktních tabletů vůbec. Kombinace dobrého zpracování, špičkového displeje, výkonného hardwaru a dobré výdrže na jedno nabití z něj dělá velmi zajímavou volbu nejen pro využití v oblasti zábavy. Softwarová výbava a bonusové aplikace jsou pak už jen třešničkou na dortu.

 
Srovnání s iPadem Mini s Retina displejem

Přiznám se že nevím, který jiný tablet měl doposud tak sakramentsky blízko k iPadu. Nejbližší konkurent, Apple iPad Mini s Retina displejem je špičkový ve všech ohledech a novinka z dílen Samsungu mu velmi zdatně konkuruje. Bude záležet na vašich osobních preferencích a ekosystému, který chcete používat, ale ani s jedním kouskem rozhodně nešlápnete vedle. A je jedno, jestli zvolíte verzi s LTE nebo bez.


LG G Pad u nás oficiálně neseženete

Mezi další konkurenty patří například LG G Pad, který už se ale  u nás oficiálně neprodává, i když některé e-shopy jej samozřejmě nabízejí. Jde však o levnější a také citelně hůře vybavený model. Zmínit musím i Samsung Galaxy Pro 8.4, který se testované novince velmi podobá, ačkoliv výbava je o něco horší a chybí čtečka otisků prstů. Oproti tomu je tablet zase o něco levnější a disponuje kapacitním perem S Pen pro snadnější ovládání, které u tohoto modelu celkem postrádáme.


Xiaomi Mi Pad

Za zmínku stojí také nedávno testovaná novinka od Xiaomi, tablet Mi Pad, který rovněž láká na výborné dílenské zpracování, displej s vysokým rozlišením, uživatelské prostředí MIUI v6 a nizší cenu. V případě Mi Padu bohužel zatím neexistuje verze se slotem na SIM kartu, spokojit se tedy budete muset pouze s Wi-Fi konektivitou a nepočítejte ani s NFC či GPS.

Pokud byste nechtěli pátrat jen ve vodách Androidu a iOS, jako další konkurent s nabízí Lenovo ThinkPad 8 s Windows 8.1. Ceny tohoto modelu se liší dle použitého hardwaru.

Jednou z mála nevýhod, které tak u Galaxy Tab S 8.4 stojí za řeč, bude barevné provedení, protože zlaté prvky na těle přístroje prostě nesednou každému a příliš nerozumím tomu, proč se Samsung uchýlil k tomuto řešení a nepřipravil jednu konzervativní variantu. Další vadou na kráse je fakt, že cenově vychází dráže než zmiňovaný iPad mini s Retinou a neodpustíme mu ani absenci technologie NFC.

Autor článku Marek Hajn
Marek Hajn
Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné „everything Apple“ nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.

Kapitoly článku