TOPlist

Recenze náramku Huawei TalkBand B1: Na slovíčko při běhání

Nositelná elektronika je nový trend. Chytré hodinky, měřiče pohybu či další doplňky pomalu zaplavují trh. Huawei se snaží přijít s konceptem, který konkurence prozatím nenabízí – trackerem, hodinkami a handsfree v jednom.

Huawei TalkBand B1 je prvním zástupcem nositelné elektroniky od společnosti Huawei, a nutno dodat, že s uvedením na trh si výrobce dal dost na čas. Poprvé jsme TalkBand B1 drželi v ruce na MWC 2014 v Barceloně, tedy přesně před osmi měsíci, a teprve nyní se dostává do prodeje v České republice. Mezitím se na trh dostala řada dalšího a zajímavého příslušenství, a tak to bude mít TalkBand B1 při boji s konkurencí výrazně těžší.

Klady (+)

  • originální koncept
  • kvalitní zvuk při použití handsfree
  • výborná čitelnost displeje při umělém osvětlení
  • slušná výdrž na jedno nabití
  • dílenské zpracování

Zápory (-)

  • trny na pásku se někdy při námaze rozepnou
  • velmi špatná čitelnost displeje na přímém slunci
  • funkčně omezená aplikace ve smartphonu
  • nemožnost exportu dat či uložení do cloudu
  • chybí odolnost vůči vodě 

Design a zpracování: Dvě překvapení

Pokud sledujete trendy u nositelné elektroniky, jistě vám neunikl Fitbit či Sony SmartBand. Po stránce konceptu je totiž TalkBand velmi podobný právě těmto dvěma zařízením. Přesto poté, co B1 prozkoumáte ze všech stran, překvapí.

  

Huawei dodává B1 v několika barevných provedeních, my dostali na testy jasně modrou barvu. Celý pásek je vyrobený z hypoalergenních materiálů a za celou dobu testování jsem neměl s materiálem žádný problém.  Na první pohled vypadá B1 jako hodinky s úzkým displejem a pevně přidělaným páskem. Samotný pásek, chcete-li náramek, je ale pouze jedna z částí. Při bližším pohledu najdete na náramku dvě vystouplá tlačítka. Tlačítko na boku přepíná zobrazené hodnoty na displeji a klávesa pod vystouplou částí uvolní celý displej, a vy jej tak můžete vyndat z náramku ven. TalkBand B1 se tak rázem promění v plnohodnotné handsfree a na ruce vám zůstane pouze torzo náramku, kam se komunikační část po skončení hovoru vrací.

  

Z jedné strany je tedy při běžném nošení viditelný displej, z druhé strany se nachází mikrofon, sluchátko a systém uchycení do ucha s jednoduchým mechanismem. Při běžném pohybu drží v uchu TalkBand B1 velmi dobře. Pouze pokud si lehnete či budete běhat, má tendence vypadávat. Komu by nevyhovoval systém uchycení kvůli jeho velikosti, může využít další dva rozměry úchytů z balení.


S Huawei TalkBand B1 můžete bez problémů telefonovat

Na vnitřní straně náramku se nachází sada konektorů, stejně jako na spodní straně komunikační části. Ty slouží k dobíjení handsfree modulu; dobíjecí konektor je totiž velmi chytře schovaný v jedné koncovce pásku. Jednoduše ji stačí odklopit a celý řemínek vsunete do libovolného USB portu. Řešení je to velmi chytré a elegantní, pouze si na cesty nezapomeňte brát nabíječku s oddělitelným USB kabelem, kde otvor v nabíječce po vypojení kabelu využijete právě na dobíjení TalkBandu. Součástí balení totiž žádná nabíječka není.


USB konektor je šikovně schovaný v těle pásku

Vnější část pásku TalkBand B1 má příjemný povrch s jemnou texturou, vnitřní část je hladká. Pásek zapnete pomocí dvou trnů, které jednoduše zasunete do požadovaných otvorů. Bohužel se mi několikrát stalo, že se trny uvolnily a pásek se rozpojil.

  

Samotná komunikační jednotka obsahuje 1,4″ OLED displej, který na první pohled vypadá perfektně. Displej není dotykový a veškeré ovládání zajišťuje jediné tlačítko na boku. Usazení je v pásku asymetrické a displej tak na jedné straně mírně vystupuje ven. Po designové stránce se mi to líbí, praktická stránka již tak dobrá není. Kvůli vyčnívajícímu displeji je zařízení na zápěstí vyšší a celý TalkBand může občas drhnout za rukáv košile či bundy.

Výdrž baterie: Takhle to jde

Baterie integrovaná v komunikačním modulu má kapacitu 95 mAh. To není mnoho, ale pokud uvážíte, že je displej vyrobený OLED technologií a je velmi malý, s výdrží to vlastně není tak zlé. Výrobce udává hodnotu šesti dnů. Osobně jsem se dostal při běžném používání TalkBandu jako hodinek a trackeru na 4 dny. Používání tedy zahrnovalo neustále připojení k telefonu včetně noci a časté kontrolování času přes den. Plného nabití se dočkáte za zhruba 45 minut.

Možnosti použití

Huawei TalkBand B1 se snaží být několik zařízení v jednom, a ne vždy to je ku prospěchu věci. Při běžném nošení místo hodinek velmi brzy narazíte na neustálou nutnost aktivovat displej. Displej se sice dokáže rozsvítit při pohybu k očím sám, nicméně úspěšnost toho je velice nízká. Většinou bude nutné displej aktivovat stiskem boční klávesy, což není příliš praktické. Když už zmiňuji zobrazovací panel – bohužel musím napsat, že čitelnost na přímém slunečním světle je doslova tragická. Jinými slovy žádná. Ve tmě či při umělém osvětlení je displej čitelný perfektně, na ostrém slunci ale bohužel vůbec, což u sportovního fitness zařízení považuji za závažný nedostatek.

  
Kromě nástavců různých velikostí a manuálu v balení nic dalšího nehledejte  

TalkBand B1 disponuje čtyřmi funkcemi. Na displeji vám po stisku bočního tlačítka neustále rotuje zobrazení času, počet ušlých kroků, spálené kalorie a doba spánku. U zobrazení času je navíc vidět indikátor Bluetooth spojení a stav baterie. Obrazovka ušlých kroků ještě graficky zobrazuje ušlou vzdálenost z nastaveného cíle. To samé vidíte u kalorií. Zobrazení doby spánku ukazuje v hodinách, kolik jste toho naspali. A to je vše. Na samotném TalkBandu jiné možnosti nemáte a pokud chcete další, musíte se podívat do aplikace na smartphonu.

 

Samotná aplikace, která je dostupná nejen pro Android, ale i iOS, je graficky velmi povedená. Máte zde jakousi domovskou obrazovku, kde vidíte počet spálených kalorií, prospaných hodin a další detaily, jako je počet kroků za den, ušlá vzdálenost či délka hlubokého a lehkého spánku. Vaše kroky a kvalitu spánku si navíc můžete zobrazit přehledně pomocí grafu pro libovolný den a přepnout můžete také na týdenní či měsíční zobrazení.

Odkaz na Google Play Odkaz na App Store

V nastavení lze aktivovat chytrý budík, který vás pomocí vibrací vzbudí nejdéle ve stanovený čas, ale můžete nastavit také hodnotu, o kolik dříve můžete být probuzeni, pokud TalkBand aktuálně detekuje lehkou formu spánku. Nechybí ani připomínka aktivity, kdy pokud delší dobu nic neděláte, na displeji se vám zobrazí upozornění, že byste se měli protáhnout. Tolik teorie, a teď praxe. 

Jaký je náramek v praxi?

Při zobrazení času bych se nezlobil i za datum, případně den. Místo na displeji je a minimálně možnost volby by jistě potěšila. Ušlé kroky, spálené kalorie a doba spánku jsou na displeji TalkBandu zobrazené pouze v základní formě. Za detaily musíte do aplikace v smartphonu. Zde bych problém neviděl. Co se mi již příliš nelíbilo, byla skutečnost, že bez mobilu si nelze nastavit žádnou funkci, dokonce ani budík. Ten funguje na principu vibrací, ty jsou ale příliš slabé, a pokud jsem zkoušel spát na jedné ruce se svými SmartWatch 2 a na druhé s TalkBand B1, zařízení od Huawei mě svými vibracemi nevzbudilo ani jednou.

Pokud si potrpíte na sledování svých aktivit, prohlížení grafů či detailních hodnot, můžete si data na displeji smartphonu prohlížet v náhledu denním, týdenním či měsíčním. Bohužel chybí vyhledávání zadáním přesného data. Velká nevýhoda je chybějící export dat do tabulky či ukládání v rámci cloudu. Pokud tedy přijdete o svůj mobilní telefon, ztratíte také veškerá svá data. Záloha neexistuje.

  

Při využití handsfree je na displeji vždy zobrazené jméno volajícího. B1 nicméně neumí žádné notifikace, a tak jediné, co vám ve spojení s mobilem opravdu zobrazí, je příchozí hovor. Pro větší efekt bohužel jméno na displeji pouze nesvítí, ale jednotlivá písmenka přilétají z obou stran, až sestaví jméno. Rychlý pohled tedy nestačí a musíte chvíli počkat, než se dozvíte, kdo vám vlastně volá. Navíc si kvůli tomu, že je TalkBand B1 připojený k mobilu v rámci audia, při jeho používání moc neužijete svá bezdrátová sluchátka. Po jejich spárování se TalkBand B1 od mobilu odpojí, aby uvolnil audio kanál, a opětovné připojení musíte provést ručně, případně pomocí NFC čipu. 

Přesnost měření

Dlouhodobě používám aplikaci WalkMate a Lifelog na zaznamenávání ušlé vzdálenosti, počtu kroků a jiných aktivit. Nyní jsem k nim tedy přiřadil TalkBand B1. Ten bohužel zobrazoval jiné hodnoty než zbývající dvě aplikace. Několikrát se mi stalo, že mi B1 indikoval hluboký spánek v době, kdy jsem aktivně pracovat na počítači, nebo mi v momentě, kdy jsem byl s dětmi na odpolední procházce, naměřil 0,13 km ušlé vzdálenosti. My se přitom nezastavili tři hodiny a reálně ušli několik kilometrů.

I pokud měřil B1 víceméně dobře, vždy byla jím naměřená hodnota nižší, než byla reálně ušlá vzdálenost, což jsem si kontroloval i na mapách. Stoprocentní spoleh na něj tedy nebyl, a proto jsem hodnoty, které mi naměřil, bral spíše jako orientační. Velká výhoda B1 je nicméně fakt, že dokáže měřit samostatně bez potřeby mobilního telefonu a jeho čidel. Po opětovném navázání spojení s mobilem pouze přenese data do aplikace, která se následně postará o jejich zobrazení. 

Závěrečné hodnocení

Přiznám se, že se mi koncept TalkBand B1 líbil už na MWC 2014, nabídku na jeho testování jsem tedy bral všemi deseti. Často jezdím autem a představa, že mám handsfree kdykoli u sebe, aniž bych nad tím musel přemýšlet, se mi líbila. Praxe ukázala bezproblémovost tohoto spojení a snad pouze animaci příchozího hovoru si mohl výrobce odpustit. V daný okamžik nejsem zvědavý na animovaná přilétající písmenka, která mi postupně sestavují jméno volajícího, ale vyžaduji rychlé zjištění informace. Hovor je nicméně čistý a bez problémů.

Horší je to již s použitím B1 jako trackeru. Výhoda toho, že v daný moment není potřeba mobilní telefon, je upozaděná nepřesností měření, občasnými nesmyslnými hodnotami (spánek při aktivní práci) a příliš jednoduchou obslužnou aplikací bez možnosti data zálohovat. Nepotěší ani nemožnost používat bezdrátové sluchátka.

Koncept celého zařízení je tedy více než slibný, nicméně výrobce by měl do budoucna zapracovat právě na opaku toho, co nabízí dnes. Zachovat funkci vyjímatelného handsfree, což je myšlenka více než dobrá, ale přidat zobrazování notifikací z mobilu, možnost ovládat hudební přehrávač či dát uživateli šanci nastavit si na TalkBandu alespoň budík nebo si zobrazit více informací. Osobně jsem tedy na druhou generaci, pokud někdy přijde, zvědavý. Ta současná ale obsahuje příliš mnoho chyb a nedodělků, než aby mě přesvědčila ke koupi.

Autor článku David Šantora
David Šantora
Redaktor SMARTmania.cz. Otec dvou malých dětí, geek a fanoušek Star Wars. Hráč, co nemá na hry věčně čas, ale neustále je kupuje a pouze občas hraje, nadšený fotograf, který nedá dopustit na své OM-D, milovník gotického rocku a symphonic metalu.

Kapitoly článku